DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> DESPRE RUGINA, POATE CEA MAI MARE PROBLEMA LA DACII

CriSTI68
post 20 Oct 2007, 14:03
Post #61


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




da cu unt ca tine mai mult si cand esti in trafic blocat iei o felie de paine jap putin unt icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 20 Oct 2007, 15:31
Post #62


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Mi-e ca dai degeaba cu "untura de balena", ar fi fost ideal sa fie data in momentul in care era noua si nu vazuse autogen. sad.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 20 Oct 2007, 15:46
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Inainte de teroson,ar fi bine sa dai in locurile in care s-a sudat cu un rust converter.Va preveni aparitia ruginei.E foarte bun si in locurile in care rugina e in stare incipienta,de suprafata.Oricum opreste procesul de ruginire si transforma rugina intr-o baza solida(cum spunea si liviu26) si inerta dpdv chimic.Eu am folosit Kelfos si e mai mult decat bun.Pretul nu e mare,si merita.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 20 Oct 2007, 18:48
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Revin cu poze. In prima, observati ce a mai ramas din contrapragurile mele vechi. Nu stiu in ce se mai tinea masina.



--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 20 Oct 2007, 19:31
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Incet,incet,va redeveni masina(deja incepe sa semene).Felicitari.Cand vad pozele tale imi aduc aminte de reparatia masinii mele de acum 5-6 ani...Dar a meritat.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 20 Oct 2007, 20:21
Post #66


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




eu trebuie sa schimb toata aripa din spate sad.gif

daca tot se anunta o lucrare pe la spate ma gandeam sa ii pun stopuri ingropate cu semnal pe colt de R18 icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Adrianno: 20 Oct 2007, 20:27


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 20 Oct 2007, 20:27
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Toata aripa?A fost lovita?


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 20 Oct 2007, 20:28
Post #68


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




am schimbat o parte din ea mai demult ca a fost lovita kruger o stie cum arata, nu rau doar jos iar acum nu mai urmeaza linia si jos spre uimirea mea nu am sudura am pocnituri sad.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 20 Oct 2007, 20:29
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Atunci..da.Cred ca nu ar arata rau cu stopurile de R18. biggrin.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 20 Oct 2007, 20:31
Post #70


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




am avut R18 dar am dat stopurile odata cu ea acum caut iar icon_mrgreen.gif

cat despre tinichigeria mea se amana pana in primavara cand se intoarce in tara tinichigiul meu


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 20 Oct 2007, 21:54
Post #71


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




ma, unde naiba e pedala de acceleratie? laugh.gif
felicitari omu' , incepe sa capete forma....abia astept sa ma apuc si io de a mea rolleyes.gif wub.gif


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 20 Oct 2007, 22:21
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Pai mah...pedala de acceleratie sta in podea smile.gif)), normal ca au dat-o jos smile.gif)))


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 20 Oct 2007, 22:21
Post #73


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(SSilent @ 20 Oct 2007, 22:54)
ma, unde naiba e pedala de acceleratie? laugh.gif
felicitari omu' , incepe sa capete forma....abia astept sa ma apuc si io de a mea  rolleyes.gif  wub.gif
*



e hidramata bre nu vezi ca are 2 pedale si nu are schimbator pt ca il are la volan tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angheloaia
post 21 Oct 2007, 14:54
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 2 October 07




bravo kruger! Felicitari!
pe de alta parte ce sa zic? am facut si eu asa ceva la o dacie mai veche si speram ca la asta din 2000 sa nu mai am de-a face curand cu asa ceva. la prima masina am lucrat destul si cu oarece trgere de inima ca si tine. dar iti spun ca te saturi totusi. pe asta o ingrijesc la fel dar cred ca nu am sa mai trec iar prin asa ceva. oricat de bine ar fi facuta tot se strambeaza putin si nu mai e ca inainte. si la a ta dak te uiti cu atentie la poze contrapragurile se vad din interior ca-s facute si chiar orice linie de sudura...........
cred ca mai bine ar fi ca dupa ce rugina avanseaza atat de mult incat sa nu mai poata fi tinuta in frau usor, cu banii bagati mai bine sa ii investim in alta masina.
EU M-AM GANDIT CAND AM FACUT ACEST TOPIC MAI MULT LA PRVENIREA PE CAT POSIBIL A RUGINII NU LA RESUSCITAREA CAROSERIEI DUPA CE A OMORAT-O

This post has been edited by angheloaia: 21 Oct 2007, 14:54


--------------------
dacia 1410 2000 - tr 17 evy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 21 Oct 2007, 15:42
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Da, stiu ce zici. Am postat aici totusi, pentru ca m-am saturat de lupii moralisti care mi-au sarit in cap prin alte parti ale forumului. Oricum, sunt hotarat sa merg inainte. Am scris mai sus, mai e o berlina galbena din 2000 zambetu' lu' Iliescu parca in service. Va dau cuvantul meu, e mult mai mancata ca a mea. La mine inca mai exista stalpii fata, la aia ii aduni cu degetul. Propitaru' a inceput sa-si faca probleme cand a observat ca usile nu prea mai stau la orizontala....ca nu mai aveau in ce sa stea.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angheloaia
post 22 Oct 2007, 07:42
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 2 October 07




a mea e din 2000 dar nu a ajuns inca asa. si eu care imi faceam inima rea pt 3 puncte pe aripi. e adev ca unul dintre puncte are si o gaurica cat vf de ac. aseara mi-a intrat putina apa din cauza chederului de la parbr prost si am dat mocheta la o parte. nu are rugina dar are din fabrica si o pasla groasa pt protctie si antisonor care oricum nu lasa apa sa ajunga la podea.

This post has been edited by angheloaia: 22 Oct 2007, 07:42


--------------------
dacia 1410 2000 - tr 17 evy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 22 Oct 2007, 09:22
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Io zic altfel. La primavara desfaci si te uiti, ca sa nu ai surprize. Umezeala e tare pacatoasa, intra oriunde. Daca te uitai la masina mea inainte de a fi desfacuta, ziceai ca nu e asa de rau, ca se rezolva rapid si ieftin. Si apoi...


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 22 Oct 2007, 15:24
Post #78


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




'ai de capu' meu...

Ai mare grija dupa ce o scoti din service. T90 si LiCa2 peste tot!!!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 23 Oct 2007, 11:11
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




QUOTE(PaulT @ 20 Oct 2007, 15:46)
Inainte de teroson,ar fi bine sa dai in locurile in care s-a sudat cu un rust converter.Va preveni aparitia ruginei.E foarte bun si in locurile in care rugina e in stare incipienta,de suprafata.Oricum opreste procesul de ruginire si transforma rugina intr-o baza solida(cum spunea si liviu26) si inerta dpdv chimic.Eu am folosit Kelfos si e mai mult decat bun.Pretul nu e mare,si merita.
*



am probleme cu rugina jos la portiera. nu a trecut prin ea, dar nici mult nu mai are. in zonele esentiale sta, cred, bine, au avut grija fostii proprietari. azi am indoit un pic portiera din dreapta incercand duritatea unui bloc, si vreau sa ma apuc de reparatii mai complete daca tot fac si acolo. am vazut pe aici de acest rustconverter/kelfos, cred ca este ceva ce am vazut pe discovery ca foloseau la masini. adica dai chiar si peste rugina ramasa, se intareste dupa aceea, in cele din urma slefuiesti si gata. e corect? si este solutia cea mai buna?

p.s. cum se face sa dau masina pe o parte? vreau sa analizez situatia pe sub ea, sa spal si sa dau cu vaselina, ulei ars, sau ce metoda o sa-mi dea prin cap.

This post has been edited by slaiciprian: 23 Oct 2007, 11:13


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 24 Oct 2007, 19:42
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




din ce am citit prin diferite posturi, despre rust converter, sunt mai multe marci prezente pe la noi: kelfos, fertan, loctite 7503.
problema mea e ca, aici in botosani, vanzatorii se uita la mine ca la bombe. nici nu-si inchipuie ca exista asa ceva.
stie cineva in botosani sau suceava,eventual iasi, unde gasesc?
multumiri anticipate.


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 24 Oct 2007, 22:12
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Da,se da peste rugina ramasa,si o va transforma intr-un compus negru,solid,inert chimic.Ce e mai important e faptul ca daca e aplicat corect,adica se trateaza toata suprafata atinsa,procesul de oxidare(ruginire) e stopat.Dat pe metal "sanatos"are rol de prevenire a aparitiei ruginii.Se poate slefui,se poate si vopsi peste el,fara probleme.Eu am reusit sa gasesc Kelfos,dar mai mult ca sigur toate produsele similare fac acelasi lucru. biggrin.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 25 Oct 2007, 06:09
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




unde gasesc, oameni buni, UNDE? PLEASEEEEEEE....
256.gif


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 25 Oct 2007, 10:59
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Eu de aici l-am luat :http://www.maergroup.com


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 27 Oct 2007, 10:31
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




din pacate dacia mea nu e asa ruginita.
pe site, mi-au zis ca-mi pot trimite minim 5 litri, si costa "38,84 euro si la bidoane de 25l - 184,99 euro. Preturile nu includ TVA.
Noi i-l putem trimite prin firma de curierat rapid, platind produsul cu umerar
ramburs. Cheltuielile de transport intra in sarcina dumneavoastra. In cazul
in care doriti ca aceste cheltuieli sa fie mai mici, va putem insera in
factura linie de transport, dumneavoastra platind doar pentru firma Maer
AMBIENT, care este expeditorul marfii.

CONVERTITOR DE RUGINA- fisa tehnica, pentru eventualii interesati.
Caracteristici:
De astazi nu mai este nevoie sa periati si sa curatati suprafetele metalice ruginite, astfel incat sa eliminati orice urma de rugina inainte de a aplica orice tip de vopsea anticoroziva conventionala. Acum este suficient sa aplicati (cu pensula sau prin pulverizare) KELFOS direct pe metalul ruginit, asa cum se prezinta, insistand de 2-3 ori asupra punctelor mai corodate. Doar in situatia in care metalul este ruginit excesiv ori murdar de grasime sau ulei este necesara indepartarea aschiilor, partilor metalice slab ancorate cu ajutorul unei perii de sarma sau degresarea cu solvent a suprafetei. La cateva minute de la aplicarea produsului, pelicula semitransparenta, galben-maronie devine stralucitoare, de un negru intens si se intareste rapid. Rugina interactioneaza cu aceasta emulsie, transformandu-se intr-un compus chimic negru, foarte rezistent la coroziune, compatibil dupa 18-24 ore de la uscare completa, cu vopsele, emailuri, smalturi sau orice alt tip de finisaj, chiar pe baza de solventi (grasimi, uleiuri sintetice, substante alchidice, nitro-alchidice, poliuretanice, epoxidice, produse pe baza de clor-cauciuc etc). In situatia metalului curat, fara urme de rugina, Convertitorul de rugina ofera o protectie anticoroziva mult mai eficienta decat alte tipuri de grund sau vopsea.
APLICARE :
O usoara umezeala la suprafata metalului nu numai ca nu impiedica, ci chiar faciliteaza reactia stratului de rugina cu emulsia. O suprafata metalica acoperita cu un sistem de protectie KELFOS + email sau KELFOS + sistem anticoroziv / vopsea speciala pentru piscine sau bazine mari, asigura o rezistenta excelenta si de lunga durata in timp, climat nefavorabil in zone marine sau de munte. Convertitorul de rugina poate fi aplicat pe orice poate rugini: caroserii de autoturisme, autocamioane, masini-unelte, utilaje, sine, tevi, bare metalice, scaune si mese de gradina, gratare, fier forjat etc. KELFOS poate fi aplicat si in medii inchise pentru ca nu este inflamabil sau toxic. Suprafetele tratate cu convertitor de rugina, pot suporta temperaturi de pana la 90ºC fara deteriorarea peliculei.
CONSUM:
9-10 mp/ l pensulare; 8-9 mp/ l pulverizare

azi am vizitat toate locurile din oras in care exista posibilitatea sa gasesc asa ceva, dar NIMENI, absolut nimeni din orasul asta nu pare sa fi auzit de asa ceva. nu ca nu au, dar nici nu-si inchipuie ca exista asa ceva!
please help! cum fac rost si eu de asa ceva 256.gif 256.gif 256.gif 256.gif 256.gif 256.gif


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Oct 2007, 10:00
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Pai si eu mi-am luat tot 5l la acelasi pret.Singura diferenta la tine e pretul transportului,care ptr 5kg...nu e prea mare..Comanda-l de acolo si gata.

L.E. -Nici a mea nu era asa ruginita...Am dat si preventiv...

This post has been edited by PaulT: 28 Oct 2007, 10:01


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 28 Oct 2007, 12:49
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Mai, m-ati bagat in ceata. Pana la urma, produsul asta minune inseamna ca iti transforma orice tabla halita in tabla buna ? Paul, cum ai dat preventiv ? Pe sub toata masina ? Peste antifon ? Ceva nu se pupa aci.

This post has been edited by Kruger: 28 Oct 2007, 12:50


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Oct 2007, 15:43
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Nu peste antifon.Am dat direct pe tabla,in locurile unde a lucrat(si mai ales a sudat) tinichigiul la ultima reparatie minora de acum o luna(peste am dat cu teroson Body,care e f f bun).Sub masina am mai dat si in lonjeroane(pulverizat),si am dat si in usi(cand am desfacut totul ptr insonorizare cu Aluband),mai ales la imbinari...unde apar problemele.Daca eram la o reparatie mai"capitala"dadeam peste tot.Daca tabla e gaurita deja..nu mai ai ce face,dar daca e doar inceput de "sfarsit" face treaba buna.Opreste procesul si rugina se transforma in ceva negru,f rezistent si inert chimic.Tie nu ti-ar strica,daca nu ai dat deja cu teroson,si ai tabla "la grund".


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 28 Oct 2007, 18:14
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Oke, am inteles acum. Multam. Trrebuie totusi sa ma combin cu cineva la cumparat, ca in 5 litri scalzi toata masina.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 28 Oct 2007, 18:34
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




de unde esti?
si eu vreau sa ma combin cu cineva, la consumul de 10mp per litru, faci o intreaga autobaza.
totusi, poate stier cineva pe unde se gaseste mai putin, am citit pe undeva ca cineva a cumparat 0.5 litri cu 150.000.


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 28 Oct 2007, 20:25
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Din Bucuresti sunt.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 07:12
Forum Renault