DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> BCR refuza sa plateasca o dauna totala..., BCR refuza sa plateasca o dauna ,ce e de facut?

alex46
post 4 May 2010, 11:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 May 10




Va salut ,am un vecin care acum 1 luna si jumatate a avut un accident cu masina lui Dacia Solenza.Vazand ca il scoate tot pe el vinovat la accident si avand asigurare CASCO la B.C.R,a decis sa isi faca masina pe casco .
A fost la B.C.R iar ce-i de acolo l-au trimis la un service sa-i faca devizul estimativ de reparatie.
Cand s-a intocmit devizul a fost prezent si un inspector de la B.C.R care vazand la cat se apropie reparatia a zis ca e DAUNA TOTALA,de altfel si cei care au intocmit devizul au spus ca e DAUNA TOTALA fara discutie.
Pana aici toate frumoase,s-a dus omul cu devizul la asigurari ,anexa de la casco...etc...iar cei de acolo i-au spus ca o sa isi primeasca banii in 3 saptamani.
Dupa 1 luna jumate ,vazand ca nu a primit nici un ban i-a sunat ,iar cei de la B.C.R i-au spus sa mai duca masina inca o data la acelasi service la care l-au trimis si prima oara pentru a-i mai face inca o data devizul estimativ,pentru ca dupa parerea lor masina se poate repara.
Omul a sunat si la Bucuresti la b.C.R a cheltuit o gramada de banii pe telefoane ,iar ei nimic.
Omul numai vrea sa duca inca o data masina sa-i faca devizul pentru ca iar cheltuie bani pe platforma +costul pentru intocmirea altui deviz.
Le-a zis sa i plateasca platforma si costul devizului si o duce ,pentru ca nu e corect sa palteasca de 2 ori ,o data ce masina a fost declarata dauna totala ....
Cei de la asigurari spun acum ca masina se paote repara si de aceea mai cer inca un deviz .
Pentru intocmirea devizului l-au trimis la cel mai ieftin service ,daca il trimiteau la alt service era mai mare manopera...
Omul numai vrea sa repare masina ,vrea doar sa isi ia banii de la ei si sa vanda singur epava.
Ce e de facut?Multumesc...

This post has been edited by alex46: 4 May 2010, 19:52


--------------------
Dacia Dacia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 4 May 2010, 12:35
Post #2


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Sa se tina pe pozitie. In timpul asta se puteau intampla multe cu masina aia wink.gif , asa ca nu stiu ce relevanta mai are acum o noua inspectie a autoturismului. Parerea mea e ca trag de timp, incercand sa plateasca si o despagubire mai mica, evaluand epava la o suma cat mai mare.

This post has been edited by BZN: 4 May 2010, 12:36


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 4 May 2010, 12:41
Post #3


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




o reclamatie aici si cred ca incep sa se rezolve treburile http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...=516&Itemid=122


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 May 2010, 13:30
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Fiind pe casco, CSA e fix pix in cazul dat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 4 May 2010, 14:19
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




A semnat oare vreo foaie in care sa confirme ca accepta service-ul indicat de asigurare? Daca nu...nu vad de ce nu s-ar duce la reprezentanta sa faca ei un deviz...
Oricum acest dosar o sa mai dureze, si cred ca o sa se ajunga la judecata, dar...cine stie....

This post has been edited by danutsb: 4 May 2010, 14:20


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 5 May 2010, 14:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Uite ca si B.C.R. se tine de cioace.....
Asta daca ce spune initiatorul este adevarat....
Sa aiba si B.C.R.-ul probleme cu lichiditatile? nedumerire.gif


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 May 2010, 15:07
Post #7


-


Group: Members
Posts: 21.853
Joined: 19 April 05
From: Romania




Problema cea mai mare este ca nu exista nimic in tara asta care sa protejeze cu adevarat cetateanul. Toti stiu sa ia banul, dar sa ofere, ciuciu.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 6 May 2010, 15:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Acest lucru se intampla pt ca suntem in Romania. Si romanul fuge de avocat ca de dracu'. Daca companiile de asigurari ar pierde procese peste procese (si ar plati pe langa dauna respectiva si taxe de timbru, onorarii de avocati, penalitati, etc) in mod clar ar rezolva problemele mult mai usor. Pt cine nu stie, intr-un final procesul te costa zero, daca castigi bineinteles.
Dauna pe CASCO nu tine de RCA sau legislatia RCA ci tine de dr. comercial. Adica proces.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 6 May 2010, 19:32
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




toate astea cu "au zis ca ..." sunt pe hartie? ai accept de plata semnat? cat era suma asigurata si cat era reparatia? "dauna totala" asa se calculeaza, in functie de cifrele astea doua, poate nu a fost masina niciun moment dauna totala.
oricum, raman la parerea ca in momentul in care scrii "ce-i de acolo" sau "numai vrea", meriti sa ti se intample toate astea smile.gif) ca ma gandesc ca cine se aseamana se aduna


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex46
post 10 May 2010, 21:04
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 May 10




QUOTE(Marian66 @ 6 May 2010, 20:32)
toate astea cu "au zis ca ..." sunt pe hartie? ai accept de plata semnat? cat era suma asigurata si cat era reparatia? "dauna totala" asa se calculeaza, in functie de cifrele astea doua, poate nu a fost masina niciun moment dauna totala.
oricum, raman la parerea ca in momentul in care scrii "ce-i de acolo" sau "numai vrea", meriti sa ti se intample toate astea smile.gif) ca ma gandesc ca cine se aseamana se aduna
*




Salut ,iti multumesc pentru corectarea greselilor gramaticale dar poate ca atentia de a scrie nu este pasiunea mea cea mai mare,daca stau sa caut si eu prin posturile tale precis gasesc greseli ....
Acum ca sa fiu on topic ,masina era asigurata la 2900 euro iar devizul de reparatie a fost de 103 milioane .
B.C.R spune ca pentru 5 milioane masina nu poate fi dauna totala si mai cere o reconstatare....deci ce e de facut?


--------------------
Dacia Dacia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 10 May 2010, 21:17
Post #11


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Trebuie sa se tina de capul lor,trebuie sa plateasca pana la urma.Daca nu la judecata si daune daca nu exista intelegere.
BCR-ul este o banca neserioasa dupa parerea mea.
Am un coleg caruia i-au dublat rata la un credit dupa primul an fara ca acesta sa aiba habar ca i se va mari(nu iau spus atunci cand a semnat contractul) .


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex46
post 10 May 2010, 22:15
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 May 10




QUOTE(romanvs @ 10 May 2010, 22:17)
Trebuie sa se tina de capul lor,trebuie sa plateasca pana la urma.Daca nu la judecata si daune daca nu exista intelegere.
BCR-ul este o banca neserioasa dupa parerea mea.
Am un coleg caruia i-au dublat rata  la un credit dupa primul an fara ca acesta sa aiba habar ca i se va mari(nu iau spus atunci cand a semnat contractul) .
*



Daca pentru 5 milioane nu vor sa i acorde dauna totala cu toate ca daca s-ar mai face un deviz de reconstatare desfacandu-se diverse piese de pe masina cu siguranta se vor gasi daune de mai mult de 5 milioane.
Omul le poate cere sa isi faca masina in regim propriu si sa i se plateasca suma calculata in devizul de reparatie?si anume 105 milioane ?
Cei care stiti cum e procedura la B.C.R ii rog sa posteze.

This post has been edited by alex46: 10 May 2010, 22:15


--------------------
Dacia Dacia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 11 May 2010, 13:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Fara suparare dar la asa informare, asa si raspuns din partea BCR.
1. Prietenul tau in caz de dauna totala poate se obtina 75% din suma asigurata + epava. Ma indoiesc profund ca 105 mil reprezinta 75% din suma asigurata.
2. Pt a afla ce, cum si cat poti sa obtii in regie proprie citeste contractul de asigurare. In mod clar nu o sa-i dea 105 mil. Daca obtine 40 mil sa fie fericit.
3. Ca sa obtina dauna totala sa faca pr. tau o cerere in scris cu nr. de intrare la BCR prin care sa le spuna tot. Respectiv ca a mers la service-ul x la indrumarea lui y, y a constatat si el personal, etc drept pt care sa ii intrebe care e problema...


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 May 2010, 16:47
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




corect!
la regie proprie iei in general cam cat costa piesele oficial noi noute de origine (sau poate s a nimerit, in orice caz, mult mai putin fata de deviz). la dauna totala, nu iei suma asigurata cash, ci o primesti ca o suma intre bani si epava. bob a zis 75%, procentul asta se tot schimba de la an la an in normele CSA, asa ca e bine sa verifici. ideea e ca epava nu poate fi evaluata la mai mult de x% din suma asigurata. intr-o vreme chiar era 25%, acum nu mai stiu. circul o sa fie la evaluarea epavei, dar de obicei se termina bine daca tii mereu cont ca sumele pe care ti le aduc ei sunt orientative (e plina sectiunea de posturi pe sb asta, gasesti multe informatii).
acum, in cifre si in acte, masina nu e dauna totala. totusi, e evident ca daca la primul deviz a iesit foarte aproape de suma asigurata, la prima demontare a unui reper o sa mai apara ceva. cum a spus si bob, fa o cerere in scris la bcr, inregistreaz-o si explica-le lucrul asta. inarmeaza-te cu rabdare, pentru ca raspunsul poate sa vina in max 30 de zile


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 11 May 2010, 19:24
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




In norma CSA de anul acesta epava = max 25% dar nu prea conteaza pt ca aici avem de-a face cu un contract casco, contract care difera de la an la an, de la persoana la persoana etc, si niciodata nu am auzit ca epava sa valoreze mai mult de 25%. In mod clar e trecuta valoarea epavei in contractul casco. Si fiind vorba de un contract casco, CSA nu se baga (normele lor reglementeaza RCA si nu asigurarea casco).


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex46
post 11 May 2010, 20:35
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 May 10




Omul vrea sa obtina macar 60 % din suma asigurata +epava.
Joi o sa duca din nou masina la o reconstatare in service.

11 May 2010, 21:40:
QUOTE(bob737 @ 11 May 2010, 14:45)
Fara suparare dar la asa informare, asa si raspuns din partea BCR.
1. Prietenul tau in caz de dauna totala poate se obtina 75% din suma asigurata + epava. Ma indoiesc profund ca 105 mil reprezinta 75% din suma asigurata.
2. Pt a afla ce, cum si cat poti sa obtii in regie proprie citeste contractul de asigurare. In mod clar nu o sa-i dea 105 mil. Daca obtine 40 mil sa fie fericit.
3. Ca sa obtina dauna totala sa faca pr. tau o cerere in scris cu nr. de intrare la BCR prin care sa le spuna tot. Respectiv ca a mers la service-ul x la indrumarea lui y, y a constatat si el personal, etc drept pt care sa ii intrebe care e problema...
*



Ce vrei sa spui cu informarea ca nu inteleg?da stiam ca in caz de dauna totala obtine 75 % +epava ,eu intrebam orientativ daca alege sa o faca in regim propriu cam cat ar primi.

This post has been edited by alex46: 11 May 2010, 20:40


--------------------
Dacia Dacia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 11 May 2010, 21:15
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Am vrut sa spun ca in general cand ai o problema te interesezi. In cazul de fata daca prietenul tau (btw, de ce nu si-a facut si el cont, cred ca era mai simplu) citea contractul de casco, in mod clar afla cum era cu plata in regie proprie si putea chiar sa-si faca un calcul. Mai spun acest lucru pt ca exact persoanele care nu au citit ce contract au semnat au probleme cu asigurarea (si nu numai!). Au un miros foarte fin cei de la asigurari...
Teoretic prietenul tau este indreptatit sa ceara in regie proprie reparatia masinii, calculul pleaca de la baza unei constatari (care sa nu se incadreze in dauna totala- deci alta) facuta in sistemul audatex (cum probabil este si cel actual de dauna totala) si din care se scad 19%, TVA-ul. Practic o sa-i plateasca maxim, maxim 60% din acel deviz, dar in cazul de fata am dubii ca ar plati acesti bani pt o Solenza. Si asta pt ca mi se pare mare suma asigurata de cca 125 mil (asa cum se deduce din postul tau), iar daca chiar asa este, cei de la bcr pot s-o dea la intors. Legal sau nu, e alta discutie.

PS-pt ce suma este asigurata masina in cauza?


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 12 May 2010, 15:07
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




a zis baiatul, 2900 de euro


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 12 May 2010, 17:13
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Mea culpa, nu am observat.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex46
post 20 May 2010, 17:49
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 May 10




Multi probabil cred ca e gluma ,dar nu e.... propietarul a dus saptamana trecuta masina la o noua constatare la alt service,dar din pacate nu a fost prezent la reconstatare.
Iar de o saptamana i tot spun ca e posibil sa fie dauna totala dar ei inca asteapta raspunsul celor de la Bucuresti.

This post has been edited by alex46: 20 May 2010, 17:52


--------------------
Dacia Dacia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 May 2010, 17:59
Post #21


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




1. Din raspunsurile primite nu rezulta ca ar fi glumit cineva! Dimpotriva, raspunsurile au fost cat se poate de pertinente si la obiect!
2. Cine n-a fost prezent? Asiguratorul? Pagubitul?
3. Nu prea inteleg ce rost avea reconstatarea daca nu exista inca un raspuns, bun sau rau!?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex46
post 20 May 2010, 18:06
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 3 May 10




QUOTE(adi_ar @ 20 May 2010, 18:59)
1. Din raspunsurile primite nu rezulta ca ar fi glumit cineva! Dimpotriva, raspunsurile au fost cat se poate de pertinente si la obiect!
2. Cine n-a fost prezent? Asiguratorul? Pagubitul?
3. Nu prea inteleg ce rost avea reconstatarea daca nu exista inca un raspuns, bun sau rau!?
*



1.Ma refeream ca poate se crede ca tot ce am scris mai sus este nedevarat,si ca BCR sunt seriosi.
2.Nu a fost prezent propietarul la ce-a de a 2 a reconstare ,iar de o saptamana i se spune ca nu pot da nici un raspuns ca inca se asteapta raspunsul celor de Bucuresti.
3.Am spus mai sus ca cei de la B C R au cerut o alta reconstare la alt service pe motiv ca primul deviz este "umflat",

This post has been edited by alex46: 20 May 2010, 18:08


--------------------
Dacia Dacia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 May 2010, 18:17
Post #23


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Da, reconstatarea era la cererea BCR, uitasem!
In acest caz, era evident ca nu va primi un raspuns pana dupa reconstatare.
Uneori deciziile se iau prin consultare (pe verticala si orizonatala) si asta dureaza ceva.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 21 May 2010, 11:22
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Cel mai bine ar fi ca prietenul tau sa faca un memoriu pe care sa-l depuna la registratura asiguratorului sau prin care sa ceara cateva explicatii. Cu nr. de intrare.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 08:34
Forum Renault