DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages « < 19 20 21 22 23 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Austria

V A L I
post 19 Jul 2007, 13:29
Post #601


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 20 September 05
From: BV




Merg la sfarsitul saptamanii viitoare pana in Viena. Imi poate recomanda cineva un hotel ieftin ,dar ok smile.gif ? (eventual in afara de Etap)


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 2006 / 1.5 dci / 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f.marinescu
post 19 Jul 2007, 17:40
Post #602


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 14 May 04
From: Cluj N




Salut, Poate nu este exact hotel dar mai ieftin este la unul din cele 3 campinguri din Viena, unele pot avea si casute, oricum am inteles ca au curent, masina spalat si alte facilitati.


--------------------
skoda fabia 1999 - CJ 27 GMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nico dCi
post 19 Jul 2007, 21:23
Post #603


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 21 December 05
From: Bucuresti




Aceiasi intrebare ca a lui Vali am si eu referitor la cazare in Viena sau eventual langa Viena la un motel ceva decent si nu f scump.
Si inca o intrebare: ati putea prin bunavointa dvs. sa-mi faceti niscavai recomandari de vizitat in Viena pentru doua zile, chiar si cum e mai bine sa merg cu autobuzu sau cu masina in oras?
Va multumesc stiu ca nu ma veti lasa la greu.
Data aproximativa este 30.07-01.08.2007

Aaaaaaaaa si vad ca si tu "Vali" mergi cam in aceeasi perioada poate merem inpreuna ce zici? Eu o sa plec din Oradea deoarece am sa stau cateva zile acolo cand vin din Bucuresti.

Si inca ceva care e moneda in care se pot face plati in Austria?

Scuze pt atatea intrebari dar raspunsurile sunt scurte si foarte necesare.

This post has been edited by Nico dCi: 19 Jul 2007, 21:49


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi Renault Megan Sedan Manager 1.5 dCi 85cp - B-47-ZHK B-13-NCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 19 Jul 2007, 22:35
Post #604


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




recomandari de vizitat: ultimele 3-4 pagini ale acestui topic, deoarece contin descrieri detaliate al obiectivelor turistice din Viena.

Cazare mai ieftina decat Etap nu se gaseste decat la campinguri.

In Austria se pot face plati doar in moneda nationala sau EURO, care vrei tu...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V A L I
post 19 Jul 2007, 22:47
Post #605


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 20 September 05
From: BV




Nico..eu o sa merg la Viena (pe 29.07 cred ) de la Balaton deci nu putem merge impreuna sad.gif . Pe 1 cred ca ma intorc in RO.
Ca si variante de hotel / motel inca mai asteptem indicatii smile.gif.


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 2006 / 1.5 dci / 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nico dCi
post 20 Jul 2007, 21:12
Post #606


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 21 December 05
From: Bucuresti




Domnu Sandman_ m-am uitat in ultimele pagini dar nu am gasit decat franturi de obiective care nici macar nu spun unde se afla, mai exact cum se numeste macar strada ca sa fie cat de cat mai usor de gasit.

A si nevasta-mea ma bate la cap sa-si cumpere rochii de ocazie de la Viena ....ceva recomandari?


Si pentru cine cunoaste de hotelul Gastehaus Pfeilgasse Hotel de 2 stele aflat conform hartii in centrul Vienei este OK la 44 euro 2 persoane pe noapte? Nu pretul si hotelul ma intereseaza daca e OK.



Va multumesc!

This post has been edited by Nico dCi: 20 Jul 2007, 21:33


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi Renault Megan Sedan Manager 1.5 dCi 85cp - B-47-ZHK B-13-NCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 21 Jul 2007, 12:11
Post #607


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




anul trecut am stat la Praterstern Hotel in Mayergasse 6 la cativa pasi de parcul de distractii Prater. Hotel mic, cochet si impresionant de curat pentru categoria lui. Pretul unei camere de 4 paturi era de 25 E / pat / noapte cu mic dejun inclus. Si a fost absolut corect. Poate un pic prea cald ca nu aveau aer conditionat.
http://members.aon.at/hotelpraterstern/

Daca ai timp de viena si de vizitat de la acel hotel ai 20 minute pe jos si fara sa alergi pana in centru la catedrala Sf Stefan si probabil cu mijloace de transport in comun e convenabil sa te duci sa vezi Schonbrun (sper sa il fi scris corect), palatul lor vestit.

Oricum ai ce vedea in Viena indiferent de ce iti doresti si de timpul disponibil. E altfel decat la noi.

Si ceva pentru trezit curiozitatea:
http://www.aroundtheworld.wildwalk.ro/Aust...Viena/index.htm


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moradi
post 26 Jul 2007, 21:30
Post #608


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 04
From: Miercurea Ciuc




Salut, stiti ceva despre conditiile de cazare si masa de la Etap Hotel Wien Sankt Marx. Exista parcare in jurul sau (cu sau fara plata). Multumesc.


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme 2005-1,5dCi,60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
almanah
post 29 Jul 2007, 13:33
Post #609


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 June 06




M-am intors de cateva zile din Austria. De abia acum mi-am facut putin timp sa scriu cateva randuri. In prima faza am fost in Viena unde am dormit 2 nopti. Am prins calduri infernale de peste 37 grade, ceea ce ne-a afectat destul de serios programul de vizitare. Totusi am reusit sa acoperim in proportie destul de maricica obiectivele propuse. Am fost la Pandorf ( cumparaturi putine - lipsa buget sad.gif ). Am fost in Prater care este super ( eu ma dau in vant dupa chestiile astea ) Am vizitat palatul Belvedere unde am vazut multe din picturile lui Gustav Klimt al carui fan declarat sunt. Deasemenea am mai vazut si muzeul lor de arta care este destul de mare si cuprinzator fara a fi obositor ca Luvru. Am fost si la Schonbrun care nu m-a imresionat in mod deosebit la interior, iar la exterior nu l-am putut vizita cum se cuvine din cauza caldurii. Oricum nu trebuie ratat. Parcari acolo sunt destul de putine, dar am gasit o parcare undeva in spate si am intrat prin gradini unde am vazut o gramada de veverite "cersetoare" foarte dragute. Am vazut din exterior palatul Hofburg. Bineinteles am vizitat multe biserici: Catedrala Sf. Stefan, Biserica Sf. Petru care se afla in apropierea Turnului Ciumei care este impresionant, Karol-kirche din Karolplatz. Catedrala Votiva era deschisa numai dimineata si seara. Am vazut in trecere Parlamentul si Primaria care sunt foarte frumoase, si am stat in Volksgarten pline de flori si foarte pitoresti. In ceea ce priveste transportul am luat intr-una dintre zile bilet pentru 24 ore care merge pe toate mijloacele de transport in comun si costa 5.10 Euro de persoana. Recomand acest mod de a te plimba prin Viena. Mancare se gaseste din belsug pe toate drumurile la preturi rezonabile, cam 20-25 Euro un pranz pentru 2 persoane. Preturile la intrarile la muzee sunt deestul de piperate, dar daca cumperi bilete combinate ai parte de destule reduceri. Cam atat despre Viena, un oras frumos in conditiile unor temperaturi rezonabile biggrin.gif .
Din Viena am plecat spre Salzburgerland unde obiectivul era de a gasi o cazare destul de apropiata de Salzburg dar din care sa putem face si ceva excursii in munti. Necunoscand aproape de loc zona am dat pe navigatie destinatie Kaprun ( statiune cunoscuta mai mult din faptul ca este loc de cantonament a multor echipe de fotbal ) si am avut si eu norocul si privilegiul sa cunosc acest mic colt de rai. Statiunea este impresionanta. Atentie!!!!! La cazare se poate negocia. Proprietarii nu se supara si scad binisor la pret. Bineinteles ca am fost prima oara la pensiunea Trauner, dar cred ca am avut putin ghinion. Nu era prin zona nimeni cu care sa tratam, doar o tanti care vorbea doar germana si care era foarte ocupata sa serveasca cina la un pogon de turisti aflati in sala de mese. Atmosfera era foarte placuta, cu oameni care radeau si se simteau bine. Prin urmare dupa o indelunga cercetare , care bineinteles nu a acoperit tot Kaprunul, ne-am cazat la doua case mai jos de Trauner, pe partea dreapta, la pensiunea Koller cu 46 Euro pe noapte, cu mic dejun inclus. Conditii excelente, oameni primitori dar care nu vorbeau de loc alte limbi decat germana. Altfel am gasit intr-un loc, apartament cu mic dejun,cu bufet suedez si acces gratuit la piscina si sauna cu doar 60 Euro/noapte ( redusa de la 66 ). Cel mai scazut pret a fost 44 euro/noapte dar camerele erau intunecoase si mirosea a casa veche.
De aici am fost intr-o zi in Salzburg, care intradevar se poate face intr-o singura zi. Recomand ca drum spre Salzburg, cel care trece si prin germania care este un pic mai scurt (83km ) si mult mai pitoresc. Intr-o alta zi am fost pe Grossglockner hochalpenstrasse care este bestial. Am prins o zi aprope fara nici un nor si am urcat Loganul pe Edelweiss spitze la 2571m altitudine. Atentie la coborare unde am cam scos fum din frane. Pretul anul asta era de 28 Euro/masina fara salzburgerland card . In alta zi am fost la barajele de la Kaprun. Geniala urcarea cu funicularul, iar privelistea sus este incredibila. Atentie majoritatea traseelor se inchid la 16.30 ca sa nu ramana oameni noapte pe munte. Nota 10 pentru biroul de turism din Kaprun care ne-a oferit tone de pliante si informatii foarte competente la toate intrebarile noastre. Pe oricare dintre cele doua rute de la Kaprun la Salzburg tunelurile sunt free.
Ca sa trag o concluzie, Austria este o tara superba, ieftina la cazari, mancare si combustibil, dar destul de piperata la intrarile la obiectivele turistice.
Si ca sa spunem ceva si despre masina, Loganul pe motorina s-a comportant excelent atat pe autostrada cat si pe celelalte drumuri ( mai putin episodul cu franele, unde cred ca mai degraba este vina mea ). La 2800km parcursi cu o medie orara de 73km/ora a consumat 5,3l/100km. Motorina cea mai ieftina in Austria era 1,04 si s-a ieftinit pana la 1,02 cand eram noi in Kaprun, si cea mai scumpa era 1,09-1,11 in Viena si pe autostrada.
Imi cer scuze de lungimea postului si sper ca am reusit sa acopar toate aspectele calatoriei. Daca cineva vrea sa ma intrebe ceva, acum cat amintirile sunt proaspete, va rog nu ezitati.

This post has been edited by almanah: 29 Jul 2007, 13:34


--------------------
dacia logan 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lolek4u
post 29 Jul 2007, 21:09
Post #610


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 July 07




MoneyTalks sau oricine altcineva a fost prin Austria:
Imi puteti spune vă rog daca Seegrote(mina inundata de la Hinterbruhl) merita vizitat? Am intrat pe site-ul lor si am vazut ceva foto, dar nu pare spectaculos... As irosi o jumatate de zi daca l-as vizita?
MUltumesc de ajutor.


--------------------
dacia/ opel solenza/astra 2003/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ass_ass
post 3 Aug 2007, 14:21
Post #611


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 August 07




La jumatatea lui august vreau sa merg si eu in Olanda cu masina. Am calculat ca o sa-mi ia cam 2 zile de mers. As vrea sa innoptez undeva intre Budapesta si Viena si ma intereseaza daca stiti de Hoteluri/Moteluri pe autostrada A4 din Austria sau pe M1 din Ungaria.


Merci.


--------------------
Dacia Brec 2000/2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 3 Aug 2007, 14:58
Post #612


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




@moradi: la etap in Viena exista parcare subterana cu 1E/2 ore

@almanah: am de gand sa merg si eu la Kaprun pe la inceputul ui septembrie; Intrebarea mea este daca sa incerc sa imi rezerv de aici sau o sa gasesc acolo fara probleme loc de cazare ? Voi in cat timp ati gasit ? - asta ca sa imi planific ora la care ajung acolo. Cat are program biroul de informatii ?


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
looking for Duster
ex. Megane2
ex. DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nico dCi
post 3 Aug 2007, 16:12
Post #613


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 21 December 05
From: Bucuresti




Revenit din Viena aseara si sunt profund dezamagit de cea ce am vazut la intoarcerea in Romania .
Nu credeam ca diferenta de bun simt intre noi si ei poate fi atat de MARE acum inteleg de ce nu mai vor romanii din strainatate sa se intoarca acasa :NU MERITA sa muncesti pentru nesimtirea din Ro.
Apropo daca imi ofera cineva de lucru afara din Ro merg cu cea mai mare placere .
Foarte frumoase si Viena si Budapesta...dar cu nimic mai spectaculoase decat la noi...diferenta e ca si noi avem mult mai multe de aratat turistilor straini(care erau cu miile) dar....suntem prea ocupati sa furam decat sa facem ceva pentru tara(stiti voi cine fura), in concluzie ne meritam soarta pentru ca sincer raspundeti la intrebarea urmatoare toti cei care ati fost afara: V-ATI ADAPTAT GREU LA BUNUL SIMT SI LA REGULILE LOR DE BUNA PURTARE?(curatenie,injuraturi in trafic,claxoane,ajutor daca intrebi pe oricine cea ce cauti sau vrei sa afli,disciplina si mai ales munca).
Per total impresia lasata este ........fara cuvinte(mai avem 200 de ani sa ii ajungem din urma...OFFFFFF)

PACAT DE NOI NU NE-AM NASCUT(uni dintre noi) UNDE TREBUIE.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi Renault Megan Sedan Manager 1.5 dCi 85cp - B-47-ZHK B-13-NCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moradi
post 3 Aug 2007, 16:20
Post #614


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 29 August 04
From: Miercurea Ciuc




@Bogdan Multumesc de raspuns. Este alegerea ta cum procedezi cu cazarea, eu mi-am rezervat din timp (pentru siguranta), in august vin multi turisti. Am gasit pe net (destul de greu la un pret decent, in august e full) destule oferte. Si eu din Vienna merg in zona lacurilor (Oberösterreich, Salzkammergut) pentru cateva zile. Poti sa cauti aici http://www.austria.com/ , mai sunt si altele http://www.tiscover.at . Bafta.



This post has been edited by moradi: 3 Aug 2007, 16:27


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme 2005-1,5dCi,60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 3 Aug 2007, 19:05
Post #615


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




Apropos de cazari in Austria. Nu imi e frica sa rezerv pe internet. Si am descoperit un mic "secret". Trebuie in Google sa adaugati "lodging". "innsbruck lodging", "salzburg lodging"...etc. E mai bine asa, in loc de "accomodation" sau "hotel"...etc.
E al 7-lea an in care imi gasesc cazarea la modul asta si nu am dat gres niciodata. Cine are chef, ii pot trimit pe MP cazarile gasite pana acum.


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 3 Aug 2007, 21:12
Post #616


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




<am de gand sa merg si eu la Kaprun pe la inceputul ui septembrie; Intrebarea mea este daca sa incerc sa imi rezerv de aici sau o sa gasesc acolo fara probleme loc de cazare ? Voi in cat timp ati gasit ? - asta ca sa imi planific ora la care ajung acolo. Cat are program biroul de informatii ?

Eu am fost anul trecut tot la inceputul Septembrie, la Zell am See care e langa kaprun.
Nu am facut rezervare, nu stiam exact nici cand ajung. Am ajuns dupa-masa pe la 4-5, si am facut asa cum recomanda un coleg de forum in paginile anterioare: m-am dus la biroul de turism si acolo poti sa cauti toate locurile libere in momentul acela, si sa suni gratis la pensiune. Noi am gasit o pensiune draguta cu 38 eur/zi/camera cu mic dejun.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
almanah
post 4 Aug 2007, 17:08
Post #617


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 June 06




@bogdan Eu nu am stiut cand ajung, de aceea nu mi-am facut rezervare. Noi am ajuns pe la 18.30-19.00 nu mai retin exact si dupa o ora de cautari, am gasit ce ne trebuia. Cred ca locuri sunt destule, mai ales ca nu te duci in august (luna de concedii la ei). In toate pensiunile unde am intrat mai erau cel putin 2 camere libere. In cea in care ne-am cazat noi, mai erau 5 camere libere. Nu stiu sigur pana la cat este deschis biroul de turism, dar cel mai tarziu noi am apelat la el in jurul orei 17. Deci cel putin pana atunci este deschis. Dar nu te speria. In Kaprun sunt peste 850 da locatii care ofera locuri de cazare. Nu cred ca ramai tocmai tu necazat. Totusi daca vrei ceva mai ieftin trebuie sa ajungi la o ora rezonabila, altfel nu iti mai deschid gazdele. De exemplu la pensiunea noastra dupa o anumita ora se inchidea usa, turistilor care vroiau sa intarzie mult in noapte li se puneau la dispozitie chei de la intrare.


Si o completare la postul meu anterior. La intoarcere in Romania ne-am abatut putin pana la abatia de la Melk. EXTRAORDINAR, SUPERB. Nu trebuie cu nici un chip ratat. Si un bilet de intrare nu costa decat 7 Euro.

P.S. va dau un site super ( nu stiu daca l-a mai dat cineva...)unde ai inclusiv numerele de telefon de la o gramada de hoteluri si pensiuni. www.europasportregion.info
este si in engleza. Bafta la cautat.

This post has been edited by almanah: 4 Aug 2007, 17:27


--------------------
dacia logan 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 4 Aug 2007, 19:45
Post #618


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




Multumesc de informatii, la intoarcere o sa va dau detalii despre cum a fost smile.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
looking for Duster
ex. Megane2
ex. DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 5 Aug 2007, 18:04
Post #619


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




Apropos de Melk. De fiecare data cand am trecut prin Viena spre vest, portiunea Krems - Melk am parcurso pe langa Dunare (Durnstein Valley). E senzational drumul pe acolo. Nu il ratati, ca pierdeti maxim jumatate de ora (ori din Viena prin Stockerau, ori pe A1 si la St. Polten la dreapta spre Krems).


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 5 Aug 2007, 19:34
Post #620


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Am petrecut concediul in Austria si anul acesta am ales zona Salzkammergut - satul Gosau.Am stat la o pensiune gasita pe net unde am platit 35 euro/pers. cu demipensiune.Este o zona superba cu multe lacuri,paduri,sate cochete si munte cat incape.Sunt foarte multe lucruri de vazut si multe dintre ele am reusit sa le vedem.
Eu am scris oficiului de turism din zona si am primit pliante cu ceea ce ar fi de vazut in zona.
Nu ezitati sa scrieti la oficiile de turism din regiunea in care mergeti si veti primi pliante cu obiectivele din zona,cu locuri de cazare,preturi etc.

Merita neaparat vazut satul Hallstatt - asezat pe un petic de pamant cu case dragute...parca stau una peste alta.De aici se poate lua vaporasul cu care se face turul lacului..circa o ora-7,5 euro.Atasez niste poze din zona.
00051_Hallstatt.JPG ( Size: 170.52k ) Number of downloads: 6391
00060_Satul_Hallstatt.JPG ( Size: 117.17k ) Number of downloads: 6388
00064_Casute_in_Hallstatt.JPG ( Size: 182.97k ) Number of downloads: 4072
00065_Hangare_pt.barci.JPG ( Size: 189.56k ) Number of downloads: 4001



Langa Gosau la circa 7 km este lacul Gosau. De aici se vede si ghetarul Dachstein cu inaltimea de aproape 3000m.Se poate face turul lacului-dureaza circa o ora,se pot iinchiria barci si daca esti suficient de calit poti face si baie...o multime de localnici faceau baie.00090_Dachsteingletscher.JPG ( Size: 92.08k ) Number of downloads: 1602

Tot de la lac se poate urca cu telecabina si de sus se pot face o gramada de plimbari pe la cabanele din jur (unde se si mananca) si aveti o panorama deosebita a intregii vai.
La pensiunea la care am stat aveam inclus in pret si intrarea gratuita la piscina din Gosau(daca voiam puteam merge zilnic).Am fost si noi intr-o dupa-amiaza mai urata...conditii deosebite,podeaua incalzita,apa curata ,sezlonguri etc.



5 Aug 2007, 19:53:
In alta zi am mers in satul St.Wolfgang de unde am urcat cu un trenulet cu cremaliera circa 45 min. pana la 1785m de unde se deschide o panorama impresionanta(360grade)
Se vad 6 lacuri,autostrada,satele din jur ce sa mai zic...deosebit.Uite cateva poze
00110_Fuschlsee.JPG ( Size: 76.39k ) Number of downloads: 337
00111_Mondsee.JPG ( Size: 73.01k ) Number of downloads: 352
00117_Panorama_360.JPG ( Size: 85.52k ) Number of downloads: 401
00118_Trenuletul.JPG ( Size: 102.87k ) Number of downloads: 2088



Pensiunea din Gosau se numeste Kirchenwirt.Din balconul camerei aveam o priveliste deosebita asupra vaii si asupra muntilor din jur.Cam asta se vedea din camera.
00091_Satul_Gosau.JPG ( Size: 154.53k ) Number of downloads: 2132
00208_Asta_vedeam_din_camera.JPG ( Size: 142.26k ) Number of downloads: 2183


Oficiul de turism din sat este bine pus la punct si dotat cu toate materialele necesare:brosuri,pliante,si cam tot ce are nevoie un turist ca sa afle informatiile de care are nevoie.In sat gasiti si banca(2) si oficiu postal si magazin(gen MegaImage) si benzinarie.Drumurile din zona impecabile,inclusiv cele comunale.
Este bine sa cumparati Salzkammergutcard cu care beneficiati de reduceri la multe obiective turistice(cardul costa 4,9 euro).Il puteti lua de la oficiul turistic din Gosau sau din oricare sat din zona.Merita vazute si oraselele Bad Ischl si Bad Aussee care sunt deosebite,inconjurate de munti si paduri,cu stradute exclusiv pietonale,parcuri pline de flori si inghetata foarte buna(facuta de italieni).

5 Aug 2007, 20:25:
O alta excursie a inclus o plimbare pe 3 lacuri,pe 2 din ele mergand cu vaporasul si cu o lotca cu motor http://www.3-seen-tour.at/ .La ultimul lac se poate ajunge pe o poteca prin padure mergand circa 5 minute pe jos,iar intre Grundlsee si Toplitzsee este o poteca turistica(circa 20 min. sau cu trasura 4 euro).
O alta experienta deosebita este urcarea pe platforma ''five fingers''.Este o platforma suspendata,iar sub ea este un hau de cateva sute de metri.Privelistea este deosebita, ametitoare si cu siguranta merita. Urcarea se face din 3 sectiuni cu telecabina si se merge pe jos circa 20 de minute.Pana la acea platforma de la statia terminus a telecabinei(la 2100m) se vede in toata splendoarea ghetarul Dachstein si muntii din jur ,precum si lacul Hallstatt. Nu urcati daca nu este vreme buna..pacat de bani si de peisajele pierdute.
00189_Hallstattersee.JPG ( Size: 68.54k ) Number of downloads: 403
00190_Peisaj.JPG ( Size: 73.64k ) Number of downloads: 308
00191_Five_fingers.JPG ( Size: 70.63k ) Number of downloads: 320


Tot in aceasta zona mai sunt pesterile de gheata din Dachstein
http://www.dachsteinwelterbe.at/index.php?id=36
si alte pesteri,precum si multe trasee montane pentru doritori.00185_Ghetarul.JPG ( Size: 98.23k ) Number of downloads: 357


Vremea a fost buna,a plouat o singura zi de la pranz pana pe la 6 seara si inca o seara de pe la ora 22. Fata de ce era prin tara am avut noroc de racoare.
Scuze pentru lungimea postului si daca sunt intrebari,nu ezitati sa le puneti.

This post has been edited by BOGDAN DSN: 5 Aug 2007, 20:25


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz_r
post 9 Aug 2007, 14:25
Post #621


© ...membru cu symbol ™


Group: Members
Posts: 596
Joined: 27 October 06
From: Bucuresti ... u.e




in viena am stat in camping wien west... pe undeva p'aici... 03.jpg ( Size: 31.56k ) Number of downloads: 264
... cazarea a costat 96 euro 3 pers. / 2 nopti si a fost super wub.gif wub.gif chiar nu aveai ce sa le reprosezi acelor oameni, era liniste, multa verdeata,grupuri sanitare impecabile, bucatarie utilata in caz ca aveai chef sa prepari ceva, frigider -- toate comune.... la receptie gaseai multe pliante si harti cu obiectivele de vizitat din viena, internet wifi.... mai erau si alte masini de RO parcate acolo.... smile.gif

cateva poze biggrin.gif :
a.jpg ( Size: 97.8k ) Number of downloads: 192
aa.jpg ( Size: 136.83k ) Number of downloads: 167
aaz.jpg ( Size: 66.82k ) Number of downloads: 150

aaaaa.jpg ( Size: 94.16k ) Number of downloads: 121
aaaaaaaaaaaa.jpg ( Size: 39.16k ) Number of downloads: 93
aaacd.jpg ( Size: 75k ) Number of downloads: 127

aaads.jpg ( Size: 63.79k ) Number of downloads: 121
aaakj.jpg ( Size: 69.28k ) Number of downloads: 99
aaas.jpg ( Size: 240.61k ) Number of downloads: 108

aaasd.jpg ( Size: 75.07k ) Number of downloads: 111
aaav.jpg ( Size: 115.17k ) Number of downloads: 81
aaawq.jpg ( Size: 67.08k ) Number of downloads: 105

aaaxds.jpg ( Size: 55.14k ) Number of downloads: 94
aagf.jpg ( Size: 55.18k ) Number of downloads: 94
aasd.jpg ( Size: 74.72k ) Number of downloads: 81

aaxs.jpg ( Size: 59.5k ) Number of downloads: 87


This post has been edited by danutz_r: 9 Aug 2007, 14:33

Attached thumbnail(s)
aaaaaaaa.jpg ( Size: 36.24k ) Number of downloads: 113


--------------------
renault symbol fidji 1.5 dci 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSN
post 13 Aug 2007, 08:41
Post #622


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 9 May 06




In septembrie vreau sa plec cu nevasta-mea in luna de miere in Austria sau Elvetia. Vom merge cu avionul.
Am disponibili 1500 euro iar si doresc sa stau 6 zile / 5 nopti.
Ma intereseaza un hotel de 3 sau 4 stele.
Dintre cei care ati mai fost si stiti sigur despre ce este vorba, ce-mi recomandati?

Multumesc anticipat.


--------------------
ex Renault Megane break - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
camesibiu
post 13 Aug 2007, 17:36
Post #623


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 28 July 06
From: Sibiu




Casa de piatra ! Deci esti tanar !!!! Lasa avionul pentru anul 2040 . Este pacat daca ai masina sa nu mergi cu ea - parerea mea . Nu-i asa obositor cu masina si daca ai 1500 Euro pentru acea saptamana fa-i o surpriza doamnei tale si arata-i Alpii . Traseul ti-l faci functie de preferintele tale si cat rezisti in prima si ultima zi sa conduci . ( Eu am plecat dimineata din Sibiu si seara am ajuns la granita dintre Austria si Italia ( am oprit de cateva ori in tara si am mers la limita legalului , in Ungaria am oprit la doua magazine , am alimentat , etc.) . Sa nu-ti fie frica de circulatie - se circula corect si cred ca nu o sa-ti faca din faruri nimeni cu exceptia unor romani .
In final alegerea este a ta ! Inca ceva , daca pleci vinerea dupa terminarea serviciului si te intorci dumineca cealalta sunt 9 zile si jumatate , timp suficient sa ajungi in Alpi . Daca mergi cu avionul esti legat de o locatie si de mijloacele de transport in comun .


--------------------
ex Dacia Logan 1,5 dCi 2006-Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 13 Aug 2007, 17:42
Post #624


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




..sau poate merge cu avionul fara stres si oboseala, si sa inchirieze o masina acolo smile.gif


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
camesibiu
post 13 Aug 2007, 17:47
Post #625


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 28 July 06
From: Sibiu




Eu nu consider stres sa mergi pana in Austria sau Elvetia si nici oboseala , daca ai bani sa dormi in hotel sau motel .


--------------------
ex Dacia Logan 1,5 dCi 2006-Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 13 Aug 2007, 18:00
Post #626


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




E o placere sa conduci 15-25 de ore in luna de miere, din care o parte in RO smile.gif
Scuze de off-topic

P.S. Cred ca gasesti o gramada de hoteluri 4* libere in Septembrie, trebuie doar sa vezi ce zona ti-ar place, apoi poti cauta acolo pe internet.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
camesibiu
post 13 Aug 2007, 18:10
Post #627


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 28 July 06
From: Sibiu




Imi plac exagerarile tale : 15 - 25 ore .
Omu-i major , vaccinat , cu nevasta si va alege cum ii mai bine pentru ei .


--------------------
ex Dacia Logan 1,5 dCi 2006-Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSN
post 13 Aug 2007, 19:15
Post #628


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 9 May 06




Nunta o sa fie sambata, sambata spre duminica (in septembrie) in Galati. O sa stam in "luna" de miere de luni pana sambata. Nu pot merge din Galati cu masina pana in Austria (sau Elvetia; nu stiu inca, de aceea va intreb si pe voi). Daca as fi avut 2 saptamani libere, atunci fara discutie as fi mers cu masina. Pentru o singura saptamana ar fi insa foarte obositor. Asa ca vom lua avionul si la destinatie vom inchiria o masina pentru toata saptamana.

Ideea este ca din ceea ce am vazut eu pe internet, frumos ar fi la Innsbruck (Austria), respectiv Berna (Elvetia). In acest moment eu spre aceste 2 orase m-am oprit, urmand sa ma hotarasc in care vom merge. Alta idee chiar nu am. Daca imi puteti da alte sugestii, le astept cu placere.


--------------------
ex Renault Megane break - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 13 Aug 2007, 19:35
Post #629


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Innsbruck ar fi o alegere fericita - am ''batut'' sa zic asa zona cateva zile in 2005.
Inchiriezi o masina sau folosesti transportul local(foarte bine pus la punct) si vizitezi cat poti. http://www.innsbruck-tourism.at/
Mergi si la Swarovski http://kristallwelten.swarovski.com/
Scrie la oficiul de turism din Innsbruck si vei primi acasa un plic mare cu tot ce ai nevoie. Recomand cumpararea Innsbruckcard http://www.innsbruck.info/xxl/_site/innsbr...8358/index.html

Ai multe gratuitati(inclusiv transport) si vei economisi ceva bani...din care poti sa-i cumperi sotiei ceva frumos dry.gif
citeste si aici
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=302288

casa de piatra si vacanta placuta


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 14 Aug 2007, 07:57
Post #630


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Casa de piatra! si sa fiti sanatosi si sa va intelegeti.

cat despre plimbare daca alegi Innsbruck-ul si inchiriezi masina poti trage o fuga prin Alpi pana in partea germana pe drumurile nationale sa vedeti Neuschwanstein-ul (castel renumit) si Bavaria ca sa aveti cu ce compara Sud-Tirol-ul in care e Innsbruck-ul. Ba chiar si pana la Salzburg se poate merge.

Orice traseu ales in zona e frumos tare.

Asa ca succese mari pe masura asteptarilor!


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages « < 19 20 21 22 23 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 18:05
Forum Renault