DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

logan1.5dci
post 22 Mar 2009, 12:54
Post #246


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Referitor la cazul meu, ma "plimbam" prin zona in care am fost amendat, iata ce am descoperit. Scuze de calitate, fotografie facuta cu telefonul, dar la dosar le fac cu dslr. smile.gif
L.E. Am uitat, plus doua linii de inalta tensiune ce traverseaza soseaua, si mai merg si paralel cu soseaua. Ramane acum de stabilit unde era radarul.

This post has been edited by logan1.5dci: 22 Mar 2009, 12:58


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draculafly
post 23 Mar 2009, 17:05
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 25 March 08




nu mai cauta nod in papura ! ai gresit plateste ! mai da din dobanzile pe care le ai acumulat din vara pana acum ! banu trebuie sa circule radmasa.gif


--------------------
dacia logan kiss 2007 - b91 fad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Mar 2009, 19:36
Post #248


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(eugeniuz2004 @ 22 Mar 2009, 12:41)
ca sa nu mori de curiozitate dragul meu iti spun ca inca nu a venit nimic la mine acasa .... asa ca mai astept.
*


Pai si instiintarea de venise? Aia e tot "nimic"? La aia ai raspuns?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intel450
post 23 Mar 2009, 20:42
Post #249


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 15 April 07




Salutare!!!

Am cautat un topic sa vad pe unde s-ar incadra nelamurirea mea si pana la urma cred ca aici ii este locul.

Momentan nu sunt hotarat pe ce cale sa o apuc privitor la urmatoarea problema:

Am primit (azi) o instiintare de la politia Valcea cum ca la jumatatea lui noiembrie 2008 am fost fotografiat de o camera radar pe valea Oltului. Mi-au dat datele de identificare ale masinii si imi specifica faptul ca aveam 85 km/h pe drum cu restrictie de 50 km/h. Mi se solicita sa comunic in termen de 5 zile cine era la volan caa altfel amenda intre 9 si 20 puncte.

Tinând cont de faptul ca in 11 ani de carnet e prima data cand ma confrunt cu asa ceva, nelamuririle mele sunt legate de:
1) credeti ca e viabila o fotografie facuta la ora 21 (stiti sa fie ceva camere infrarosu ....)
2) ce inseamna acele 9-20 puncte - este amenintarea pentru a spune cine a fost la volan? [asa am inteles din art. 98(4)e) și 102(1) aliniat 14] sau are de-a face strict cu punctele pe permis - adica suspendare?, si/sau au de-a face cu valoarea amenzii ce urmeaza a fi platita (in conditiile in care trimit datele solicitate)?
3) Pentru depasirea vitezei ma incadrez la art. 108(1) c) aliniat 3 - cu 4 puncte penalizare (si 4-6 puncte amenda). deci pe la ce amenda sa ma astept? cam cati lei?
3) ce se intampla daca nu-mi amintesc cine a fost la volan la acea data/ora/loc?
4) ce se intampla daca nu transmit nicio informatie - scrisoarea a fost lasata in cutia postala fara sa semneza cineva pentru primirea acesteia.
5) Cu toate ca nu am gasit nimic in acest sens - credeti ca in aceasta situatie este posibil sa fie cazul suspendarii carnetului (nu de alta dar in perioada urmatoare am multe drumuri de facut)?

Orice lamuriri / sugestii sunt binevenite.

PS
articolele sunt cf cu un cod rutier din 2007

This post has been edited by intel450: 23 Mar 2009, 20:44


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 dci 70CP / cca. full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Mar 2009, 21:18
Post #250


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




intel450, fa rogu-te un efort si citeste fix acest topic pe care ai postat. Sa vezi ce de-a nelamuriri o sa ti se lamureasca.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 23 Mar 2009, 22:03
Post #251


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




@draculafly

Hai mai, fii bun si lasa-ma sa depun contestatie. Pls ! Pls ! laugh.gif


Joi voi depune contestatia. Asa sunt curios cum o sa fie (la proces, cu tot ce am pregatit), dar stiu ca o sa-mi iasa pe nas.
O vina am, dar nu aveam 124, of uite, daca nu mi-au aratat dovada, acum sunt nevoit sa contest. Asta ma caracterizeaza, cand nu cred ceva, trebuie sa mi se faca dovada. Scapam mult mai simplu cu o luna si examen, dar NU .

Referitor la platit, e clar ca in cazul in care pierd, platesc cu varf si indesat.
Noduri caut de orice fel, numai material sa am, hai spune ca antena aia nu-ti spune nimic.
O sa ma consult cu un avocat, dar nu vreau sa le spun nimic in prima faza, decat sa arate dovada. Dupa ce prezinta dovada (cu tot ce trebuie: poza/ verif.radar/calificare radarist), cand o sa creada ca au castigat, am sa le scot pozele cu antena si le solicit sa precizeze exact locatia radarului, dup-aia incep cu cablurile de inalta tensiune si in paralel cu atacuri referitoare la modalitatea de intocmire a PV-ului. O sa am o gramada de treaba. radmasa.gif

This post has been edited by logan1.5dci: 24 Mar 2009, 11:07


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 24 Mar 2009, 08:16
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(intel450 @ 23 Mar 2009, 21:42)
Am primit (azi) o instiintare de la politia Valcea cum ca la jumatatea lui noiembrie 2008 am fost fotografiat de o camera radar pe valea Oltului.
*



...mai precis in localitatea Gura Vaii. wink.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intel450
post 24 Mar 2009, 08:34
Post #253


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 15 April 07




... nu, la Câineni.


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 dci 70CP / cca. full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 24 Mar 2009, 08:41
Post #254


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




N-am nimerit-o! biggrin.gif
Si eu am furat-o tot intr-o zi de noiembrie 2008 insa la Gura Vaii, cu 98.5km/h tongue.gif
Mi-a venit comunicarea sapt. trecuta. aplauze.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 24 Mar 2009, 08:44
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




@intel450:
Asa cum ti-a scris si klaus toate lamuririle necesare le gasesti in acest topic.
Sau, macar citeste cu atentie instiintarea primita de la Politia Valcea. Cele 9-20 puncte sunt puncte-amenda, care se aplica proprietarului masinii daca nu comunica datele celui care sa afla la volan in momentul savarsirii faptei. Daca trimiti comunicarea, cu datele tale, vei primi 4 puncte de penalizare si 4-6 puncte amenda. Te poti astepta la suspendarea permisului daca mai ai inca 11 puncte de penalizare acumulate anterior.
1 punct-amenda = 60 lei; restul tine de tabla inmultirii.

This post has been edited by Batrânul: 24 Mar 2009, 08:46


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intel450
post 24 Mar 2009, 10:20
Post #256


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 15 April 07




Multumesc @Batrtânu, aveam nevoie de o astfel de confirmare. Toti cei cu care am vorbit mi-au recomandat sa le trimit datele. Puncte nu mai am (am avut o singura amenda pana in prezent - prin mai 2007). Ideea in continuare e - cum stiu cine a fost la volan eu sau sotia (pentru o armonioasa distribuire a punctelor in familie).


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 dci 70CP / cca. full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 24 Mar 2009, 12:32
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Daca le trimiti datele in timp util te va costa mai putin. Dupa ce iti va veni PV cu amenda, daca platesti in 48 de ore poti plati numai jumatate din amenda stabilita (deci 120 lei in cazul tau). Atentie - sa trimiti dovada platii asa cum va scrie in PV.
Cat despre cine era la volan (deci cel care va primi punctele de penalizare) ... asta voi decideti ...


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 25 Mar 2009, 19:08
Post #258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




am si eu o rugaminte pentru cei care se ocupa cu asa ceva: la inceputul lunii februarie am luat o amenda de la primarie, pentru o chestie cu un santier. desi am fost de fata, respectivii inspectori sau ce or fi fost ei nu mi-au dat sa semnez procesul-verbal si nici nu mi-au dat nicio hartie (!!!!), spunandu-mi ca imi va veni acasa. intr-adevar, dupa 15 zile mi-a venit acasa copia, nesemnata, cu data de atunci. foarte elegant, am incropit o cerere de chemare in judecata cu ce am gasit pe net si am depus-o la judecatorie. am primit numarul de dosar, tot, aparea si pe internet dosarul meu in lista de sedinte, eram azi, la C7 la sectorul 4, la ora 8:30. stiind ca am pozitia 44, am venit pe la ora 10:00 (aici m-a indus cineva in eroare, ca pot sa vin in functie de pozitie), si surpriza: la avizier la C7 nu numai ca nu era dosarul meu, dar erau cu totul alte dosare (ce vazusem pe internet, erau foarte multe cu xxx/4/2009, si pe avizier erau cu xxx/299/xxxx). am stat pe acolo vreo ora si am plecat. probabil ca daca primaria a depus cerere de judecare in lipsa s-a judecat, dar daca mi-a dat amanare (aflu maine), sa ma ajute va rog cineva cu mersul asta efectiv in sala de judecata smile.gif , adica ce fac, ce caut, unde ma duc,care e treaba cu listele astea smile.gif

chiar eram multumit de ce bine ma descurcasem, si acum m-am inecat, vb aia, ca tiganu la mal.

imi cer scuze daca am fost putin off-topic si orice ajutor e binevenit
multumesc


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 25 Mar 2009, 19:43
Post #259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Si care ar fi legatura cu topicul: Contestatii radar...?
Pai avocatul tau nu te-a lamurit?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 25 Mar 2009, 19:46
Post #260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




daca aveam avocat mai scriam pe aici smile.gif) ?
e tot o contestatie si asta la urma urmei, pe care am facut-o singur, am inregistrat-o, apare in sistemul ECRIS, si spre rusinea mea, uite ca n-am fost in stare sa ajung la proces, sau nu stiu ce s-a intamplat de in calculatorul ala de pe hol apaream pe ordinea de zi pe pozitia 44 si la avizierul de la sala erau alte dosare


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intel450
post 26 Mar 2009, 17:05
Post #261


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 15 April 07




Catre cei ce au primit înstiintari de la politie cum ca au fost surprinsi de radare fixe (cu precădere pe Valcea)

Va rog sa-mi spuneti daca pe plicurile pe care le-ati primit era trecut expeditorul?
Plicul (gasit in cutia postala) are urma unei capse - aveti idee ce o fi fost prins acolo?

Ms!


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 dci 70CP / cca. full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 26 Mar 2009, 18:34
Post #262


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Stiu ca trimiterile postale cu confirmare de primire au atasata aceasta confirmare cu o capsa de plic. Dupa ce se semneaza de primire pe confirmare, aceasta se detaseaza de plic si se trimite expeditorului - deci pe plic ramane urma capsei. Dar in acest caz, cine a semnat de primire ???


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
intel450
post 26 Mar 2009, 22:31
Post #263


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 15 April 07




Da, se pare ca in acest caz o fi semnat postasul, sau dracu' stie cine - cert e ca pana la urma nu este semnatura mea, in cutia postala mi-a ajuns numai plicul, care asa cum am spus nu are niciun expeditor - deci n-am primit nimic.

This post has been edited by intel450: 26 Mar 2009, 22:31


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Fidji 1,5 dci 70CP / cca. full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 28 Mar 2009, 19:19
Post #264


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Deci, depunerea contestatiei la Judecatorie:
Este bine sa va prezentati la Judecatorie dimineata la ora 8:00 pentru ca programul cu publicul la Registratura ar putea sa fie foarte scurt( de exemplu la Judecatoria Constanta programul este de la 8-11, miercuri de la 13-15,vineri de la 8:30-10.
Este posibil sa nu fi facut ceva bine si nu aveti timp sa va intoarceti in aceiasi zi, sau poate ati uitat sa luati timbrul judiciar de 15 bani sau ati uitat sa platiti 1 leu la trezorerie (aduceti chitanta).


Si dupa ce aveti tot, depuneti la Registratura Judecatoriei :

contestatia (2 exemplare)

copie dupa procesul verbal(2 exemplare)
procesul verbal (original) il veti lasa tot la dosar

copie dupa buletin (2 exemplare)

copie dupa dovada (2 exemplare)

cerere pentru eliberarea unei adeverinte care sa adevereasca ca ati depus contestatia care mai spune ca pe rolul Judecatoriei se afla dosarul dvs. (Interesant ca la prezentarea la politie se poate verifica instantaneu baza de date a Judecatoriei, in jumatate de ora deja figuram L.E.+ o ora asteptat la coada la politie.)

timbru 15 bani
chitanta taxa judiciara 1 leu

Pentru eliberarea adeverintei va cheama de regula a doua zi, daca aveti "noroc" se poate da si in aceaiasi zi.

Cu adeverinta de la Judecatorie va prezentati la Politia Circulatie....unde o sa gasiti coada....de la multimea care a invatat sa conduca la masinutele care se tamponeaza. biggrin.gif

Dupa o ora de stat la coada iti vei primi P E R M I S U L , bine va mai da o hartie dar e total neinteresanta.

This post has been edited by logan1.5dci: 28 Mar 2009, 20:46


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 29 Mar 2009, 13:11
Post #265


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




Am si eu o situatie
Am fost amendat de niste oligo~ de agenti de la politia comunitara ca lipeam un afis A4 alb-negru fara autorizatie. Lipeam afis pe altele mai mari existente; Am avut 14 afise in total si puneam in locul unde locuiesc. Afisele erau pentru un eveniment fara profit.
Un agent m-a fortat sa semnez procesul verbal in alb, fara sa scrie nimic in el. Am refuzat, i-am zis ca nu semnez in alb. Apoi perfidul a zis ca daca nu semnez imi face dosar penal. si am semnat.
Unul din ei urla ca "da-i ma maximul 25 milioane"
Dupa ce am semnat ca prostu' agentii mi-au zis de cateva ori sa plec. Am zis ca vreau sa vad ce astern ei pe langa semnatura mea.
si a scris neghibu ca lipeam afise fara autorizatie, la alte mentiuni au scris "contravenientul cauta sa ne mituiasca ca sa nu-l amenda"
Contravenientul declara ca recunoaste fapta si semneaza de bunavoie.
Asta care mi-a smuls semnatura mi-a zis la inceput ca imi da doar avertisment dar mi-au dat amenda maxima, 500 lei.

A taiat acolo ca pot achita jumatate din minimul amenzii si a scris ca "in termen de 48 de ore de la data comunicarii adica suma de 500 lei".

Nu am incercat sa ii mituiesc.
nu am facut nici unul din lucrurile prinse in Legea nr.61/1991 Rep 2004 art 2 pct 16 sau oricare din puncte.

cum vad eu pv e nul pt urmatoarele:
numele meu de familie este scris gresit, prenumele nu este complet. Le-am dat datele mele si le-au verificat prin statie.
locul faptei este scris gresit in pv. : numarul strazii 111 in loc de 130 Ar fi un martor o doamna, chiar persoana pe care am intrebat-o ce numar e acolo in momentul completarii pv de catre agenti

dar nu stiu ce lege e si cum sa formulez.

nu stiu ce importanta are faptul ca nu mi-a dat jumatate in 48 de ore.
nici unul din politisti nu s-a legitimat.

ma poate ajuta cineva please? maine vreau sa depun plangerea.
multumesc
Imi cer scuze daca e offtopic dar motivele de nulitate le-am vazut la contestatii parca in sectiunea aceasta.

This post has been edited by corba: 29 Mar 2009, 13:30


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 29 Mar 2009, 13:21
Post #266


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Omule, sus in varf, la titlu scrie contestatii radar, aveai viteza mare cand lipeai afisele alea? laugh.gif

Daca e asa cum spui in postarea de mai sus e ca si castigat.

Vezi amenda.ro pentru model contestatie, sigur merge adaptata.

This post has been edited by logan1.5dci: 29 Mar 2009, 13:55


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 29 Mar 2009, 18:00
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




procesele verbale sunt tip, si de aceea apare partea cu "jumatate in 48 de ore". nu toate legile prevad posibilitatea achitarii a jumatate din suma in 48 de ore (vezi celebra lege 61)
atat cat stiu, m-am bagat sa zic smile.gif

This post has been edited by Marian66: 29 Mar 2009, 18:04


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 29 Mar 2009, 21:38
Post #268


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




am citit acum despre cineva din sectorul 3 Bucuresti a primit amenda 500 lei tot de la politistii comunitari pentru ca a dat cu doua galeti cu apa pe masina si cica prin nu stiu ce hotarare e interzis acest lucru.
Asta ca sa fac o legatura cu conducatorii auto.


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 2 Apr 2009, 01:18
Post #269


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




deci... hartia care o cereti de la judecatorie care confirma faptul ca ati contestat amenda se numeste certificat de grefa.
Sunt nou pe forum si vreau sa fac o precizare fata de cateva aspecte discutate in primele pagini ale acestui topic. Consider ca am tot dreptul sa cer toate actele agentului constatator (asta dupa ce vorbesc frumos si poloticos cu el- adica normal- si nu rezolv nimic) pt ca nu am incredere deloc in politie.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 4 Apr 2009, 17:43
Post #270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Pentru linistea ta, Klaus, m-am gandit sa iti comunic ca am decis in familie ca e mai simplu sa platesc amenda (54 lei in 48 ore) si sa accept punctele. Daca nu imi place sistemul romanesc singurul lucru care imi ramane este sa emigrez. Desi si in alte parti ale globului e rau.
Cei cu studii juridice mi-au explicat ca pierd timp si bani care fac mai mult decat cei 54 lei. Sa le stea pe piept celor care au trimis amenda neinsotita de poza! AMIN!


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 4 Apr 2009, 18:24
Post #271


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




Mda, mi-am furat-o si eu ieri seara. Ghinionul meu ca am fost primul la semafor si am plecat tare, ca deh, drumul era liber si era aproape miezul noptii si ma gandeam ca astfel o sa prind pe verde si semaforul urmator.
Inainte de semaforul urmator era radarul. Mi-au spus ca am avut 82 kph. Am recunoscut ca m-am grabit ca sa prind semaforul urmator pe verde (da, asa intentionam), le-am spus ca era drumul liber, n-am pus in pericol pe nimeni, bla bla bla... Mi-au zis sa merg la ei la masina, sa semnez PV-ul. A fost momentul in care i-am rugat sa-mi dea un avertisment sau sa-mi scrie o amenda pentru alta contraventie, mai putin importanta. Au zis ca o sa-mi treaca in PV doar 79kph. "Ok, ce mi-e 79, ce mi-e 80?" le-am raspuns. "Incadrarea si amenda e alta". M-au altoit cu 4 puncte amenda si 3 puncte de penalizare. Marsavii au trecut pe PV ora 23:58, vineri, desi era miezul noptii sigur, si in descrierea faptei "surprins gonind cu 79 kph in zona cu limita de 50 kph".
Dpdv legal, au fost acoperiti. Insa...
1. Am trecut pe strada respectiva cu vreo 30 de minute inainte si pe ea se desfasurau un Passat si un BMW care depaseau ceilalti participanti la trafic pe contrasens (drum cu doua benzi pe sens). Nu gresesc cand spun ca viteza lor avea trei cifre.
2. Tot pe strada respectiva, in intersectie, au trecut pe rosu din sens contrar cel putin 4 masini, eu avand verde n-am putut sa trec in timp util (eram a treia masina la semafor).
3. Stand la masina lor asteptand sa-mi scrie PV-ul, au trecut mai multe masini si m-am uitat pe camera: niciuneia nu i se vedea numarul de inmatriculare, imaginea era incetosata si de multe ori nu iti puteai da seama ce masina e aia. Eu am avut ghinionul sa fiu cap de coloana si sa o si calc, astfel ca am fost singur in cadru.
4. Dupa 10 minute m-am intors tot pe strada aia. Radarul nu mai era acolo. Inainte sa plec eu au oprit pe altul. Deci, timpul de stationare al radarului acolo a fost cam de 30 de minute ("ba, hai sa facem de-o pizza in seara asta").

Nu m-a deranjat atat amenda luata cat faptul ca actiunea lor nu se poate numi altfel decat stat la ciupeala. Au prins unul sau doi ghinionisti care si-au permis s-o calce mai tare decat de obicei. Smecherii vor continua sa faca liniute si cand sunt opriti dau telefon unde trebuie si se rezolva. Asta ca sa nu mai vorbim de timpii aberanti ai semafoarelor in conditiile in care traficul este foarte mic, adica noaptea.
Traiasca "politia" romana si metodele lor de "prevenire"!

This post has been edited by Illusi0n: 4 Apr 2009, 18:25


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Apr 2009, 18:37
Post #272


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(eugeniuz2004 @ 4 Apr 2009, 18:43)
Pentru linistea ta, Klaus,
*

Multumesc.
Adevarul e ca m-am linistit, ca incepusei vartos, ca nu le comunici, ca a primit nevasta si nu tu, ca nu e poza, ca vrei sa faci contestatie etc.
Si eu care ziceam sa faci altfel eram un ironic.
Si dupa ce ai consultat oameni de pregatire juridica ai facut cum ziceam eu, cel ironic.
Ironic, ironic, dar bag de seama ca ziceam bine. Fara sa consult mai multi cunoscuti de pregatire jurifdica...
Pacat, ar fi fost interesant un proces pe care l-ai fi sustinut cu politia romana. Poate aveai sanse de castig. Asa, degeaba dadusi cu oarece glod in mine, ca nici macar finalitatea sustinuta de tine nu a avut.
Tine minte: e lung drumul de la vorba pana la fapta.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Apr 2009, 22:17
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




radarele alea ale lor au si un fel de mod "idle", probabil d'aia era incetosata imagine, sau pur si simplu nu il setasera pt noapte
si daca nu le pornesc, daca tu ai putut sa zici de aia ca aveau viteza cu 3 cifre, crezi ca ei, la cat stau prin trafic, nu te vad cand vii tare? pac, te opreste, iti zice o viteza aproximativa. daca tu mergeai cu 80 si iti zic 75, zici bine ca te'au luat mai devreme (deci nu conteaza la amenda); daca zice 85 nu zici nimic, ii injuri in gand si aia e, oricum stii k acul de la vitezometru e oarecum relativ, ca mai mult de atat nu gresesc niciodata, nu o sa se arunce la 10-15 km/h in plus.
asta e, cum l'am auzit odata pe un POLITIST la Candiano spunand "suntem o tzara de cenzurat"
de cate ori nu mergeam pe baicului, depaseam seara pe linia de tramvai, si masina de politie o lua pe langa mine pe a doua linie smile.gif)

parerea mea, din tot ce am citit pe aici/auzit, nu se merita contestatiile decat la amenzi peste 4-5 mil sau la permisul suspendat


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
polstel
post 5 Apr 2009, 09:29
Post #274


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 7 September 05




QUOTE(klaus @ 16 Dec 2008, 11:52)
Revin cu inca o mentiune:
In conf. cu art. 181 din ROUG  Deci obligatia de forma legala a fost indeplinita de PV, pentru ca e in conformitate cu prevederile ROUG, ca derogare specifica de la norma generala pentru cazurile cu constatari cu mijloace tehnice certificate.
*



OK. Bravo Klaus. Eu nu văzusem treaba asta. Pe de altă parte țin să amintesc că mi-a fost respinsă plângerea. O sa scanez atât pv, cât și hotărârea judecătorească să vedeți și voi cum se pune problema. Singurul lucru de care mă mai pot lega este semnătura și ștampila scanate și aplicate pe procesul verbal. Dacă vă mai vine vreo idee, anunțați-mă. smile.gif

Attached thumbnail(s)
sentinta_radar_fila_1_fara_date.JPG ( Size: 496.54k ) Number of downloads: 1566
sentinta_radar_fila_2_fara_date.JPG ( Size: 659.63k ) Number of downloads: 1595
sentinta_radar_fila_3_fara_date.JPG ( Size: 669.4k ) Number of downloads: 1455
sentinta_radar_fila_4_fara_date.JPG ( Size: 180.78k ) Number of downloads: 1405
procesul_verbal_fara_date.JPG ( Size: 476.9k ) Number of downloads: 1348


--------------------
renault megane classic 1,9 dTi 2000 - B52USA
"Daca Dacie n-aveam, Renault Dacie faceam!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 5 Apr 2009, 16:48
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Sa ma inscriu si eu in club...dupa 12 ani fara nici un incident, am ramas fara permis 3 luni. Mi-e ciuda ca nu am avut rabdare, mai erau vreo 200 m pana la iesirea din localitate, cateva case razlete pe stanga, camp pe dreapta, cu gandul aiurea, am calcat-o "putin" cam tare, 122 km/h ph34r.gif (Atat au spus ei, eu nu m-am uitat). Nu dati cu parul, multi au fost opriti, e o zona in care e vizibilitate mare, drum drept...si toata lumea trage sa prinda bac-ul.
Am primit 9 puncte penalizare si 570 RON amenda (285 in 48 de ore) si dovada de 15 zile. Mi-au prezentat buletinul de verificare metrologica, emis de BRML, ultima verificare sept. 2008, valabilitate 1 an, zic ei (trebuie sa verific, oricum).
Am mentionat in PV ca nu mi s-a prezentat proba video (mi-au spus ca o trimit la cerere la judecatorie, ei nu pot derula blink.gif ) si ca nu cred ca am avut acea viteza (si sincer...avand in vedere curba dinainte, nu cred ca aveam cum sa ajung la 122km/h).
In fine, pentru ca vreau sa vad proba, am de gand sa fac o contestatie...intrebarile mele sunt:
1. Catre cine fac contestatia: Politia Macin sau Judecatoria Macin? Se poate prin scrisoare recomandata? (nu-mi arde sa mai fac un drum pana acolo).
2. Daca platesc jumatate de amenda, se mai admite contestatia? Sau plata e considerata acceptarea contraventiei?

In cazul in care voi, cei trei crai, cititi forumul asta, sa va fie rusine pentru:
1. Cei 100 m pana la indicatorul iesire din localitate;
2. Fantana si pomul dupa care stateati ascunsi la panda.
3. Cele 30 minute "necesare" completarii hartiilor, desi v-am spus ca am in masina fata bolnava cu febra (motivul grabei, in cele din urma).


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 10:59
Forum Renault