DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

102 Pages « < 58 59 60 61 62 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Antifonare capotã, inclusiv blanã, pedalier

dia_ph2
post 2 Mar 2009, 08:39
Post #1771


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




1.jpg ( Size: 151.88k ) Number of downloads: 2698
2.jpg ( Size: 153.04k ) Number of downloads: 2779

3.jpg ( Size: 145.09k ) Number of downloads: 2706


Cam asa arata suportul hidro-elastic pentru motor la Logan 16v.


--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burtosu
post 4 Mar 2009, 16:46
Post #1772


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 3 April 08




Si cam ce are in plus acest suport fata de cel de la 1.4,1.6 8V?Intreb ptr ca sunt interesat in a spori confortul acustic din habitaclu,iar la nivelul prinderilor esapamentului nu se poate face nimic?


--------------------
dacia logan logan 2008/kiss fm,1.6 - BZ-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Mar 2009, 17:48
Post #1773


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




un suport hidro-elastic (are un lichid in el) e mai elastic (in general) decat unul doar din cauciuc.
Suportul de motor de la DSN este tot hidroelastic.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hobit
post 10 Mar 2009, 08:35
Post #1774


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 08




Hi, guys.
I know, there is an English corner on this web but I especially like this thread. So I would like to ask you something in English if possible as I am from Czech Rep. and don´t understand Romanian language at all (but I slowly start to understand some technical terms). I like a lot these pages anyway because I´m very interested in problem of sound insulation of my Logan MCV 1.6 MPi and here are lots of inspirative and investigative photos dealing this. I also did particular sound insulation of my Logan (I use sikadamp mats, polyester fibre textile, basotect foam) and want to continue this Year.
I would like to ask these questions:
1. What is shown on the snaps of downside of the logan body on page 58 down and on page 59?
2. I find Logan noisy between 3400 and 4000 rev/min, probably because of gear box. Did you also find out this problem? If yes, do you have any idea how to solve it? Do you think that some gearbox silencers like Xeramic can help it at least?
3. Do you some idea how to solve the noise conduction in the gap between aripã and engine department? It was widely discussed especially by Ironick and Klaus on Page 50 of this thread.
4. Do you have some experiences or url's helping me to insulate the firewall between interior and engine compartment? How difficult is to install the factory sound insulation from diesel and 1.6 16V versions on the wall as shown on snaps from Victorine on page 55 down.

Thanks for practising your English and I look forward Your advices


--------------------
Dacia Logan MCV 1.6 MPi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 10 Mar 2009, 14:57
Post #1775


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste






--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 11 Mar 2009, 18:47
Post #1776


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




Am refacut experimentul "prinderea espamentului". De data aceasta, am scos numai prinderea finala (la care am avut acces mai usor) si am facut o masuratoare necalibrata. Importanta este diferenta intre cele 2 situatii: cu/fara prindere.

pasager.jpg ( Size: 106.27k ) Number of downloads: 2317


Deci nu m-am inselat asupra reducerii zgomotului pe scaunul din spatele soferului.


--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 16 Mar 2009, 09:54
Post #1777


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




Nu stiu la altii cum e, dar la mine, o mare sursa de zgomot este trecerea cablului de ambreiaj prin tablier. Cum se manifesta? Opriti radioul si aeroterma, ridicati putin cu varful piciorului pedala de ambreiaj, si, daca nu sunt singurul cu problema asta, o sa simtiti ca se inchide portita lasata deschisa spre motor. Apasati doar 1cm si o sa simtiti diferenta. Apasati pana la capat si ascultati. Nu, nu este vorba despre clasica problema a ambreiajului (sunet de diesel care dispare la calcarea ambreiajului). Si pentru cei mai exploratori, trageti cu urechea langa pedale (bineinteles, lasati usa deschisa, tarati-va pe jos, lustruind pragul masinii, intr-o zona cat mai linistita si feriti de privirile indiscrete). O sa observati ca de-acolo vine zgomotul - de la trecerea cablului de ambreiaj prin tablier. Si pentru cei comozi, incercati o accelerare moderata de la 1600-1800rpm cu sau fara ridicarea usoara a pedalei de ambreiaj. Astept rezultatele, sa vad daca sunt singurul "norocos".


--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 16 Mar 2009, 10:21
Post #1778


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




O sã încerc ºi revin cu impresii. ms


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Mar 2009, 12:33
Post #1779


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(dia_ph2 @ 16 Mar 2009, 09:54)
O sa observati ca de-acolo vine zgomotul - de la trecerea cablului de ambreiaj prin tablier.
*

La alte masini pentru astfel de pedale (cu cablu) exista batatoare acustice pe pedala, ca sa limiteze transmisia vibratiilor si a zgomotelor.
Eu as incerca astuparea "gaurii" cablului cu vaselina.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 16 Mar 2009, 12:55
Post #1780


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




Inca nu-mi dau seama pe unde se deschide portita, cu toate ca am incercat sa scot cablul de ambreiaj, dar n-am reusit pentru ca mi-a fost teama sa nu rup ceva. De pedala l-am detasat orbecaind, dar n-a vrut sa iasa deloc inspre motor, probabil n-am tras eu suficient de tare sau nu am apasat pe ce trebuie. Vaselina ar putea fi o solutie, dar numai daca zgomotul se propaga intre cablu si camasa.


--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Mar 2009, 13:05
Post #1781


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(klaus @ 16 Mar 2009, 12:33)
La alte masini pentru astfel de pedale (cu cablu) exista batatoare acustice pe pedala, ca sa limiteze transmisia vibratiilor si a zgomotelor
Am eu si pentru ambreiaj, dar cica singura nu vrea sa se monteze.
QUOTE(dia_ph2 @ 16 Mar 2009, 12:55)
De pedala l-am detasat orbecaind, dar n-a vrut sa iasa deloc inspre motor, probabil n-am tras eu suficient de tare sau nu am apasat pe ce trebuie
Pentru ca ai nevoie de un patent sau sfic sa stragi gulerul de plastic ...

This post has been edited by IRONICK: 16 Mar 2009, 13:09


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragman
post 16 Mar 2009, 13:10
Post #1782


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 December 07
From: BUCURESTI




La mine in jurul turatiei de 2000 rpm vibreaza pedala de ambreiaj...uneori scoate un bazait,alteori un mugit...daca bag varful pantofului sub ea putin dispare sunetul.Cred ca o solutie ar fi astuparea gaurii de trecere a cablului cu o garnitura de silicon sau ceva moale...burete...si prinderea unei greutati mici de cablu care sa nu mai permita vibrarea acestuia...


--------------------
Dacia Logan 2005 AMBITION 1.6 MPI,DimmSport,Blaupunkt,Infinity - b-42-dnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Mar 2009, 13:11
Post #1783


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




Apropo ... la Megane 1 s-a uitat cineva la cablu?

This post has been edited by IRONICK: 16 Mar 2009, 13:34


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 17 Mar 2009, 15:36
Post #1784


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




Tocmai ce m-am uitat pe autobild.de, unde sunt prezentate valori ale zgomotului interior la diverse marci cu diferite motorizari (sectiunea de test). Intre ele, gasesc 2 teste, Logan 1.4 new/Golf 4 sh, Logan 1.4/Lada.
In primul test Logan este cea mai proasta masina posibila, cu distanta de franare super-mare, tehnologie foarte simpla si foarte veche, zgomot 62/75/77 dbA la viteza 50/100/130km/h, fata de G4 cu 60/69/72 dbA (echipare Logan cu Montana).
In al doilea test insa, Loganul devine brusc silentios 61/68/71 si bate nu numai Lada 62/72/75 ci si multe alte masini.
Care o fi adevarul? Cum s-a masurat si ce anume este inconsecvent numai la Logan?

http://74.125.43.132/translate_c?hl=ro&sl=...CAzq7pcHNYLQldw


http://74.125.43.132/translate_c?hl=ro&sl=...AgM5CzdmBk7Ch_A

This post has been edited by dia_ph2: 17 Mar 2009, 15:37


--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Mar 2009, 23:04
Post #1785


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La inceputul anului 2005 presa germana, mana in mana cu niste producatori autohtoni (nemti) tragea cu tunurile din toate pozitiile pe logan, probabil vazand in el o amenintare la piata SH, asa cum a aratat si cunoscutul "test al elanului" de la ADAC care s-a dovedit de fapt o basina rasuflata si un "test dinamic" care nu respecta specificatiile testului elanului ci era "hai sa vedem cand se rastoarna" http://www.spiegel.de/auto/aktuell/0,1518,366757,00.html (discutat aici cu multe argumente la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=23318&st=0 )
Dupa ce le-a fluturat renault niste amenintari de daune si dupa ce si-au dat seama ca piata nemteasca nu e o piata pentru astfel de masini au devenit si ei mai obiectivi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 23 Mar 2009, 12:11
Post #1786


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




QUOTE(Lostboy @ 16 Mar 2009, 10:21)
O sã încerc ºi revin cu impresii. ms
*



E doar la mine sau "asa e la toate"?


--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreyi
post 24 Mar 2009, 22:03
Post #1787


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 30 December 05




Va salut. Am un Ambiance 1.4 din 2005 si doar ce mi-am pus si eu zilele astea la un prieten mecanic o "blana" de capota si un perete d-ala ignifug intre motor si habitaclu de la un logan diesel de la dezmembrari. Chiar se simte ceva diferenta, insa prinderea nu s-a mai putut face in toate clemele alea, se pare ca difera un pic caroseria de la diesel la a mea.


--------------------
Renault Megane 3 Hatchback 2015 Business 1.5 dCi 95 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Mar 2009, 15:17
Post #1788


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pentru cei care vor sa isi mai linisteasca masina la gropi, au aparut clipsuri de plastic cu garnitura de cauciuc. La fel ca la masinile mai scumpe.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 27 Mar 2009, 17:27
Post #1789


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Ai cumva codul de la clipsurile astea?
ms


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burtosu
post 28 Mar 2009, 17:09
Post #1790


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 3 April 08




Am vazut astazi la mine 1.6 mpi ca nu are batator acustic la traseul de evacuare.Asa e la benzinare?


--------------------
dacia logan logan 2008/kiss fm,1.6 - BZ-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMM
post 28 Mar 2009, 20:50
Post #1791


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 September 06




[quote=hobit,10 Mar 2009, 09:35]
Hi, guys.
I know, there is an English corner on this web but I especially like this thread. So I would like to ask you something in English if possible as I am from Czech Rep. and don´t understand Romanian language at all...




Proè ne zkusit pou¾ít Google Translate? Bylo by pro vás jednodu¹¹í získat znalosti z èlenù tohoto fóra! Pouze lep¹í! google.gif


--------------------
Audi A3 Sedan 1.4 tfsi Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 30 Mar 2009, 13:39
Post #1792


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




Am achizitionat 2 batatoare acustice (pret 5 lei/bucata de la dezmembrari) si intentionez sa experimentez putin rolul acestora, raspunzand astfel curiozitatii multor cititori ai acestui topic Pentru aceasta, am confectionat un suport de proba care permite amplasarea in orice punct al coloanei de esapament. Rezultatele (masuratori, grafice, interpretari) - cat de curand.

1.jpg ( Size: 109.43k ) Number of downloads: 1787
2.jpg ( Size: 260.56k ) Number of downloads: 625




--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hobit
post 30 Mar 2009, 14:49
Post #1793


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 08




[quote=MMM,28 Mar 2009, 20:50]
[quote=hobit,10 Mar 2009, 09:35]
Hi, guys.
I know, there is an English corner on this web but I especially like this thread. So I would like to ask you something in English if possible as I am from Czech Rep. and don´t understand Romanian language at all...
Proè ne zkusit pou¾ít Google Translate? Bylo by pro vás jednodu¹¹í získat znalosti z èlenù tohoto fóra! Pouze lep¹í! google.gif
*

[/quote]
MMM - thank for the tip.
I have tried to use Google Translate, but the results of the translation were almost unusable.
Hobit.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.6 MPi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 31 Mar 2009, 06:43
Post #1794


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




Off topic - cine a auzit de varicela, isi da seama ca rezultatele experimentului meu nu vor fi cunoscute prea devreme.... sad.gif


--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 4 Apr 2009, 20:40
Post #1795


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




QUOTE(burtosu @ 28 Mar 2009, 17:09)
Am vazut astazi la mine 1.6 mpi ca nu are batator acustic la traseul de evacuare.Asa e la benzinare?
*



Eu am un ambition 1,6 mpi din 2005, aprilie si m-am uita astazi sub masina>> are batator acustic la vreo 10 cm dupa catalizator. radmasa.gif Nu stiu cat ajuta pentru ca tot aud o bataie a coloanei de evacuare atunci cand motorul este sub turat sau cand plec de pe loc. Inca nu imi dau seama de susra zgmomotului. Si mai am o preblema (daca o mai au si altii ma mai linisteste): imi "fluiera" cutia de viteze. In alta ordine de idei, astazi am pus in aplicare ideile impartasite de ceilalti forumisti (Klaus in special> iti raman profun indatorat pt ideile pe care ni me impartasesti) si m-am apucat de insonorizarea peretelui de foc. De anul trecut mi-am procurat o blana de capota si una de diesel din spatele motorului, dar nu s-a simtit prea mult reducerea zgomotului in interior. Drept dovada ca peretele antifoc nu este suficient acoperit antifonic. Astazi mi-am pus si un absorbat fonic de pedalier, iar pe peretele antifoc am folosit 3 straturi de vopsea insonorizanta si un strat de minet pe peretele antifoc, in special in spatele injectoarelor si in spetiile in care intra in habitaclu conductele AC, furtunele de apa calda pt incalzire si acel capac de cauciuc subtire unde intra un manunchi de cabluri in partea dreapta. Am ramas surprins de rezultatul obtinut. Sotia a condus-o mai pe seara si a remarcat singura ca este mai silentioasa!!!!!!!>>> Asta venind de la o femeie e de apreciat. (merci inca odata Klaus pt ca ne-ai indrumat la locurile producatoare de zgomot.
Cand mai prind o zi libera ma apuc si de antifonarea pedalierului pe partea de interior.


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 5 Apr 2009, 11:58
Post #1796


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iaºi




Si las mine fluierã cutia, mai ales a 3-a; cred cã o insonorizare corectã opreºte fluieratul, dacã sunt foarte atent îl aud ºi la maºini mai serioase dar e mult mai bine ascuns.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Apr 2009, 17:06
Post #1797


-


Group: Members
Posts: 21.861
Joined: 19 April 05
From: Romania




Zgomotul de cutie se insonorizeaza simplu. Se continua cu acelasi tip de material insonorizarea pana la oala din stanga. Pentru acoperirea pompei de servo am folosit insonorizant de la Clio 2 ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 11 Apr 2009, 19:01
Post #1798


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




prima parte


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dia_ph2
post 14 Apr 2009, 06:53
Post #1799


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 29 September 08
From: Targoviste




Cum era proverbul acela? Cine nu are batator acustic sa-si cumpere? ... Parca asa ceva... nu-mi amintesc sigur...


pasager.jpg ( Size: 104.52k ) Number of downloads: 605


Pozitia microfonulului pe locul pasagerului din spatele soferului, la nivelul capului. Legenda: verde-fara batator, mov-pozitia din fabrica, galben-batator pus langa prinderea nr2 la sasiu (dupa intermediara)


sofer.jpg ( Size: 105.26k ) Number of downloads: 252


Pozitia microfonului pe locul soferului. Legenda: albastru-fara, verde-pozitia din fabrica, mov-langa prinderea nr2

Concluzii preliminare: chiar daca nu pare acordat optim, trebuie neaparat montat de catre cine nu-l are.
Nu stiu inca daca efectul de reducere al vibratiilor este cumulabil pentru 2 batatoare acustice (gen unul pe pozitia din fabrica, intre catalizator si intermediara, altul langa prinderea nr2, cea de dupa intermediara).
Presimt insa ca o intermediara de 1.6/16v va face o diferenta mai mare, pentru ca n-ar mai iesi pufaind gazele de esapament, implicit n-ar mai vibra coloana asa de tare, iar rolul batatorului acustic va fi mult usurat.






--------------------
Dacia Logan ph2, 1.4mpi 2008, Laureate, Abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 14 Apr 2009, 08:41
Post #1800


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Vorbind de evacuare, zilele trecute am actionat in sens invers si sper sa va ajute concluzia. Adica aveam dinainte montata o finala sport, tip Remus Hardline care facea foarte mult zgomot.

Am fost la un atelier specializat si am schimbat teava de esapament de la catalizator spre final cu una cu acelasi diametru ca al celei care intra in catalizator. Prima data nu am scos intermediara, si am pastrat batatorul acustic in pozitia lui. Impresia a fost de reducere a zgomotului. Repet, tot ce am facut a fost sa un o teava mai groasa de la Cat spre final.

Dupa 2 zile, m-a chinuit talentul si am scos intermediara (scopul modificarilor facute de mine la esapament nu este acela de a reduce zgomotele). Am constatat ca aceasta este de tip "trecere directa" si nu afecteaza mai deloc curgerea gazelor. In schimb, are un rol determinant in reducerea zgomotului de esapament. Fara intermediara, evacuarea urla de zicia sta sa se rupa, plus ca la 3500-4000-5000 rot/min intra intr-o rezonanta de zici ca-i o Lada veche cu toba sparta. O sa-mi pun o intermediara de inox, ca deja nu se mai poate sta in masina.


In alta ordine de idei, dupa celebra operatiune de ceruire, am continuat si eu lucrul la insonorizare. Am lipit niste fonomin de mocheta din portbagaj, si cea de pe podea dar si cea de pe laterale. Apoi am taiat o bucata suficient de lunga de fonomin incit sa ajunga de sub luneta pana la pedalierul spate, trecind pe deasupra rezervorului. Bucata asta este continua. Imbunatatirea a fost sesizabila, mai ales dpdv al zgomotului de rulare. (am anvelope late, care produc destul zgomot la viteze maricele) Timp de lucru : aprox 2 ore.

This post has been edited by Dsign: 14 Apr 2009, 08:43


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
102 Pages « < 58 59 60 61 62 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 08:07
Forum Renault