DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> mocheta consola, vreau sa mochetez consola centrala

turturel
post 3 Jan 2010, 15:58
Post #1


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




am in creier urmatorul lucru. vreau sa pun mocheta neagra pe plasticaraia consolei centrale si anume:
-peretii consolei de sub bord..alea cu ventilatia pt picioare
-consola franei de mana si cea din jurul manetei de viteze
-bordurile consolei centrale...unde se imbina cu peretii..prin bradutii de plastic
-torpedoul - interior si exterior.
de ce?
fiindca ma dispera prinderea lor. bradutii aia sunt o mare porcarie..sunt buni in anumite portiuni..dar nu peste tot. in plus..fiind un model renumit pt zdranganeala..am decis sa ii aduc o imbunatatire.
mocheta va fi de culoarea neagra si o voi lipi cu folie tesa pt mocheta..fara lipici gen prenandez sau superglue sau altele de genul asta.
din ce am in minte..cred ca va iesi ceva frumos. nu consider ca imi va manca mai mult de 2-3 mp de mocheta si o rola max 2 de tesa. ma gandesc ca daca va fi mocheta pe o parte si pe alta..prinderea panourilor de la picioare cu consola se va face ceva mai bine..nici nu cred ca am sa mai folosesc braduti. dincolo de asta si o parte din zdranganeli vor disparea.
ce sai fac..pe drum bun nu se aude nici musca..dar daca autoritatile nu asfalteaza drumurile..macar sa fac ce imi sta in putinta pt a ma simti confortabil la volan.
pe langa asta..suportii spate ai politei ii voi face din osb de 15..si cred ca si polita. dupa care ii voi mocheta.

This post has been edited by titiDSN: 3 Jan 2010, 15:58


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 3 Jan 2010, 21:26
Post #2


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




1. O sa arate ca naiba... Cum iti imaginezi tu o ca o arate consola centrala cu mocheta pe ea? Si cum pui tu mocheta unde sunt rotitele, pe muchiile respective?

2.Toate super novele zdrangane la fel. Modelele (echiparile) nu au nici o legatura cu zdranganelile. Adica mie ca am clima, sa imi zdrangane mai mult (sau mai putin) pentru ca am compresor, eleron, tetiere si turometru, fata de alta persoana care are europa? Plasticaraia este prezenta peste tot, la toate modelele. Diferenta de zdraganeala, mai mica sau mai MARE este data doar de intretinerea masinii.

Daca ai mers ca nae din padure si ai birjarito, i-ai bagat doar benzina, si ai schimbat 4 bujii de cand o ai, evident ca se aduna toate piesele uzate, si impreuna rezulta un zgomot "mirific", inclusiv in interior, unde plasticele in timp au tendinta sa se indeparteze si sa scartaie. Sa nu mai zic ca daca te apuci sa scoti vreun plastic si vrei sa il pui la loc, nu o sa il mai pui la fel niciodata.

3. Daca mochetezi ce vrei tu sa mochetezi nu vrei reduce zgomotele, ele vor fi in continuare prezente. De ce? Simplu... tu mochetezi doar suprafetele in cauza, prinderile raman aceleasi.

4. Pentru a scapa catusi de putin de zgomotele din interior, trebuie sa antifonezi tot interiorul. Usi, podea, pedalier, plafon, stalpi... tot. Cativa metri de mocheta nu aduc rezultate uimitoare...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 4 Jan 2010, 21:00
Post #3


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




nu degeaba este moderator..manca-l-ar tata pe el de maskat. ideea e ca nu imi zdrangane asa tare..ma deranjeaza pe mine niste treburi. de aratat..va arata bine..nu am sa mochetez tot..ai sa vezi tu..ca o sa iti placa..si o sa iti cada si maska pe deasupra radmasa.gif .
sper sa am timp in weekend sa fac o simulare ceva..da sa gasesc mocheta aia prima data.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Jan 2010, 22:12
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




O simulare in photo shop biggrin.gif Plasticele alea laterale care vrei tu sa le mochetezi nu au nici o legatura cu zgomotele enervante din interior. Ia scoate-le de tot si mergi cu masina cativa km. O sa vezi ca zgomotele raman prezente. Cel mai mult si cel mai mult zdrangane bordul pentru ca este prins prost. Pe langa asta si caroseria torsioneaza foarte tare, asa ca oricat de bine ai prinde bordul tot ca zdrangani....

Pe langa asta mai zdrangane si usile. Balamalele, bolturile si tabla subtire isi spun cuvantul. Pentru a limita zgomotele intr-o cantitate sesizabila va trebui sa faci ceva mai profesional. Eu consider ca am redus cat de cat zgomotele cu antifonarea mea "ieftina". Pe langa asta nu mai am pierderi asa de mari de caldura iarna sau de aer rece vara.

Eu zic sa te gandesti bine inainte sa strici panourile si consola. Daca nu o sa iasa bine (mari sanse) o sa iti rupi parul din cap, pana reusesti sa scoti scociul de pe ele.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 4 Jan 2010, 23:10
Post #5


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




dau vina pe tine daca nu iese...


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 7 Jan 2010, 18:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Era pe la mine pe aici unul cu o Dacie cu mocheta pe bord si fetele de usi... Masina arata intr-un fel... intr-un fel foarte aiurea! Exista metode muult mai bune de a omori greierasii...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicuc2000
post 10 Jan 2010, 12:41
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 20 February 09
From: Turda, Jud. Cluj




Iti dau eu un sfat titi, de ce nu cumperi tu o imitatie de piele si pui in loc de mocheta, asta este chestia care vreu eu sa o fac!


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
Incerc sa invat cate ceva in fiecare zi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 11 Jan 2010, 00:41
Post #8


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




eu am strans toate suruburile posibile de pe sub bord ,din consola.am dat lateralele de la consola jos le-am prins mai bine.vad ca nu mai zdrangane nimic.imi statea in minte sa scot fiecare surub si sa-i pun o saiba din cauciuc ceva (daca gasesc) poate poate...


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 24 Jan 2010, 17:06
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Am vazut ca unele masini de curse au bordul imbracat, cu un fel de mocheta foate fina, extrem de densa si aderenta la suprafata. Nu stiu insa daca asa ceva se gaseste sau asa sunt facute special pentru curse.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 24 Jan 2010, 17:22
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




pe bordul masinilor de raliu nu e mocheta aia ce zici tu, sunt date cu o solutie pt ca sa le faca mate sa nu mai reflecte de la lumina in parbriz

This post has been edited by Relu_GTT: 24 Jan 2010, 17:28


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 24 Jan 2010, 17:47
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Nu te contrazic in privinta existentei unei asemenea substante dar ce am vazut eu era exact materialul aderent cu care este acoperit si volanul masinilor de curse. Un material subtire si extrem de aderent, chiar si atunci cand ai mana transpirata.

Attached thumbnail(s)
htup_0809_07_z_2008_honda_civic_keys_racing_steering_wheel.jpg ( Size: 76.31k ) Number of downloads: 375


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 17:43
Forum Renault