DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Navigatie free cu telefon mobil, pt toate OS-urile (platesti doar traficul de net)

mdaniel2x
post 7 Aug 2007, 11:52
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 30 July 06




Salutare,

Am fost in Bulgaria acum 2 saptamani si ma agitam sa fac rost de un sistem de navigatie (inainte sa plec bineinteles). Avand in vedere ca trebuia sa scot ceva milioane din buzunar am inceput sa caut pe net. Si.... supriza placuta...am gasit un soft free la adresa http://www.nav4all.com pe care il instalezi pe telefonul tau (trebuie sa accesezi internetul cu telefonul, pt detalii vedeti info pe site-urile provider-ilor vostrii de telefonie mobila) si gata (oarecum).

De ce ai nevoie:
-un telefon (vezi lista de telefoane compatibile pe site-ul nav4all) care stie bluetooth
-modul GPS (tot pe bluetooth) (eu l-am imprumutat)
-access la internet de pe telefonul mobil


Sistemul functioneaza dupa principiul urmator:

-gps-ul furnizeaza coordonate programelului instalat pe telefon
-programelul face cerere pe net la server-ul nav4all si descarca portiunea de harta pt coordonatele respective si te ghideaza


Pot sa va spun ca traficul realizat este acceptabil. Pt Bucuresti - Albena - Nisipuri si retur juma' de mega. Am mers cu navigatia si in RO numai sa vad daca este precis si de ajutor, vreau sa va spun ca nu m-a dezamagit deloc.


So, total costuri: aprox 10 - 15 RON (am calculat traficul pe net generat de telefon numai in regim ROAMING care este 4 dolari fara tva pe 1 mega downloadat)

Asa ca daca vreti o solutie de moment acceptabila ca pret go4it.

Bye


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 65cp 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Aug 2007, 12:02
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu e FREE... biggrin.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaniel2x
post 7 Aug 2007, 12:04
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 30 July 06




Sistem-ul e free, cand navighezi nu e chiar free dar oricum fata de milioanele pe care le dai pe un sistem navi eu zic ca renteaza. Oricum acest topic este o alternativa la sistemele , sa le zicem clasice de navigatie. Alegerea este a voastra.

Bafta.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 65cp 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 7 Aug 2007, 12:09
Post #4


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Multumim pentru pont. O sa fac sticky threadul asta. E chiar free daca ne gandim la facilitatile oferite de operatorii de telefonie mobila pentru internet.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Aug 2007, 12:10
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si totusi NU ESTE FREE.
Titlul topicului este cam mincinos...
Asa si solutia de la Nokia este free ...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaniel2x
post 7 Aug 2007, 12:15
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 30 July 06




Poate am exagerat cu acest FREE insa la costurile muuuult mai mari pe care le ai cu un sistem clasic (dupa cum ziceam mai sus) poate fi considerat free.



--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 65cp 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Aug 2007, 12:19
Post #7


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu e chiar așa... Câți au modul GPS separat? Și acel modul e așa de ieftin? smile.gif





--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 7 Aug 2007, 12:23
Post #8


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Cred ca mdaniel2x dorea sa zica ca e un serviciu free. Alte servicii si produse necesare normal ca costa


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Aug 2007, 12:26
Post #9


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Păi atunci zic și eu... Odată ce ai luat un GPS sau un PDA cu GPS... e "și mai FREE"... na biggrin.gif

L.E.: Pai eu împrumutam direct GPS sau PDA cu GPS...

This post has been edited by Catalin Marinarul: 7 Aug 2007, 12:30


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Aug 2007, 12:28
Post #10


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




El l-a imprumutat ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 7 Aug 2007, 12:30
Post #11


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




In loc de "free" ar merge cu succes, "low cost"... ca si asa-i la moda termenul... 04.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R1der
post 7 Aug 2007, 16:02
Post #12


Ride For a Life Time


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 March 07
From: In spatele tau




eu am pe Nokia softul de GPS
Il pot folosi si acum fara GPS -ul in sine
Va pot spune ca am toata Europa si nu am nici un fel de cost, probat cu GPS-ul care se baga in telefon

Modulul aditional care se baga in telefon mai costa in jur de 200-300 RON


--------------------
N-am si Suzuki GSX de mers la plimbare - B Riesling
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 7 Aug 2007, 18:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Merge sa folosesc ca modul gps un Mio C510? biggrin.gif Dar cu hartile acelui site?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaniel2x
post 8 Aug 2007, 07:54
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 30 July 06




Vezi pe site lista cu device-uri compatibile.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 65cp 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R1der
post 8 Aug 2007, 09:30
Post #15


Ride For a Life Time


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 March 07
From: In spatele tau




Din pacate eu sunt prea afon si neinteresat de tel mobile si accesorii ca sa pot da un sfat.Eu am zis ca la mine mergea


--------------------
N-am si Suzuki GSX de mers la plimbare - B Riesling
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 9 Aug 2007, 08:40
Post #16


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




smile.gif Nu o să fie "free" pentru mult timp...
QUOTE(FAQ)
7. De ce este Nav4All gratuit?
Servicul este gratuit, întrucât vrem să te facem cunoscut cu calitatea servicului nostru. Odată experimentată această calitate, nu vei mai dori să schimbi la alte sisteme niciodată, chiar dacă va fi nevoie de plata unei sume anuale infime.

8. Am nevoie de un sistem de navigație numai pe timpul concediului, vacanței sau sărbătorilor....Bine, atunci am dori să fim călăuza ta numai în acest timp mai scurt.
Odată ce serviciul nostru devine cu plată, poți cumpăra un abonament pentru una sau mai multe săptămâni pentru doar câțiva dolari sau euro. Acest abonament scurt este chiar mai avantajos decât un abonament anual de 10 sau 25 de dolari.


În 2008 va fi cu plată.

Acoperirea României este de 10%...
QUOTE
Romania consists of Detailed Coverage of Bucharest and Timisoara and Major Road Network Coverage for the rest of the country, totaling 16,215 Km.

În timp ce Ungaria e acoperită 99%...

This post has been edited by DFA: 9 Aug 2007, 09:01


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hamzteru
post 9 Aug 2007, 23:15
Post #17


un simplu membru


Group: Members
Posts: 315
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




Nav4all si smart2go au aparut cam in aceeasi perioada si anume iarna trecuta.Problema este ca cer si gprs sau internet mobil,cum i s-o mai spune si modul gps.La smart2go am dat drumul si la receiverul gps nokia ld-3w si nu stia sa faca nimic.Imi arata doar unde ma aflu si nimic mai mult.Daca incercam sa caut o ruta imi spunea sa-l cumpar.



--------------------
renault clio symbol / megane estate ---- 2003 1.5 dci 65/2007 1.5 dci 86 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 10 Aug 2007, 09:15
Post #18


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Se poate folosi un tel cu symbian + gps extern(mai ieftin decat un pda) si cu softuri cu adevarat free de pe net biggrin.gif route66,tomtom 6 mobile si multe altele....
Asta de pe Nokia nu merita nici un leu....indica strazile,intersectiile cu intarziere!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sexyrat
post 10 Aug 2007, 09:16
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 December 05
From: Oradea/Timisoara




Eu am avut ceva de genul de la destinator. Am avut si modul gps extern prin bluetooth. Cel mai ieftin ii sa cumperi acel modul gps si sa ai un telefon symbian.


--------------------
Renault/Ford Laguna/Focus 2002/2008 - bh-77-avm
Reparatii mecanice auto, schimb rulmenti cutie de viteze pk6 la cele mai bune preturi in zona Timisoara.Piese auto Diagnoza auto 30 lei.Tel 0744793205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 11 Aug 2007, 08:50
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




@hamzteru: vezi ca acum exista o noua varianta, acum se numeste Nokia Maps care face si rutare.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hamzteru
post 13 Aug 2007, 23:20
Post #21


un simplu membru


Group: Members
Posts: 315
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




garett,asa este.A aparut nokia maps care defapt preia smart2go si le preinstaleaza pe telefoanele nokia mai noi.eu am incercat programul prin iarna,februarie cred, si nu stia sa faca nimic;exact ca si smart2go originalul.am sa-l incarc din nou si am sa vad daca au introdus ceva nou.eu folosesc un n73 cu ld-3w si tomtom6 si route66/7.tomtom este cu mult mai bun,harta are 170mb,iar la route66 vreo 52mb.oricum la ambele programe(tom si route)hartile sunt de prin 2005.daca vrei sa mergi la constanta nu stiu sa faca ruta decat pana la drajna.asta fiind doar una din gaurile din soft.daca vrei ceva calumea trebuie cumparat un pda cu de toate pe el:gps,camera,tel,bluetooth si ce-o mai fi de actualitate.pda-urile sunt mult mai versatile pentru ca exista soft (windows)din belsug pe toate site-urile,pe cand pentru symbian sad.gif optiunile ssunt putine.un coleg are un x500 glofiish cu igo si merge de nu se poate.este intr-adevar ceva mai mare decat un telefon obisnuit,dar are tot ce-i trebuie. scuze,cam mult offtopic .


--------------------
renault clio symbol / megane estate ---- 2003 1.5 dci 65/2007 1.5 dci 86 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mdaniel2x
post 14 Aug 2007, 11:28
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 30 July 06




Partea buna e ca nu itzi trebuie telefon cu OS (ex. Symbian etc...) ca sa poti folosi navigatia, asta era si ideea topicului. Eu de ex, am un nokia 6288 care e cam dumb si totusi am avut navigatie in vacanta fara cheltuieli prea mari (15 ron netu').


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 65cp 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 15 Aug 2007, 15:35
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




@hamzteru: Softul e ok, eu am ver. 1.1, tot pe un N73, stie sa faca rutarea si are harta ceva mai actualizata. Tom Tom e ok, l-am folosit si pe transfagarasan si s-a descurcat binisor, route 66 e varza, nu stie decat Buc. si cam atat! BTW: cum se impaca Tom Tom -ul cu LD-3W? Ma bate gandul sa-mi iau si eu, am folosit un Holux mai vechi imprumutat de la cineva si cam pierdea legatura! Glofiish am vrut si eu dar nu ma incanta ideea de stylus, iar m700 e cam mare. Astept cu interes IGo pe Symbian. Softuri de Symbian se gasesc cam pentru orice vrei.

This post has been edited by Garett: 15 Aug 2007, 15:39


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hamzteru
post 15 Aug 2007, 21:43
Post #24


un simplu membru


Group: Members
Posts: 315
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




garett,eu folosesc ld-3w de vreo 2-3 luni si e super.problema e alta.n73-ul meu avea o versiune de firmware de prin octombrie trecut si anume versiunea 2...... si ceva.cand am luat modulul imi mergea bine doar pe route66,pe tomtom telefonul pierdea semnalul gps dupa 30-40 de secunde (asa scria pe tel),defapt pierdea legatura prin bluetooth cu modulul.am cautat pe net si am gasit ca asta era un bug al versiunii firmware 2..... de la nokia de pe site am upgradat firmware-ul la versiunea 3..... si merge struna.multi ziceau sa nu o fac ca-l ard.bineinteles ca am facut-o;pana si la laptop am upgradat biosul de vreo 4 ori pana acum.singura "problema",care pe mine nu ma deranjeaza deloc,este ca daca incerci sa inchizi telefonul,acesta aflandu-se in orice alt mod decat general,nu se va inchide.ingheata ecranul si atat.asadar,daca vrei sa-l inchizi normal , trece-l in modul general si e totul ok.si apropo de soft,cred ca mai asteptam mult si bine pana cand si un alt furnizor de soft de navigatie va face ceva pt sitemul symbian.cel mai dureros este ca hartile care circula la noi au o vechime de 2.5 ani.afara hartile sunt updatate la luna , daca nu la sapt.
respect


--------------------
renault clio symbol / megane estate ---- 2003 1.5 dci 65/2007 1.5 dci 86 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 15 Aug 2007, 22:32
Post #25


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Dar de mgmaps ce parere aveti? Zice pe site ca se descurca si cu harti salvate pe telefon. ma gandesc ca ar fi util pentru astia mai amarati care nu au smartphone si nici receptor gps...


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 16 Aug 2007, 10:06
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




@hamzteru: Da, stiu faza cu hartile, cea de la route66 cel putin e durere! Daca ii dau o rutare intre Galati si Buzau ocoleste prin Tecuci pentru ca nu stie decat europenele!! La harta de la Nokia Maps daca te duci cu cursorul pe la Oradea iti arata ca esti in Ungaria!! In schimb hartile pentru vest sunt super ok, la nivel de numar de casa. Ce varianta de firmware ai acum?


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 16 Aug 2007, 11:28
Post #27


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




l-am instalat si eu , foarte dragut, abea astept sa il testez.

cum link-ul de instalare de pe site nu merge, puteti sa downloadati fisierul jar (aplicatia) de aici: http://www.nav4all.com/mobile/Nav4All.jar


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hamzteru
post 16 Aug 2007, 16:21
Post #28


un simplu membru


Group: Members
Posts: 315
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




@garett : v 3.0638.0.0.1
din cate stiu eu mai merge o manevra facuta ca sa upgradezi bioasul la telefon si sa obtii ceva in plus in meniu.merge sa il faci, prin firmware-uire, music edition.atunci iti baga niste optiuni in plus la player-ul de muzica si inca ceva in meniu.eu de exemplu folosesc telefonul si ca mp3 player.pe clio am casetofon,si i-am luat un adaptor pt telefon (nokia ad-46 )cu mufa jack 3.5 pe care o bag in caseta adaptor.am card de 2 gb si e super destul.am si vreo 120 de videoclipuri pe care le vad cu lonelycat.am scos cam tot ce se putea din n73 meu.daca sunt pe gps merge foarte usor sa schimb intre programe si sa schimb muzica.pe adaptorul nokia am si microfon asa ca il folosesc si ca handsfree.eu tin casetofonul de la masina numai pe cass,restul :radio,mp3 player,video si gps doar de pe telefon.radioul de pe telefon se aude de n-ori mai bine decat cel de pe masina,asta in oras,in afara e mai greu fara antena.

respect


--------------------
renault clio symbol / megane estate ---- 2003 1.5 dci 65/2007 1.5 dci 86 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 16 Aug 2007, 19:02
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




@hamzteru: tot asta o am si eu, ma gandeam ca ai facut upgrade la ultima versiune, 4 si ceva. Am vazut pe net ca sunt probleme de compatibilitate intre ultima versiune de firmware si receptoare GPS altele decat Nokia. Stiu si faza cu firmware de ME dar cel putin din punctul meu de vedere nu se prea merita, nu prea am timp sa ascult muzica. Mi-ai dat o veste buna cu TomTom, cred ca o sa-mi iau si eu un Nokia, ori LD-3W ori mai astept sa apara LD-4W. Ma gandeam ca e softul de vina si era pacat pentru ca e singurul cu o harta acceptabila pt Romania. Sa speram ca vor aparea niste harti mai bune si pt Symbian, cam ca la IGo. Asta cred ca e singurul motiv pentru care mi-as fi luat un PDA, in rest sunt super multumit de telefon.
Cu stima

This post has been edited by Garett: 16 Aug 2007, 19:03


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 16 Aug 2007, 19:12
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




QUOTE(Danezu @ 10 Aug 2007, 09:15)
Se poate folosi un tel cu symbian + gps extern(mai ieftin decat un pda) si cu softuri cu adevarat free de pe net biggrin.gif  route66,tomtom 6 mobile si multe altele....
*



hai lasa-ma, da-mi si mie programele alea legal si free !


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:36
Forum Renault