DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Montare tableta spate si suportii de SLZ pe DSN, Nelamuriri si informatii suplimentare

costinel_sandu
post 2 Apr 2006, 21:51
Post #1


Aliaj mecanic+sofer


Group: Members
Posts: 185
Joined: 25 March 04
From: Alexandria / Bucuresti




Deoarece tableta (polita) spate era o sursa de zgomot foarte suparatoare si avand in vedere cele discutate la:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...+solenza+pe+dsn

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ce+spate+de+SLZ

am cumparat tableta spate versiunea SLZ impreuna cu suportii laterali (Apropo, pentru cei interesati, am dat aproximativ 1,7 milioane la magazinul din MIhai Bravu).

In primul rand de cand am cumparat-o am vazut ca nu are cele 2 tampoane de cauciuc dinspre hayon. Am pus o poza in care am marcat cu rosu ca sa va dati sema mai usor despre ce vorbesc.tampon_cauciuc.JPG ( Size: 66.61k ) Number of downloads: 138

Am intrebat vanzatorul si mi-a zis ca el nu stie despre ce tampoane zic, chiar mi-a aratat mai multe tablete si niciuna nu le avea (erau ambalate in pungi de plastic si erau "sigilate" cu eticheta aia cu piese de origine...)

Oricum am luat-o ca am zis ca pun eu ceva acolo...

Ideea e ca am incercat sa o montez si m-am confruntat cu ceva probleme motiv pentru care am cateva intrebari sa vi le adresez.

1. Suportii laterali au niste cleme (clipsuri) cu care ar veni prinsi pe SLZ in afara de cele 3 suruburi. La DSN nu am gasit nimic care sa ma ajute la prinderea acestor cleme. E nevoie sa dau ceva gauri pentru a prinde aceste cleme? Sau din contra, trebuie sa le tai? Incurca cu ceva la montaj?

2. Am facut ceva probe de montaj cu tablia si suportii si am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa o montez oarecum mai ridicata de spate sau altfel fpus inclinata spre fata, sper ca intelegeti ce vreau sa zic. Problema este ca pentru a face semne pentru gauri ar cam trebui sa o prind cumva (eventual provizoriu) si nu stiu cum sa fac, avand in vedere ca asa cum s-a spus deja niciuna din cele 3 gauri pentru suruburi nu se potrivesc. Eu m-am gandit sa incep cu prinderile din fata ale suportilor. E bine cum m-am gaandit eu?
Pentru gaurile pe care trebuie sa le dau in tabla interioara (cum ar veni in contraaripa, ca sa zic asa), cum sa fac sa nimeresc la acelasi nivel, pe amandoua, ca banuiesc ca altfel va arata urat toata afacerea? Voi cei care ati montat polita de SLZ cu ce ati prins suportii de tabla, cu holdsuruburi pentru tabla? Din cate am bazut e cam greu, daca nu imposibil de bagat piulite acolo.

3. Exista o metoda mai exacta de a pozitiona gaurile altfel decat prin incercari? Stiu si eu, un reper pe care sa-l pot folosi, ceva distante,etc.

4. Ce pot folosi in locul acelor tampoane de cauciuc, pentru ca garniturile de obertain mi se pare ca au o suprafata ceva mai mica decat acestia si cred ca ar fi bine sa fie ceva un pic mai mare.

MUltumesc anticipat pentru raspunsuri si scuze pentru lungimea postului.

This post has been edited by costinel_sandu: 3 Apr 2006, 09:39


--------------------
dracia DSN-ul lui tata:) 2001 Rapsodie - TR-03-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 2 Apr 2006, 23:54
Post #2


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




si eu imi montasem pe ambele DSn-uri...ar am vaga impresie ca ai pus-o cam jos,parca trebuie sa fie putin mai ridicata...


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinel_sandu
post 3 Apr 2006, 09:37
Post #3


Aliaj mecanic+sofer


Group: Members
Posts: 185
Joined: 25 March 04
From: Alexandria / Bucuresti




Inca nu am pus-o. Poza e luata tot de pe forum. Pai am zis si eu ca dupa parerea mea ar trebui sa vina cam ridicata de spate. Cele 2 gauri din fata pe care trebuie sa le dau in plastic cred ca ar trebbui sa vina la aceeasi inaltime cu cele existente. Sau mai jos?


--------------------
dracia DSN-ul lui tata:) 2001 Rapsodie - TR-03-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Apr 2006, 09:58
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aia e poza de la fosta mea DSN si era pusa numai bine. Mai putin pe partea dreapta unde era cu cca 5 mm mai jos ca nu am impins suportul chiar pana sus


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinel_sandu
post 4 Apr 2006, 21:22
Post #5


Aliaj mecanic+sofer


Group: Members
Posts: 185
Joined: 25 March 04
From: Alexandria / Bucuresti




Chiar nu imi raspunde si mie nimeni macar la punctul 3, ca asta ma streseaza cel mai rau, pe celelalte incerc sa le rezolv si singur. Poate cineva care o are montata poate pune niste poze mai relevante sau sa dea ceva detalii
Please

This post has been edited by costinel_sandu: 4 Apr 2006, 21:23


--------------------
dracia DSN-ul lui tata:) 2001 Rapsodie - TR-03-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Apr 2006, 21:31
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




la 3: nu
Se potriveste suportul pe tabla cu suruburile din spatele banchetei, si se impinge cat mai sus, cat merge. Pur si simplu se potriveste si merge impins cat trebuie.
Daca vrei sa faci ceva mai sigur, lasi banchetele spate complet si inchizi hayonul si potrivesti treaba cu hayonul inchis.
Daca pui suportii prea sus, o sa fi spatiu intre ei prea mic si nu o sa incapa polita.
Daca ii pui prea jos, or sa stea prea departati.
Si prima gaura se da cea de la suportul inferior al suportului (cum suna...) si nu in tabla aia din spatele banchetei. Pentru ca prinzi suportul in surub acolo pe contraaripa, si apoi mai poti face niste mici ajustari din gaurile de le dai in spatele spatarului banchetei.

Suportii aia se prind ochiometric si tactil. Fa niste incercari cu hayonul inchis si ai sa intelegi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 5 Apr 2006, 06:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Dar buzunarele .....buzunarele alea albastre......cum se monteaza?....


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 12:59
Forum Renault