DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reeferitor la ITP, Detalii

florinutzu
post 1 Feb 2007, 09:08
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 6 July 05
From: Piatra Neamt




Unde se gasesc conditiile minime ce trebuie sa le indeplineasca o masina ca sa poata trece de inspectia tehnica periodica?
Un site, un monitor oficial ceva,... Orice este bine venit pentgru ca pe site-ul WWW.RAROM.RO nu gasesti astfel de detalii. Se gasesc diverse conditii pe forum dar un text complet sau intreaga documentatie, setul minim de reguli.
Va multumesc!


--------------------
DACIA BERLINA 1310L - NT 05 XXX
Cel ce pune o intrebare e prost pana afla raspunsul.
Cel ce nu intreaba e prost pentru todeauna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristinic
post 1 Feb 2007, 19:56
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 4 January 06




masina trebuie sa fie in completa stare de functionare:
- sa nu fie lovita, zgariata, exfoliata etc... - se fac poze la masina
- sa functioneze toate luminile
- toate echipamentele (radio, claxon, geamuri, plafoniere....)
- franele sa fie eficiente( se face un stand de frane, iar valorile trebuie sa corespunda)
- se face o verificare de noxe( sunt niste valori clare intre care sa se incadreze)
- sa nu aiba jocuri in articulatii, tobe sparte....


--------------------
Renault Laguna 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 1 Feb 2007, 20:46
Post #3


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




Trebuie sa ai si trusa medicala, stingator si triunghi (primele doua in termenul de garantie). Nu le poti imprumuta de la altcineva, pt ca ti le inscriptioneaza cu marker permanent (serie sasiu+nume proprietar)


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 2 Feb 2007, 09:38
Post #4


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




mergi la orice statie de ITP si exista afisat (obligatoriu!) un ordin al RAR-ului cu toate verificarile care se fac... in mod normal ar trebui sa-l gasesti si pe site-ul RAR sau il poti obtine cerandu-l printr-un email... sunt destul de receptivi la intrebari si trimit relativ repede raspuns.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusdanielchelariu
post 2 Feb 2007, 10:22
Post #5


Membru cu idei...


Group: Members
Posts: 259
Joined: 1 February 07
From: Iasi




Salut!
Trebuie sa ma duc si eu saptamanile urmatoare sa fac ITP la o masina care nu a mai circulat de vreo 3 ani.
Am un pic de rugina in praguri,si toba ruginita ,dar nu sparta.
Avand in vedere ca vremea e cum e ,va dat si voi seama ca nu pot sa ii fac pragurile pana cand nu se incalzeste.
Ce parere aveti de tb asta?
Cu stima ,
Dan


--------------------
Dacia SuperNova Clima , ex Papuc 1995-CL, 2002-Clima, Full :D - IS98ACB
Eram fericit,si voi erati,si dupa asta ne-am luat Dacii.....si n-am mai fost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 4 Feb 2007, 20:18
Post #6


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




Eu am facut ITP-ul saptamana asta, la dealer. A durat cam 1 ora, au verificat absolut tot, pana si functionarea manivelelor de la geamurile de pe spate. Au reglat farurile si verificat presiunea in pneuri, si bineinteles noxe, directie, frane. Nicio problema cu masina (23000 km). Amabil omul de la ITP, mi-au lasat o impresie placuta. A costat 43 ron.


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beginer_driver
post 8 Feb 2007, 12:52
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 1 December 06
From: Bucuresti




ITP-ul se face numai la sediul RAR adica pe Calea Grivitei?(presupunem ca masina nu mai este in garantie). Taxa e in functie de ceva sau e o taxa fixa?

This post has been edited by beginer_driver: 8 Feb 2007, 12:53


--------------------
Dacia Solenza Scala - B xx FIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lizuca
post 8 Feb 2007, 13:18
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 November 04




[/QUOTE]Unde se gasesc conditiile minime ce trebuie sa le indeplineasca o masina ca sa poata trece de inspectia tehnica periodica?
Un site, un monitor oficial ceva[QUOTE]

Ce cauti tu se gaseste in Ordinul nr. 2133 din 8 decembrie 2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere
înmatriculate în normele tehnice privind siguranța circulației rutiere, protecția mediului și în categoria de folosință conform destinației, prin inspecția tehnică periodică. Sau, pe scurt, in RNTR 1. Aici gasesti totul, foarte detaliat: ce ansamble/subansamble sunt verificate, ce defectiuni pot fi constatate la fiecare dintre acestea.
Daca nu reusesti sa-l gasesti nicaieri, da-mi o adresa de mail si ti-l trimit.
Succes!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 8 Feb 2007, 13:21
Post #9


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Lizuca, e forum, tre' sa stie tot utilizatoru' smile.gif Fii draguta si posteaza aici wink.gif

This post has been edited by R19/16v: 8 Feb 2007, 13:27


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lizuca
post 8 Feb 2007, 13:26
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 November 04




QUOTE(beginer_driver @ 8 Feb 2007, 13:52)
ITP-ul se face numai la sediul RAR adica pe Calea Grivitei?(presupunem ca masina nu mai este in garantie). Taxa e in functie de ceva sau e o taxa fixa?
*



ITP-ul NU se face in Calea Grivitei. Acolo este sediul Registrului Auto Roman, iar reprezentanta Bucuresti a RAR este in Voluntari.
ITP-ul il poti face la reprezentantele RAR din tara sau la orice statie autorizata de RAR pentru a desfasura activitatea de ITP. Sunt destul de multe...
La RAR e obligatoriu sa faci ITP doar daca ai vehicul de transport marfuri periculoase, masina de epoca, vehicul destinat competitiilor sportive sau pentru redobandirea talonului.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lizuca
post 8 Feb 2007, 14:11
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 November 04




In completarea mesajului anterior: lista statiilor autorizate pentru ITP o gasesti pe site-ul RAR, www.rarom.ro, OCS, Lista Statiilor de Inspectie Tehnica Periodica a vehiculelor rutiere (SITP).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lizuca
post 8 Feb 2007, 14:18
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 November 04




In atasament aveti RNTR 1

Attached File(s)
Attached File  Ordin2133_2005.pdf ( 871.22k ) Number of downloads: 1868


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 20 Feb 2007, 10:49
Post #13


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




In afara de noxe verifica si decibelii de la toba? mellow.gif


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 5 Mar 2007, 16:30
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Inteleg ca se verifica sa nu fie crapate parbrizele. Al meu are insa infiltratii pe o margine (o pata de 4x2 cm), asa a fost de la inceput, am ezitat sa ma duc la garantie pentru ca trebuie sa ma duc la aia care mi-au pus alarma (antena de la alarma si ecranul de la senzorii de parcare sunt lipiti la baza oglinzii retrovizoare). Posibil sa am probleme la ITP?


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 13 Apr 2007, 19:59
Post #15


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




QUOTE(cristinic @ 1 Feb 2007, 19:56)
masina trebuie sa fie in completa stare de functionare:
- sa nu fie lovita, zgariata, exfoliata etc... 



Vreti sa spuneti ca Loganul meu va avea probleme la ITP pentru cateva zgarieturi sau mici lovituri primite in parcare sau din cauza pietricelelor de pe drumurile patriei?


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UZD
post 13 Apr 2007, 22:56
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 12 September 06




si eu am o mica lovitura pe un cant al capotei, desi nu e sarita vopseaua, nici macar nu e zgariata (ca si cum ar fi cazut o minge pe capota... si cazand pe cant tabla nu si-a mai revenit)... un amic m-a sfatuit sa o las asa pentru ca loviturile cu ciocanul blink.gif pentru indreptare ar putea produce exfolierea vopselei mai tarziu... mad.gif credeti ca pot avea probleme la ITP? sad.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5 DCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 15 Apr 2007, 13:15
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(atehnic @ 13 Apr 2007, 20:59)
Vreti sa spuneti ca Loganul meu va avea probleme la ITP pentru cateva zgarieturi sau mici lovituri primite in parcare sau din cauza pietricelelor de pe drumurile patriei?
*


Stai linistit ca nu se uita nimeni la asa ceva.Se referea la faptul ca nu trebuie sa fie lovita,indoita in urma unor evenimente rutiere,sa nu ai urme de coroziune
Daca ai parbrizul crapat sunt probleme,pentru ca nu vor sa-ti dea verificarea.A patit-o un prieten cu Golf 4.
Trebuie sa ai toate becurile functionale,tobele sa fie in stare buna,sa nu sufle pe nicaieri pentru ca altfel nu ies gazele.
Cand mergi la verificare,sa ai talonul,cartea de identitate a masinii,asigurarea,buletin,toate in original.
Binenteles,nu trebuie sa ai jocuri in articulatii,franele trebuie sa fie in anumiti parametri.

This post has been edited by cristio_79: 15 Apr 2007, 13:17


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amalia25pop
post 21 Apr 2007, 04:29
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 17 April 07




cine a mai facut-o la reprezentanta ?
pe unde ?
ce probleme ?
e cam subtire ....topicul ( ma refer la raspunsuri )...si suntem o intreaga natiune cu astfel de masinute ...


--------------------
renault symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 21 Apr 2007, 20:53
Post #19


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




Nu cred ca a facut-o cineva la reprezentanta, dar mai stii, cati perversi sunt pe lumea asta???? biggrin.gif


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o lovești, cînd este departe alergi după ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 22 Apr 2007, 18:19
Post #20


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




fara sa fiu pervers blush.gif , eu mi-am facut ITP-ul la un dealer renault, respectiv auto-cobalcescu, sediul de pe valea oltului, in decembrie anul trecut pentru simplul motiv ca pt. mine e cel mai apropiat service acreditat sa faca ITP, pretul fiind cu aproximatie acelasi indiferent de service (precizez ca am solicitat telefonic detalii si la alte reprezentante/service-uri).
operatia in sine a durat aproximativ 20-25 min., dar, fiindca nu se poate face programare si eu m-am dus dupa ora 15, am avut de asteptat destul de mult avand vreo 5 masini inaintea mea.
s-au verificat urmatoarele - lumini+claxon, suspensie, directie, frane, noxe, aspect general al masinii si prezenta kit-ului legislativ de siguranta (trusa, stingator, tringhi). mie mi-au gasit joc in capetele de bara si toba ruginita si mi-au dat "revenire" cu o autorizatie de circulatie provizorie pt. 30 de zile, timp in care am schimbat capetele de bara+bieletele de directie (sa fie, sa nu trebuiasca biggrin.gif ) si toba finala (la reprezentantele reno nu se gaseste pe bucati ci doar ansamblul complet la aproximativ 700 ron, dar am gasit alti dealeri care vand si separat la un pret mai decent).
la a doua "infatisare" a durat ceva mai putin, mecanicii de acolo, desi aparent gretosi si plictisiti au fost foarte corecti, mi-au "iertat" chiar si absenta trusei medicale despre care stiau si ei ca nu este de gasit in perioada respectiva.
in ceea ce priveste pretul inspectiei (pe persoana fizica, pt. juridica nu e exclus sa existe alte tarife), pe mine m-a costat de ~50 de RON la prima si ~50 RON la cea de-a doua verificare, in cazul in care nu e necesara revenirea raman doar ~50 RON.
referitor la zgarieturi, julituri pe spoilere nu au avut nimic de obiectat nici la mine nici la altii inaintea mea, au respins insa o masina cu o indoitura pe aripa spate provenita evident in urma unei coliziuni.
actele necesare, asa cum a spus si cristio mai sus: in original - talon, carte de identitate, buletin. pe asigurare (pe care o tin in talon) nu am vazut insa sa verifice ceva

This post has been edited by valiusbug: 22 Apr 2007, 18:26


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 May 2007, 20:00
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Am fost la Dacoserv Militari si am facut ITP. La ei ITP pt 1400cmc si Euro 2 costa 55RON si revenirea e gratis daca va reparati masina la ei.
S-au purtat acceptabil (mi-au rupt agatatoarea de la tija capota si au lasat capota jos ca sa nu vad ce au facut, timp de stat efectiv la ITP 20min.), partea proasta este ca nu poti face programare.
Au verificat chestiile de bun simt si au acordat atentie deosebita la frane, noxe, si mecanica (joc la roti, etc).

P.s: Nu sunt pervers..smile.gif

This post has been edited by nh1980ro: 10 May 2007, 20:01


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trufasel
post 12 May 2007, 10:06
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 9 August 05




Salutare,

Ieri am fost si eu la ITP si am avut probleme cu noxele sad.gif si cu bucsi bara stabilizatoare. As vrea sa aflu ceva sfaturi legat de noxe.....stie cineva care este valoarea maxim admisa pt opacitate la motoare turbo diesel Euro2?...e un coeficient K(m-1) pe bonul de analiza care la mine are valoarea in jur de 6,5-7 pe cele 3 masuratori.

A doua problema e ca mi-a turat dobitocul ala motoru pana la 4400 ture cu toate ca valoarea constructiva e de 4000 si pe deasupra imi zice si la final ca nu prea se tureaza...ca ar trebui sa ajunga la 4800-5000 wub.gif . Pot aparea probleme din cauza asta?


--------------------
Renault Megane Classic 2000, 1.9 dTi
trufasel
Renault Megane Classic, 1.9dTi, 98CP, 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 12 May 2007, 10:58
Post #23


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




@trufasel:

Si la mine a dat nasol la noxe prima data cand m-am dus. Scotea fum ca locomotiva cand a turat-o nea' ala pana la 4000 de ture si peste!
Deci da, se testeaza la 4000 de ture noxele. Ca si cantitate de "funingine"/mp, trebuie sa fie pana la 4,5 daca imi amintesc corect. A mea scotea 6 atunci sau chiar peste...
"Desfundarea" a fost facuta cu un drum pana la mare si inapoi cu reprize de viteza a 4-a pana la 110km/h si motorina EURO5. La intoarcere scotea fum cam ca o tigara asa... i-a iesit lu' nenea o valoare de 2 - 2,5.
Succes.

LE: Sfatul meu este ca atunci cand mergi sa-ti faci ITPu' sa ai motoru' cald bine, pentru ca la turatiile alea, pe loc fiind masina, clar nu-i face prea bine daca ai motorul rece.

This post has been edited by dya: 12 May 2007, 11:00


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trufasel
post 12 May 2007, 15:07
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 9 August 05




Asta am aflat si eu ca se testeaza la turatia maxima dar asta i-a dat mai mult de 4000 si asta ma deranjeaza...pt ca in talon scrie clar ca tur max e 4000si asta a dus-o in 4400 si automat si noxele sunt mai mari...nu zic ca ar fi trecut testul dar cand o sa ma duc iar o sa-i pun in vedere acest aspect pt ca asta e incompetenta si n-am chef sa-mi f... masina toti tampitii...oricum o sa-i dau o forja inainte data viitoare si sper sa se rezolve


--------------------
Renault Megane Classic 2000, 1.9 dTi
trufasel
Renault Megane Classic, 1.9dTi, 98CP, 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 10 Apr 2010, 16:13
Post #25


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




cat costa ITP-ul la rar, daca ti-a luat talonul pt expirarea itp-ului?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 10 Apr 2010, 16:38
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Pentru Bucuresti, da un telefon la 021 9672.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 10 Apr 2010, 16:50
Post #27


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




o sa dau luni, dar eram curios azi.

RCA doar cu cartea se poate face?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 10 Apr 2010, 16:56
Post #28


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Da.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 10 Apr 2010, 19:59
Post #29


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Sfat:

In Carrefour la unul dintre brokerii aia, am cerut un RCA pe 6 luni. Mi-a facut la Carpatica . Cand am ajuns acasa am observat ca mi-o facuse pe un an dar cu suma pe care mi-a zis ca e pe 6 luni.
cum sa procedez?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 10 Apr 2010, 20:12
Post #30


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Stai potolit. Ti-a facut o reducere substantiala. laugh.gif
In "generala" am avut un profesor care zicea asa: "cine e prost, sa moara". Nu stiu cat de bine se potriveste aici poate a fost neatentie, stres, dragoste wub.gif
Faci cum crezi tu ca e mai bine, dar strict legal esti asigurat pe perioada care e trecuta in polita!


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 21:33
Forum Renault