DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cureaua de accesorii prost montata?

Kojak
post 12 Feb 2007, 16:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Am schimbat cureaua de distributie de curand (pierdea ulei pe langa), cureaua de accesorii a fost si ea dedesfacuta si montata la loc in timpul operatiunii?
Cred ca a fost prost montata la loc de mecanic deoarece m-am uitat (la vreo 5 zile si 500Km) si aceasta prezinta pe exterior (la fata vazuta), pe toata lungimea ei un sant f. subtire dispus la 1-2mm de marginea din dreapta (cum te uiti la motor deschizand capota). Nu e foarte pronuntat santul, cu unghia abia se percepe, insa este vizibil.
Ma gandesc ca nu a fost montata corect - e montata spre "buza mica" (roata respectiva sau fulia are 2 margini, una cu diametru mai mare si cealalta cu diametru mai mic tot din dreapta cum privesti compartimentul motor cu, capota deschisa) si probabil "freaca" de ceva(!)
Ce sa fac ? Sa ma duc inapoi in service s-o monteze corect? Daca o las asa, e grav, se poate accentua santul? De ce piesa ar putea sa frece?
Sau poate pur si simplu nu am observat si asa este la toate
Multumesc, si astept raspunsuri la obiect


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 12 Feb 2007, 20:37
Post #2


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Si mie mi-au montat odata cureaua asa cand mi-au schimbat fulia aia mare de la arborele cotit care fula. Insa scotea un bazait din cauza ca era prea in margine, nu calca bine, m-am intors in service si s-a remediat imediat , de atunci nu s-a mai manifestat.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 12 Feb 2007, 20:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




La mine nu se manifesta acustic in nici un fel
Masina merge bine, doar chestia cu "santul" pe cureaua de accesorii ma pune pe ganduri sa nu se accentueze.
Cred ca o sa ma duc inapoi in service sa-mi o puna ca lumea - e datoria lor! (sper ca stiu cum se pune si nu "dau din lac in put"!)
O sa va tin la curent.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Feb 2007, 22:14
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cureaua de accesorii la Loganul cu AC si directie asistata (cum e si cazul laureatului) se monteaza spre exterior, nu spre motor. "Dintele" (sau sa-i zic santul fuliei) dinspre motor trebuie sa fie liber (cureaua este mai ingusta decat fulia cu exact un "dinte". Deci pe fulii cureaua trebuie sa fie cat mai departe de motor (cum ar veni), cat mai la stanga cum privesti motorul din fata masinii (spre roata din dreapta masinii, spre suportul motorului, sper ca m-am facut inteles).
Daca se monteaza spre motor si ramane liber santul fuliilor dinspre exterior, s-ar putea sa nu calce bine pe unul din galeti (role), fie pe cel intinzator, fie pe cel infasurator.
Daca au aparut deja rosaturi pe curea, eu as recomanda inlocuirea ei (de altfel la operatia pe garantie care s-a efectuat trebuiau sa o inlocuiasca, nu sa o puna pe cea veche) si montarea corecta.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 12 Feb 2007, 22:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Multumesc, Klaus!
Asta inseamna ca mi-au pozitionat-o gresit, din cauza asta a inceput sa se roada!
O sa ma duc peste ei!
Daca e "roasa" din vina lor, pot s-o schimb pe garantie?
Daca nu vor, pot apela la V.C.?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Feb 2007, 22:35
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Poti sa le atragi atentia ca la cele FARA aer conditionat cureaua se monteaza spre motor, dintele liber fiind cel exterior.
Daca e montata prost, presupun ca iti dai seama ca nu e montata prost din vina ta. Deci daca e roasa din montaj deficitar, le spui ca e cazul sa invete sa monteze curele cum trebuie si sa presteze pe garantie.,
Si poti apela la cine doresti, de la VC pana la OPC.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 12 Feb 2007, 23:18
Post #7


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




@klaus
Daca cureau este montata prost, este posibil ca sa se auda vreun zgomot ceva, sau doar se toceste mai repede?


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 13 Feb 2007, 17:40
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




Poate va ajuta desenul ! dry.gif

Attached File(s)
Attached File  acum_222.bmp ( 824.29k ) Number of downloads: 318


--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 13 Feb 2007, 18:02
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Am fost la service. NU mi-au schimbat cureaua deoarece, spun ei nu s-a uzat (intr-adevar, m-am uitat mai atent si nu pot spune ca este chiar "roasa" sau uzata, mai degraba este vorba de o zona (sant) subtire mai lucioasa decat restul curelei care a "rulat" o scurta perioada pe o zona necorespunzatoare)
Mi-au repozitionat-o corect, exact cum a descris klaus mai sus (cum era si inainte dealtfel), fara comentarii. S-au conformat sa faca treaba asta pur si simplu, nici macar nu au avut bunul simt sa se scuze...
Nu cred ca este o tragedie ca nu au schimbat-o, cureaua este in stare buna.
Efectiv, nu am avut chef de inca un scandal cu cei din service (de data asta altul) cum am patit saptamana trecuta cu subiectul intitulat "antifurturile de la roti", cred ca sunt satui cei de la V.C. de mine. (nu asta e motivul, binenteles)
Daca cureaua de accesorii se va uza in continuare excesiv sau mai rau se va rupe intr-un nr. de Km. relativ scurt (personal, cred ca sunt sanse minime sa se intample asa ceva), atunci vina va fi exclusiva a service-ului si toate costurile directe si indirecte privind aceasta defectiune, le vor suporta ei.Clar. (am cartea de garantie si cea de intretinere completate la zi cu interventia la cureaua de distributie, respectiv de accesorii)
Asa ca, noi sa fim sanatosi si cum spunea cineva pe aici, numai la service sa nu ajungi, sunt jalnice, sub orice critica, respectiv personalul tehnico-mecanic


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Feb 2007, 18:45
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Kojak, aia ti-au facut o operatiune pe garantie.
Operatiile pe garantie trebuiesc efectuate ca la carte, nu cum vrea muschiuletul striat al vreunui mecanic din service sau al clientului.
Drept urmare, daca vrei mata sa le mananci ficatii la aia din service, fa o scrisorica la VC si intreaba-i daca ceea ce ti s-a intamplat tie in service este politica oficiala de reparatie in perioada de garantie a Dacia SA, in contradictie cu atentionarile din manualul de service (adica nu schimba o curea de accesorii demontata, si nici galetii corespunzatori).
Daca vrei sa le mananci si mai mult ficatii, poti sa te duci la ei si sa-i intrebi daca e normal ce au facut ei, ca in manualul de service scrie altceva, si nu stii daca mai e acoperita de garantie lucrarea de catre cei de la Dacia.

Si pagina din manualul de service corespunzatoare. A se citi ce scrie in chenare.

Attached thumbnail(s)
Pages_from_Logan_X3_16v.jpg ( Size: 159.54k ) Number of downloads: 2403


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 13 Feb 2007, 19:14
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




klaus, multumesc pentru sfaturi, lamuriri, etc
De unde pot face rost de manualul de service (in format integral), ca sa pot sa ma duc cu scandal ?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 13 Feb 2007, 23:10
Post #12


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Scoate pagina asta la imprimanta si dute cu ea in Service, vor sti si ei de unde provine, nu e nevoie sa te duci cu tot manualul dupa tine.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 13 Feb 2007, 23:35
Post #13


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Kojak @ 13 Feb 2007, 18:02)
Am fost la service. NU mi-au schimbat cureaua deoarece, spun ei nu s-a uzat (intr-adevar, m-am uitat mai atent si nu pot spune ca este chiar "roasa" sau uzata, mai degraba este vorba de o zona (sant) subtire mai lucioasa decat restul curelei care a "rulat" o scurta perioada pe o zona necorespunzatoare)
Mi-au repozitionat-o corect, exact cum a descris klaus mai sus (cum era si inainte dealtfel), fara comentarii. S-au conformat sa faca treaba asta pur si simplu, nici macar nu au avut bunul simt sa se scuze...
man, mergi sa-ti schimbe cureaua aia nenorocita. Aia sunt idioti cu acte, incredibil cat de nenorociti pot fi. Asa ceva chiar NU SE FACE!
Ce ti-au scris pe hartie? Cu ce reparatie figurezi la ei? Despre ce service e vorba?
Posteaza te rog pe topicurile de service-uri dacia mizeria asta. Boarfele alea ordinare au comis-o crunt. Stau sa ma gandesc cati amarati ies cu masina "reparata" pe poarta service-ului si le crapa chestii peste ceva vreme tocmai din cauza interventiei morunilor.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 14 Feb 2007, 00:00
Post #14


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




@Kojak
La ce service din buc ai fost?


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 14 Feb 2007, 20:03
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@mad_voly : Nesty - in Berceni


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 14 Feb 2007, 22:15
Post #16


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




Si asa de multe belele la ei? Mi-au lasat o o parere foarte buna cand am fost. tare ciudat...Trebuie sa te duci la un service mai mare.
Dar cati km ai cu masina de s-a constatat ca pierzi ulei pe la cureaua de distributie?

This post has been edited by mad_voly: 14 Feb 2007, 22:19


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 14 Feb 2007, 22:44
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@mad_voly:
Eu am constatat (din ce am citit pe forum) la 10000Km. Ei au confirmat cand m-am dus la service.
Totusi, pata de ulei cred ca o aveam si la schimbul de ulei 7500Km (cand am schimbat uleiul, nu mi-au zis nimic...prosti sa fi fost sa zica ceva!) Sau poate nu. Stiu sigur insa ca aveam 8-9000Km cand mi-a sarit in ochi problema dar nu banuiam de la ce este.
Ce zici, are rost sa mai complic sa duc munca de lamurire (din nou) cu ei sa-mi schimbe cureau de accesorii si galetii corespunzatori? Mai ales ca se pune problema garantiei. Daca pateste ceva masina din pc. asta de vedere, ei sunt direct raspunzatori, nu?
Mi-e greata sa ma cert iar cu toata lumea, dat tel. la VC, etc. A trecut prea putin timp de la ultima "furtuna"! Vreau pur si simplu "sa profit" de masina, sa merg cu ea cat imi permit timpul si banii si sa nu ma gandesc mereu, "oare ce ar putea sa pice". La 11000Km, ar trebui sa stau relaxat, masina merge bine, nu am alte probleme la ea si in plus de asta am si garantie (care se rezolva, cum se rezolva...)


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 15 Feb 2007, 01:07
Post #18


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




In mod normal ar trebui sa treci pe la ei si sa le ceri sa schimbe tot. Dar poate poti sa o lasi si asa daca nu este afectata atat de mult. Pana la urma totul a plecat de la cureaua de distributie care a fost cu problema nu de la cea de accesorii. Probabil ca ei au zis ca mai bine sa nu ti-o schimbe pt ca cea de accesorii nu avea nimic. Nu am cunostinte de mecanica ca sa iti dau sfaturi pertinente dar cum ti-a afisat si @prody acea foaie, scrie clar ca trebuia cu totul inlocuita.

In concluzie daca as fi in locul tau m-as duce din nou la service, indiferent daca trec de 20 de ori. Poate asa o sa se sature si o sa ma rezolve. As face din nou scandal si le-as cere sa imi faca lucrarea cum trebuie.


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 3 Mar 2007, 23:11
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Revin, de data asta cu problema (sper) complet rezolvata:
Subiectul este si putin offtopic wink.gif , ca sa va atrag atentia asupra "meseriasilor instruiti si formati" din service-urile autorizate!
Vinerea trecuta, dupa ce am ajuns in parcarea din fata blocului, nu am oprit motorul ca de obicei inainta de a ma da jos din masina, am coborat intamplator si tot intamplator am obsrevat ca, cureaua de accesorii cea prost montata si repozitionata ulterior (ce prezenta si o uzura din cauza proastei pozitionari) fluiera "la greu". Asa ca, m-am dus la service cu intentia clara sa-mi schimbe cureaua aia o data! Acolo, inginerul, intr-un mod sfidator (mi-a reprosat ca sunt din tagma celor care cauta defecte!), mi-a zis ca el nu aude nici un fluierat (desi un mecanic a recunoscut ca se aude ceva) la motor si ca totul i se pare normal, la care eu: "daca dv. nu auziti, poate cei de la V.C. vor auzi"... si dau sa plec (n-aveam chef de scandal).
Nu exagerez, imediat a zis ca o baga pe rampa si-mi schimba cureaua de acc. cu una noua, spunandu-mi permanent ca o face...asa ca sa stau eu linistit si ca nu se schimba pe garantie de fapt, fiind consumabil (!)
Nu mi-a trecut pe cartea de garantie schimbarea. mad.gif
Zis si facut, insa cand se chinuia mecanicul sa umble la galeti (infasurator si intinzator) ca sa slabeasca cureaua veche, nu stiu cum a reusit si i-a SPART! (cica s-au spart unul de altul - si-a recunoscut vina). Nu au vrut (sau putut - nu mai era nimeni la garantii...) sa ii inlocuiasca cu unii noi - fiind seara- asa ca mi-au montat provizoriu unii uzati (probabil de la vreo distributie schimbata) promitandu-mi ca ma vor chema ulterior ( cel tarziu luni, cica) sa-i inlocuiasca cu unii noi, pe garantie. Asa ca am plecat cu o problema rezolvata si m-am ales cu alta intre timp...Bineinteles ca nu m-au chemat luni, a trebuit sa insist cu telefoanele cel putin 3 zile ( luni, miercuri si joi), pretextul fiind acelasi ca nu au piesa - lucru total neadevarat ( mecanicul, constient de greseala facuta cand mi-a spart galetii a vrut sa cumpere unii noi din banii lui in momentul respectiv, dar s-a intors morcovit spunandu-mi costul lor :aprox. 3.5mil - ambii, rugandu-ma sa-l pasuiesc pana luni cand vede el cum face vreo manarie si face gratis rost de unii noi in vederea schimbarii). Asa ca de-abia vinerea asta am reusit sa-i schimb, la insistentele mele, pe garantie completandu-mi in carnetul de garantie schimbarea galetiilor. (este a 4 interventie in zona aceea a masinii - e inadmisibil cat de incompetenti sunt!)
I-am atras atentia inginerului ca daca si acum au zbarcit-o cumva, rabdarea mea cu ei (service-ul), a ajuns la limita si sigur vor auzi de VC si OPC in acelasi timp!
In tot acest timpul ( o sapt.) cat am "purtat" galetii uzati, acestia haraiau in mod constant destul de incet insa mai pronuntat dimineata, la rece
Concluziile: le las sa le trageti voi insa imi voi permit sa o trag eu pe cea mai importanta: masia asta (loganul, in general) este o.k., problemele fiind create intr-o mare masura de service-urile astea autorizate (peste noapte), respectiv de "formatii" de acolo! Vina este partial si a noastra ca folosim "serviciile" lor
Vai mama lor de mecanici! Rusine!
Imi cer scuze daca povestirea mea a fost prea lunga si amanuntita smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 3 Mar 2007, 23:31
Post #20


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




Si banuiesc ca tot Nesty din berceni, nu?


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 3 Mar 2007, 23:34
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




wink.gif
you're wright!


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Mar 2007, 23:49
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da' mai face vreun zgomot acum?
Sau in sfarsit este ok?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 3 Mar 2007, 23:49
Post #23


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Kojak, pune povestea pe sectiunea cu service-uri. Asta pentru ca cei care cauta pe forum informatii despre service-urile autorizate sa stie ce li se poate intampla cu cei de la Auto Nesti, care sunt niste carpaci notorii, pur si simplu iresponsabili. Nu stiu pe ce criterii se fac angajarile acolo. Eu o singura data am fost la ei, cu ani in urma, cu Nova. Cel mai prost service vazut de Nova mea (si a vazut cateva wink.gif )


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Mar 2007, 23:53
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E pe ce principiu... Pe principiu "aici se angajeaza cei care accepta cele mai mici salarii"...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmw-fan
post 3 Mar 2007, 23:54
Post #25


membru


Group: Members
Posts: 43
Joined: 9 April 06




la service-urile dacia au ramas tot vechii mecanici,care pana nu demult reparau berlinele 1310 . la ce va asteptati?


--------------------
BMW 530 D 2002 Edition Lifestyle - /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 3 Mar 2007, 23:57
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@Klaus:
este in sfarsit o.k. si nu se mai vede si aude nimic suspect!
inginerul, nici in al 12-lea ceas nu era convins ca, cureaua de acces. pt. laureate ( care are si AC) se monteaza pe fulie pe partea stanga (cum te uiti de afara la motor, din fata), sustinea sus si tare ca "voi astia cu internetu va dati mari mecanici, lasati-ne pe noi sa ne facem meseria!", faza la care i-am bagat foaia cu pozitionarile in mecla: a ramas speachless!
Cica de unde am eu "treburile" astea - clar nu i-a convenit


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Mar 2007, 00:10
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Poti data viitoare sa-i dai material de studiu, daca nu a fost informat la cursurile dacotec....

Attached thumbnail(s)
Pages_from_Logan_X3_.jpg ( Size: 124.89k ) Number of downloads: 2339
Pages_from_Logan_X3_2.jpg ( Size: 147.46k ) Number of downloads: 2399


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 4 Mar 2007, 00:21
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




...si ca o ironie a sortii, sa zicem, la prima interventie cand mi-au schimbat cureaua de distributie, i-am dat spaga mecanicului 10ron, rugandu-l sa lucreze atent (corect) si curat. Rezultatul - cureaua de acc. prost montata!
A doua oara cand am venit sa-mi schimbe cureaua de acc. i-am dat din nou spaga mecanicului (altul, de data asta, nu am mai vrut sa puna mana ala de data trecuta) 10ron! Rezultatul: asta mi-a spart galetii!
Ultima data (sper) cand am venit sa-mi schimbe galetii - alt baietas mecanic - am mai dat...prin gura spaga! Poata asa am rupt "lantul slabiciunilor" si a iesit lucrarea fain, cine stie.
Sau la 10ron spaga, baietii au zis ca-mi bat joc cu suma asta de ei si s-au gandit se mai revin...
Asa ca NU le mai dati spaga in service-uri oricum dati degeaba, dincontra, lucreaza mai prost!


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Mar 2007, 09:52
Post #29


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.914
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Dadeai si tu spaga DUPA ce vedeai ca a lucrat bine! Si-l atentionai de la inceput ca-i iese si lui ceva daca face treaba buna.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 4 Mar 2007, 10:06
Post #30


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Kojak, am citit PM-ul tau si am luat la cunostinta, dar ma mir, fiindca stiu ca nea costica nu pune mana pe masina sa o repare, el doar se plimba prin service si supravegheaza activitatea de acolo. e un fel de supervisor. Daca ai avut probleme, nu poate decat sa-mi para rau si sa-ti doresc ca alta data sa eviti nesty si sa nu mai intampini dificultati la masina, dar vina cred ca apartine exclusiv mecanicilor, nea costica poate fi acuzat doar moral pt. ca a refuzat sa-ti remedieze primul defect produs de montajul eronat al curelei.


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 08:19
Forum Renault