DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce stiti despre Mini (Cooper sau One)

vis-a-vis
post 1 Oct 2007, 17:37
Post #31


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Tu vrei sa-ti iei masina de fite, nu sa dea bine la partenerii de afaceri. Ultima fita in materie de masini, sunt cele hibride, vezi Raduleasca, care a dat deja tonul.
Si ca s-o eclipsez pe Raduleasca, eu mi-as lua o full-electrica, gen Venturi Fetish sau Tesla.

Daca ti s-a pus pata pe Mini, ia-ti Mini, care este de fapt un BMW. BMW este un nume totusi si nu cred sa fi facut rabat la calitate.
Fiabilitatea in ziua de azi a ajuns ceva subiectiv... si chiar daca pica ceva, ai garantie, iar peste 2 ani nu stii ce alte pasarele-si vor face cuib la tine-n cap.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunt
post 1 Oct 2007, 18:41
Post #32


Membru lenes


Group: Members
Posts: 484
Joined: 9 December 05




Seful meu e la al 2 lea mini, inainte a avut un mini cooper din 2004 de 116 CP parca, iar acum are un nou cooper s de 160 CP... Masina e nebunie, are un motor turbo de 1600 cmc, cu un cuplu maxim incepand de la 1700 rpm, asa ca trage si merge de zici ca esti pe motor.
Trebuie sa fii pasionat ca sa iti iei asa ceva, nu oricine isi cumpara, cooper s e vreo 30.000 euro, multi si-ar lua altceva de banii astia. Din cate stiu, nu a avut probleme nici cu cea veche, cu asta noua nici atat, prima revizie parca zicea ca e la 30.000 km.
O poza cu mini-monstrul...




Attached thumbnail(s)
IMG_0271.jpg ( Size: 509.11k ) Number of downloads: 3450


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 MPI, 2005 - 50 VDU
"Oamenii sunt persoane umane" - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 1 Oct 2007, 22:56
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




stiu ca sunt offtopic, da un mercedes b-class nu te coafeaza? Nu e foarte mare, imaginea bussines e buna, e dragut, ar merge ca masina de oras


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grosse inkultur
post 1 Oct 2007, 23:26
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 October 07
From: Cluj Napoca




Bogdan_F:
Mini One benzina: motorul nou e OK, daca esti cumpatat ar trebui sa ajunga pentru senzatii tari. Masina oricum se evidentiaza la comportament in viraje nu la viteza in linie dreapta.
Mini Cooper: motor mai bun. Diferenta fata de One nu sta numai in chip, motorul are cai in plus si din altceva si diferenta de pret nu e foarte mare. Consumul este.
Mini Cooper S: OK. Ia-ti asta. Voi veni personal sa o zgarii cu cheia, de invidie. Costa multi bani si e usor ostentativa.
Mini One D: hmmm.. no way! Asta e din cliclul: sa ne imbracam cu gust din comertul de stat!

Garantia Mini: 2 ani e suficient. Masinile rezista bine in timp, un Mini fara istoric service la service autorizat nu e bine cotat. Probleme curente: evident bucse si brate de suspensie. Cam o data la 30K km trebuie schimbat ceva. Piesele sunt la nivel Range Rover (comparativ cu aceeasi piesa de la BMW) dar, overall, nu inseamna mai mult de 200Euro/an. Pentru o masina atat de exclusivista, pretul e mic.

De urmarit la achizitionare: 1) varianta cu 2 ceasuri de bord arata mai bine (turometru si vitezometru), ceasul central fiind ocupat cu altceva (board computer sau, mai nasol, navigatie). Vezi asta: http://www.mini2.com/images/timeline/r50_int/P0014461.jpg
in loc de : http://www.mini2.com/images/timeline/r50_int/P0003880.jpg
2) volanul cu 3 spite. E mai confortabil fiind si mai gros (apare la optionale).
3) evita seriile promotionale: Mini 7even, Checkmate, etc. Accesoriile sunt scumpe si nu iti ofera mai multa masina ci mai multe abtibilduri. Un Mini One + optionale = 18000 Euro ar trebui sa fie suficient (ca start, evident).
4) Poti gasi Mini modelul pre-facelift la pret bun.
5) Nu pierde vremea asteptand Mini Clubman. Nu e un clasic.

Calitatea Mini: e evidenta, masina nu te dezamageste nici o clipa. Sunt trainice si nu au probleme. Noile motorizari sunt mai bune si face-lift-ul e insesizabil (adica aduce mai multa utilitate decat estetica).

Imaginea Mini: e OK. Nu produce preconceptii fie ca esti student, arhitect, doctor, lucrator cu ziua si artist noaptea, etc. E o masina pentru oameni cu gust, te poti remarca intre masini cu mult mai scumpe si poti ramane neobservat intre passaturi TDI. Best way, as zice.

Go for it!

This post has been edited by grosse inkultur: 1 Oct 2007, 23:32


--------------------
Mini Cooper 2008 - nb-10-grf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 2 Oct 2007, 06:48
Post #35


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(grosse inkultur @ 2 Oct 2007, 00:26)
Mini Cooper: motor mai bun. Diferenta fata de One nu sta numai in chip, motorul are cai in plus si din altceva si diferenta de pret nu e foarte mare. Consumul este.
*



Poti sa ne spui mai exact in ce consta diferenta?
Eu am auzit aceasta informatie la Top Gear, cum ca diferenta sta numai in chip.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 2 Oct 2007, 08:29
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




Merci mult grosse inkultur si Kunt.

in sfarsit un feedback relevant.

diferenta intre one si cooper sta si in motor: cel de la one e de 1.4 si la cooper e de 1.6

This post has been edited by Bogdan_F: 2 Oct 2007, 08:51


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 2 Oct 2007, 08:56
Post #37


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




Mie unul Mini-ul imi place la nebunie. Cred ca e o masina "de bun simt", in care te faci totusi remarcat. Si cred ca are si un comportament bun pe sosele.
Daca iti place si ti-o permiti, ia-o.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grosse inkultur
post 2 Oct 2007, 09:55
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 October 07
From: Cluj Napoca




Padre: daca te referi la Mini pre-face lift ai dreptate, ambele modele (One si Cooper) impart aceeasi motorizare de 1.6l - cei de la BMW spun ca volanta de la Cooper e mai usoara si supapele au alt cod. Diferenta de la 90CP la 115CP e cam greu de obtinut doar din chip-tuning la motoare aspirate (asta cred ca o stiu cel mai bine cei care fac tuning) dar, la Mini problema sta in throttle open restrictor care e limitat la si nu se deschide la maxim pentru turatii mai mari de 4000rpm. So, chip tuning va imbunatati performanta in domeniul 4000-6000rpm. Probabil ca limitarea impusa de BMW vine si din alte caractersitici ale motorului (see volanta, etc.). Se vind intr-adevar, pentru One, ECU kit care cica transforma ONE in COOPER in ceea ce priveste puterea (produse de amd, bluefin, mth, etc.). Daca la asta se adauga si o cutie de viteze de Cooper si setari de suspensie, atunci se poate transforma One in Cooper. Diferenta nu sta doar in ECU map. Acuma tu ai auzit de la TopGear, eu am auzit de la altii, nu am desfacut personal motorul sa jur ca e asa - toate stau sub rezerva speculatiilor. Dar nu pot sa spun cuiva sa ia One ca se face Cooper din doua clickuri de mouse - de asta eram reticent.
La Mini2 (post-facelift) One are motorul de 1.4l/95CP si Cooper are 1.6l/120CP. Asta e deja mai mult decat chip-tuning. Valorile de consum urban/extra/mixt declarate de producator mi se par exceptionale pentru aceste motoare. Poate e doar marketing, ma indoiesc ca un posesor de Mini se poate abtine de la apasat pedala..

This post has been edited by grosse inkultur: 2 Oct 2007, 10:14


--------------------
Mini Cooper 2008 - nb-10-grf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 10:47
Forum Renault