DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masini...de spalat :D

heaven
post 2 Nov 2004, 15:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 17 August 04
From: Bucuresti




Domnilor, dar mai ales doamnelor...va rog daca ma puteti indruma si pe mine. Problema este ca trebuie sa cumpar o masina de spalat dar ...avem o economie de piata si piata este plina de masini de spalat sad.gif . In consecinta ce idei, propuneri, tips, etc. aveti pentru mine, cu precizarea ca as dori sa ma incadrez in preturile ~8...12 milioane.
P.S. : Ar fi binevenite ceva + -uri si - -uri despre marcile Whirlpool, Indesit, Ardo, Polar, Arctic, Zanussi, etc.
Multumesc ! wink.gif


--------------------
EX Dacia 1310 Li Berlina - masina furata
"A fost o vreme cand automobilul era o raritate.Numai un mare barbat politic sau un latifundiar, adica numai un personagiu cu mare suprafata, recunoscut de toata lumea ca analfabet, avea dreptul sa aiba automobil."
(G. TOPIRCEANU - Balade vesele si triste - "Despre automobil")
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogo
post 2 Nov 2004, 15:51
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 October 03
From: Bucuresti




Eu am cumparat 2 Whirpool-uri. Una acum 7 ani si pe care se spala "industrial", si una acum 4 ani folosita "light". Satisfacut, nici o problema in folosire.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-32-JCJ
"Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. "Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 2 Nov 2004, 15:52
Post #3


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Cind a fost vremea sa cumpar cu aceeasi problema m-am confruntat si eu. Prea multe modele, prea multe magazine ca sa nu mai vorbim de preturi.
Asa ca dupa o saptamina de facut drumuri Carrefour, Cora, Unirea etc m-am suparat si mi-am luat una Whirpool - asa dintr-o data.

Toata treaba este sa tii seama de clasa energetica de preferat A, de clasa de spalare, nivelul zgomotului, consum de apa, material cuva+tambur, capacitate de incarcare.
In rest toate fac aceleasi lucruri si cu cit iei una mai sofisticata cu atit iti dai seama ca ai dat banii degeaba si ca nu o folosesti la max.
Asa ca marci cred ca Whirpool, Indesit si Zanussi sunt cele mai bune la scoru care-l vrei tu. Peste 20 mil sunt Ariston si Bosch.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 2 Nov 2004, 15:53
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




eu m-as uita la urmatoarele repere:
1. sa aiba cuva+tambur de inox
2. clasa de spalare SI de energie cat mai aproape de A
3. alimentare dubla cu apa (calda/rece)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 2 Nov 2004, 15:58
Post #5


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Si eu am tot Whirlpool de vreo 6-7 ani si sunt multumit. Mai am rude prin familie tot cu Whirlpool si n-au avut probleme.
NEAPARAT CUVA DE INOX!!! Da' nici nu cred ca-ti puneai problema sa nu fie (se mai vand masini care n-au cuva de inox?).
Nu te lua sa aiba 50.000 rpm, ca nu e hard-disk. Eu am de 400 si sunt incantat, gasca de prin familie are 500/1000 si mi se pare ca doar sunt mai scumpe, nu fac banii (storc hainele un pic mai bine, dar UN PIC. nu face banii).
Alimentare dubla apa calda/rece - e un moft zic eu. Iesi poate _un pic_ mai ieftin la consum, dar sunt sigur ca costa mai mult + gasesti mai greu.

This post has been edited by vv: 2 Nov 2004, 15:59


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogo
post 2 Nov 2004, 16:00
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 October 03
From: Bucuresti




Merge si cu cuva din "duraprop" sau alta aberatie de genul acesta. Are garantie 10 ani. In fond rufele se invart in tambur care, la toate, e din inox.
Nu ti-as recomanda cu alimentare duala, care pe langa tzevaraie dubla (sau furtune), nu iti aduce apa la temperatura optima de spalare.
Chiar daca e clasa A, cauta sa-i asiguri o alimentare la reteaua de curent dedicata smile.gif , o alimentare separata de apa (e nasol sa o tot mufezi la robinet cand ai nevoie de ea, si daca se poate scurgere directa (ex: am intzepat teava pluviala, si nu mai stau cu scurgerea in WC.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-32-JCJ
"Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. "Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 2 Nov 2004, 16:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu am un Indesit de vreo... 6-7 ani (?!!) care inca merge brici. 600 rpm. A fost exploatata destul de mult, inclusiv cu haine groase si pantofi sport smile.gif. S-a bagat detergent bun in ea si in permanenta Calgon. M-a costat atunci o avere dar deh, eram singur si cine dracu sa spele...

Oricum, am exploatat la ea doar vreo 3 programe mari si late si doua temperaturi.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 2 Nov 2004, 16:08
Post #8


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




la alimentarea dubla, apa este la temperatura optima, ca doar n-o baga si o lasa asa, ci o reincalzeste dupa cum e necesar.

rpm mare, intr-adevar nu e util (mai ales ca daca bagi niste pantaloni de stofa la 1200 rpm, ii scoti raiatzi)

cat despre astea cu alimentare dubla, ca fiind scumpe, eu (ai mei mai bine zis) am luat una maxwell (?!?! = oricum, noua, garantie ....) cu alimentare dubla, electronica toata (are in loc de "programatorul" care se invarte pe parcursul spalarii o roata cu programe. Pui pe programul care vrei si-i dai play si ea-si vede de treaba); ai am dat pe ea vreo 8-9 milioane


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 2 Nov 2004, 16:14
Post #9


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Indesit, cuva de inox, clasa de consum A, turatii 400-1000/min, slim sau nu 12-14 milioane la Flanco (si-a luat soacra-mea )Daca mai prinzi oferta iti dau si un televizor cu diagonala de 30 si ceva de cm pe gratis (no name).


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 2 Nov 2004, 16:22
Post #10


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Adica inclus in pret.... adica il platesti si pe ala, vrei-nu-vrei.
Cauta o oferta mai buna altundeva, aproape sigur gasesti.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Nov 2004, 16:27
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Eu am o Daewoo cu bule de aer de 10 ani. Inca functioneaza perfect. Nu am schimbat nimic la ea, dar s-a rupt saculetul textil in care se aduna scamele. E folosita la spalat "industrial".

Mai am o zanussi luata de 3 ani si concureaza cu dacia berlina din 96 care merge merge mai des in service. Cand spala se deplaseaza si masina, orice i-am facut. Cei de la service mi-au sugerat sa o leg de perete ca orice am incercat nu a dat rezultat. Curge apa pe orice imbinare, evident pe rand. Ca sa treaca de la prespalare la spalare, trebuie sa ii dai un impuls butonului, ca altfel te trezesti dupa 2-3 ore ca rufele nu sunt inca spalate.

Mai o Whirlpool de 2 ani, cu cuva din duraprop si garantia era mai mare la cuva asta decat la inox. Merge perfect. Am mai luat una pentru sora mea de curand.

Ai grija pe unde mergi sa cumperi, ca eu am dat peste o proasta in Media Galaxy careia eu ii spun ce caracteristici tehnice ma intereseaza si ea imi spune sa ma uit la masini si sa o aleg pe cea care imi place cel mai mult.

Mai mult de 1000 de rotatii nu e nevoie sa iei ca rupe hainele.

Ai grija ca unele firme mari mai au fabrici si pe la noi, in Bulgaria, Ucraina, etc. Sunt de evitat.

Eu am vrut masina din clasa energetica A, cu 1000 rotatii, cu usa normala, programe cat mai diversificate, inclusiv program scurt pentru haine nu foarte murdare, program de haine delicate si haine groase, ca sa nu mai duc la spalatorie gecile. De asemenea am vrut afisaj al duratei programului pentru a-mi putea planifica timpul (dar a fost mai mult un moft). Mai am vrut sa programez masina si la spalare cu jumatate de cuva plina.

Whirpool nu scoate nici-un sunet cand se termina programul.

This post has been edited by madalina: 2 Nov 2004, 16:29


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 2 Nov 2004, 16:29
Post #12


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Io am un Beko. Spala super bine, e in pretul indicat de tine, si are toate alea (clasa energetica A, clasa spalare B ). Mi-am spalat si costumele de haine cu ea, pe programul special, si un palton, si tot a spalat cum trebuie.

ps.
Clasa aia energetica acuma nu e prea importanta. O ora de spalare inseamna circa 1-2 kw, adica max 6000 de lei. Da-o-ncolo de treaba, mai mult de 4 ore pe luna nu spala masina, si asta inseamna fix 24000 de lei pe luna! Adica exact mai putin decat dau eu pe rontaitoare zilnic.... La fel si cu economia de apa: 10 litri per spalare in plus sau in minus nu inseamna absolut nimic, or astia fac diferenta intre clasele de spalare, iar nu eficienta spalarii in sine. Nu inseamna ca daca are clasa A de spalare, iti va scoate rufele mai albe.

Mai degraba uita-te sa aiba programe cat mai cuprinzatoare (spalatul unui costum cu masina proprie te scuteste de niste scoruri destul de mari), garantie cat mai mare la cuva (3-5 ani), sa se potriveasca foarte bine cu ce ai tu in bucatarie si baie (dimensiuni) si cand gasesti modelul dorit, ia-o de la Domo sau Altex, caci Flanco si compania au niste preturi foarte mari. Nu recomand luarea direct din Cora/Carrefour din considerente ce tin de garantie.*

ps. si nu cauta peste 1000 de turatii (la stoarcere), caci nu-ti trebuie.
*pareri pur personale. Din pacate nu ma plateste nimeni ca-i fac reclama. tongue.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 2 Nov 2004, 16:32
Post #13


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




acelasi model de Indesit era in carrefour mai scump cu 1 milion si fara televizor ....concluziile le trageti voi...


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Nov 2004, 16:35
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai sa vedem:
1. Din punctul de vedere al turatiei de stoarcere, o masina de spalat cu cel putin 800 de turatii este necesara. Dar nici cu turatii la peste 1200 nu merita (strica rufele daca nu este folosita cu atentie).
2. Din punctul de vedere al necesitatii uscatorului (desi la nivelul asta de pret nu e cazul, zic si eu asa orientativ) - uscatorul mi e mi se pare inutil (am masina cu uscator pe care l-am folosit o data intr-un an jumate)
3. Din punctul de vedere al electronicii, eu as evita masinile cu multa electronica (afisaje digitale etc) pt. ca piesele de schimb - placi electronice - sunt scumpe cu spume
4. Din punctul de vedere al tamburului - toate sunt din inox (mai putin cele daewoo si lg cu bule de aer)
5. Din punctul de vedere al prinderii tamburului exista 2 optiuni: cele inguste, cu incarcare pe deasupra, cu prinderea tamburului pe 2 axe (mai stabile si mai usoare) si cele cu usa prin fata (cele clasice), cu prindere a tamburului doar pe o parte, mai grele (trebuiesc greutati de echilibrare) dar mai usor de folosit daca speli des, si care au ajuns la performante suficiente din punctul de vedere al vibratiilor. Cele cu incarcare pe verticala sunt in general mai inguste, si se pot baga in spatii mai mici, fara a pierde major din dimensiunea tamburului, dar ai pus-o de mamaliga daca cumva nu inchizi usa de la tambur cum trebuei (care este din 2 bucati) ca se plimba asa desfacuta pe acolo si numai bine nu face (sa vezi ce zgomote...)
6. Din punctul de vedere al cuvei (cea in care se invarte tamburul) ele sunt in genere de inox, de polipropilena (sau derivati gen plastic dar foarte rezistenti - duraprop) sau de tabla emailata (cele f. ieftine). Cele de tabal emailata EXCLUS 9daca le sare emailul pe interior ruginesc si se strapung foarte repede). Ca optiune doar cele de inox si cele de plastic (cu diferite denumiri). A nu se crede ca daca sunt de plastic nu sunt rezistente. Sunt chiar foarte. Dar inoxul ramane totusi inox...
7. Din punctul de vedere al numarului de programe, nu este asa important un numar mare. Suficiente cele de albe, colorate si de materiale sensibile (lana, matase).
8. Din punctul de vedere al alimentarii, exista masini de spalat care se alimenteaza doar cu apa rece, dar si din cele care se alimenteza si cu apa calda. Cele cu dubla alimentare mai reduc din costurile cu curentul electric, dar sunt mai rare si presupun instalatii sanitare de racordare ma laborioase.
9. Din punctul de vedere al cantitatii de apa utilizate, sunt masini care functioneaza cu mai multa apa (de ex mai vechile whirlpool, NEI, BEKO) sau cele mai noi care functioneaza cu mai poutina apa (se cunoaste la inclazire, caci consuma mai putin). A se cauta o masina de spalat dintr-o clasa de energie mai mica (A,cool.gif,

Deci: masina de spalat cu turatii de cca 800, dar pana in 1200, cu cuva de inox sau poplipropilena (sau derivate), din clasa mica de energie, nu este chiar asa important numarul de programe.

Exista pareri ca cele cu bule sunt si ele f. bune. Nu pot sa ma pronunt caci nu am incercat.

Masini bune: Whirlpool, Indesit, Miele, Zanussi, Electrolux, Bosch
Masini mai populare: Ardo, Beko, Arctic
Masini mai ieftine: Polar (din Polonia)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 2 Nov 2004, 16:39
Post #15


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Vedeti ca pe site-ul lui DOMO sint descrise destul de bine si va puteti decide mai usor ce model va convine!
P.S.: Daca se considera reclama, rog moderatorii sa stearga mesajul!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 2 Nov 2004, 16:39
Post #16


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(madalina @ 2 Nov 2004, 17:27)


Ai grija ca unele firme mari mai au fabrici si pe la noi, in Bulgaria, Ucraina, etc. Sunt de evitat.

*


Scuze Madalina, dar de la mama lor n-ai sa vezi niciodata in Romania. Toate sunt de prin imprejurimi, n-ai sa vezi Indesit, made in Italy sau Electrolux, made in Sweden sau Whirpool, made in USA.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 2 Nov 2004, 16:40
Post #17


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Hai mai, ca asta ar fi culmea, sa se considere reclama o discutie despre masini de spalat! Atunci ar trebui sa scriem asa, teoretic, eh?? tongue.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heaven
post 2 Nov 2004, 16:47
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 17 August 04
From: Bucuresti




blink.gif blink.gif ce de raspunsuri intr-un timp asa de scurt
Va multumesc, sunteti tari de tot worship.gif
Dar acum...asa ca sa plusez si eu (deh.. mi s-a urcat la cap atentia pe care mi-ati acordat-o), o recomandare in cunostinta de cauza despre Centrale Termice (tiraj fortat, ~ 23-25 Kv, apartament 3 camere)- Bosch-Junkers, Ariston, Vaillant, Baxi, etc (20...30 milioane maxim)
OFFF GREU E SA UTILEZI O CASA IN ZIUA DE AZI
P.S. BUUUUN domne forumul asta up.gif

This post has been edited by heaven: 2 Nov 2004, 16:49


--------------------
EX Dacia 1310 Li Berlina - masina furata
"A fost o vreme cand automobilul era o raritate.Numai un mare barbat politic sau un latifundiar, adica numai un personagiu cu mare suprafata, recunoscut de toata lumea ca analfabet, avea dreptul sa aiba automobil."
(G. TOPIRCEANU - Balade vesele si triste - "Despre automobil")
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Nov 2004, 17:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Nu am pretentia sa gasesc Electrolux facuta in Suedia, dar absolut toate aparatele electrocasnice facuta in Romania de firme mari folosite in familie sau de cunostinte au facut probleme. De preferat sa fie facute in tarile UE membre mai vechi sau macar in cele ce au intrat acum din Europa de Est.

Centrale:

la apartamentul pe care l-am vandut anul acesta am avut o centrala Ariston. A functionat perfect de 3 ani de acnd o am. Nu a facut nici-o problema, nu s-a plans nimeni de ea. Plateam la gaze la un apartament de 2 camere (50 mp) intre 150.000 si 1.000.000 in functie de temperatura exterioara (aveam niste geamuri care nu izolau prea bine).

Acum am un Buderus, recomadata de un prieten inginer in instalatii. Nu pot spune cum functioneaza ca merge doar de o luna. Deocamdata merge perfect, dar peste cativa ani pot spune daca a fost sau nu alegerea cea mai fericita.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 2 Nov 2004, 17:51
Post #20


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(madalina @ 2 Nov 2004, 18:47)
Nu am pretentia sa gasesc Electrolux facuta in Suedia, dar absolut toate aparatele electrocasnice facuta in Romania de firme mari folosite in familie sau de cunostinte au facut probleme. De preferat sa fie facute in tarile UE membre mai vechi sau macar in cele ce au intrat acum din Europa de Est.
*


Tocmai ca nici in UE nu se mai fac sau se fac dar modele care la noi ar costa o caruta de bani. Si din pacate nu prea s-ar inghesui lumea sa le cumpere. Cam tot ce circula pe piata noastra indiferent ca e televizor, frigider, combina sunt facute in Ro, Polonia, Slovenia, Ungaria etc.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Nov 2004, 18:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Whirpool a mea e facuta in Polonia, iar cea cumparata de curand pentru sora mea este facuta in Italia.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 2 Nov 2004, 18:25
Post #22


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Apropo de masini de spalat cu "pretentii"
Cand a fost sa cumparam masina, nevasta-mea era plecata si mi-am facut de cap. Am luat o suparaciune de Ariston (divizia de lux a indesit).
Are zjde' programe- sotia foloseste numai doua. Are 1200 rpm/ A incercat o singura data, dupa care mai mult de 600 n-a mai vazut masina aia.
Cocluzia. Am dat o gramada de bani degeaba . Basca s-a stricat si m-a costat reparatia aproape cat una Beko noua.
Tip pentru magazin.
Exista la Unirea niste magazine de electrocasnice unde preturile sunt supernegociabile. Am luat de acolo si masina si frigider, la niste preturi mult mai mici decat la magazinele cu pretentii. Transport acasa la orice ora (eu am vrut la zece seara) si am platit si direct in Euro si am castigat ca n-a mai trebuit sa schimb


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 2 Nov 2004, 18:33
Post #23


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE
Cand a fost sa cumparam masina, nevasta-mea era plecata si mi-am facut de cap. Am luat o suparaciune de Ariston (divizia de lux a indesit).

Zau? Ca eu credeam ca e un fel de 'cugireana' mai ieftina, de-a italienilor smile.gif

QUOTE
Are zjde' programe- sotia foloseste numai doua. Are 1200 rpm/ A incercat o singura data, dupa care mai mult de 600 n-a mai vazut masina aia.

Pai asa am zis si eu - 400rpm e super-suficient, nu merita sa dai banii pe mai mult. Oricum sunt folosite doar la stoarcere, in timpul spalarii se roteste mult mai lent oricate rpm ai avea.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Nov 2004, 18:41
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Depinde ce speli. Din cauza serviciului, ai mei trebuie sa se imbrace cu haine foarte groase, care se si murdaresc super-rapid orice ar face. Asa ca ua nevoie de ceva cu putere mai mare de stoarcere (dar nici la cea mai groasa geaca nu am avut nevoie de mai mult de 1000 de rotatii). Daca nu speli paltoane, geci etc, la 600 de rotatii e super ok.



--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 2 Nov 2004, 18:55
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




ARDO de 9 ani-Nici o problema pina acum (Doamne-ajuta!) Oricum, la 3-4 ani se recomanda sa schimbi nus ce piese la amortizor - face mai putin zgomot.
Uscatorul: e bun daca il iei separat si ai loc in casa. Usuca 3-4 kg in 90 minute.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 2 Nov 2004, 19:01
Post #26


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




va rog sa nu dati cu pietre in modelele A!!!

luati in calcul ca o masina de spalat nu merge numai 4 ore pe luna ci cam 10-12 (un spalat + stors dureaza 2-3 ore) in plus ca e un produs de folosinta indelungata (ai mei au un automatic de aproape 20 de ani si inca merge). Cu alte cuvinte 12*12*20*6000 lei aprox. 18 mil lei va costa numai (curentul). In plus un consum mare va topeste prizele, si=> tre schimbate de 3 ori pe an. Costurile nu sunt mari dar e deranj...plus stresul cu nevasta care te hinghereste de la emisiunea preferata ca i s-a topit priza smile.gif .

Deci 2-3 milioane in plus azi, se pot recupera in timp fara mare efort, si viata dvs. va fi mai linistita, cumparati o masina A.

daca puteti tineti cont si de argumentul ca bucurestiul NU ARE O STATIE DE EPURARE A APELOR UZATE FUNCTIONALA si deci TOT ce trimiteti la canal ajunge in dambovita fara nici un fel de tratare (aici stiu bine situatia, credeti-ma),

Daca nu ganditi-va cand taiati o rosie, gogonea, sau pepene ca fiecare metru cub de apa economisit inseamna nu numai bani ci si sanatate personala caci toate legumele de la sud de bucuresti sunt udate cu apa care e afectata de calitatea apelor dambovitei.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 2 Nov 2004, 19:18
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Mașină de spălat Whirpool, made in Italy, 600 ture la stoarcere, de 10 ani merge perfect. Se pare că Whirpool conduce aici în top(ic)...
De fapt, din experiența mea de ani de zile de folosire a acestei mașini, spălările se împart în trei categorii: rufe albe (programul lung, cu fierbere), rufe colorate (programul mediu) și programul foarte scurt, pentru rufe mai delicate. Nu ți-am pus cifrele de pe butonul de comandă al programelor, pentru că nu au relevanță, le vei învăța mai tîrziu. Tot felul de sofisticării (al șaselea simț, etc.) cred că sînt mofturi de fițe. Ce n-au spus colegii de forum: eu consider și detergentul important. Pui detergent bun, mașina spală bine, pui detergent prost, rufele rămîn murdare...
Și mai gîndește-te la un aspect: după spălare, rufele trebuie călcate! Așa că nu este întotdeauna avantajos să speli orice în casă... Pentru foarte puține lucruri (costume bărbătești, pantaloni, etc.) mai avantajos rămîne să le duci la spălătorie, pentru că le calcă impecabil.

This post has been edited by Watchful snake: 2 Nov 2004, 19:27


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heaven
post 2 Nov 2004, 19:24
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 17 August 04
From: Bucuresti




Da...la masini de spalat mi-am facut o idee ,dar sunt in dilema, deci ce ati alege intre :
a) Whirlpool FL5085, garantie 12 luni, 800rpm, 14 programe, clasa A de energie, clasa A eficienta spalare, fabricatie SLOVACIA 9.990.000 lei
b ) Indesit WP80, garantie 24 luni, 1000 rpm, 18programe,clasa A de energie, clasa B eficienta spalare, fabricatie ITALIA 9.999.900

Deci, ce sa aleg intre Clasa B spalare dar cu garantie 2 ani si Made in Italy si...... Clasa A spalare dar garantie 1 an si Made in Slovakia wacko.gif

Inca astept pareri despre centrale termice ....multumesc !

This post has been edited by heaven: 2 Nov 2004, 19:29


--------------------
EX Dacia 1310 Li Berlina - masina furata
"A fost o vreme cand automobilul era o raritate.Numai un mare barbat politic sau un latifundiar, adica numai un personagiu cu mare suprafata, recunoscut de toata lumea ca analfabet, avea dreptul sa aiba automobil."
(G. TOPIRCEANU - Balade vesele si triste - "Despre automobil")
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 2 Nov 2004, 19:31
Post #29


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Whirlpool of course smile.gif
Nu te uita la garantie ca oricum nici una nu se strica in 2 ani.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogo
post 3 Nov 2004, 08:55
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 October 03
From: Bucuresti




Cantrale termice: Valliant. Era o vreme cand lumea (straina) spunea "imi iau un Valliant" cum spuneam noi ca "imi iau adidasi, desi erau marca Puma". In general, ca la toate electrocasnicele, te uiti la garantia acordata, servicii post garantie, firma sa existe pe piata de cel putin 5 ani (ca sa nu ai surprize ca maine dispare si nu mai gasesti service), autorizatie.
Mi se pare ca pe site-ul RADET-ului, sau cel al Distrigaz Sud gasesti firmele autorizate pentru instalarea centralelor


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-32-JCJ
"Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. "Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:25
Forum Renault