DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Care sunt conditiile de condus in Ucraina?, drumuri, hoteluri, vama, taxe, etc

raducazac
post 11 Feb 2007, 00:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 26 December 06




Vreau sa merg de Pasti in Polonia. Dilema este daca sa merg prin Ucraina, ca sa economisesc aprox 200 de km fata de varianta Ungaria-Slovacia, sau sa raman la traseul "civilizat".

Cat costa viza la granita cu Ucraina? Care este atitudinea vamesilor?

Drumurile sunt normale? Mai bune sau mai proaste ca la noi? Am intalnit opinii de toate felurile pe forum in legatura cu drumurile de acolo.

Masina cu care merg eu este in leasing si are aripa lovita usor, dar vizibil, intr-o parte. Trebuie sa o repar inainte ca sa pot iesi din tara, sau e suficient daca am dovada de reparatie de la politie? Am mai citit tot pe forum ca asigurarea+cartea verde ale noastre nu ar fi valabile acolo. Daca e asa, ce fel de asigurare trebuie sa-mi fac?

Ati auzit de povesti gen jafuri la drumul mare sau politisti care te opresc si inventeaza infractiuni ca sa ia spaga?

M-ar ajuta orice experiente care le stiti, mai recente sau nu, care ar putea sa ma ajute sa-mi fac o parere in cunostiinta de cauza. Am consultat si celelalte topicuri, dar informatiile despe Ucraina erau prea putine sau prea vechi, deci va rog sa nu inchideti topicul pentru ca "s-a mai discutat".

Multumiri anticipate


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 11 Feb 2007, 09:49
Post #2


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Eu as merge pe traseul civilizat.

Am un coleg care este trimis frecvent in interes de serviciu, in Ucraina.

La vama, iti cere direct spaga... singura solutie este sa faci pe prostu', nu vorbesti limba...oricum cu engleza n-ai nici o sansa sa te descurci.
Daca te vad ca stii rusa ai incurcat-o.

Din 50 in 50 de km sunt filtre de politie cu bariera, ca pe timp de razboi, care incearca sa-ti gaseasca diverse probleme...taxa de poluare (chiar daca ai masina Euro III) si alte porcarii.

Se circula ca-n codru, mult mai rau decat in scumpul nostru Bucuresti...pe trotuar, pe contrasens, etc.

Se poate merge cu masina in leasing, drumurile sunt mult mai proaste (cum erau la noi pe vremea lu' Ceasca).

Cu jaf la drumul mare nu s-a confruntat (inca).

Ieri tocmai s-a intors din Ucraina, o sa-l mai intreb si o sa-ti mai spun cate ceva.

Oricum, dupa cum ne povesteste el, eu personal n-as trece pe acolo.

This post has been edited by tunderbird: 11 Feb 2007, 09:56


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu_JZC
post 11 Feb 2007, 16:32
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 February 07
From: brasov




Si eu stiu aceleasi lucruri despre Ucraina de la tatal meu care megea cu TIR-ul pe acolo.Cum spunea tunderbird spaga este la ordine zilei.Politistii cauta orice motiv sa-ti ia banii iar drumurile sunt foarte rele.Sub nici o forma sa nu conduci noaptea.


--------------------
Dacia 1300 1976
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Feb 2007, 17:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




Eu n-am fost in Ucraina si nu vreau sa fa pe desteptul, dar:
1. cauta aici pe forum, in sectiunea asta, era un topic ceva genul "calatorie la cercul polar" si acolo colegul nostru zicea ca nu e asa rau in Ucraina si ca drumurile sunt mai bune ca la noi; spunea ca oadata s-a dus de la Suceava la Baia Mare prin Ucraina din cauza drumului.
2. pe site-ul amabasadei Ucrainei in Ro scrie clar ca cetatenii UE nu au nevoie de viza pentru Ucraina; intra si vezi daca l-au mai actualizat.
3. Carta Verde va trebui sa-ti faci separat, deoarece cea pe care ai primit-o gratis este valabila in Ue si alte cateva tari, dar nu si Ucraina.
Bafta


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducazac
post 11 Feb 2007, 17:16
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 26 December 06




In privinta vizei, am sunat la politia de frontiera si mi-au spus ca este nevoie de viza pentru Ucraina. Si siteul MAE spune ca toti posesorii de pasapoarte simple romanesti au nevoie de viza. Si ce e mai rau, ea costa 50$ la o intrare, deci cred ca ma las pagubas.

In privinta drumurilor, nu stiu ce sa spun. Domnul care a fost la cercul polar a ales drumul prin Ucraina din cauza unor blocaje cauzate de reparatii in Romania. Siteul MAE spune ca drumurile sunt "bune si foarte bune", dar ei sunt cam singurii care spun asa, restul bleastama drumurile ucrainene in toate felurile. Sper sa mai strang opinii ale celor care au fost pe acolo astfel incat sa-mi fac o imagine generala.

This post has been edited by raducazac: 11 Feb 2007, 17:17


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Feb 2007, 08:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@ raducazac
Daca viza nu s-a desfiintat pentru cetatenii RO eu zic ca nu mai are rost sa te duci prin Ucraina, adica sa dai 50 de parai pentru a scurta 200 km. Nu merita.
Colegul care a fost la Cercul Polar, spunea ca a fost prin toata Ucraina, inclusiv la Odessa si nu a avut nici un fel de probleme.
Cel mai bine, du-te al ambasada Ucrainei, poate aflii mai multe.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 2 Mar 2007, 11:15
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Subscriu parerii generale. Pentru 200 km in plus nu are rost sa te complici. Recomandarea mea e sa alegi ruta Ungaria-Slovacia-Polonia.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducazac
post 2 Mar 2007, 12:48
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 26 December 06




Tocmai am aflat ca asigurarea externa din RCA nou nu include si asigurare pentru Ucraina, deci varianta a cazut definitiv. Chiar si fara problema asigurarii, nu cred ca as fi mers prin Ucraina, prea e capatul lumii pe acolo


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Mar 2007, 19:16
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




Capatul lumii nu este, in nici un caz.
Intr-adevar nu merita datorita costurilor: viza + 30 $ Cartea Verde.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 02:39
Forum Renault