It appears you have not yet registered with our community. To register please click here.
DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ulei motor--dCi cu filtru de particule(DPF), Ulei si filtre ulei pentru Euro V-DPF

bella
post 15 Nov 2011, 15:17
Post #1

TRACTORIST INCEPATOR

Group: Members

Salutare,

Poate ca e prea devreme(sau nu) pentru ca vreunul dintre posesorii de dCi Euro 5 cu filtru de particule sa fi apucat sa-si faca revizia.Totusi, daca moderatorii considera ca nu se suprapune cu un alt topic cred ca ar fi util sa discutam aici despre uleiul de motor si filtre de ulei potrivite/folosite/recomandate pentru motorul in discutie.

Eu din ce am inteles din cartea de garantie norma ce trebuie respectata de uleiul pentru dCi cu DPF este ACEA C3 iar ca tip de ulei 0-5w30.
Mai exista si o alta norma(sau cum s-o numi) RN0720 care se pare ca "guverneaza" tipul de ulei recomandat acestor motoare.

Asadar, discutia este deschisa. biggrin.gif

L.E.Am gasit aceste specificatii vis-a-vis de normele Renault:

Renault RN0700
Renault engine oil specification; introduced in 2007 upon introduction of the Laguna III. General requirements: ACEA A3/B4 or ACEA A5/B5.
Renault RN0710
Renault engine oil specification; introduced in 2007 upon introduction of the Laguna III. General requirements: ACEA A3/B4 + additional Renault demands.
Renault RN 0720
Renault engine oil specification; introduced in 2007 upon introduction of the Laguna III. General requirements: ACEA C3 + additional Renault demands. RN0720 is designed for use in the latest generation diesel engines equipped with DPF.

Oare ce sunt acele additional Renault demands?

This post has been edited by bella: 15 Nov 2011, 15:25

--------------------
Logan Laureate 1.5dCi-75Cp 2011 - PH-xx-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 15 Nov 2011, 15:37
Post #2

Membru autentic

--------------------
DACIA ... ...
User is online!Galerie FotoPM
+
Ampt
post 15 Nov 2011, 15:37
Post #3

Membru autentic

From: București

Din informatiile pe care le-am gasit pe marginea acestui subiect (fara sa fac reclama), acesta ar fi uleiul recomandat :
Elf SOLARIS DPF 5W-30, ACEA C4, Level C3
Norma Renault : RN 0720
Am inteles ca exista in Service-urile Dacia si varianta de Dacia Oil SOLARIS DPF 5W-30 !

--------------------
Dacia SupeRNova 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011 - B-70-UFC
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
+
bella
post 15 Nov 2011, 15:40
Post #4

TRACTORIST INCEPATOR

Merci George.
Ce ma intriga este faptul ca in carnetul de garantie spune doar norma ACEA C3 iar pe diverse site-uri spune ca motoarele Renault Euro IV/V cu DPF trebuie sa foloseasca ulei compatibil cu RN0720 care e de fapt asociata cu norma ACEA C4.

15 Nov 2011, 16:41:
QUOTE(Ampt @ 15 Nov 2011, 16:37)
Am inteles ca exista in Service-urile Dacia si varianta de Dacia Oil SOLARIS DPF 5W-30 !
*

Nu sunt nici pe departe expert dar parca totusi...

This post has been edited by bella: 15 Nov 2011, 15:41

--------------------
+
DMP
post 15 Nov 2011, 15:52
Post #5

Mumu' padurii

From: Bucuresti

In Carnet ce scrie?

Din cate am citit, pentru diesel cu DPF Renault solicita ulei cu norma RN0720.

--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
+
bella
post 15 Nov 2011, 16:09
Post #6

TRACTORIST INCEPATOR

In carnet, daca am fost eu suficient de atent, scrie doar norma ACEA C3(0-5w30) deci nimic de RN0720.
Sper sa nu ma insel...

This post has been edited by bella: 15 Nov 2011, 16:11

--------------------
+
george_scala_2004
post 15 Nov 2011, 16:12
Post #7

Membru autentic

Poate ca acele carnete au fost tiparite pe vremea Euro 4 si inca nu au apucat sa le actualizeze...si e destul de aiurea...

--------------------
DACIA ... ...
User is online!Galerie FotoPM
+
bella
post 15 Nov 2011, 16:14
Post #8

TRACTORIST INCEPATOR

Nice...de ce nu ma mir oare?
Asadar, ar trebui respectata norma ACEA C4 respectiv RN0720.

Later: Si totusi...pare-se ca si ACEA C3 poate fi folosit la motoarele cu filtru de particule dar poate doar pentru motoare cu norma de poluare Euro IV.

ACEA C3 oils are Top Tier lower SAPS1 lubricants. They are designed for use in high performance gasoline and light duty diesel engines where advanced aftertreatment systems such as Diesel Particulate Filters (DPFs) and Three Way Catalysts (TWC) are used.

Sursa: http://www.lubrizol.com/EuropeanEngineOils/C308.html

15 Nov 2011, 17:42:
QUOTE(Ampt @ 15 Nov 2011, 16:37)
Din informatiile pe care le-am gasit pe marginea acestui subiect (fara sa fac reclama), acesta ar fi uleiul recomandat :
Elf SOLARIS DPF 5W-30, ACEA C4, Level C3
Norma Renault : RN 0720
*

Din Datele aferente lui Elf se pare ca este folosit la Euro IV cu filtru de particule.
Attached File  Elf_Solaris_DPF_5w30.pdf ( 48.28k ) Number of downloads: 175

This post has been edited by bella: 15 Nov 2011, 16:42

--------------------
+
MariusWsW
post 13 Dec 2011, 10:28
Post #9

Membru

daca nu sunt indiscret, am si eu o intebare:

de ce sa folosesc ulei special pt DPF cand de fapt in mare marte motoarele sunt identice cu exceptia DPF-ului. Ca uleiul sta in baie si pe toate componentele mobile si nu ajunge in camera de ardere asa cum se intampla cu combustibilul. Ca DPF-ul are legatura stricta cu gazele evacuate. Gresesc? Unde?

multam

--------------------
Omului ii trebuie 1 an sa invete sa vorbeasca si o viata sa invete sa taca...
+
mk2
post 13 Dec 2011, 11:58
Post #10

Membru autentic

From: Bucuresti

Da, gresesti.
Tocmai ca uleiul ajuge in camera de ardere. Este aruncat de turbina - intr-o cantitate mica intr-adevar, dar ajunge.

--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
+
MariusWsW
post 13 Dec 2011, 15:57
Post #11

Membru

MK2, cu tot respectul, dar ma jignesti. Intr-atat de idiot nu sunt si crede-ma pe cuvant ca daca tu crezi ca acea cantitate, care in 10 mii de km este de maxim 100 ml, hai 250 ml afecteaza DPF, eu imi tai...toba la masina. Vreau o explicatie clara nu prostii de-astea. Oricum mersi de osteneala de a scrie

--------------------
Omului ii trebuie 1 an sa invete sa vorbeasca si o viata sa invete sa taca...
+
bella
post 13 Dec 2011, 18:57
Post #12

TRACTORIST INCEPATOR

Inainte de a cere explicatii si socoteala, de ce nu ne explici cu argumente documentate ceea ce afirmi?.... sleep.gif

<span class='edit'>14 Dec 2011, 10:51:</span>
QUOTE(MariusWsW @ 13 Dec 2011, 10:28)
daca nu sunt indiscret, am si eu o intebare:

de ce sa folosesc ulei special pt DPF cand de fapt in mare marte motoarele sunt identice cu exceptia DPF-ului. Ca uleiul sta in baie si pe toate componentele mobile si nu ajunge in camera de ardere asa cum se intampla cu combustibilul. Ca DPF-ul are legatura stricta cu gazele evacuate. Gresesc? Unde?
multam
*

Ia te uita aici:
Low Ash Lube Oil

CJ-4 is the American Petroleum Institute (API) lube oil specification for engines using exhaust aftertreatment such as a Diesel Particulate Filter (DPF) and cooled Exhaust Gas Recirculation (EGR). Commonly known as “low ash” oil, it is more resistant to heat and leaves lower amounts of ash deposits when it does burn off during the combustion process. The lower ash content of the oil enables the DPF to reach the EPA mandated 4,500 hour ash cleaning service interval for engines above 174 hp (130 kW).  However, Cummins expects to extend this service interval to 5,000 hours.

In Europe, the equivalent specification to CJ-4 low ash oil is ACEA E9, which was also introduced specifically for engines using exhaust aftertreatment. CJ-4 was first introduced for use with EPA 2007 on- road engines and is now the industry recommended specification for Tier 4 Interim engines, as is ACEA E9 in Europe for Stage IIIB engines.

So Why The Oil Spec Upgrade?
Tier 3 off-road engines in North America can currently use the API CH-4 spec introduced in 1998 or the CI-4 spec introduced in 2002. However, using EGR and a DPF significantly increases demands on lube oil performance. Here’s why:

EGR: by operating at elevated temperatures EGR creates additional demands on the lube oil. Recirculating the exhaust gas results in higher amounts of soot (the hard carbon particles in the exhaust) for the lube oil to hold in suspension. CJ-4 and E9 oil are formulated to deal with these higher soot loadings and prevent premature engine wear.

DPF: small amounts of the engine oil are consumed by the combustion process, this results in the formation of incombustible ash. This ash is formed from the base stock and trace minerals found in the oil additive pack. The DPF traps the ash in the same way it traps particulate matter (PM). However, the ash remains incombustible in the DPF - unlike the PM which is oxidized. CJ-4 and E9 low ash oil help extend the ash cleaning interval to its maximum level, as they contain a lower level of trace minerals within the additive pack to generate less ash. The CI-4 spec introduced in 2002 does not have a low ash formulation.

The new CJ-4 is backwards compatible so it can also be used in engines meeting Tier 3/Stage IIIA and other previous emissions regulation standards as long as the engine is also operating with ultra-low sulfur diesel ULSD) fuel (15 ppm or less sulfur content).

Cummins highly recommends the use of a high quality heavy-duty engine oil, such as Valvoline Premium Blue, which meets or exceeds the API performance classification CJ-4.  The CJ-4 classification indicates that the lube oil has been specifically designed to work with both cooled EGR and exhaust aftertreatment when using Ultra-Low Sulfur Diesel of 15 ppm sulfur content.

Will oil change intervals stay the same?
Yes. Oil change intervals will remain the same when using low ash lube oil.

This post has been edited by bella: 14 Dec 2011, 10:51

--------------------
+
EUGEN2008
post 14 Dec 2011, 13:04
Post #13

Membru autentic

From: Brasov

eu am inteles altceva , ca in momentul in care se face curatirea filtrului de particule (intentionat sau in mod aleator) arderile care au loc degaja o caldura foarte mare care deterioreaza usor uleiul obisnuit, uleiul asta cu "specificatii" isi pastreaza proprietatile si la temperaturi mai inalte astfel ca nu e nevoie sa schimbi uleiul dupa o regenerare a filtrului. Probabil ca dupa o regenerare a filtrului la un motor cu ulei obisnuit in el , se aprinde martorul de ulei dupa regenerare din cauza uleiului compromis. Si decat sa schimbi uleiul dupa bunul plac al filtrului de particule mai bine bagi de care trebuie , nu?

--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
+
paul_p
post 30 Oct 2012, 00:40
Post #14

Membru autentic

From: Somewhere over the rainbow

Desi a trecut 1 an de la postare concluzia din postul anterior merita inca toata consideratia smile.gif .

This post has been edited by paul_p: 30 Oct 2012, 00:54

--------------------
Focus Cariboo Peak Disc - 2010
Buy an Aerosol Grey Machine for your own home today!
+
mdaniel76
post 27 Nov 2012, 01:53
Post #15

Membru incepator

eu am folosit la ultima revizie ulei motul xclean 5w40, scrie ca este pt filtru de particule. dar pe site-ul motul este uleiul best reccomended. pana acum merge impecabil, dintre toate uleiurile folosite aral, castrol, elf, de motul sunt cel mai multumit.

--------------------
Dacia Logan 2008, Prestige 1.5dci 85cp - b 85 gxm
+

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
DaciaClub
Random Picture Google search Last addition
Imagine aleatoare
căutare personalizată
Ultima imagine adaugata

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Time is now: 21st October 2014 - 07:20
Forum Renault Server hosting