DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Drumul de la carburator la injectie, Vreau sa trec pe injectie

Leonard_18
post 19 Mar 2010, 11:05
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 November 09




O intrebare zicea cineva ca se poate monta injectie multipunct pe dacie,
de pe ce masina ar putea proveni o astfel de injectie?
Masiana fiind deja cu injectie monopunct, dar nu cred ca mai conteaza in cazu in care ar fi posibila o astfel de modificare.


--------------------
Dacia Break 2001/ 1310 - PH 08 AME
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 21 Mar 2010, 16:12
Post #92


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




orice e posibil daca ai scule ... oricum calculatorul dupa aceea trebuie reprogramat pentru motorul respectiv.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 21 Mar 2010, 16:52
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Cred ca iti cam trebuie alta chiuloasa ,galerie sigur caci injectia multipunct consta in cate un injector pe fiecare cilindru , binenteles si celelalte componente aferente (CPU , etc .) .Chiar daca se poate face costul ar fi destul de mare.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_
post 21 Mar 2010, 20:16
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 6 August 07
From: ARAD




Da de ce sa trebuiasca alta chiulasa, asta ce are? trebuie inca un senzor de temperatura apa
Si galeria ramane tot cea de dacia, si se modifica sa poti monta injectoarele


--------------------
Mercedes-Benz c200 1995 - /////AMG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 21 Mar 2010, 22:55
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




si cum modifici ?lumineaza-ma si pe mine sa ma apuc si eu de chinezarii deastea


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_
post 22 Mar 2010, 00:58
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 6 August 07
From: ARAD




Sa iti spun asa mai simplu dai gauri in galeria de admisie si montezi injectoarele
adaptezi un sistem LE Jetronic sau LH Jetronic,
ce mai ramane de adaptat este senzorul de pozitie arbore cotit care din punctu meu de vedere se poate adapta ceva pe fulie ca doar tot aceeasi rotatie o face ca volantul

Attached thumbnail(s)
bosch15.jpg ( Size: 133.9k ) Number of downloads: 1498
Ansaugrohr_CIH_2.0_E_LE_Jetronic_001.jpg ( Size: 19.08k ) Number of downloads: 1633
layout.jpg ( Size: 43.03k ) Number of downloads: 1655


--------------------
Mercedes-Benz c200 1995 - /////AMG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 22 Mar 2010, 01:12
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Teoria ca teoria , oricine poate spune cum se poate face , dar pana la a pune in practica e cale lunga .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannY_SmekeruL
post 17 May 2010, 20:04
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 30 August 07
From: Bucuresti-Slobozia




ca sa nu mai deschid inca un topic am decis sa postez aici.
As vrea sa fac o modificare la un motor de R5 alpine si mai exact sa il trec de la carburatie la injectie multipunct. parca citisem acum cca 3 ani pe undeva ca a reusit cineva asa ceva dar nu mai tin minte detalii. Cine stie mai multe detalii pentru trecerea la injectie multi punct este rugat sa posteze si daca stie si de la ce masina as putea procura piesele.
Multumesc


--------------------
SOON Dacia 1310 with F7P Kompressor Edition '84
VW Passat B6 2.0 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 17 May 2010, 20:16
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




si la un motor de dacie care e cu injectie mono pe el daca se pune sa zicem multipunct cati CP se castiga?


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 May 2010, 20:19
Post #100


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nu ala e scopul principal al injectiei multipunct.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 17 May 2010, 20:31
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




am inteles dar intrebam asa de curiozitate mai mult


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannY_SmekeruL
post 17 May 2010, 20:31
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 30 August 07
From: Bucuresti-Slobozia




nu stiu cati cp iti da si nici nu ma intereseaza. Pe mine ma intereseaza sa scap de reglaje si restul problemelor care le are carburatia.
radu_ poza a doua postata de tine cu galeria echipata este cumva de cielo?


--------------------
SOON Dacia 1310 with F7P Kompressor Edition '84
VW Passat B6 2.0 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 May 2010, 20:33
Post #103


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ma indoiesc..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataia
post 9 Feb 2011, 02:58
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 29 June 05




Sper ca nu sint offtopic, aici mi s-a parut a fi locul cel mai bun sa pun intrebarea referitoare la problema care ma intereseaza pe mine. Eu nu vreau sa imi modific berlina pe carburatie si sa o fac pe injectie. Eu vreau doar sa montez pe dacie pe carburatie aprinderea, pompa de benzina si alternatorul (cu releu incorporat) de pe o berlina pe injectie, dar neaparat sa pastrez carburatorul. Ce spuneti este posibila montarea aprinderii de berlina pe injectie pe o dacie cu carburator? Adica are o functionare de sine statatoare sau are nevoie de diferite input-uri de la computer? Daca este posibila montarea aprinderii de la berlina pe injectie pe dacie pe carburator, dar cu pastrarea carburatorului as vrea sa stiu si ce alte piese necesita inlocuire.


--------------------
Dacia, Mercedes-benz CN3, W201 1998 1310L, 1992 190
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 9 Feb 2011, 11:16
Post #105


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




Aprinderea nu o poti monta,cea de pe injectie e controlata de ECU care stie cand sa dea impuls bobinei sa dea scanteia(avansul se regleaza electronic din ECU)
Alternatorul il poti monta.
Pompa de benzina nu cred ca se poate deoarece asigura o presiune prea mare si iti va forta in cuiul pontou acesta nereusind sa mai asigure nivelul din CNC.


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bartenders
post 9 Feb 2011, 17:06
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 14 April 05




QUOTE(DannY_SmekeruL @ 17 May 2010, 20:04)
ca sa nu mai deschid inca un topic am decis sa postez aici.
As vrea sa fac o  modificare la un motor de R5 alpine si mai exact sa il trec de la carburatie la injectie multipunct.
*



Un monopunct de berlina injectie se poate adapta foarte usor...iti trebuie corp clapeta/injector, bobina inductie, volanta, instalatia electrica a motorului(la berlina cu injectie este separata de restul instalatiei electrice a masinii), senzor temp apa, senzor pozitie volanta, capac ambreiaj(are lacasul pt senzorul de pozitie volanta) si rezervorul cu pompa de benzina electrica. Am adaptat admisia motorului pentru corpul clapeta/injector.....inca nu e pe masina motorul dar sant convins ca va merge bine..spor.


--------------------
Dacia 1300 1978
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataia
post 9 Feb 2011, 17:40
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 29 June 05




QUOTE(Paulorossi @ 9 Feb 2011, 11:16)
Aprinderea nu o poti monta,cea de pe injectie e controlata de ECU care stie cand sa dea impuls bobinei sa dea scanteia(avansul se regleaza electronic din ECU)
Alternatorul il poti monta.
Pompa de benzina nu cred ca se poate deoarece asigura o presiune prea mare si iti va forta in cuiul pontou acesta nereusind sa mai asigure nivelul din CNC.
*


Multumesc mult pentru informatii. Stiam ca alternatorul se poate monta iar in privinta aprinderii aveam eu o presimtire naspa ca nu se poate pentru ca e in legatura cu ECU-ul..dar na acum cel putin mi s-au risipit toate dubiile. Era frumos sa pot scapa de bobina de inductie, de condensator, de platini si de rotor cu tot cu delcou...dar nu se poate. Ok nu-i problema este foarte valabila si aprinderea 100% clasica de dacie. La urma urmei ceea ce voiam eu era ceva extrem de ciudat. Nu stiu daca s-a implementat vreodata pe vreo masina asa ceva aprindere 100% electronica (fara bobina de inductie, fara delcou) dar cu carburatie 100% mecanica, fara nimic electronic. Probabil ca nu.


--------------------
Dacia, Mercedes-benz CN3, W201 1998 1310L, 1992 190
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stc_ctln
post 9 Feb 2011, 20:04
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 27 December 08
From: Bucuresti




QUOTE(tataia @ 9 Feb 2011, 17:40)
Multumesc mult pentru informatii. Stiam ca alternatorul se poate monta iar in privinta aprinderii aveam eu o presimtire naspa ca nu se poate pentru ca e in legatura cu ECU-ul..dar na acum cel putin mi s-au risipit toate dubiile. Era frumos sa pot scapa de bobina de inductie, de condensator, de platini si de rotor cu tot cu delcou...dar nu se poate. Ok nu-i problema este foarte valabila si aprinderea 100% clasica de dacie. La urma urmei ceea ce voiam eu era ceva extrem de ciudat. Nu stiu daca s-a implementat vreodata pe vreo masina asa ceva aprindere 100% electronica (fara bobina de inductie, fara delcou) dar cu carburatie 100% mecanica, fara nimic electronic. Probabil ca nu.
*




bobina de inductie ai si la injectata,numai ca arata altfel.cred ca nu se poate fara bobina,bujiile functionand la tensiune mult mai mare de 12v.
Poti pune aprinderea de pe injectata,montezi bobina de injectata,senzorul pe cutie si neaparat ecu.si va functiona si daca este montat carburator in loc de injector.


--------------------
Dacia 1310 LI 2000 - B-21-AIR
Dacia 1310 LI 1397cmc 2000
Cu turometru,geamuri electrice,inchidere si aeroterma functionala. Cred ca e Full:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al1n
post 9 Feb 2011, 23:44
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 1 August 08
From: Iasi




pui aprindere cu senzor gotronic si scapi de platina, condensator, cel putin din experienta iti zic ca de 2 ani aproximativ nu stiu cum arata capacul delco pe dinauntru. de bobina nu scappi oricum, pompa electrica poti pune dar trebuie sa reglezi presiunea ca e ceva diferenta de atmosfere intre pompa clasica si cea electrica. mai pui si fise siliconice si bujii bune si ai aprindere f buna. oricum vrei sa ramana carburatorul deci tot in 'reglaje" ai sa ramai.


--------------------
Dacia/Renault Berlina 1.4/Symbol Expression 1.2 16v '99/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreigame
post 10 Feb 2011, 03:31
Post #110


Old School Driver


Group: Members
Posts: 621
Joined: 8 April 09
From: Bucuresti




am eu tot ce iti trebuie ca sa treci pe injectie...daca te intereseaya da+mi un pm


--------------------
Dacia 1410 Sport 1985 - B-86-GRI
Smoke tires Not drugs...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 10 Feb 2011, 10:28
Post #111


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




QUOTE(stc_ctln @ 9 Feb 2011, 20:04)
bobina de inductie ai si la injectata,numai ca arata altfel.cred ca nu se poate fara bobina,bujiile functionand la tensiune mult mai mare de 12v.
Poti pune aprinderea de pe injectata,montezi bobina de injectata,senzorul pe cutie si neaparat ecu.si va functiona si daca este montat carburator  in loc de injector.
*


Prietene,vorbesti numai prostii.
Bujia functioneaza de la 15000 la 30000 V sau chiar mai mult.Cum crezi tu apare acea scanteie?
Senzorul acela pe cutie ce citeste el?Crezi ca doar il montezi acolo si minunea se va realiza?
Ca sa treci dacia de pe carb pe injectie iti trebuie o gramada de adaptari care chiar daca sunt realizabile te vor costa destul de mult si nu se justifica economic.
Mai bine iti vinzi actuala masina+diferenta de investit in adaptari=daciana pe injectie cum n-ai s-o scoti tu modificata in veci.


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Feb 2011, 11:37
Post #112


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Poti sa subliniezi unde a vorbit prostii?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 10 Feb 2011, 14:43
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




nici eu n-am inteles...

omul se referea ca nu se poate ridica tensiunea atat cat e nevoie doar cu componente electonice fara bobina de inductie

daca cumpara componentele de la dezmembrari cred ca le ia la un pret bun, cel mai greu lucru de montat carterul ambreiajului cu locul pentru senzorul de turatie si volanta aferenta de pe care "citeste" senzorul, restul mi se pare parfum daca iti place sa mesteresti


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 10 Feb 2011, 17:27
Post #114


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




QUOTE(argon @ 10 Feb 2011, 11:37)
Poti sa subliniezi unde a vorbit prostii?
*


Am mentionat acolo.Nu e destul de clar?
Omul vorbeste despre alimentarea cu tensiunea a bujiilor ca fiind mai mare de 12 V.E chiar 30000 V,el se referea probabil la alimentarea bobinei de inductie ca fiind mai mare cu ceva tensiunea de 12 V.Explicatia e doar dpdv tehnic nu are legatura cu ironia.
Apoi nu trebuie doar sa trantesti aprinderea cu senzorul si cu ECU sa-ti mearga aprinderea pe carburator.Fata de modificarile ulterioare pe care trebuie sa le faci la carcasa ambreiajului,voalanta acel ECU mai monitorizeaza si alti parametrii.
In opinia mea e destul greu sa o treci de pe carb pe injectie,presupune mai mult efort cunostiinte si aptitudini mecanice si electrice nu e chiar floare la ureche.
Dupa cum zicea OV iti trebuie:
0. calculator + instalatie electrica
1. rezervor + pompa benzina
2. corp injectie
3. sonda lambda
4. bobina pt injectie + fise
5. volanta de 200 cu decupatura pe ea pt citirea turatiei
6. alta carcasa de ambreiaj (ca sa bagi senzorul de turatie acolo)
7. alt capacel in capul chiulasei, pt ca nu mai sunt doar 2 senzori acolo, ci trei, si al 3-lea senzor (tot de apa e, dar e pt calculator).
8. merge bine-mersi si fara catalizator
9. merge bine-mersi si fara circuitul de recuperare al vaporilor
10. galerie de admisie
11. cele 2 relee care comanda calculatorul, pompa de benzina si preincalzirea de la sonda lambda
12. sper sa ma insel, dar din cate stiu eu (din auzite, barfe), zambetul lui iliescu (CN4) a aparut pt ca sub o capota normala (deci si 1300 clasic) nu incapea corpul injector.
In plus iti mai trebuie ceasurile din bord cu tot cablajul aferent.

This post has been edited by Paulorossi: 10 Feb 2011, 17:31


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 10 Feb 2011, 18:33
Post #115


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




Paulorossi ce ai spus tu inseamna bani de alta masina,pe injectie,care merge si nu mai investesti nimic in ia


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataia
post 17 Feb 2011, 15:03
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 29 June 05




QUOTE(danciusergiu84 @ 10 Feb 2011, 14:43)
nici eu n-am inteles...

omul se referea ca nu se poate ridica tensiunea atat cat e nevoie doar cu componente electonice fara bobina de inductie

daca cumpara componentele de la dezmembrari cred ca le ia la un pret bun, cel mai greu lucru de montat carterul ambreiajului cu locul pentru senzorul de turatie si volanta aferenta de pe care "citeste" senzorul, restul mi se pare parfum daca iti place sa mesteresti
*



Eu nu cred ca nu se poate fara bobina de inductie. Si ce daca bujiile dau scinteie la 10K+ volti? Blitul foto nu e alimentat la 3 sau 6 V? Si nu da flash la 10K+ volti? Si nu are nevoie de nici o bobina de inductie, e doar cu acumulare de energie capacitiva. Oricum s-au exprimentat fel de fel de stiluri de aprindere pentru masini, inclusiv aprindere piezoelectrica ca la brichete, aprindere care nu ar avea nevoie nici macar de alimentare electrica. Deci de putut se poate, dar ce e drept ca am deviat un pic de la discutia initiala care viza doar ce anume adaptari se pot face pe Dacie...


--------------------
Dacia, Mercedes-benz CN3, W201 1998 1310L, 1992 190
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 17 Feb 2011, 16:24
Post #117


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




radmasa.gif
ca sa faci bujia sa mearga ca blitz-ul ar trebui s-o pui intr-un mediu cu gaz inert, adica s-o acoperi cu ceva, prin urmare scanteia ce o va da (presupunand ca se poate face asta) va fi utila doar sa lumineze amestecul biggrin.gif
asta lasand la o parte faptul ca blit-ul ala de merge la 3 volti are in interior FIX un montaj ce include o bobina pt a ridica tensiunea ... dar ma rog, trecem peste asta


si ca s-o faci piezo ca pe bricheta radmasa.gifradmasa.gifradmasa.gif ar trebui sa schimbi elementul "piezo" la cateva minute ca ala are prostul obicei de a se "uza"

hai c-ai fost tare radmasa.gif

This post has been edited by Ov: 17 Feb 2011, 16:25


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 17 Feb 2011, 17:49
Post #118


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




daca tot ati zis de aprindere fara bobina de ce nu incercati,aia care sunt mari inventatori, aprinderea cu cremene(adica cu 2 pietre) radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bartenders
post 24 Feb 2011, 12:35
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 14 April 05




QUOTE(Paulorossi @ 10 Feb 2011, 17:27)
.....
12. sper sa ma insel, dar din cate stiu eu (din auzite, barfe), zambetul lui iliescu (CN4) a aparut pt ca sub o capota normala (deci si 1300 clasic) nu incapea corpul injector.
In plus iti mai trebuie ceasurile din bord cu tot cablajul aferent.
*



Se inchide fara probleme capota la 1300, nici nu atinge cel putin la masina(1300 '81) care o stiu.....
Ceasurile nu sant necesare ca sa functioneze motorul, poate doar ca sa ai indicatoarele suplimentare....cat despre cablajul motorului are o mufa pe partea soferului care il separa de restul instalatiei.


--------------------
Dacia 1300 1978
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 25 Feb 2011, 20:14
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(tataia @ 17 Feb 2011, 15:03)
Eu nu cred ca nu se poate fara bobina de inductie. Si ce daca bujiile dau scinteie la 10K+ volti? Blitul foto nu e alimentat la 3 sau 6 V? Si nu da flash la 10K+ volti? Si nu are nevoie de nici o bobina de inductie, e doar cu acumulare de energie capacitiva.
*


[QUOTE]
Prin ceea ce ai spus tu te-ai contrzis singur, subliniez exact civintele cu care te-ai contrazis "e doar cu acumulare de energie", gandestete, sa zicem la 5000 rpm cate scantei da o bujie pe secunda, asta insemnand ca nu are pur si simplu cum sa acumuleze atata energie in cateva sutimi de secunde, si aici intervine bobina. Scuze, da tu te-ai contrazis singur. Nu e vina mea(scuze de offtopic). As spune si eu ceea ce au zis si colegii mei, adica a-si enumera motivele pt care nu merita sa treci de la carburatie pe injectie, da stiu cum e adica daca ai o fixatie e bine, adica fa-o ca decat sa regreti mai bine incearca.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:05
Forum Renault