DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Maini de aur fara sanse ...

cosmin_2300
post 4 Oct 2008, 13:22
Post #1


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Am cunoscut de curand un om care merita tot respectul si tot ajutorul nostru. Un modelist cu maini de aur care face lucruri minunate din nimicuri. Se numeste Panait Arin si a reusit ca in decurs de un an de zile sa construiasca cu mijloace proprii si aproape fara bani, o minunatie de diorama feroviara la scara H0.
O puteti vedea accesand situl pe care si l-a facut singur http://trenulete.info
Acest om este bolnav de astm cronic si de BPOC (bromhopneumopatie obstructiva cronica) in stadiu foarte avansat, boala capatata la ultimul loc de munca, de unde a fost concediat de patronul italian atunci cand tusea nu l-a mai lasat sa lucreze. O vreme medicii l-au diagnosticat cu cancer pulmonar, dar cum el trebuia sa moara pana acum rapus de boala nemiloasa, medicii au revenit asupra diagnosticului. El nu are nici asigurare medicala si nici pensie, caci fostul sau patron l-a concediat fara sa plateasca cele necesare la casa de asigurari de sanatate.
Un om pasionat de ceea ce face, meticulos si inventiv, Arin a incercat sa demonstreze ca modelismul feroviar nu este numai un apanaj al celor bogati. De fapt el, s-a bagat ca sa spun asa, intre cei bogati si le-a arat iubitorilor de modelism feroviar ca se poate implini un vis fara prea multi bani. Cu talent si ingeniozitate, omul acesta a inventat tot felul de improvizatii cu materiale reciclabile pentru a-si implinii visul de a avea o diorama functionala. Si-a creat propriile modele, propriile metode de constuire a unor repere si le-a dezvaluit tuturor fara a cere un ban pentru mintea lui si pentru ideile sale. Din pacate, fondurile se epuizeaza rapid in lupta cu boala si astfel, visul sau ramane neterminat. Diorama pe care a construit-o ar putea reprezenta Romania la concursuri internationale, ar putea reprezenta judetul sau la concursurile si expozitiile nationale.
th_02-oct-2008-09.jpg th_02-oct-2008-07.jpg



Administratiile locale din Ialomita nu au dovedit sensibilitate la aceasta problema. Mai mult l-a ajutat lumea de pe forumuri si de pe internet, alti pasionati inimosi asa ca el care au inteles valoarea muncii sale si au decis sa-l ajute din putinul lor. M-am oferit sa-l ajut si eu, dar m-a refuzat pe motiv ca nici eu nu dispun de resurse financiare. Chiar din putinele lucruri pe care le are, mi-a promis ca imi da un trenulet dupa ce vinde diorama, caci s-a hotarat sa vanda aceasta minunatie. Asta pentru ca nu mai are bani sa o termine si mai ales pentru ca veniturile sale se duc pe medicamente. E foarte bolnav, umbla si depinde de tubul de ventolin si de cel de oxigen. Cred ca noi, putem sa ajutam ca visul acestui om sa nu se spulbere si lucrarea lui sa nu zaca pe undeva neterminata. Depinde de noi ca acest om sa prezinte lumii intregi realizarea sa deosebita. Un asemenea talent se pierde in saracie ca marea majorirate a celor talentati din tara asta. El nu pretinde ajutor de la nimeni, ba chiar ofera gratuit din cunostintele si experienta sa. E un personaj inteligent, inventiv si inimos. Haideti sa-l ajutam sa termine diorama fara sa fie nevoit sa vanda din trenulete pentru a-si cumpara medicamente. Sunt convins ca sunt sponsori care isi doresc sa apara cu siglele pe camioanele lui, pe trenurile lui, pe cladirile lui si sa fie vazuti ca sponsori in competitiile la care ar putea participa daca diorama ar fi complet terminata. El va incerca sa se prezinte cu ea la Brasov in 25 noiembrie la o expozitie cu tematica feroviara ce va avea loc acolo pana in 1 decembrie. E greu insa sa gaseasca un sponsor care sa-i asigure transportul caci trebuie o dubita ceva sa incapa diorama. Si asta costa. Dimensiunile ei sunt prezentate pe situl sau. La fel si toata munca sa de pana acum. Va propun mai intrati sa va delectati cu minunatiile pe care acest om le-a creat, si apoi sa reflectati la faptul ca depinde de noi toti ca un astfel de talent sa nu se iroseasca.

Vizitati si admirati lucrarea sa extraordinara. http://trenulete.info

Sper din tot sufletul meu ca acest apel sa nu ramana fara ecou. Fiti generosi cu un suflet generos.



Am uitat sa mentionez ceva.

Ca sa nu fie ghinionul incomplet, in noaptea de Sf. Gheorghe, sotia lui a suferit un accident la serviciu, la ora 2 noaptea, accident in urma caruia a suferit o tripla fractura. Gamba stanga, maleola externa, tibia si peroneul. Ca urmare, a trebuit introdusa o tija de titan, placute si suruburi din titan. Multe din machetele colectiei lui Arin s-au transformat in banii necesari interventiilor chirurgicale. mai mult de 60 de milioane l-au costat cele trei interventii de pana acum si in luna februarie va mai urma o operatie pentru extragerea suruburilor din gamba. In prezent ei traiesc din concediul medical al sotiei si din reparatii la trenuletele altora, care nu sunt prea multe. Am tinut sa specific si acest lucru ca sa intelegeti prin ce trece acest om si cata putere are sa continue, desi pentru el fiecare miscare inseamna efort pe care plamanii lui abia reusesc sa al asigure cu oxigen.
iata radiografiile piciorului suferind:
th_radiografie2.jpg
th_radiografie1.jpg

This post has been edited by cosmin_2300: 4 Oct 2008, 16:00


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 4 Oct 2008, 15:10
Post #2


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Intradevar, remarcabil. Trenuletele mi-au incantat copilaria. Si acum mai am undeva prin pod o cutie cu ceva linii, macazuri, vagonase si o locomotiva.
Un cont, ceva sa putem ajuta omul cu cat de putin?


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 4 Oct 2008, 15:11
Post #3


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Momentan s-a intins in pat ca l-a apucat o criza de tuse sad.gif
O sa-l rog sa-mi spuna contul si o sa-l trec aici ...
Eu ma oftic ca n-am cum sa-l ajut sad.gif Am vrut sa-i trimit alocatia dar n-a vrut sa o primeasca , spunandu-mi ca nici eu nu am ... sad.gif


Contul lui Arin este deschis la Reiffeisen Bank :
Cont IBAN: RO03RZBR0000060007198806
Titular : Panait Arin

vi_escu ... cu trenuletele alea ce faci ? Daca nu le mai folosesti ... poate i le dai lui smile.gif Daca esti din Bucuresti vin eu sa le iau ( daca vrei sa le dai ) si i le duc eu .. daca vrei bani vorbim ... poate ti le cumpar pentru el !

Orice lucru pus pe diorama inseamna mult la expozitia din noiembrie ! Expozitie care ii poate aduce un venit daca va fi remarcat de producatorii si reprezentantii ce vor veni .

This post has been edited by cosmin_2300: 4 Oct 2008, 16:21


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 4 Oct 2008, 19:22
Post #4


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Ai un PM.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 4 Oct 2008, 20:24
Post #5


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




N-am primit nimic ... trimite-l te rog iar ... sau baga in lista de mess id-ul cosmin_2300

multumesc !

5 Oct 2008, 16:25:
vi_escu , am primit PM-ul tau , tinem legatura !

Multumesc !

This post has been edited by cosmin_2300: 5 Oct 2008, 15:25


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 5 Oct 2008, 20:22
Post #6


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




c`mon people, la cata lume o arde zilnic pe aici, nu putem gasi o modaliate, macar pt piese sa-l ajutam pe acest om?


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 5 Oct 2008, 21:58
Post #7


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Cosmine,25 noiembrie cade intr-o marti,atunci e deschiderea expozitiei si banuiesc ca trebuie adusa diorama de luni sau in week-end.
As putea sa ajut cu transportul in week-end,numai sa imi spui cam cat de mare trebuie duba si sa imi spui din timp(cam cu o saptamana inainte),ca sa pot cere aprobarea sefilor.
Daca se rezolva cu transportul,sa-mi spui sa nu ma agit degeaba.
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 6 Oct 2008, 13:43
Post #8


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




QUOTE
Diorama va participa la expozitia de Modelism Feroviar la BRASOV, editia a II- "COLECTII SI COLECTIONARI" - expozitie cu tematica feroviara, ce v-a avea loc in perioada 28.11.2008 - 01.12.2008 Dechiderea oficiala - Sambata 29.11.2009 Locul de desfasurare CENTRUL CULTURAL REDUTA , Sala ARCADIA



O sa-l intreb exact cand trebuie sa duca diorama .. si-ti comunic , poate esti liber !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 7 Oct 2008, 13:56
Post #9


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Buna ziua

Eu sunt Arin, cel despre care a scris cosmin acest post. Am aflat si sunt foarte emotionat mai ales ca am fost sunat de dl. Ionescu pentru a ma anunta ca imi trimite un tren pentru diorama. Nu stiu cum sa va multumesc. Nu ma asteptam. Toate cuvintele din lume sunt de prisos. Va multumesc tuturor. Voi reveni cu detalii despre diorama. Imi pare rau ca nu am ceva miniaturi de dacia sau de logan pentru a le pune pe trenuri sau pe diorama ca sa le rulez in expozitie sub sigla forumul dvs. Inca o data mii de multumiri. Voi reveni mai tarziu.

Bafta!

This post has been edited by Prognosis: 7 Oct 2008, 13:57


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 7 Oct 2008, 15:19
Post #10


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Bafta si tie!

P.S. Cine-i dl. Ionescu? Noi pe aci ne cunoastem dupa username si mai putin dupa numele real.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 7 Oct 2008, 15:24
Post #11


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




vionescu huh.gif

This post has been edited by tribunul: 7 Oct 2008, 15:26


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 7 Oct 2008, 16:38
Post #12


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




O sa-l intreb pe dl Arin despre cine e vorba tongue.gif

This post has been edited by cosmin_2300: 7 Oct 2008, 17:17


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 7 Oct 2008, 17:36
Post #13


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




nu mai are nimeni nimic de share-uit? nici o piesa nimic?


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Oct 2008, 17:38
Post #14


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Sã cãutãm... Poate gãsim câte ceva...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 7 Oct 2008, 17:39
Post #15


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




rolleyes.gif s-ar putea si Partidul sa contribuie la aceasta cauza, de aceea cred ca si userii ar trebuie sa dea o mica mana de ajutor sau macar cateva degete biggrin.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 7 Oct 2008, 22:28
Post #16


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Alex si cu mine am decis sa il sustinem pe Arin Panait (Prognosis) si i-am donat astazi un trenulet in valoare de aproximativ 600 RON format dintr-o Locomotiva Diesel G 1700 BB "OHE", 2 vagoane cu prelata, Ep V, CFL si 2 vagoane cu coviltir, SNCF

Rugamintea noastra este ca in limita posibilitatilor sa incercam macar sa ii dublam aceasta suma in contul sau. Va multumim pentru intelegere si va invitam si noi sa ii vizitati site-ul si sa ii admirati munca. Este impresionant.

Success Arin si sper sa ne vedem la expozitia de la Brasov.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Oct 2008, 02:48
Post #17


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Multumesc Alex, multumesc tuturor celor ce ma sustin. Cosmin m-a surprins cu initiativa lui de a posta povestea mea. Sper sa nu va fac re ras si la expozitie sa ma prezint cu fruntea sus chiar daca nu fac parte din elita colectionarilor de trenulete. Abia astept sa soseasca noul trenulet si sa-l vad cum "lucreaza". Modelismul romanesc trece din pacate prin momente dificile. O criza de personalitate il afecteaza de o vreme iar industria de profil nu considera evidente ingerintele pietei din Romania. Modelistii feroviari se confrunta cu probleme de aprovizionare in conditiile unei piete sufocate de suprapreturi. De aceea, multi pasionati cu talent, nu au loc in aceasta minunata lume si talente veritabile se pierd. Raman numai cei cu multi bani si care doar colectioneaza. Cei de categoria mea nu au mari sanse. Voi mi-ati dat un impuls si speranta de a merge mai departe cu visul meu. Aproape ca am terminat diorama. Acum o voi prezenta lumii si voi participa la concursuri. Orice premiu pe care al voi castiga va fi dedicat voua, celor ce ma sustiteti. Multumesc! Ce altceva as mai putea spune? Voi reveni cu stiri pe masura ce avansez cu diorama! Dupa ce vad vagoanele si locomotiva voi alege dimensiunea pentru autocolantul pentru inscriptionat cu sigla de AICI


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 8 Oct 2008, 07:42
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE
Contul lui Arin este deschis la Reiffeisen Bank :
Cont IBAN: RO03RZBR0000060007198806
Titular : Panait Arin


Prognosis, e corect IBAN-ul postat de Cosmin?


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Oct 2008, 08:18
Post #19


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Da este corect!

8 Oct 2008, 08:59
Buna ziua!
Am trei intrebari care sunt patru:
1. de ce nu pot sa dau mesaje PM ?
2. de ce nu pot sa pun un baner personal la semnatura ?
3. cum pot scrie la avatar "membru adoptat"
4. de ce nu contorizeaza posturile ?

multumesc

This post has been edited by Prognosis: 8 Oct 2008, 09:00


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 8 Oct 2008, 09:04
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




1. Nu poti da PM pentru ca nu ai suficiente posturi; e o masura de siguranta pentru evitarea spamului de la useri noi.
2. Nu se pot pune bannere in semnatura, doar text.
3. De la Edit profile info > Custom member title.
4. Posturile la Cafenea nu se contorizeaza.

Oare se poate permite 'incalcarea' regulii #1 pentru un anumit user?

This post has been edited by Como: 8 Oct 2008, 09:05


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 8 Oct 2008, 09:40
Post #21


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Punctul 1 s-a rezolvat. acum poti trimite pm-uri. merci como de intrebarea cu incalcarea ca altfel nu cred ca ma gandeam ca se poate tehnic biggrin.gif.

In semnatura e permis doar text fara baner, imagini, sau vreun link. astfel pagina e ceva mai curata.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 8 Oct 2008, 09:58
Post #22


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(semit @ 7 Oct 2008, 18:39)
rolleyes.gif  s-ar putea si Partidul sa contribuie la aceasta cauza, de aceea cred ca si userii ar trebuie sa dea o mica mana de ajutor sau macar cateva degete  biggrin.gif
*


Cu ce putem sa il ajutam pe omul acesta? sad.gif
O sa vorbesc si cu cosmin_2300 seara dupa servici pe messenger. Ma intristez cand vad asa ceva. sad.gif


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 8 Oct 2008, 10:10
Post #23


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Peste ce a mentionat AlexV mai sus se pluseaza cu

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=N15101 si cu http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15470

Poate cineva mai mult? rolleyes.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Oct 2008, 10:47
Post #24


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Multumesc! Chiar acum a sosit coletul cu trenul sponsorului si cu omuletii.
th_sponsorizari-dacia-club-01.jpg th_sponsorizari-dacia-club-02.jpg th_sponsorizari-dacia-club-03.jpg th_sponsorizari-dacia-club-04.jpg
th_sponsorizari-dacia-club-05.jpg
Trenul este superb. Abia astept sa termin cu cablajul si sa ridic diorama pentru a vedea cum merge. referitor la inscriptionare, era aici in oras un copiator pentru autocolant dar azi am aflat ca au inchis cosmelia.
Trebuiesc aceste autocolante la dimesinea urmatoare:
http://www.reno.ro/autocolant/
astfel:

pentru vagoane
- dacia club cu rosu si albastru - 4 bucati la 50 mm lungime latimea cat iese
- forum reno.ro pe negru la lungimea de 70mm - 4 bucati


trebuiesc facute pe autocolant transparent

Credeti ca ma poate ajuta cineva sa printeze la Bucuresti si sa mi le trimita in plic prin posta?


va multumesc


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 8 Oct 2008, 10:58
Post #25


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Ma ofer cu acest mic cadou:
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=d65
Ajuta cu ceva? sad.gif
Cu cine trebuie sa iau legatura pentru a putea oferi acest mic dar? smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 8 Oct 2008, 11:19
Post #26


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Ionut ... id-ul meu de messenger este cosmin_2300
Ar trebui sa-l intrebi pe Arin ce are nevoie intr-o anumita suma de bani ... cred ca e cel mai bine asa smile.gif



--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Oct 2008, 11:32
Post #27


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




QUOTE(ionutctn @ 8 Oct 2008, 11:58)
Ma ofer cu acest mic cadou:
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=d65
Ajuta cu ceva? sad.gif
Cu cine trebuie sa iau legatura pentru a putea oferi acest mic dar? smile.gif
*




La timpul acesta diorama este deja structurata. Multumesc pentru pod dar acum nu mai este nevoie de el. Sunt necesari acum omuleti cat mai multi, maruntisuri, daca vreti va fac o lista cu ce ar mai fi nevoie ca sa arate frumos la final.

8 Oct 2008, 12:52:
linkuri cu utile pentru diorama, de unde doritorii pot alege dar e bine sa postati intentia pentru a nu se intampla ca doua persoane sa ia acelasi reper...

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15070
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15095
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15110
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=N15220
Set Pasageri si accesorii gara, scara 1:87, NOCH 15221
Set "Pietoni", HO NOCH 15520
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15282
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15286
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=N15510
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15535
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15536
Set 6 Figurine "Persoane sezand"(fara banci), HO NOCH 15537
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15566
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15571
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15711
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15713
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15730
Set cioban cu oi, HO NOCH 15750

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15815
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15870
Set 6 Figurine "Love story", HO NOCH 15861

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15896
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15910

Din multitudinea de repere de mai sus puteti alege in functie de placerea dvs.
Mi-ar mai trebui o punga cu iarba:

Fire iarba turbarie, verde inchis, 20g, NOCH 08320

si ceva pomi la alegere din pagina de pomi de exemplu:
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n26406
sau alti pomi din aceasta pagina in functie de ce vrea si ce poate persoana care se ofera sa ma ajute:
http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=pif&pag=2


Deci se poate alege de aici! Din ce am prezentat mai sus. Asta nu inseamna ca trebuiesc toate. E doar o lista din ce puteti selecta ca sa nu apara daruri ce nu le pot folosi la diorama.





8 Oct 2008, 13:01:
Ma duc sa lucrez, azi am stat numai la PC de dimineata! Revin mai pe seara. daca cineva vrea sa-mi spuna ceva urgent puteti da bip pe tel. sau spuneti lui cosmin ca ma suna el. Multumesc! Ma duc sa lucrez pana nu mi se face rai iar caci spre seara incep crizele si nu mai pot lucra! Va multumesc inca o data tuturor!

8 Oct 2008, 13:13:
Prin Cora pe undeva gasim asa ceva un autobus la scara H0 (1/87 sau 1/100) ??? Sau un microbus scolar...

th_autobusH0-scara1-87.jpg

8 Oct 2008, 20:16:
Tocmai am primit un telefon de la cineva cu nr ascuns si care s-a recomandat ca cititor al acestui forum. Omul mi-s transmis:
"Tu ce vrei de la noi cu lista aia imensa, vrei sa-ti cumparam noi toate alea?"

Vin reinterez explicatia...
Este vorba de o lista de linkuri cu potentiale produse ce pot fi luate. Este asa pentru a raspunde unor intrebari vizavi de ce produs sa achizitioneze cineva si pentru ca nu stau toata ziua la PC si pentru ca nu vreau ca cineva sa dea banii aiurea pe ceva ce nu mi-ar fi de folos, am ales sa ofer o lista din ce ar putea oricine alege fara sa ma mai intrebe. Asta este rostul listei. Daca s-a inteles gresit, rog adminii sa sterga postul respectiv. Sper ca a inteles si domnul ce m-a sunat si care nu a avut rabdare sa-i explic si mi-a inchis telefonul. Am fost inteles gresit dar sper ca acum sa se lamureasca aceasta problema.

multumesc

This post has been edited by Prognosis: 8 Oct 2008, 19:16


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 8 Oct 2008, 19:24
Post #28


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




Pentru nesimtitul care te-a sunat :
Daca nu vrei sa ajuti omul ... de ce te bagi in seama ? Banuiesc ca esti acelasi nesimtit care a injurat colegii de forum !
Daca nu esti in stare sa porti o discutie civilizata , tine-ti in cenzurat cuvintele acasa ca dupa ce ca omul asta e bolnav nu mai are nevoie sa-l sune cineva sa-l supere !!!

Tu stiai ca omul asta cand se supara consuma oxigen mai mult ? Stiai ca el da 2.5 mil pe un tub de 1.8 l de oxigen ?



This post has been edited by cosmin_2300: 8 Oct 2008, 19:25


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 8 Oct 2008, 20:21
Post #29


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Pomul asta e ok?(l-am ales pentru ca-mi place cum arata sa fiu sincer)

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n21650

Daca da, sa-mi spuneti si mie exact printr-un PM eventual pe YM cum fac sa ajunga unde trebuie.
Stiu ca nu e mult, dar parca mi-ar placea sa stiu si eu ca am ajutat macar cu o farama la crearea acelei diorame.
Cel care a sunat cred ca n-are de lucru. Eu zic ca ar trebui sa putem toti sa cumparam chiar tot ce e pe lista aia, in general lucruri marunte, iau eu un copacel, daca mai iau inca 15 insi tot asa nu cred ca e vreun super sacrificiu. De parca ar fi fost lista de zeci de locomotive la 2-300 de lei... Unii n-au limite cand vine vorba de nesimtire...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 8 Oct 2008, 20:48
Post #30


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: Bucureºti




<span class='edit'>8 Oct 2008, 21:37:</span>
QUOTE(Prognosis @ 8 Oct 2008, 12:58)
Set Pasageri si accesorii gara, scara 1:87, NOCH 15221
Set "Pietoni", HO NOCH 15520
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15282
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15286
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=N15510
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15535
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15536
Set 6 Figurine "Persoane sezand"(fara banci), HO NOCH 15537
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15571
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15711
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15713
Set cioban cu oi, HO NOCH 15750

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15815
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n15870
Set 6 Figurine "Love story", HO NOCH 15861


Din multitudinea de repere de mai sus puteti alege in functie de placerea dvs.
Mi-ar mai trebui o punga cu iarba:

Fire iarba turbarie, verde inchis, 20g, NOCH 08320

si ceva pomi la alegere din pagina de pomi de exemplu:
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n26406
sau alti pomi din aceasta pagina in functie de ce vrea si ce poate persoana care se ofera sa ma ajute:
http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=pif&pag=2




Acestea au mai ramas ... am scos link-urile cu ce s-a promis ca se cumpara !

Va multumesc ca-l ajutati pe Arin !

9 Oct 2008, 13:40:
Eu duminica ma duc la Arin cu un coleg de forum ... daca are cineva ceva de dat sa-mi dea PM sau sa posteze aici !

Va multumesc !

This post has been edited by cosmin_2300: 9 Oct 2008, 12:40


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 08:36
Forum Renault