DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Agata pedala sau cablul de acceleratia

CIPTUNING
post 18 Feb 2010, 21:20
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Cand va ramane pedala blocata si apasati ambreiajul sa schimbati viteza, vi se intampla sa sara turatia in 5000 de ture?
Intreb pt ca, la aria Slz este o discutie despre turarea fara motiv in zona rosie, cand se schimba viteza, si cineva a avansat ca si cauza, blocarea acceleratiei.
Desi pare logic, la noi pedala nu da nici cel mai mic semn ca ar ramane blocata mai jos decat ar fi punctul ei maxim (cum spuneti ca se observa la voi), cablurile gresate, etc...


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Feb 2010, 21:32
Post #32


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




poate nu are reglat corect cablul sau are lite rupte sau probleme cu arcul de la fluture ( clapeta) .
Nu am avut probleme de acest gen nu mi-a sarit . Sa nu aveti reglat prost agrafa care intareste pedala .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 2 May 2017, 23:53
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Am inlocuit si eu azi cablul de acceleratie, la Supernova din dotare, intrucat mi s-a rupt cand imi era lumea mai draga ( noroc ca aveam o sarma prin masina de am venit acasa vreo 35 km, cu acceleratia la mana ).
De rupt cablul s-a rupt ca la toata lumea de langa pedala de acceleratie.
Colegul "SPIRIDON" a spus : Atunci cind mi s-a rupt cablul de acceleratie , am tras pe dreapta , am deschis capota, cablul rupt de langa pedala l-am tras afara si l-am strecurat pe sub capota prin geamul de la usa si... mi-am continuat mersul cu acceleratia la mina !!! - deci in situatii de CRIZA , nu disperati, fiti un pic lucizi si actionati in consecinta.
Nu am gasit cablu de Supernova (127 cm ), am gasit de Solenta ( 96 cm ) la 35 lei.
Am demontat cablul vechi si i-am luat prinderea de pe masina ( ca difera ) si am mai taiat cca 4 cm din camasa cablului pt.ca imi statea pedala de acceleratie prea ridicata ( ca pedala de ambreiaj si era si cam tare ).
Eu nu ma misc prea repede, mi-a luat cam 90 minute ( treaba un pic cam migaloasa ) - as fi preferat un cablu original de Supernova ca sa-l pun direct fara probleme.
Inainte de montaj, l-am gresat cu vreo 10-15 picaturi de ulei de motor.

Succes amatorilor !!! wink.gif

This post has been edited by adrian.petrov: 3 May 2017, 00:06


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:35
Forum Renault