DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> anvelope iarna, recomandari marci, pareri

djasu82
post 29 Sep 2011, 17:07
Post #31


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




daca mai ai doua pe spate de aceeasi marca si iti mei trebuiesc doua noi le poti cumpara ... Legea spune ca nu trebuie sa ai o pereche de cauciuce de iarna de o firma si alta pereche de iarna de alta firma ... cica trebuie masina echipata cu 4 cauciuce de aceeasi firma .
Trebuie sa fie M+S sau de iarna .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 29 Sep 2011, 17:24
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




eu am pe masina acum dayton. vrei sa spui ca nu pot avea 2 dayton si 2 alta marca???


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 29 Sep 2011, 17:26
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




nu e adevarat....poti sa ai pe fata de aceeasi firma neaparat si pe spate altele 2 de aceeasi firma....pot fi si 2 cate 2, doar sa nu fie desperecheate...un cauciuc pe stanga de un fel si pe dreapta de alt fel...sau toate 4 de aceeasi firma....deci sunt 3 conditii:
1. cauciucuri de iarna sau allseason
2.toate 4 de aceeasi firma
3.sau pe fata aceleasi cauciucuri si pe spate pot fi diferite de cele de pe fata, dar si ele sa fie in pereche

This post has been edited by bogdanel88: 29 Sep 2011, 17:26


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 29 Sep 2011, 17:43
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




m-am linistit. daytonurile vechi vor fi pe spate, iar cele noi pe fata. apropo unde pot gasi legea integral pe internet ? ca numai articole de la ziare gasesc. multumesc


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 29 Sep 2011, 18:52
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




QUOTE(djasu82 @ 29 Sep 2011, 17:40)
iarna la greu drumul era nasol mai ales pe dealu negru cu 40 la ora iar pe  alte portiuni plate dar pline de zapada 60-70 la ora.
*



Sa le fi zis asta soferilor de pe Transmixt sau Dacos...


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 29 Sep 2011, 19:18
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(vad_sunete @ 29 Sep 2011, 18:43)
m-am linistit. daytonurile vechi vor fi pe spate, iar cele noi pe fata. apropo unde pot gasi legea integral pe internet ? ca numai articole de la ziare gasesc. multumesc
*



salut,

ia vezi aici:

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.pr...cam=2&idp=11985


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 29 Sep 2011, 19:33
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




george, mersi. se pare ca nu scrie nicaieri ca trebuie sa fie aceeasi firma cauciucurile.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Sep 2011, 23:11
Post #38


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Era culmea, sa reglementeze detinerea a 4 cauciucuri acelasi producator.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 30 Sep 2011, 07:19
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




nu. asa este. cauciucurile trebuie sa fie doar de iarna. atit. pot fi de la 1 pina la 4 firme...sa aiba profilul de iarna si sa fie marcate corespunzator.


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 30 Sep 2011, 09:29
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




multumesc pentru raspunsuri. atunci, nu mai ramane decat sa ma hotarasc la marca. debica sau barum. la cei la care am pus linkul mai devreme mi se par dubios de ieftine. le-am dat un email sa imi spuna in ce an sunt fabricate si mi-au zis ca nu stiu ca nu au depozit in romania si ca oricum am 2 ani garantie. dar parca nu ma incalzeste sa stiu ca sunt fabricate acu 5 ani, desi ma indoiesc. din ce am aflat despre ei, au magazin on line in romania, dar depozit si restul in ungaria si de acolo le livreaza in ro.

This post has been edited by vad_sunete: 30 Sep 2011, 09:32


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 30 Sep 2011, 09:36
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




de la ei am luat si eu acum anvelopele de iarna. facut comanda, dat adresa si in 2 sau 3 zile eramasina la poarta cu toate actele: factura, chitanta, certificat de garantie. anvelopele nu sint vechi. in cel mai rau caz pot fi de la sfirsitul anului anterior sau inceputul anului curent...

succes,


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 30 Sep 2011, 10:29
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




de la anvelonet.ro ai luat? atunci comand si eu. nu ma asteptam sa gasesc pe cineva care a cumparat de la ei biggrin.gif


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 30 Sep 2011, 11:24
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




QUOTE(vad_sunete @ 30 Sep 2011, 10:29)
multumesc pentru raspunsuri. atunci, nu mai ramane decat sa ma hotarasc la marca. debica sau barum. la cei la care am pus linkul mai devreme mi se par dubios de ieftine. le-am dat un email sa imi spuna in ce an sunt fabricate si mi-au zis ca nu stiu ca nu au depozit in romania si ca oricum am 2 ani garantie. dar parca nu ma incalzeste sa stiu ca sunt fabricate acu 5 ani, desi ma indoiesc. din ce am aflat despre ei, au magazin on line in romania, dar depozit si restul in ungaria si de acolo le livreaza in ro.
*


Si eu ma gandeam sa iau Barum,insa sunt ''made in Romania''.Cele originale se fabrica in Cehia sau Slovacia. Daca nu te deranjeaza acest aspect,cred ca sunt ok.
Pe mine personal ma tenteaza si Matador MP52(~160ron),deoarece originalele de vara de la aceeasi firma s-au comportat foarte bine.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 30 Sep 2011, 13:46
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




am fost la un service de roti si debica nu mai aveau deloc, la nici un punct de lucru din tara. mi-au recomandat insa tigar la 182 de lei bucata. cum sunt tigar? ma intereseaza sa nu ma trezesc cu galme dupa prima iarna.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian.bisty
post 1 Oct 2011, 18:56
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 24 March 07
From: Braila




Eu mi-am luat anvelope Debica iarna de la sh 4 X 80 lei =320 lei montaj + echilibrat moaca
cred ca ma vor cel putin 2 ierni
Eu mi le-am montat pe jantele de otel ca le-am pastrat , cele de aluminiu le am cu caucucuri da vara.
Cred ca am facut afacere buna cel putin scap de politie.

This post has been edited by iulian.bisty: 1 Oct 2011, 18:57


--------------------
Renault Megane 3 2015 Kadjar 2017
zxcxzcz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagoman
post 1 Oct 2011, 20:01
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 596
Joined: 8 February 05
From: jud. Satu Mare




vad: Eu am avut pe masina personala Debica Frigo Directional. Iernile 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010 si 2010/2011 din octombrie pana in Ianuarie.

Deci 3,5 sezoane cu aprox. 50.000 km de iarna. Primele 2 le-am schimbat ca erau mai tocite, si nu le-am mai pus in iarna 2010/2011. Din motive financiare am pus atunci 2 SH.

In Ianuarie am schimbat si celelate doua, s-a deformat suprafata de rulare, adevarat ca inainte am luat cu ambele roti niste gropi mari. Verdictul era ca s-au rupt firele din suprafata de rulare din cauza gropilor de peste 3 ierni. Am indoit de mai multe ori si jantele. De urgenta am gasit la vulcanizare doar 2 SH. Si asa am terminat sezonul 2010/2011.

S-au comportat extraordinar pe zapada, pe ud. Dar nu trebuie confundate cu Frigo2. Caci sunt diferite. La testele ADAC cele Frigo2 au iesit foarte slabe, cele Frigo Directional au iesit bune, adica ce merita cumparate.

Anul asta n-am gasit Frigo Directional la marimea ce-mi era necesara si n-am luat Frigo2. M-am reorientat catre Hankook I*cept RS, le-am gasit la pret foarte bun.

Ca si pret va recomand sa cautati la magazine/vulcanizari. De ex. ce am luat eu acum, pe net era intre 240-280 RON bucata. Eu le-am cumparat cu 195 RON pana la urma inclusiv montaj, echilibrat. DOT 3611.

Dupa experienta noi/sh, pentru cauciucuri de iarna, recomand NOI. Sau daca sunt SH sa nu fie mai vechi de 2 ani si profil sa fie de cel putin 10 mm. Altfel veti cumpara in fiecare sezon alt SH si pana la urma nu va fi nici o afecere per total, adica nu veti iesi mai bine la buzunar. Nu uitati ca la cauciucurile de iarna profilul minim, la care trebuie schimbate este de 4-5 mm. Adica se pare ca au "carne" totusi nu mai asigura performanta necesara.


--------------------
Renault 11 1985 TL, Skoda Fabia 2002 Comfort , - SJ-02-XLK
R11 TL 1,4 44kw 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mike1410
post 2 Oct 2011, 10:57
Post #47


membru comunist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 28 June 07
From: Bucuresti Drumul Taberei




Eu am optat pentru pirelli m+s noi noute luate in vara de prin jermania abea astept sa vad ce e de capu lor.

iarna trecuta am folosit kormoran care si-au facut treaba cu succes dar mi-am montat jenti pe 14" si nu le mai pot folosi si iarna aceasta.

oricum daca e vremea calda si in noiembrie prefer sa merg cu ratb decat sa arunc cauciucurile la gunoi in ianuarie.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2003 - B-**-***
Daca viata nu iti ofera nimic ia tu cu forta.....:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 2 Oct 2011, 12:24
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




@jagoman mersi pentru rapunsuri. chiar voiam sa stiu o parere despre debica frigo directional. daca nu voi lua marca asta voi lua tigar. m-am uitat la skoda lu fratemiu si are tigar pe ea. si din cate imi aduc aminte de asta iarna s-au comportat foarte bine. nu am avut senzatia de nesiguranta cat timp am condus-o

This post has been edited by vad_sunete: 2 Oct 2011, 12:24


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 10 Oct 2011, 15:30
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




info noi. mi-am adus aminte ca am o cunostinta pe la politia rutiera cu o functie mai inalta si l-am sunat sa ma lamureasca cu legea curului.

mi-a zis ca politia te arde daca e zapada, gheata sau polei pe jos si incurci circulatia sau ai provocat un accident din cauza ca nu esti echipat corespunzator. daca afara e uscat si nu a nins, nu a inghetat pe jos etc nu trebuie sa ai neaparat cauciucuri de iarna. dar ca e bine sa ai de iarna ca sa nu dai motive dobitocilor sa se ia de tine.
l-am intrebat si de cum trebuie sa fie cauciucurile, de aceeasi firma etc. si mi-a zis ca trebuie doar sa fie marimea care e scrisa in talon. nu conteaza ca sunt 2 noi, 2 vechi sau mai stiu eu ce.
l-am intrebat si de desenu cu fulgu si creasta de munte. mi-a zis ca e o directiva CE nu stiu care (o gasiti pe net) care reglementeaza treaba asta si ca trebuie sa fie desenat pe cauciuc. mi-am adus aminte ca pe ale mele scrie winter, m+s si parca e desenat un fulg de nea fara creasta de munte si mi-a zis ca sunt bune.

cam asta e ce am putut afla din surse mai sigure


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 11 Oct 2011, 17:26
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




LE: am gasit ceva interesant despre cauciucurile de iarna. cum banuiam... http://www.gandul.info/financiar/de-ce-nu-...de-vara-8853340


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 11 Oct 2011, 17:46
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




In sfarsit un articol mai realist.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 11 Oct 2011, 18:11
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




exact cum banuiam si cum lasa legea sa se inteleaga. deci sunt valabile numai daca circuli pe zapada gheata sau polei si incurci circulatia. eu oricum o sa imi pun cauciucuri de iarna pt mine, cum am facut in fiecare an.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mr. black
post 12 Oct 2011, 22:19
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 3 June 07
From: Bucuresti




Importatorii de anvelope din Romania nu stiu ce sa mai faca ca sa vanda cat mai mult. Nu trebuie niciun fulg, legea romaneasca face trimitere la o directiva europeana. Acolo scrie clar ca anvelopa trebuie sa aibe inscriptia M+S. Atat. Fara fulgi de nea cu munti cu 'nșpe creste.

http://www.anvelopeweb.ro/legea-anvelopelo...nia#textulLegii

si directiva
http://www.anvelopeweb.ro/content/Directiva-92-23-eec.pdf


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16v Dynamique 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 13 Oct 2011, 08:24
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




exact. nici macar nu exista notiunea de anvelopa de iarna in acea directiva. totusi. regulamentul cee-onu nr 30 si 54 unde le putem gasi? ma intereseaza ce scrie si acolo


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 13 Oct 2011, 08:29
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




pe topicul dedicat... wink.gif

This post has been edited by george_scala_2004: 13 Oct 2011, 08:29


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rzvmd
post 13 Oct 2011, 21:59
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 22 March 09




salut.

ma intereseaza si pe mine 4 caucioace de iarna sh.De unde recomandati din Buc sa le iau?Vitan? ph34r.gif ...Maskatu...tu sigur stii...smile.gif


--------------------
Dacia Supernova 2001 Europa - B 02 VMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Oct 2011, 22:08
Post #57


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Iti recomand sa nu cumperi anvelope sh, in special din targ sau de la persoane dubioase. Anvelopele sh au in general cam 4-6 mm de profil (in cel mai bun caz), si se vand cu 50-70 lei bucata, adica la o treime din pretul celei mai ieftine anvelope NOI de iarna.

Insa... cu siguranta au dot cu 2002...maxim 2006-2007, deci uzura morala cat si cea fizica isi spun cuvantul. Nu mai au aceeasi aderenta pe care o aveau in primul sau al doilea an.

Daca nu prea ai bani si vrei doar sa fentezi legea, poti sa cumperi si sh-uri insa daca tii la siguranta ta si vrei sa faci o ïnvestitie" care sa te tina 2-3 ierni, mai bine cumperi unele noi si sti o treaba.

Am gasit un site care vinde asa ceva... link.

Eu nu as cumpara anvelope sh atat din considerente morale cat si financiare, din ciclul "sunt prea sarac sa imi cumpar ceva ieftin". Daca ai vreo cunostinta care vinde, e alta mancare de peste dar daca cumperi de la diversi... trebuie sa fi atent la dot, la cat profil mai au, sa vezi daca sunt pereche, daca sunt uzate uniform, etc.

spor happy.gif

This post has been edited by Maskatu: 13 Oct 2011, 22:15


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rzvmd
post 14 Oct 2011, 09:06
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 22 March 09




Ms mult de informatii Maskat.Esti un god al Supernovelor:).

Am sunat si zice omu ca are doar cu 160 ron noi...ca nu stie nimic de sh,desi pe site zice ca au sh-uri.Vor sa faca bani cu mine:)

Supernova estimare pret 800 eur,investitie cauciucuri noi 200 eur...parerea mea...nu merita efortul avand in vedere..ca trebuie sa mai investesc in reparare oale,schimbare piesa directie(axa cardan),schimbare parbriz.

Poate imi lasi un nr de telefon....si ne vedem intr-o zi....sa ti zici parerea despre my car;)

Ms inca o data
Zi buna tuturor!


--------------------
Dacia Supernova 2001 Europa - B 02 VMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 14 Oct 2011, 10:49
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




QUOTE(george_scala_2004 @ 13 Oct 2011, 09:29)
pe topicul dedicat... wink.gif
*



mersi. m-am uitat pe ele si din cate am vazut nu se refera la anvelope pentru noi. deci tot directiva ue ne priveste. astea fiind zise si dupa ce am cautat legi si directive, sunt mai linistit. cauciucuri noi de iarna imi iau mai prin decembrie. oricum nu mai am bani acum ca am vopsit masina biggrin.gif

interesant si corect raspunsul rar catre politie gasit aici http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3165001

This post has been edited by vad_sunete: 14 Oct 2011, 10:51


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 14 Oct 2011, 13:18
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




nu acceiasi chestie am ziso si eu de N ori? M+S daca apare M+S pe anvelopa esti legal....nu stiu de ce ti se pare interesant cand asta spune legea europeana.
eu am cumparat anvelopa de la un cunoscut cu 50 lei bucata SH....singurul motiv pt care am cumparat SH este ca am investit in masina acuma vreo 900 lei cu cauciucuri bucse si manopere si nu am mai avut chef sa stric si mai multi bani asa ca am luat sh....
oricum din punctul meu de vedere cauciucul luat arata foarte bine inca mai are 6mm crestele(masurat cu subleru) am masurat si unu nou si are 8 mm asa ca eu zic ca nu am facut o afacere rea....oricum la Sh trebuie atentie pt ca cum zicea si maskatu daca cumperi de la tot felul de smecheri ii posibil sa cumperi cine sti ce cauciuc cu bolfa sau mai stiu eu ce defect.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 13:31
Forum Renault