DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noile motorizari Dacia - din toamna 2003

alexandrudragomir
post 8 Aug 2003, 06:14
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 15 April 03
From: Constanta




Cum s-a scris si pe forumul despre servodirectie, cele 2 posibile morotizari ptr SLZ s-ar putea monta.
Dupa parerea mea cea mai buna motorizare ar fi cea de 1.9cDi, deoarece consuma relativ putin. dar odata crescut pretul masini ( SLZ Scala la 6350euro) inca vreo 1000 sau 1400 in plus nu m-ar supara prea tare.

Dar sa speram ca daca SLZ va avea un motor diesel mai puternic, va aparea si ABS necesar.


--------------------
DACIA SuperNova - CT-02-DSA
Km facuti: 101.000
Data: 08.06.2007

SuperNOVA Campus 2003, 1.4L, 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 8 Aug 2003, 09:52
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Toata lumea asteapta motorul diesel pe dacia slz. Asta ca tot au scumpit motorina - ca cica ar fi de-aia nepoluanta - eu zic ca este numai un motiv sa o scumpeasca si sa nu se inghesuie lumea la slz diesel cind va apare, si sa mai vinda in continuare si motoare pe benzina. Personal m-ar interesa ce se aude de vreo un motor macar 1400 16V ( clio , 98 HP ) sau ideal ar fi un 1600. Haideti pitesteni ce sinteti pe aici, nu mai tineti pentru voi, spuneti-ne si noua ce se aude de prin uzina, va rugam frumos !!!!!


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Aug 2003, 11:22
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Se pare ca motorul diesel este cel de pe papuc.
Dar fiind cam mare, nu prea ar mai fi loc de AC, servo.
Si nici nu cred ca este o alegere inteleapta, dar pe undeva trebuiau sa se duca si motoarele mai putin performante ale renault (si un pic mai ieftine)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 10 Aug 2003, 00:09
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Si odata cu motorizarea diesel pe Solenza poate o sa vad si cocoasa neagra de pe capota care arata absolut oribil. O priza de aer nu ar strica (de ex cea de pe 206 arata superb) dar nu ditamai plasticul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 10 Aug 2003, 06:24
Post #5


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Cand am vazut la autocenter un papuc diesel m'am speriat, am zis ca s'au desteptat aia, shi au pus priza de aer pentru o racire beton. M'am uitat mai bine shi nu vedeam nici o gaura, apoi m'a apucat rasu cand am vazut ca n'au fost instare sa inghesuie aia motorul ala sub capota de berlina. Plus ca am vazut shi blana aia care credeam ca are rol de protejare a capotei de caldura motorului. Am aflat de pe forum ca ar fi pt isonorizare(trancanit diesel).
Capacul ala negru ar da bine numai pe culoarea neagra, care cred ca nu exista la dacia papuc. Eu sincer as da niste gauri in el pt. aerisire.
Acum spuneti voi, daca in berlina( care are compartiment motor mare) nu poti baga 1.9 ala, dar in solentza. Eu cred ca nu au cum sa puna 1.9 pe solenta, mai degraba ceva de pe clio. Timpul va spune daca am dreptate.
Shi inca ceva, de ce va inghesuiti voi la diesel,pentru ca dupa cum spunea cineva pe forum sigur nu are sa fie ceva performant. Un exemplu il vedeti la pejo 206 din 2000, cu motoarele alea diesel de 1,5(parca) shi 2 l care nu dau randament, plus ca nu fac fata unei supernove, shi voi ati avut asha ceva, practic ar fi un downgrade pt solentzaria.
Apoi la europenii aia cu trei oua laugh.gif (aia din vest) exista niste facilitati pentru cei care cumpara masini cu motoare diesel (functie de calitatile motorului). E vb'a de ceva taxe de mediu mai reduse, poate shi impozitul ala anual , shi alte chestii(credite, facilitati acordate de stat importatorilor s.a.m.d). La noi asha ceva nu exista, adica IOC, pentru ca pe domnul STAT(am evitat cuv guvern pe ca exista un user respectabil cu numele asta :wink: ) nu il intereseaza inca mediul, din lipsa de parai. Asha ca un diesel puturos e mai complicat de folosit/depanat/suportat in ro, tzinand cont ca trebuie intretinut in service'uri dotate, nu ca alea de pe la noidotate cu unelte indedite gen: lant motoreta+cheie=cheie de desurubat filtre de ulei, sau nu mai stiu ce unelte de manufactura(ciudatzenii sudate).
Apoi oamenii de exemplu vine nea' Gica shi recomanda desfundarea injectoarelor prin efectuarea unei curse de raliu pe Bucuresti-Pitesti (caz real).Tu il asculti shi asha scapa de tine vreo 3 zile pana i se elibereaza rampa.
Miaaaau!


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 10 Aug 2003, 14:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Un diesel are avantajul consumului ... nu al performantelor. Mai ales cel de 1.9D. Solenza diesel probabil se va vinde bine chiar si fara AC sau servo (cum se pare ca va fi). Si eu stiam ca au facilitati cei care-si cumpara masini cu instalatie de gaz ... nicidecum diesel. Diesel-urile sunt mai poluante ... si au taxele mai mari decat benzinarele. Corectati-ma daca gresesc ... dar eu asa stiu. Parca in Grecia diesel-urile sunt interzise cu desavarsire...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 10 Aug 2003, 22:08
Post #7


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




in grecia cand am fost am cautat un rulment pt fiat croma diesel. au zis ca au dar nu pot sa ne vanda ca nu au voie decat daca esti firma de transport (taxi). pe vremea aia era plin de croma pe acolo. pana acum nu am stiut de ce nu avea ala voie sa ne vanda si de ce se mira ca avem aceea masina pt uz personal.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvy
post 11 Aug 2003, 10:46
Post #8


Razvy


Group: Members
Posts: 97
Joined: 3 August 03
From: Bucuresti




Am fost azi cu DSNul in service autorizat DACIA :?: Si tot vorbind cu aia pe acolo il intreb pe un inginer ce mai stie de motorizarea care se va pune pe Solenza. Si ala mi-a zis ca cica ar fi ambele motoare (19D de pe papuc, si 1.5 dCi de pe Clio) puse pe Solenza ca sa vada care merge mai bine. Acu Dumnezeu cu mila! Sincer imi iubesc masina si am bagat in ea o groaza de suflet, da nu stiu daca urmatoarea va fi tot Dacia, mai ales ca am auzit ca daca baga motorul diesel pe Solenza din lipsa de spatiu sub capota s-a dus pe apa Sambetei ACul si Servo. Deci o sa facem un Downgrade la Dacia. M-am saturat de atata bataie de hoc fata de noi de cei de la Dacia.


--------------------
Renault Fluence 1.5 Dci 110 CP cu motor ! 2010 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 11 Aug 2003, 11:14
Post #9





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Dar pentru noi astia care vrem sa-i cojim asfaltu' lu' basecu nici un motor nou ? Fun 120 HP macar asa de proba ?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 11 Aug 2003, 12:21
Post #10


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Dar pentru noi astia care vrem sa-i cojim asfaltu' lu' basecu nici un motor nou ? Fun 120 HP macar asa de proba ?

vise ...
din motive lesne de banuit nu cred ca vor pune vreun motor mai puternic de 100 cp , cred ca vor merge pana la 90 (vezi 1.6 8v)...


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 12 Aug 2003, 18:51
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Parerea mea este ca cei de la Renault nu vor propune un motor 1.9 D pe Solenza, mai ales din lipsa de spatiu iar dieselul propus pe Solenza va fi cel 1.5 dCI. Nu prea cred ca se va renunta la AC sau la servo. Poate pe versiunile de baza nu vor fi disponibile ca standard.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 13 Aug 2003, 00:17
Post #12


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Motoras de putere mare >100HP, nici gand. Ganditi'va ca un asha motor cere o caroserie mai zdravana, necesita o adaptare mai serioasa decat cel de 1.5 dci sa zicem, pentru ca asta ar fi cel mai nimerit shi care mai shi merita.
Eu as compara ideea de a pune un motor puternic pe Solentzaria echivalent cu a pune un turbo reactor pe un biplan.
Cat despre facilitati pentru Diesel, exista. Daca citesti Autoshow ai sa vezi ca in germania se vinde deja la pompa combustibil ecologic=o motorina sintetica ecologica(incolora, ardere mai curata).Cost de productie mai mare, dar se compenseaza din taxe(un fel de accize) mai mici decat la fosili. Asha da! laugh.gif
De asemnea motoarele diesel de ultima genereatie au un consum de combustibil redus fata de cele pe benzina. Nu stiu daca e o regula dar D-4D de la Toyota e o chestie deosebita care respeceta deja Euro 4, asha ceva e bine primit in Eu. 3l shi ceva la suta de km.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 13 Aug 2003, 09:55
Post #13


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Motoras de putere mare >100HP, nici gand. Ganditi'va ca un asha motor cere o caroserie mai zdravana, necesita o adaptare mai serioasa decat cel de 1.5 dci sa zicem, pentru ca asta ar fi cel mai nimerit shi care mai shi merita.
Eu as compara ideea de a pune un motor puternic pe Solentzaria echivalent cu a pune un turbo reactor pe un biplan.
Cat despre facilitati pentru Diesel, exista. Daca citesti Autoshow ai sa vezi ca in germania se vinde deja la pompa combustibil ecologic=o motorina sintetica ecologica(incolora, ardere mai curata).Cost de productie mai mare, dar se compenseaza din taxe(un fel de accize) mai mici decat la fosili. Asha da! laugh.gif  
De asemnea motoarele diesel de ultima genereatie au un consum de combustibil redus fata de cele pe benzina. Nu stiu daca e o regula dar     D-4D de la Toyota e o chestie deosebita care respeceta deja Euro 4, asha ceva e bine primit in Eu. 3l shi ceva la suta de km.


ai auzit reclama , ai ? acel consum a fost realizat cu o yaris cu un motor de 1.4 (parca) condusa EXPRES pt consum redus, cu combustibil de calitate superioara si la volan cu un expert .... tu dc vrei , adica cat ai vrea tu de mult asa consum NU VEI SCOATE !!! vei scoate poate un 4-4.5 consum care il scoti si cu un clio 1.5 dci de altfel !!! noile motoare D -4D sunt intr-adevar niste motoare f f bune , dar am si eu o intrebare : unde bagi matalutza la noi motorina euro 4 ??? ca dc motorul este euro 4 are nevoie de motorina euro 4 , deci ???


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 13 Aug 2003, 10:02
Post #14


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




George , ai uitat de stricta supraveghere a politiei :wink: .
Apropos de supermotoarele superdiesel ale superviitorului supertarilor cu super apa calda, motoarele DTI de pe Opel Astra , au o mare placere si anume prajirea pompelor de motorina cu o regularitate demna de toata lauda. Costul unei astfel de pompe nici nu e mare, tinind cont de faptul ca este computerizata, ca sa fim mai precisi, se duce undeva in jurul a 2800 Euro. Oare de ce se prajesc asa de frenetic acele pompe??? Raspunsul e simplu: din cauza calitatii excelente a motorinei care se gaseste pe piata la noi.
Si inca ceva: pompele respectiv, produse de Bosch, nu se pot repara!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 13 Aug 2003, 10:48
Post #15


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
George , ai uitat de stricta supraveghere a politiei  :wink: .
Apropos de supermotoarele superdiesel ale superviitorului supertarilor cu super apa calda, motoarele DTI de pe Opel Astra , au o mare placere si anume prajirea pompelor de motorina cu o regularitate demna de toata lauda. Costul unei astfel de pompe nici nu e mare, tinind cont de faptul ca este computerizata, ca sa fim mai precisi, se duce undeva in jurul a 2800 Euro. Oare de ce se prajesc asa de frenetic acele pompe??? Raspunsul e simplu: din cauza calitatii excelente a motorinei care se gaseste pe piata la noi.
Si inca ceva: pompele respectiv, produse de Bosch, nu se pot repara!

acum nu stiu dar dc motorul este euro 3 bagi in el euro 3 nu bagi in el motorina petrom normala .... nu e vina motorului ca tu bagi cine stie ce in el. motorul meu de pe vectra este 2.2 dti si am bagat numai motorina euro 3 si merge super clean ... are si doar 10 000 km masina ... dar ca regula dc motorul este euro 3 bagi in el euro 3 .... acum pb mea este ce te faci dc nu ai de unde sa bagi euro 3 sau mai rau euro 4 ???


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flavian
post 13 Aug 2003, 16:13
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 April 03
From: Cluj-Napoca




Mai George...da multe masini ai tu......laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 1.5dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 13 Aug 2003, 16:40
Post #17


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Mai George...da multe masini ai tu......laugh.gif  :lol:  :lol:

?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 13 Aug 2003, 19:45
Post #18


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




mai george chiar tu ai scris mai sus ce si cum
golf, vectra , dsn...... cam multe george biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ......nu ca golfu l-a vandut, si-a luat altceva(nu spun, daca vrea spune el).


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanelaru
post 14 Aug 2003, 08:08
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




Am vazut la cineva o poza cu o SLZ cu motor diesel. N-are nici o cocoasa pe capota. N-am vazut ce scria pe motor (nu era o poza facuta motorului) dar asezarea in interior (a motorului), din cite am vazut eu, difera de SLZ pe benzina. Plus ca pe portiera scria Avantage. Inclin sa cred ca e cel mai slab 1.5 diesel de la Renault. Zicea cineva ceva de 2 motorizari? Vise!


--------------------
Renault Megane 2005 Influence 1.5 dCi
Fanelaru Stelar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2003, 08:23
Post #20


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Nu mai visati la dCi-uri, dTi-uri si alte t-euri, c-euri si i-uri ca pina la urma se va pune 1.9 D/65 CP care echipeaza si Dacia Papuc.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:30
Forum Renault