DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme legate de folosire boiler electric

kog
post 26 Jul 2009, 20:01
Post #31


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




QUOTE(koldun @ 26 Jul 2009, 11:23)
@dragoselu
Eu am un filtru d'asta magnetic inainte de Geyser. Cica are 10 ani garantie. Cat bine face nu stiu, caci de desfacut nu am desfacut Geyserul vreodat'. Poate te intereseaza...

Succese!
*



group_pointing.gif

http://www.centrale-termice.ro/forums/inde...ltru+anticalcar

This post has been edited by kog: 26 Jul 2009, 20:02


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Jul 2009, 20:16
Post #32


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




deci ai eleve bune domn profesor ? biggrin.gif ,cand vin sa bem un suc da scoti si tu niste eleve la suc,si porma ma derscurc eu cu ele biggrin.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 26 Jul 2009, 20:32
Post #33


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




@kog
Zi onorabile, exprima-te cu cuvintele tale, asa cum poti tu ca nu-i nici o problema. Despre ce e vorba?


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 26 Jul 2009, 20:39
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(dragoselu @ 26 Jul 2009, 18:41)
Sau o sa deschida un topic "cum sa dai cat mai usor corigentele", hehehe...  radmasa.gif
*



Asta o stie toata lumea mai ales cei din bransa wink.gif


26 Jul 2009, 21:40:
QUOTE(C@talin @ 26 Jul 2009, 21:16)
deci ai eleve bune domn profesor ? biggrin.gif ,cand vin sa bem un suc da scoti si tu niste eleve la suc,si porma  ma derscurc eu cu ele biggrin.gif
*



Cataline iar esti singurel cuc ?

This post has been edited by l@u: 26 Jul 2009, 20:40


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 21:20
Post #35


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(C@talin @ 26 Jul 2009, 21:16)
deci ai eleve bune domn profesor ? biggrin.gif ,cand vin sa bem un suc da scoti si tu niste eleve la suc,si porma  ma derscurc eu cu ele biggrin.gif
*



Da si tu o bere rrecee in Bucurestiul tau, vin pe 3 august dupa viza de R. Moldova, la Consulatul MD... biggrin.gif Si pe urma te insor eu... tongue.gif

This post has been edited by dragoselu: 26 Jul 2009, 21:21


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2009, 21:25
Post #36


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Hmmm, asta inseamna plata in avans... Ai grija Cataline, e teapa... biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 21:31
Post #37


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(radian @ 26 Jul 2009, 22:25)
Hmmm, asta inseamna plata in avans... Ai grija Cataline, e teapa...  biggrin.gif
*



Adica nenea Profesorul are obrazul gros? sad.gif Chiar si o bere reprezinta teapa? gun3.gif


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2009, 21:52
Post #38


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Profesore, nici cum nu-i bine. Daca-i bei studentului berea fara sa-ti onorezi promisiunea se cheama ca l-ai tepuit. Daca-ti respecti promisiunea, se cheama ca esti peste... biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 21:56
Post #39


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(radian @ 26 Jul 2009, 22:52)
Profesore, nici cum nu-i bine. Daca-i bei studentului berea fara sa-ti onorezi promisiunea se cheama ca l-ai tepuit. Daca-ti respecti promisiunea, se cheama ca esti peste...  biggrin.gif
*



Poate vrei sa zici petitor... radmasa.gif Oricum ai da-o nu e bine... blink.gif Hai sa nu mai radem de baiat, si noi, cei "mai" insurati, eram ca el, in cautarea unei fetisoare...

27 Jul 2009, 16:42:
Am luat si o supapa de suprapresiune, va rog sa-mi dati o mana de ajutor, ca am instalat boilerul nu a fost asa greu, mai mult partea de ridicat si pus in cele 4 suruburi; nu stiu cum sa instalez supapa, are o sageata pe ea, am inteles aici, e sensul in care merge apa, intentionez sa o fixez sub boiler, dar nu stiu unde : langa teava de pexal de apa rece (la intrare apa in boiler) sau la iesire apa calda (in caz ca e oprita apa calda, supapa inchide curgerea apei calde, evitand astfel arderea rezistentei din boiler) ??
Va multumesc,

D.

27 Jul 2009, 16:43:
Am luat si o supapa de suprapresiune, va rog sa-mi dati o mana de ajutor, ca am instalat boilerul nu a fost asa greu, mai mult partea de ridicat si pus in cele 4 suruburi; nu stiu cum sa instalez supapa, are o sageata pe ea, am inteles aici, e sensul in care merge apa, intentionez sa o fixez sub boiler, dar nu stiu unde : langa teava de pexal de apa rece (la intrare apa in boiler) sau la iesire apa calda (in caz ca e oprita apa calda, supapa inchide curgerea apei calde, evitand astfel arderea rezistentei din boiler) ??
Va multumesc,

D.

This post has been edited by dragoselu: 27 Jul 2009, 15:43


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 27 Jul 2009, 16:02
Post #40


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




QUOTE(koldun @ 26 Jul 2009, 20:32)
@kog
Zi onorabile, exprima-te cu cuvintele tale, asa cum poti tu ca nu-i nici o problema. Despre ce e vorba?
*


pai zice acolo ca filtrele magnetice e numa de forma si ca nu fac nimic. Defapt nici nu imi dau seama ce ar putea face tongue.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 27 Jul 2009, 19:40
Post #41


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Din tot internetul asta plin de informatii, tu ai ales sa iti formezi o parere despre chestia asta din postul de doua randuri al unui instalator grec?
Mda... Multa sanatate!

...si Succese! wink.gif


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 27 Jul 2009, 19:48
Post #42


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




da io nu vreau doar una,,bine daca se poate una pe zi e perfect biggrin.gif studentele galatene wub.gif

Bre nea profu io mis din braila fujit in bucurestiu aglomerat biggrin.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 27 Jul 2009, 19:58
Post #43


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




Sa imi spuna si mie cineva cum reuseste un magnet sa atraga sarurile de calciu si magneziu? El nu reuseste sa atraga aceste metale in stare pura, daramite sarurile lor. Acuma ca mai atrage particulele de rugina(oxizi de fier) asta e alta treaba, dar nu vad ce bine ar putea face un filtru magnetic. P9oate ma lamureste cineva cu princip99999999i9ul9 de functi9o9nare
ala9 se al9i9m9ente9az9a ele9ctri99c99999999?

This post has been edited by kog: 27 Jul 2009, 20:00


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 28 Jul 2009, 06:20
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(dragoselu @ 26 Jul 2009, 21:56)
<span class='edit'>27 Jul 2009, 16:43:</span>
Am luat si o supapa de suprapresiune, va rog sa-mi dati o mana de ajutor, ca am instalat boilerul nu a fost asa greu, mai mult partea de ridicat si pus in cele 4 suruburi; nu stiu cum sa instalez supapa, are o sageata pe ea, am inteles aici, e sensul in care merge apa, intentionez sa o fixez sub boiler, dar nu stiu unde : langa teava de pexal de apa rece (la intrare apa in boiler) sau la iesire apa calda (in caz ca e oprita apa calda, supapa inchide curgerea apei calde, evitand astfel arderea rezistentei din boiler) ??
Va multumesc,

D.
*


A mea e la intrare, pe teava de apa rece.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 Jul 2009, 07:03
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(dragoselu @ 26 Jul 2009, 15:26)
Te iubesc ca om, desi nu meriti,
D.
*


Asta e viol in toata regula. radmasa.gif

Ce materie predai domn' profesor?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jul 2009, 07:06
Post #46


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




franceza radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 28 Jul 2009, 07:12
Post #47


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




esti sigur ca ai luat supapa de suprapresiune?...din ce ai explicat aici,... imi pare ca ai cumparat..supapa de sens..

adica..lasa apa sa circule numai intrun sens..

supapa de suprapresiune...se monteaza cu un T ..pe turu care iese cu apa calda din boiler...avand rolul la o presiune.prestabilita,..sa deschida ,lasand presiunea sa iasa in exterior...stropind tot prin baie... laugh.gif

sau daca boileru mai e prevazut cu o presetupa sudata..cu filet..unde poti infileta o reductie cu supapa/ventil/ astea in caz..de se intampla ceva ciudat..si ramane in functiune rezistenta,.apa din interior..incepe si se agita..creand presiune... rolleyes.gif


daca nu ai supapa de sens..pe tur...la apometru nu ai de ce iti face griji... presiunea rezultata in plus..se va duce inapoi..pe turu cu apa rece..''impingando''- in retea radmasa.gif

This post has been edited by ct-03-tvy: 28 Jul 2009, 07:19


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 28 Jul 2009, 08:19
Post #48


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Pana la urma, merita sa pun supapa de sens sau nu? Din cate am inteles, asta se pune la apa rece (intrare apa rece in boiler). Care ar fi rostul unei astfel de supape ? Inca ceva : nu am apometru!

D.

28 Jul 2009, 09:21:
QUOTE(argon @ 28 Jul 2009, 08:06)
franceza radmasa.gif
*



Daca predam chineza cred ca radeai : radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Esti multumit ? biggrin.gif

This post has been edited by dragoselu: 28 Jul 2009, 08:21


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 29 Jul 2009, 19:36
Post #49


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(ct-03-tvy @ 28 Jul 2009, 08:12)
esti sigur ca ai luat supapa de suprapresiune?...din ce ai explicat aici,...  imi pare ca ai cumparat..supapa de sens..

adica..lasa apa sa circule numai intrun sens..

supapa de suprapresiune...se monteaza cu un T ..pe turu care iese cu apa calda din boiler...avand rolul la o presiune.prestabilita,..sa deschida ,lasand presiunea sa iasa in exterior...stropind tot prin baie... laugh.gif

sau daca boileru mai e prevazut cu o  presetupa sudata..cu filet..unde poti infileta o reductie cu supapa/ventil/ astea in caz..de se intampla ceva ciudat..si ramane in functiune rezistenta,.apa din interior..incepe si se agita..creand presiune... rolleyes.gif
daca nu ai supapa de sens..pe tur...la apometru    nu ai de ce iti face griji... presiunea rezultata in plus..se va duce inapoi..pe turu cu apa rece..''impingando''- in retea radmasa.gif
*



Am reusit sa scot rotita aia galbena cu un arculet (am scos functia de supapa de sens) si a ramas doar supapa de presiune (mai are un fel de cotulet cu o gaura mica de scurgere a apei in caz de suprapresiune)... In legatura cu stropitul prin baie, nu ii dau voie, am pus un furtunas de la tevisoara de evacuare presiune pana in vasul de la toaleta biggrin.gif

29 Jul 2009, 20:39:
QUOTE(argon @ 28 Jul 2009, 08:06)
franceza radmasa.gif
*



Am inteles ca esti electrician de profesie, daca nu ma insel mellow.gif Zi-mi si mie: exista vreun dispozitiv care, in caz de scurgere a curentului electric prin impamantare, sa reactioneze si sa opreasca curentul electric spre boilerul meu ? Stiu si eu din auzite, dar nu stiu cu ce se serveste asta... smile.gif

This post has been edited by dragoselu: 29 Jul 2009, 19:39


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 29 Jul 2009, 19:41
Post #50


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(dragoselu @ 29 Jul 2009, 19:36)
Am reusit sa scot rotita aia galbena cu un arculet (am scos functia de supapa de sens) si a ramas doar supapa de presiune (mai are un fel de cotulet cu o gaura mica de scurgere a apei in caz de suprapresiune)... In legatura cu stropitul prin baie, nu ii dau voie, am pus un furtunas de la tevisoara de evacuare presiune pana in vasul de la toaleta  biggrin.gif...


*




Bre profesore, ne crezi pe toti la grupa mica? biggrin.gif

Mai, mama ei de fizica, ce faceai bre prin clasa a VI, a VII? Beai cerneala?

This post has been edited by radian: 29 Jul 2009, 19:43


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 29 Jul 2009, 19:45
Post #51


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Am reusit sa scot ROATA aia galbena cu un DITAMAI ARCUL (am scos functia de supapa de sens) si a ramas doar supapa de presiune (mai are un fel de COT URIAS cu UN GAUROI mic de scurgere a apei in caz de suprapresiune)... In legatura cu stropitul prin baie, nu ii dau voie, am pus un FURTUNOI de la TEVAIA de evacuare presiune pana in vasul de la toaleta biggrin.gif...

radmasa.gif

<span class='edit'>29 Jul 2009, 20:48:</span>
QUOTE(radian @ 29 Jul 2009, 20:41)
Bre profesore, ne crezi pe toti la grupa mica?  biggrin.gif

Mai, mama ei de fizica, ce faceai bre prin clasa a VI, a VII? Beai cerneala?
*



Fizica si matematica au fost teroarea mea, in gimnaziu am facut pregatire la mate si luam bataie televizata de la parinti ca sa invat sa intru la liceu... wacko.gif
La fizica am avut in gimnaziu un profesor sas venit de pe la Sibiu, Dl. Natea ii spunea, facea ala disciplina ca la Auschwitz, asculta pe bilete smile.gif

This post has been edited by dragoselu: 29 Jul 2009, 19:52


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 29 Jul 2009, 19:54
Post #52


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Pai, foarte pe scurt, prin reteaua de punere la pamant nu circula curenti ci surpacurenti (socuri electrice). Reteaua de legare la pamant are rezistenta electrica mai mica decat restul circutitelor electrice din casa, astfel incat, in caz de apartitie a unor supracurenti, acestia vor alege traseul cu rezistenta cea mai mica, adica, in loc sa opteze sa-ti prajeasca tie aparatura electrocasnica, se vor grabi s-o tuleasca in pamant.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 29 Jul 2009, 20:01
Post #53


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Tot pe scurt graiesc si eu: ceea ce caut e un sistem de protectie sa nu ma electrocutez in caz de Doamne fereste o ia razna boileru' ? Exista un asemenea sistem? Poate ca nu am reusit eu sa explic prea bine ce vreau..


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Jul 2009, 20:08
Post #54


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Ei, de fapt impamantarea are rolul de a prelua "scurgerile" de curent (gen carcase care curenteaza) in loc ca acestea sa aleaga calea corpului uman. De aceea impamantarea trebuie sa ofere curentului electric o cale de rezistenta mai mica decat corpul uman.
LE: bineinteles, pentru a avea eficienta, aparatul trebuie sa fie impamantat, altfel e frectie la picior de lemn. Plus ca, daca bagi un cui in priza impamantarea nu are cu ce te ajuta...

Dom' profesor, protectia pe care o cauti matale se cheama protectie diferentiala, monitorizeaza curentul de pe faza si de pe nul, daca apare o diferenta mai mare decat -uzual- 30mA (curent de la care omul incepe sa nu se mai simta bine deloc) inseamna ca acel curent se scurge pe undeva aiurea -poate prin corpul cuiva- si atunci intrerupe curentul. Cost: 60-70 ron, aprox.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 29 Jul 2009, 20:17
Post #55


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(GoGu @ 29 Jul 2009, 21:08)
Ei, de fapt impamantarea are rolul de a prelua "scurgerile" de curent (gen carcase care curenteaza) in loc ca acestea sa aleaga calea corpului uman. De aceea impamantarea trebuie sa ofere curentului electric o cale de rezistenta mai mica decat corpul uman.

Dom' profesor, protectia pe care o cauti matale se cheama protectie diferentiala, monitorizeaza curentul de pe faza si de pe nul, daca apare o diferenta mai mare decat -uzual- 30mA (curent de la care omul incepe sa nu se mai simta bine deloc) inseamna ca acel curent se scurge pe undeva aiurea -poate prin corpul cuiva- si atunci intrerupe curentul. Cost: 60-70 ron, aprox.
*



Am inteles ce trebuie sa caut, stiam eu ceva, dar nu imi venea fisa... Stiti cumva si cum se monteaza aceasta protectie diferentiala ? E bine totusi sa fie macar pentru un boiler un asemenea dispozitiv, daca nu pentru toata casa, de murit murim cu totii, dar de ce sa murim inutil? tongue.gif


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Jul 2009, 20:20
Post #56


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




pai inlocuiesti siguranta de pe prize cu una cu protectie diferentiala, arata cam asa (de exemplu): http://www.casa.schneider-electric.ro/prot...ferentiala.html

Stiu ca exista si prize cu protectie diferentiala, ca sa deservesti doar un consumator, dar n-am vazut pe la noi.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 29 Jul 2009, 20:41
Post #57


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Am gasit aici priza cu protectie diferentiala : http://www.lustre-online.ro/produs.php?prod=2596

Totusi ma gandesc sa pun un sistem de protectie diferentiala la tabloul electric, atat pentru lumina cat si pentru prize, ala micu' vad ca da sa umble si pe la prize, e de-ajuns 1 secunda de neatentie mad.gif

Sau aici : http://www.casa.schneider-electric.ro/prot...ferentiala.html

Foarte bune chestiile astea : scapi ceva electric prin baie si te duci, te tot duci ... icon_mrgreen.gif popa.gif

This post has been edited by dragoselu: 29 Jul 2009, 20:48


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 29 Jul 2009, 21:09
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




pai merge iei o diferentiala cu un curent mai mic de daclansare ,in intervalul 0-30mA cu cit mai mic cu atit mai bine(a nu se confunda cu cel de lucru), firele de la contor sau intrarea in casa le legi la siguranta apoi iesirea la restul sigurantelor
diferentialele au si dezavantajul , daca exista o diferenta de curent intre faza (intrare) si nul (iesire) mai mare de 30mA sare si intrerupe alimentarea , poate fi si o scurgere de curent la masa

This post has been edited by bygy007: 29 Jul 2009, 21:10

Attached thumbnail(s)
sig.JPG ( Size: 18.5k ) Number of downloads: 2907


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 29 Jul 2009, 21:12
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Oricum daca scapi uscatorul in cada te duci asa ca ce vrei mata inca nu s-a inventat.....vad ca faci ca matza si cu drobul de sare ...


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 30 Jul 2009, 07:34
Post #60


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(l@u @ 29 Jul 2009, 22:12)
Oricum daca scapi uscatorul in cada te duci asa ca ce vrei mata inca nu s-a inventat.....vad ca faci ca matza si cu drobul de sare ...
*



Trageti cu coada ochiului aici si va lamuriti de ce si cum : http://www.casa.schneider-electric.ro/desp...ferentiala.html


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:47
Forum Renault