DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot ciudat la schimbarea treptelor de viteza, Acelasi zgomot la frana de motor si

jumperu
post 5 Oct 2005, 08:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




Eu la Logan am avut urmatoarele probleme in 4 luni ,5000 km :
- comutator faruri defect (schimbat dupa 2 saptamani )
-balamale usi slabite (reparat pe loc )
-zgomot ciudat la schimbarea vitezelor,frana de motor si mers inapoi (nerezolvat nici pana acum ,cam trei luni )

-vopseaua sarita de pe masina

Cea mai neplacuta faza am avut-o atunci cand , pentru zgomotul de la schimbarea treptelor de viteza, service-ul nu a reusit sa-i dea de cap si a fost nevoie de un delegat trimis special de uzina Dacia sa faca constatarea.Acesta a plecat cu mine si inginerul de la firma care mi-a vandut masina in traseu sa vada si delegatul Dacia ce zgomot se aude .Dupa ce a auzit si dansul acele zgomote ne-am intors la service si a cerut o laveta inginerului ca sa mai iasa o data la un test cu masina in traseu , cerand in mod expres ca eu sa cobor din masina ca este secret profesional ceea ce incearca dansul sa faca cu masina mea si sa astept pana se intorc dansii din traseu ,lucru cu care nu am fost de acord pentru ca am dorit si eu sa aflu ce hiba are masina .Ascultand dorinta mea dansul nu a mai fost de acord sa faca si al doilea test cu mine in masina . Binenteles ca am plecat cu masina cum am venit dupa 5 ore pierdute si mi-au spus ca daca am o nemultumire sa sun la vocea clientului sa ma lamureasca.Am sunat la vocea clientului si am reusit sa vorbesc cu dansii dupa 15 minute lasat pe robot in asteptare explicandu-le situatia in care ma aflam . Dupa discutia telefonica lucrurile au ramas la fel , spunand dumnealor despre anumite proceduri interne .Intamplator in aceeasi zi m-am intalnit cu un cetatean care avea aceleasi probleme tehnice la masina ca si mine ,numai ca dansul era pentru a noua (9) oara si nu i-au rezolvat zgomotul de la masina nici atunci , plecand si dansul ca si mine cu problema nerezolvata . Tot de la dansul am aflat ca ar fii vorba de un defect de fabricatie ,iar cei de la Dacia sunt depasiti momentan de situatie .

Rusine celor de la Dacia pentru masinile si serviciile care le fac .

Un cumparator Logan nemultumit

Daca considerati necesar lasati-mi mesaj si va trimit un numar de telefon





05 octombrie 2005

This post has been edited by jumperu: 5 Oct 2005, 14:01


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 5 Oct 2005, 09:33
Post #2


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Poate ar trebui sa schimbi service-ul si sa ceri in scris la Dacia inlocuirea cutiei de viteze. Oricum pana nu trimiti ceva scris (recomandata) nu o sa se miste nimic.

In orice caz ce ai scris trebuie sa ajunga la Dacia / Renault / ANPC, nu aici.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 5 Oct 2005, 09:42
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




Service-ul AUTOMARCUS .Cel cu secretul profesional era inginerul delegat trimis de Uzina Dacia la Service pentru a face constatarea.In curand cred ca o sa merg la OPC , ca m-am saturat de drumuri si bani pierduti.
Cei de la Uzina Dacia cunosc cele intamplate .

Multumesc pentru sfaturi

This post has been edited by jumperu: 5 Oct 2005, 09:45


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 6 Oct 2005, 08:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Poti sa detaliezi te rog ce fel de zgomot se aude cand schimbi vitezele?
Si eu am o problema la cutia de viteze: cand e "rece", adica primii 3-4 km dimineata, cu cat e mai frig, cu atat intra mai greu in vitezele 1-2. Se simte ca si cum ar freca de ceva, si trebuie sa apas mai tare cand intra in viteza.
Am avut si eu probleme cu comutatorul de faruri (nu ramanea faza lunga), l-am schimbat pe garantie (acum 8-9 luni), dar de o vreme se misca tot mai greu, trebuie sa apas serios pe el cand semnalizez..

Later Edit: am uitat sa adaug ca am fost in service chiar dupa ce am cumparat masina, si s-au uitat si inginerii din Pitesti la cutie, dar au zis ca in timp se mai rodeaza, si nu va face asa...

This post has been edited by testike: 6 Oct 2005, 08:16


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 6 Oct 2005, 09:35
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Daca are vreo relevanta (eu cred ca da):
Masina mea a venit pe 20 iunie, cu toate ce trebuia sa vina pe 03. Cineva de la Floreasca de unde trebuia sa o ridic mi-a spus -neoficial- ca "francezii", probabil vreo comisie, au oprit transporturile de saptamana aceea si au intors toate masinile pentru control. Verificand la alti dealeri am aflat ca, intr-adevar, nici ei nu au primit transporturile programate pentru respectiva saptamana. Dupa multe telefoane si scandal monstru la VC, mi se spun diverse variante, ba ca stau prost la transport ca n-au trailere, ba ca nu s-a fabricat ca au intarzieri, etc. Mi se promite o data sigura la care imi va veni masina si pe care pana la urma au respectat-o.
In sfarsit vine masina. Totul OK doar ca avea 42 Km la bord, cam mult zic eu. Cautand prin masina gasesc la parasolar o serie de hartii din care citez:
"verificat si constatat: 1.lipsa freon in instalatie; 2.zgomot cutie viteze tr. IV si V"
"bon de transfer la sectia ...xxx..."
"schimbat cutie viteze, serie veche ...xxx..., serie noua ...xxx..." (scris cu pixul de nea Gigi pe bonul de transfer).

Sunt multumit de masina, pana acum (6000 Km) nu am avut nici o problema (in afara luminii din torpedo si a fasaitului la frana odata cu "lasarea" acesteia intr-o oarecare masura, probleme minore zic eu).
Deci se pare pana la urma ca orice zvon se bazeaza intr-o oarecare masura pe ceva real, iar dealerii mai stiu si ei ce zic (cateodata).
Si ca la Dacia (Mioveni=zona crepusculara) orice e posibil (oare n-ar putea din greseala sa scoata un BMW in loc de LGN?). wacko.gif

This post has been edited by Danco: 6 Oct 2005, 09:46


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 6 Oct 2005, 10:08
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




La schimbarea vitezelor si la frana de motor se sude un clonc ,parca ar fi o lovitura de fier pe fier .In treapta 1 si 2 este adevarat ca si mie imi intra mai greu in viteza chiar caraie atunci cand din miscare bag in treapta 1,parca se agata in ceva .Mai caraie uneori cand bag in marsarier.



This post has been edited by jumperu: 6 Oct 2005, 10:41


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 6 Oct 2005, 10:43
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




Ce spuneti de asta !!!
Cand am fost in service ultima data am vazut un Logan visiniu ,motor 1.6 (cred ca era Laureate ) la 0 Km care era neridicat de proprietar ,si a fost lovit la plafon cand a fost dat jos de platforma, iar un salariat era disperat de telefoanele celui care era vinovat de lovire pentru ca se apropia timpul cand urma sa vina proprietarul sa-l ridice .Bietul om nici nu stie ca masina lui a fost reparata si revopsita fara ca el sa faca un kilometru cu ea .

Niste nemernici

This post has been edited by jumperu: 6 Oct 2005, 11:07


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 6 Oct 2005, 11:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




Si mie imi troncanea la schimbarea vitezelor... dupa ce am lovit teava de esapament intr-un obstacol. Rezolvarea: indreptarea (cu mana) unui scut termic (tablele alea de aluminiu gofrat) care se deformase si tinea tija care duce de la cutie la maneta.

off-topic: poate mecanicul ala stia vreun combo, ca la jocuri, o anumita ordine de schimbare a vitezelor da drumul la nitro biggrin.gif

This post has been edited by dragos.avramescu: 6 Oct 2005, 11:09


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 6 Oct 2005, 11:23
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(dragos.avramescu @ 6 Oct 2005, 11:08)
Si mie imi troncanea la schimbarea vitezelor... dupa ce am lovit teava de esapament intr-un obstacol. Rezolvarea: indreptarea (cu mana) unui scut termic (tablele alea de aluminiu gofrat) care se deformase si tinea tija care duce de la cutie la maneta.

off-topic: poate mecanicul ala stia vreun combo, ca la jocuri, o anumita ordine de schimbare a vitezelor da drumul la nitro  biggrin.gif
*




Eu inca nu am lovit-o .S-au uitat aia de la service de 5 ori pe sub ea si nu au descoperit nimic acolo . Delegatul de la Dacia Pitesti cand a venit la constatare , a decis sa-mi schimbe un tampon sau cam asa ceva la motor sau la cutie dar , nu le aveau in service
asa ca , mai trebuie sa mai astept o saptamana sa vad daca de acolo este buba .

This post has been edited by jumperu: 6 Oct 2005, 11:24


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 6 Oct 2005, 11:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Salutare
Si a mea a fost amanata in iunie ridicand-o abia pe 18 iunie,dar nu am nici o problema cu ea,la inceput intra mai greu in viteze dar dupa cam 1000 km a inceput sa-si dea drumul,acum bag in a I a chiar daca nu sunt oprit complet.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 11 Oct 2005, 12:16
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(jumperu @ 5 Oct 2005, 08:57)
Eu la Logan am avut urmatoarele probleme in 4 luni ,5000 km :
- comutator faruri  defect (schimbat dupa 2 saptamani )
-balamale usi slabite (reparat pe loc )
-zgomot ciudat la schimbarea vitezelor,frana de motor si mers inapoi  (nerezolvat nici pana acum ,cam trei luni  )

-vopseaua sarita de pe masina

  Cea mai neplacuta faza am avut-o atunci cand ,  pentru zgomotul de la schimbarea treptelor de viteza,  service-ul nu a reusit sa-i dea de cap si a fost nevoie de un delegat trimis special de uzina Dacia sa faca constatarea.Acesta a plecat cu mine si inginerul de la firma care mi-a vandut masina in traseu sa vada si delegatul Dacia ce zgomot se aude .Dupa ce a auzit si dansul acele zgomote ne-am intors la service si a cerut o laveta inginerului ca  sa mai iasa o data la un test cu masina in traseu  , cerand in mod expres ca eu sa cobor din masina ca este secret profesional ceea ce incearca dansul sa faca cu masina mea si sa astept pana se intorc dansii din traseu ,lucru cu care nu am fost de acord pentru ca am dorit si eu sa aflu ce hiba are masina .Ascultand dorinta mea dansul nu a mai fost de acord sa faca si al doilea test cu mine in masina . Binenteles ca am plecat cu masina cum  am venit dupa 5 ore pierdute si mi-au spus ca daca am o nemultumire sa sun la vocea clientului sa ma lamureasca.Am sunat la vocea clientului si am reusit sa vorbesc cu dansii dupa 15 minute lasat pe robot in asteptare explicandu-le situatia in care ma aflam . Dupa discutia telefonica lucrurile au ramas la fel ,  spunand dumnealor despre anumite proceduri interne .Intamplator in aceeasi zi m-am intalnit cu un cetatean care avea aceleasi probleme tehnice la masina ca si mine ,numai ca dansul era pentru a noua (9) oara si nu i-au rezolvat zgomotul de  la masina nici atunci ,  plecand si dansul  ca si mine cu problema nerezolvata . Tot de la dansul am aflat ca ar fii vorba de un defect de fabricatie ,iar cei de la Dacia sunt depasiti momentan  de situatie .

Rusine celor de la Dacia pentru masinile si serviciile  care le fac .

Un cumparator Logan  nemultumit

Daca considerati necesar lasati-mi mesaj si va trimit un numar de telefon

05 octombrie 2005
*



Salut ,
Astazi ,11 octombrie 2005 am fost chemat la service(al 7 -lea drum l ) , sa-mi schimbe niste piese ca sa-mi dispara acel " clonk " care imi apare la schimbarea treptelor de viteza ,frana de motor,mers inapoi ... dar ,am plecat cum am venit chiar daca , mi-au schimbat planetara dreapta ,suportul care tine grupul motor si o bieleta care este unde-va pe sub cutia de viteze .A ramas sa ma sune de la service ca sa imi spuna la ce concluzie au ajuns cu cei de la uzina si ce ar mai trebui incercat pentru rezolvarea promlemei .Service-ul si Uzina sunt neputinciosi deocamdata . Daca este cine-va care a mai avut asemenea probleme , poate imi spune si mie cum le-a rezolvat ca m-am saturat de atatea drumuri si bani pierduti .
Alo, Dacia unde ajungem in felul asta !!! Cand va vad reclamele la televizor imi vine sa-l sparg .Ne schimbati viata in rau si nu in bine cu masinile voastre .
Astept mesajele voastre .


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 3 Nov 2005, 00:20
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




Servicii-le la Dacia sunt jalnice !!
Nici pana acum nu a fost remediata problema cu zgomotu la cutie.
Astazi a fost a patra oara cand a fost testata masina de cei trimisi de uzina sa solutioneze problema si a 11-a oara in service de cand am cumparat masina.Ultima data erau 5 ingineri de uzina care se uitau unul la altul ca in desene animate , si pe langa asta mai erau si artagosi cu noi si ne trimeteau afara din hala , ca le ceream socoteala de cate ori mai trebuie sa ne prezentam la service pana ne rezolva problema . Nu inteleg de ce nu se scrie unde-va de cate ori ne-am prezentat la service cu masina ,pentru ca la o adica , pot sa-ti spuna ca esti prima oara cu masina la ei , si de ce nu dau un raspuns scris la cele constatate .Este atat de greu ... sa vina toti intr-o zi si sa testeze masina pe toate partile si sa te scuteasca de atatea drumuri inutile .Ei vin cate unul ,doi , de fiecare data alte persoane si apuca-te frate si plimba-i pe toti sa vada fiecare cum face masina dupa care ,te trimit acasa sa astepti un telefon de la Vocea Clientului cu ce au constatat , sau iti transmit urmatoarea programare la service pentru o noua testare . Am mai facut o sesizare la ANPC acum o luna in urma si nu am primit nici un raspuns pana acum ! mad.gif
Unde este respectul fata de client Dacia Renault !!!
Daca aveti ceva idei , le astept .

This post has been edited by jumperu: 3 Nov 2005, 10:29


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Nov 2005, 13:26
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Intocmesti de fiecare (repet - de fiecare data) un proces verbal de constatare cu toti aia care vin sa verifice. Ii pui sa semneze, si pe aia din service.
2. Probabil ca trebuie sa schimbi cutia... Eu m-as tine de capul lor+ANPC


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 3 Nov 2005, 13:58
Post #14


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(jumperu @ 3 Nov 2005, 01:20)
Servicii-le la Dacia sunt jalnice !!
Nici pana acum nu a fost remediata problema cu zgomotu la cutie.
Astazi a fost a patra oara cand a fost testata masina de cei trimisi de uzina sa solutioneze problema si a 11-a oara in service de cand am cumparat masina.
*



Extras din HG 394/95:

Art. 24. - Prestatorii de service au obligatia sa efectueze operatiunile de service asupra produselor de folosinta indelungata aflate in perioada de garantie, in cel mult 10 zile de la data inregistrarii reclamatiei consumatorului.

Art. 25. - Orice reclamatie a consumatorilor, facuta in cadrul termenului de garantie, in legatura cu modul de efectuare a lucrarilor de service, nesolutionata de unitatea prestatoare in termen de 10 zile de la data inregistrarii, va fi adresata vanzatorului care a comercializat produsul sau, dupa caz, organului teritorial al Oficiului pentru Protectia Consumatorilor.

Art. 14. - Produsele de folosinta indelungata defectate in termenul de garantie, atunci cand nu pot fi reparate sau cand durata de nefunctionare din cauza deficientelor aparute in termenul de garantie depaseste 10% din termenul de garantie, la cererea consumatorului, vor fi inlocuite de vanzator sau acesta va restitui consumatorului contravaloarea actualizata a produsului respectiv.
Restituirea contravalorii actualizate a produsului se va face la cererea consumatorului si in cazul unor defectiuni repetate (cel putin 3 defecte in prima jumatate a perioadei de garantie) sau in cazul defectarii produsului care a fost deja inlocuit.

Art. 15. - Produsele de folosinta indelungata care inlocuiesc produsele defecte in cadrul termenului de garantie vor beneficia de un nou termen de garantie, care curge de la data preschimbarii produsului.

Pentru cei care au nevoie de suportul legii în lupta cu reprezentanțele locale Dacia și cu Vocea Clientului, la adresa:

http://daciaclub.tehnoplus.net/daciaclub/d...aconsumatorului

găsesc textele de lege pe care producătorii, vânzătorii și atelierele de depanare trebuie să le respecte - la minimum - mai sunt și alte legi pentru ei.

This post has been edited by DFA: 3 Nov 2005, 14:21


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 3 Nov 2005, 21:24
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




In primul rand va multumesc pentru interes si sugestii .
Acum o luna in urma , am cerut delegatilor de la uzina sa-mi dea in scris ce au constatat la masina si care ar fii solutia pe care o vad dumnealor .Au refuzat aceasta solicitare a mea .Mi-au comunicat ca," nu sunt abilitati pentru asa ceva" si sa ma adresez la Vocea Clientului pentru lamuriri .Cei de la Service nu misca nimic fara acordul delegatilor de la uzina .Ce sa fac?Cu forta nu pot sa-i pun sa semneze vre-o hartie .

Va trimit mai jos raspunsul la un mesaj trimis de un cetatean care are probleme identice cu ale mele .

' Buna dimineata
Ieri, la service, i-au schimbat planetarele si nu au rezolvat problema,
iar
aseara ne-au sunat ca problema este de la motor, si il vor inlocui.
Masina a
ramas la service, asteptam motorul.
Personal, sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa avem masina, dar nu
se
stie niciodata.... '

Cam asa stau lucrurile cu cei de la Dacia !!! mad.gif
O sa mai incerc la ANPC sa vedem ce spun si ei .


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barso
post 3 Nov 2005, 22:01
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 November 05




Despre calitatea service-ului de la Dacia nu are rost sa mai discutam , scump si prost.In ceea ce priveste cloncanitul de la pedala de ambreiaj in momentul schimbarii vitezelor mie mi-a aparut dupa vreo 4000 km si ma mai enerveaza si in ziua de astazi pentru ca "specialistii" de la Dacia (RentCarService-CT) nu i-au dat de capat si au zis ca este ceva normal si CUNOSCUT!?!?!Sa nu-mi fac probleme si sa merg cu ea asa.... probabil pana o sa crape.Mentionez ca nu am atins cu absolut nimic masina pe dedesubt si nu a sarit nici vreo piatra...de...daca are cineva vreo idee ce ar putea fi nu e rau daca ne spune si noua pentru ca la service...Dumnezeu cu mila.Daca mai apare si alta problema ...o vand si nu imi mai iau lucru facut in Romania.Am sperat ca s-a schimbat ceva in mentalitatea Dacia-Renault dar se pare ca s-au prostit cei de la Renault...


--------------------
Dacia Logan Ambition - ct04bpk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 3 Nov 2005, 22:28
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(barso @ 3 Nov 2005, 22:01)
Despre calitatea service-ului de la Dacia nu are rost sa mai discutam , scump si prost.In ceea ce priveste cloncanitul de la pedala de ambreiaj in momentul schimbarii vitezelor mie mi-a aparut dupa vreo 4000 km si ma mai enerveaza si in ziua de astazi pentru ca "specialistii" de la Dacia (RentCarService-CT) nu i-au dat de capat si au zis ca este ceva normal si CUNOSCUT!?!?!Sa nu-mi fac probleme si sa merg cu ea asa.... probabil pana o sa crape.Mentionez ca nu am atins cu absolut nimic masina pe dedesubt si nu a sarit nici vreo piatra...de...daca are cineva vreo idee ce ar putea fi nu e rau daca ne spune si noua pentru ca la service...Dumnezeu cu mila.Daca mai apare si alta problema ...o vand si nu imi mai iau lucru facut in Romania.Am sperat ca s-a schimbat ceva in mentalitatea Dacia-Renault dar se pare ca s-au prostit cei de la Renault...
*



Fii mai atent la acel " clonK " si urmareste ce sa mai scris, ca sa nu ai surpriza sa fie ceva mai grav la cutie sau motor si nu doar un simplu zgomot la pedala de ambreiaj .


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barso
post 3 Nov 2005, 22:55
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 November 05




Nu cred ca este vorba de o problema la motor, ci mai degraba ceva la mecanismul ambreiaj, disc,rulment,tija sau vreo bucsa ceva dar pentru asta trebuie putina bunavointa si cunostinte elementare de mecanica, ceea ce nu prea gasesti in service-ul RentCar din Constanta.Ma felicit oricum ca am facut garantia de 3 ani pentru ca asa cum se prezinta situatia probabil ca pana nu crapa ceva nu iti schimba astia nimic si in trei ani tot o sa se vada ceva evident din treaba asta . O fac in garantie si o vand inainte de trei ani...asta este ...iti dai seama de fiabilitate abia dupa cateva mii de kilometrii sau ani.Chestia e ca nici nu stii ce masina sa-ti mai cumperi la pretul asta.Nemtii au inceput sa dea si ei buleala, de italieni nu mai vorbim, singurii ar fi japonezii dar si astia sunt cam scumpi....vom vedea..Oricum Jumperu,multumesc pentru sfat si nu te lasa dus de nas de amatorii de la Dacia-Renault si daca e nevoie poti sa mai faci si o sesizare la ANPC si sa fi mai insistent ca altfel nu rezolvi nimic .


--------------------
Dacia Logan Ambition - ct04bpk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Nov 2005, 09:56
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai oameni buni, voi pe ce lume traiti?
Pai eu v-am zis sa le cereti LOR sa intocmeasca PV-ul?
Nu, il faceti voi, cu manuta voastra, si mentionati "Azi.... la ora... in service-ul..., in prezenta "mea" si a ..... din partea service-ului si a .... din partea Dacia s-au facut verificari legate de sustinerea mea ca ..... In urma acestor verificari rezultatul a fost ca.... (se va inlocui piesa, ca s-a inlocuit, ca etc)"
Si ii puneti sa semneze. Si le spuneti sa va treaca in carnetul de garantie constatarea. Nu vor, ii amenintati cu ANPC-ul pentru nerespectarea prevederilor legate de garantii la bunurile de folosinta indelungata. Nici asa nu vor, faceti reclamatia la ANPC.
Si mentionati pe PV numitii .... au refuzat sa semneze/scrie in carnetul de garantie etc.
Trimiteti acest PV la VC si anexat la scrisoarea de la ANPC.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 4 Nov 2005, 11:13
Post #20


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Eu de cate ori am calcat la dealer/service am cerut numele celui care ma servea. Inainte de a se apuca de orice. Chiar si la telefon. I-am notat frumusel ca sa stiu cu cine am interactionat. biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dras
post 4 Nov 2005, 13:22
Post #21


Driver


Group: Members
Posts: 163
Joined: 21 November 04
From: Bucuresti




La mine nu e nici un clancanit.
De cand s-a facut vremea mai rece, pana se inclazeste klumea motorul (adica pana ajung la 4 linii dry.gif ) de fiecare data cind bag I-a sau a II-a se aude un scartait, ca si cum s-ar freca un cauciuc. Dupa ce se incalzeste motorul, scartaitul dispare.
Nu-mi dau seama daca e ceva grav, dar oricum ma enerveaza zgomotul. Acum am 11500 km si ma gandeam sa ma duc cu problema la revizia de 15000 km, dar, repet, nu stiu daca e ceva grav.
Mai are cineva aceleasi simptome?


--------------------
Honda Accord Executive 2007 / 2.0 A/T 155CP - B-74-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Nov 2005, 13:57
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cauta pe topicul de zgomote logan, si o sa vezi cum au uns oamenii burduful de trecere a schimbatorului prin podea si le-a trecut scartaitul..
PS: rog a se evita scrierea tip mirc...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dras
post 4 Nov 2005, 14:28
Post #23


Driver


Group: Members
Posts: 163
Joined: 21 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 4 Nov 2005, 13:57)
Cauta pe topicul de zgomote logan, si o sa vezi cum au uns oamenii burduful de trecere a schimbatorului prin podea si le-a trecut scartaitul..
PS: rog a se evita scrierea tip mirc...
*



multumesc mult. o sa incerc sa vad cum se comporta


--------------------
Honda Accord Executive 2007 / 2.0 A/T 155CP - B-74-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 5 Nov 2005, 22:26
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




Salutare la toata lumea
Vreau sa va spun ca zgomotul de care v-am tot vorbit, nu a disparut nici cand a fost schimbat motorul .Se pare ca este o problema care i-a bagat in ceata rau de tot pe cei de la Uzina Dacia .Uzina a hotarat sa duca masina la Pitesti sa o desfaca bucati , pentru ai da de cap la acel zgomot . popa.gif In timpul cat masina este la ei ,au propus proprietarului o alta masina la schimb . Se pare ca au inceput sa se miste mai repede de cand a inceput ANPC-ul sa-si arate coltii la ei de atatea reclamatii .M-au sunat cei de la OJPC Arges si mi-au comunicat ca Uzina s-a angajat sa rezolve problema in maxim 10 zile , si ca l-au schimbat pe francezul care se ocupa de problemele astea .Vom trai si vom vedea daca sa schimbat ceva .Astept cu mare interes sa vad cum se rezolva problema colegului meu de suferinta , ca sa stiu la ce sa ma astept . gun3.gif

O sa va tin la curent .

This post has been edited by jumperu: 5 Nov 2005, 22:49

Attached thumbnail(s)
DSC02843.jpg ( Size: 140.09k ) Number of downloads: 2264


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 7 Nov 2005, 23:05
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




Astazi m-au chemat cei de la Uzina Dacia sa -mi ia masina la Pitesti si mi-au dat alta masina in loc pana imi rezolva problema ! Sper sa se tina de promisiune si sa-mi aduca masina pana vineri .Sa vedem cat de repede si bine !Am mai constatat ca domnul Rosu , cel care a preluat masina a fost mult mai amabil si sincer , fata de inspectorii " galactici " care mi-au testat masina de 4 ori la service , fara nici-un rezultat .S-ar parea ca interventia ANPC - lui i-au mai trezit din amorteala si lucrurile au inceput sa se miste .

Mult noroc


--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Nov 2005, 09:35
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si acu o intrebare mica am si eu: la masina care ti-au dat-o, se aude acelasi cloncanit?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jumperu
post 8 Nov 2005, 10:28
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 October 05
From: Bucuresti




Salut Klaus !

Masina care mi-au dat-o,( Laureate visiniu metalizat , motor 1.6 , cu numarul AG - 07 - PNZ ) are cam 19.000 km si am testat-o sa vad daca are acel " clonk " si nu am sesizat nici-un zgomot suspect pana acum .Cred ca am ghinion cu masina care am cumparat-o .Este un Logan Laureate cu motor de 1.4 si 5500 km la bord.

Astept rezultatul celor de la Uzina ,ca sa vad ce au descoperit la ea .

Numai bine



--------------------
Dacia Logan Laureate - golan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 12 Nov 2005, 09:36
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Si eu am Laureate 1.4 si face exact la fel. Am ~ 5200 km. Clampanitul se aude atunci cand schimb vitezele si ridic mai brusc piciorul de pe ambreiaj, si in deccelerare. O sa merg si eu in service sa vad ce zic "meseriasii". A lu' taicameu deocamdata nu se comporta la fel, dar are ~ 1200 km.
Tot ca un clampanit fier pe fier se aude si pe drum cu denivelari, chiar daca merg foarte foarte incet (cu viteza I-a). Din cand in cand mai face cate un "clamp".
Ma enerveaza si ca s-a intarit pedala de acceleratie si nu-mi explic de ce. Parca e si mai lasata fata de cum era initial.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 13 Nov 2005, 11:30
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




am avut si eu un "clonc" care se manifesta la schimbarea treptei de viteza si in frana de motor, cand luam piciorul de pe acceleratie brusc.

am fost la service meridian de pe oltenitei, si-a batut un ciocanar joc de masina in toate felurile, i-a dat niste socuri de am crezut ca se rup toate tampoanele, pana murea motoru', si n-a reusit sa isi dea seama de unde vine, si ca e normal ca e motoru subturat bla bla ca nu face daca o turezi calumea la vreo 2500-3000rpm)

acum am ~20000km, intre timp a disparut de la sine, in cateva mii bune de km (am scris mai detaliat pe topicul cu zgomote ceva mai in urma)

cred ca zgomotul provenea de la tamponul anti-balans (am pus-o pe o rampa, din aceea cu fanta in podea, si am provocat zgomotul in timp ce cineva era sub masina, si mi-a spus ca de acolo provenea..)

se mai poate ca zgomotul sa fi fost si de la cablul ambreiajului, unde e prins de urechea cutiei de viteza - cred asta pentru ca simteam uneori zgomotul si in pedala de ambreiaj..

This post has been edited by bassfreak: 13 Nov 2005, 11:31


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
novio
post 13 Nov 2005, 15:37
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 13 November 05
From: ... din anticul Aegyssus.




Am un golan care are peste 9000 de km si incepand de aprox. doua saptamani am si eu un "scartait" cand schimb din a doua in a treia. Acest "scartait" cat apare cand dispare.... Maine merg la service sa vad ce spun cei de acolo.


--------------------
RENAULT Fluence Expresion/2011 - TL-11-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 06:32
Forum Renault