DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cati poti merge cu ea ?, cu masina,fara sa o inscri

cosmint26
post 16 Jan 2013, 09:44
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




Pe acel site al politiei romane, scrie mai jos de citatul pus de tine si:

Radierea se face pe baza depunerii certificatului și plăcuțelor cu numărul de înmatriculare, a cărții de identitate a autovehiculului, a fișei de înmatriculare cu viza administrației financiare competente, precum și a documentelor care atestă faptul că a intervenit unul dintre cazurile menționate anterior.

Cum ar putea un vanzator sa radieze masina? Pana acum 5-6 ani, exact asa erau lucrurile. Nu stiu daca va mai aduceti aminte insa la fiecare vanzare, vanzatorul mergea impreuna cu cumparatorul la inmatriculari auto si radia masina, iar cel care a cumparat-o scotea nr rosii; De asemenea se aplica o stampila pe cartea de identitate care atesta radierea (pe spate).
Nu m-as mira ca acel citat sa nu fie "updatat" de ani buni si sa fi ramas pe vechea lege care intr-adevar obliga la radiere la fiecare schimbare de prop.

Apropo, de cativa ani nu se mai acorda numere rosii pt masinile deja inscrise.
Dar acum cum as putea eu ca vanzator sa radiez masina, sa duc numerele si sa predau cartea? Cum mai pleaca cumparatorul?
Numere rosii nu se mai acorda. Se acorda doar in situatiile:
http://www.prefecturabrasov.ro/pAutorizati...culatie_133.php
Pt leasing se acorda ma gandesc pt ca certificatele auto ale masinilor in leasing "expira" la data terminarii leasingului. si probabil sa aiba timp sa si le inmatriculeze.

@espacern, este foarte corect ce spui tu. Nimeni nu a spus ca este legal ! Am precizat f clar ca exista acel termen de 30 de zile. Dar daca nu se respecta, masina nu este NEINMATRICULATA sa intre la dosar penal, ci este doar contraventie + ridicarea talonului.


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Jan 2013, 09:48
Post #92


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cosmint26 @ 16 Jan 2013, 09:44)
sa fi ramas pe vechea lege care intr-adevar obliga la radiere la fiecare schimbare de prop.
*

Si care e noua lege?
Ca asta ar lamuri toate discutiile.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Jan 2013, 10:06
Post #93


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Bun deci daca dobitocul caruia i-am vandut masina acum 4 ani nu s-a mai dus sa o ia in evidenta la fiscal si politie ce fac? Stiu ca pentru radierea de la politie am nevoie de acte in original, acte ce nu le mai am pentru ca evident i le-am dat lui in momentul vanzarii. Si numerele sunt tot pe masina. Doar nu ma apuc sa ii fur numerele. Eu mai am doar actul de vanzare si foaia de la fiscal prin care masina era scoasa din evidenta..


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Jan 2013, 10:12
Post #94


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(cosmint26 @ 16 Jan 2013, 10:44)
contraventie + ridicarea talonului.

Asta la un simplu control in trafic.
In cazul in care masina este implicata intr-un accident dupa termenul de 30 zile....e altceva.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmint26
post 16 Jan 2013, 10:14
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




Se pare ca nu ar exista o lege noua;

Dar chiar si asa, @klaus, dupa cum zice si Maskatu nu poti radia masina. Ar trebui sa o radiezi in ziua vanzarii ca dupa aia nu mai ai numerele precum si talonul si cartea in original care le-ai predat cumparatorului cum este si normal.

Daca ar fi fost atat de simplu nu cred ca ar mai fi existat sute de cazuri cu proprietari ce au putut sa isi radieze masina decat in instanta.


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Jan 2013, 10:19
Post #96


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Maskatu, eu vad doua posibilitati:
1. (probabil si ce mai simpla dar nu stiu cat de eficienta) faci o adresa la politie, anexezi documente justificative de vanzare, mentionezi ca ai incercat sa contactezi proprietarul dar acesta nu a raspuns, ca de fapt masina e abandonata pe strada... la nr..., ca in conformitate cu prevederile legale (de le-am mentionat eu pe acest topic) soliciti radierea masinii de pe numele tau.
2. Il dai in judecata si soliciti instantei ca prin hotararea ce o va pronunta sa constatate dreptul de proprietate asupra autovehiculului vandut in patrimoniul paratului (cumparator) si sa oblige politia la radierea acestuia de pe numele tau. Aceasta cale probabil e cea mai sigura, dar e mai laborioasa. PE baza art. 111 Cod Procedura Civila.

This post has been edited by klaus: 16 Jan 2013, 10:43


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Jan 2013, 10:22
Post #97


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Numerele(placile) au si ele o valabilitate de 30 zile.
Eu cand am vandut masina am dorit sa pastrez numerele.
Cumparatorul era din alt oras si am fost la serviciul de inmatricularii sa intrebam cum se procedeaza.
Cumparatorul pleaca cu nr.pe masina pana in localitate(nu se dau nr.rosii la masinile inmatriculate in RO) si poate sa circule timp de max.30 zile cu ele.
Eu am depus la politie o cerere de rezervare de nr./am platit si s-a operat in sistemul informatic cu mentiunea ca intra in vigoare doar dupa 30 zile de la data CVC.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Jan 2013, 10:25
Post #98


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cosmint26 @ 16 Jan 2013, 10:14)
Dar chiar si asa, @klaus, dupa cum zice si Maskatu nu poti radia masina. Ar trebui sa o radiezi in ziua vanzarii ca dupa aia nu mai ai numerele precum si talonul si cartea in original care le-ai predat cumparatorului cum este si normal.
*

Exista 2 obligatii, diferite, din ce am citit eu in legile alea:
1. Vanzatorul sa radieze masina in 30 de zile
2. Cumparatorul sa o inmatriculeze in aceleasi 30 de zile.

Faptul ca dupa radiere nu mai poti circula cu masina si nu se mai elibereaza numere rosii probabil ca a dus la metodologia de radiere concomitenta cu inmatricularea la sediul cumparatorului, insa prin lege mie mi se pare clar ca vanzatorul poate (ba e chiar obligat) sa radieze masina. Ca exista in fapt niste piedici birocratice (ca trebuie sa prezinti CI in original, numerele) asta e alta treaba si probabil d-aia politistii trimit cetatenii sa dea in judecata, instanta constata ca nu mai esti tu proprietar deci nu ai ce masina sa ai inmatriculata pe numele tau, si obliga politia la radiere. Din acel moment cu siguranta cumparatorul devine infractor daca mai circula cu masina.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 16 Jan 2013, 11:05
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Imi crapa capu' fi-r-ar sa fie.

La Admin Financ. n-au tinut cont ca am vandut masina pentru simpul motiv ca singurul act pe care il aveam era o hartie de mana. Asadar am hotarat, de comun acord cu functionara tongue.gif , ca masina zace-n curtea personala (pt. ca altfel te pun sa aduci hartie de la fiare vechi cum ca ai casat-o). Daca stau sa ma gandesc bine, doar talonul pe care am scris ca am instrainat-o e singurul cu care se poate dovedi acest lucru.
Pentru asta am primit de la Admin. Fin. o fisa de inmatriculare, un proces verbal de scoatere din evidenta a mijloacelor de transport si chitanta pt creantele bugetelor locale care atesta ca n-am datorii la ei.
Pe langa astea am si cartea de identitate a vehiculului.

Acum ce fac?
1. merg la politie, le spun clar ca nu mai pot da de ala si le arat actele pe care le detin, cerand s-o scoata de pe numele meu.
2..le spun ca masina e cotet de gaini la mine in curte, dar nu mai am nr. de inmatriculare si talonul si cer s-o scoata de pe numele meu.
3. nu fac absolut nimic, tinand cont ca am scos-o de la Admin. Fin., iar masina a fost vanduta de cel caruia i-o vandusem, unei alte persoane, doar pentru motor. Asadar 99% e oale si ulcele, iar acele numere nu vor mai aparea vreodata pe strada. Plus ca cel caruia i-am vandut-o plecase in Spania. Povestea s-a petrecut in aprilie 2005.
wacko.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzutzi
post 16 Jan 2013, 15:26
Post #100


Solenzar impatimit


Group: Members
Posts: 478
Joined: 9 October 06
From: Bucuresti




Concluzia e ca radierea de la sectia financiara nu presupune si radierea din circulatie. Cum a spus si klaus, radierea din circulatie se face de catre politie in 1.- momentul in care cumparatorul se duce cu dosarul la pipera sa o inmatriculeze pe numele lui sau 2.- daca au trecut cele 30 de zile legal si cumparatorul nu a inmatriculat-o, vanzatorul poate sa faca acest lucru.In ambele cazuri daca C sau V nu se duc sa faca formalitatile masina inca este inmatriculata pe numele fostului proprietar. Eu CVC il am facut pe 6 decembrie dar pe talon nu este trecut nicaieri ca masina este instrainata catre prietena mea. Rca-ul este pe numele ei si itp-ul l-am renoit. In situatia aceasta masina mai poate fi folosita? Sau isi pune intrebari politistul de ce pe talon este cineva si pe rca altcineva?


--------------------
Ford Focus St170 2.0 16v 2004
Solenza Scala 1.4 8v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raul07
post 16 Jan 2013, 18:54
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 11 August 12




Sa va spun eu cum am facut.masina am cumparat-o in august si am facut contract de vanzare-cumparare de mana cu martor si atat. Si abia la sfarsitul lunii noiembrie am trecut-o pe mine.... a trebuit sa il chem pe ultimul proprietar pe care era masina, de atunci s-a ma vandut de 2 ori da nu s-a trecut pe respectivii... a trebuit sa platesc si impozitul pe 3 ani smile.gif) normal ca nu l-au platit cei care nu au avut masina pe ei ( 64 lei/an off mult era smile.gif) ) ... si cum in 22 decembrie expira rca-ul am zis ca transcriu masina la inceput ca sa nu umblu de sarbatori dupa hartii. Nu dupa 30 zile nu altfel.
Bine,daca ma prindea politia cine sti ce se intampla dar nu a fost cazul.


--------------------
renault megane 1996 Hatchback
Renault Megane 1.6e RT 1996 , 66 kW , 90cp Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad13
post 4 Feb 2013, 20:04
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 16 December 11




Am si eu o problema...Doresc sa cumpar o Super Nova. Toate bune, frumoase si ruginite smile.gif) Cel care o vinde nu e proprietar dar a spus ca face rost de fiscal de la proprietarul din talon. Ceea ce vreau sa va intreb este cum pot sa merg legal fara sa o inmatriculez (taxa nenorocita) si vreau sa fiu si corect deci sa o iau in evidenta si sa platesc impozitul. Am inteles ca fiscalul daca este pe numele celui care detine masina acum (intre proprietar si cel care vinde masina) este egal cu 0 pentru mine. E adevarat ?


Multumesc !


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmint26
post 4 Feb 2013, 21:24
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




Fiscalul are legatura doar cu inmatricularea financiara a masinii. Adica la impozit.

100% legal nu ai cum sa fii din moment ce nu poti trece masina pe numele tau (ca iti cere sa platesti taxa).
Sunt 2 variante;
1. daca pe talon nu e completat pe spate ca e instrainat atunci esti in mare ok, in sensul ca nu risti nimic.

2. daca talonul e deja completat, sau ti-l completeaza asta care ti-o vinde atunci tot ce poti sa faci e sa NU arati talonul la control. Zici ca l-ai uitat acasa. Daca il arati o sa ti-l ia si o sa te oblige sa inmatriculezi masina (lucru care nu ai cum sa il faci fara plata taxei);

Totusi in ambele cazuri ai grija sa fii 100% in regula cu masina ca si daca nu il arati, si esti oprit pt folie, tobe etc ti-l suspenda si te obliga sa il predai.

Pe partea cu fiscalul, daca exista intelegere de la fostii propr o rezolvi repede.


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad13
post 4 Feb 2013, 21:32
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 16 December 11




Am vorbit cu cel care o vinde si a spus ca la instrainat catre...nu scrie si nu va scrie nimic. Deci am nevoie de fiscal pe numele meu ?

Multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmint26
post 4 Feb 2013, 21:50
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




Ideal este ca:

persoana din talon sa dea fiscal catre cel care ti-o vinde tie, cel care ti-o vinde o inscrie la financiar si in aceeasi zi o si radiaza si iti da tie fiscal.

mai e o solutie:
persoana din talon iti da fiscal tie, dar tu o sa inregistrezi masina pe baza unui contract intre tine si respectiva pers. Practic il scoti din schema pe prop2, care iti vinde tie masina.


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Feb 2013, 22:18
Post #106


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(vlad13 @ 4 Feb 2013, 21:04)
Ceea ce vreau sa va intreb este cum pot sa merg legal fara sa o inmatriculez (taxa nenorocita) si vreau sa fiu si corect deci sa o iau in evidenta si sa platesc impozitul.

Nu poti sa circuli LEGAL fara sa o inmatriculezi.
Daca vrei sa fii corect trebuie sa faci mai mult decat declaratia la impozit.
Mai bine renunta.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad13
post 4 Feb 2013, 22:25
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 16 December 11




@cosmint26: Multumesc. Sa vad ce pot rezolva.
@espacern: De ce ? Masina e inmatriculata dar nu pe numele meu.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Feb 2013, 22:37
Post #108


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Masina este vanduta si exista un CVC cu data si semnatura.
Ai termen de 30 zile sa o inmatriculezi sau dupa 30 zile sa o pastrezi in curte...in spate.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmint26
post 4 Feb 2013, 23:07
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




vlad13, daca nu ai scris pe talon instrainat atunci chiar nu ai ce griji sa iti faci si nici nu te expui niciunei sanctiuni din motivele pe care le voi expune mai jos..


100% legal e clar ca nu esti, dar in acelasi timp nici nu risti nicio sanctiune.
Asta pentru ca politia nu stie ca masina a fost vanduta. In momentul de fata nu colaboreaza unii cu altii, sa fie ceva de genul aia de la finante unde tu iti inscrii masina sa ii anunte pe cei de la Politie ca tu ai cumparat masina.
Asta e valabil in momentul de fata, poate cu timpul se va schimba.
Din pct de vedere rutier e ca si cum iti dau tie masina mea si mergi cu ea si esti oprit. Politistul nu are de unde sa stie daca tu ai cumparat masina sau ti-am dat-o sa mergi ca suntem rude/vecini etc.
Nu are de unde sa stie de existenta acelui C/V, decat daca scria in talon ca masina a fost instrainata.

This post has been edited by cosmint26: 4 Feb 2013, 23:07


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Feb 2013, 23:29
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Exact. Fix asta se discuta de cateva pagini incoace. La o adica, merge si asa daca iti iei o masina ieftina la care nu mai merita sa-i platesti taxa. Probleme apar cand vei dori sa o vinzi, in sensul ca nici viitorul proprietar nu va putea sa-i faca acte.

Oricum, cu taxa implementata mai nou, prevad ca se vor inmulti astfel de situatii, intrucat nimeni nu va dori sa dea sute de euro la stat doar ca sa poata circula cu o masina ieftina. Daca ar fi avut acele sute de euro, le-ar fi bagat in cauciucuri noi, in reparatii la motor, la caroserie, etc, nu in fundul statului.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Feb 2013, 10:21
Post #111


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Sincer eu am crezut ca aici se dau sfaturi in concordanta cu legea.
Dar se pare ca este exact invers si toata lumea te "sfatuieste" cum sa faci sa nu respecti legea care este foarte clara in situatii de acest gen.
Sper ca cei care dau"sfaturi" nelegale sa se gandeasca si la situatia cand masina respectiva este implicata intr-un accident.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmint26
post 5 Feb 2013, 10:42
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




Si daca este implicata in accident care este problema? Ne poti lamuri?
Daca are scris pe talon atunci in cel mai rau caz ti-l poate ridica cand te prezinti la biroul de accidente. Dar si acolo cu vorba buna se poate obtine "pasuire".
Sunt extrem de multe masini in situatia asta iar acum vor fi si mai multe.

Daca nu are scris instrainat atunci ma vad nevoit sa ma repet, nu este nici cea mai mica pronlema.

Ce e special la o masina in situatia asta daca faci accident?
Daca te referi cumva la rca ca nu e valabil atunci pot cita din ordinul csa unde gasim urmatorul paragraf:

Normele RCA puse in aplicare prin Ordinul 14/2011 al CSA:

“ (2) În cazul înstrăinării unui vehicul în baza unor acte civile sub semnătură privată, pentru care există o asigurare obligatorie RCA valabilă, această asigurare rămâne în vigoare până la data dobândirii calității de titular al înmatriculării/înregistrării vehiculului de către noul proprietar. În cazul în care noul proprietar deține o asigurare obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său. “

Eu nu indemn pe nimeni la nimic, am spus clar care sunt eventualele riscuri la care te expui mergand asa. Referindu-ma la cazul colegului nostru vlad,care nu are scris pe talon, nu pot gasi niciun risc. Puteti dvs?


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Feb 2013, 10:59
Post #113


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE
Art. 19. — Asigurarea obligatorie RCA se incheie pe perioada determinata:
d) pe o perioada de maximum 30 de zile de la data dobandirii proprietatii, dovedita cu documente justificative,

Eu cred ca asta este paragraful care intereseaza......parerea mea.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmint26
post 5 Feb 2013, 11:14
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




De ce nu puneti articolul complet??? Ati pus doar o frantura din el.
Articolul D, pus de dvs are legatura doar cu masinile aduse din afara.

Art. 19. — Asigurarea obligatorie RCA se incheie pe perioada determinata:
a) anual ori semestrial, pentru vehiculele inmatriculate ori inregistrate in Romania, dupa caz;
cool.gif pe perioada de valabilitate a autorizatiei provizorii de circulatie, pentru vehiculele care se inmatriculeaza sau se inregistreaza provizoriu;
c) pe perioada inmatricularii/inregistrarii temporare, dar nu mai mult de 15 luni;
d) pe o perioada de maximum 30 de zile de la data dobandirii proprietatii, dovedita cu documente justificative, pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in alte state membre, pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania;
e) pe perioade de cate o luna, dar nu mai mult de 3 luni, pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in state terte, pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania.

iar articolul pus de dvs are legatura doar cu perioadele pe care se incheie un rca.

Articolul pus de mine(art.29, alin.(2) din Normele RCA puse in aplicare prin Ordinul 14/2011 al CSA) este care este interesant in acest caz, in el fiind specificat exact ce ne intereseza. Cum sta treaba cu rca-urile cand se schimba prop si masina nu este inca transcrisa!


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Feb 2013, 21:11
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cat timp autoturismul figureaza ca inmatriculat la BPR, cat timp in baza de date CEDAM figureaza in RCA valabil, cat timp in baza de date RAROM figureaza cu ITP valabil, cat timp (in cazul in care evenimentul are loc pe un drum national) figureaza cu rovinieta valabila pe site-ul CNADNR, cat timp soferul are permis valabil si CI/pasaport valabil, nu vad nici o problema cand se instrumenteaza un accident, pagubitii vor fi despagubiti (cel putin teoretic). Atata timp cat nu se completeaza pe talon "instrainat catre", noul utilizator nu are nici o problema, conform legii el conduce un autoturism imprumutat. Si atat.
Am mai spus mai sus, daca un proprietar face act de vanzare-cumparare cu un cetatean non-UE si isi scade astfel de la fisc autoturismul, il poate folosi in continuare si il poate instraina fara ca noul proprietar sa-si bata capul cu luarea pe rol. Momentan este o portita absolut legala cunoscuta de orice politist de la rutiera, cat si de organele fiscale, asa ca nu vad nici o problema in a fi discutata aici. Cand nu se va mai putea, in sensul ca vor fi legate baza de date de la fisc cu baza de date a BPR, va fi altceva. Momentan sunt peste 30 de mii de autoturisme ce circula pe soselele din tara inregistrate la BPR fara a fi inregistrate la Fisc. De cele inmatriculate pe Bulgaria, Anglia, etc, nu mai vorbesc.

This post has been edited by Laurentziu83: 5 Feb 2013, 21:11


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Feb 2013, 21:21
Post #116


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Laurentiu faci confuzie de termeni.....CVC nu este acelasi lucru cu imprumutat.

Ai facut radierea de la finante pentru CVC pentru export(caz non EU)?
Eu am facut si pana nu am trecut pe la comisionar vamal si Politie pentru eliberare nr.de export nu s-a radiat masina de la finante.
Am avut numere de pe masina luate+radiere pe CIV si mi-au eliberat numere valabile 1 luna(ca alea de Germania) cu care a plecat masina la export.
Daca tu crezi un lucru asta nu inseamna ca asa este in realitate.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Feb 2013, 21:32
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In fine, nu stiam de aceasta procedura, mai ales ca n-am mai vazut la noi dupa 2007 numere cu data expirarii pe ele.

Oricum, daca nu se poate, oricum e mai ieftin sa platesti impozitul pe urmatorii 10 ani vechiului proprietar (sume de-alte 40-60 de lei pe an sunt neglijabile comparativ cu taxa), decat sa platesti sute sau mii de euro taxa de inmatriculare.
Asa ca, practic, tot se va plati impozit intr-un fel sau altul. La o adica, nu conteaza cine plateste, cat timp vin banii la buget.

This post has been edited by Laurentziu83: 5 Feb 2013, 21:33


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Feb 2013, 21:42
Post #118


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca se accepta doar un act notarial este in regula(ex.comodat).
Plata la impozit nu inseamna ca poti sa circuli cu masina in regula.
Noile legi care se tot schimba au rolul de a ingradi/suprima aceste portite lasate si doar cei care nu cunosc legea pot sa creada ca "merge si asa".

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy_an
post 25 Feb 2013, 19:17
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 February 13




Sunt in aceeasi situatie ca si Tzutzi ... am cumparat o dacie de la cineva in 21 decembrie 2012 si ... programarea la RAR mi-au facut-o deabia in 7 ianuarie 2013

Toate bune si frumoase ... am zis nu se schimba nimic si dupa ce-mi face identificarea in aceeasi zi o si inscriu ... am facut identificarea ... am trecut de la impunere ... ushor ushor ... la inmatriculari ... cand am ajuns acolo, platit cu toate taxele specifice unei transcrieri a unui autovehicul inmatriculat in romania de pe numele vanzatorului pe numele meu ... supriza ... Mergeti la finante sa achitati taxa de poluare. Eu ????????? ... taxa de poluare ...

si ui asa trebe sa platesc 97 de milioane pt o dacia solenza din 2003 ... pt care am dat 47 de milioane ...

Si acum ma intreb ... ce-i de facut ... perioada de 30 de zile a trecut ... taxa n-am platit-o ... si pe deasupra mai scrie in talon si ... INSTRAINAT PE 'SUBSEMNATUL' LA DATA DE ...

Intrebarea e ... ce-i de facut?


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 25 Feb 2013, 23:13
Post #120


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Te duci la notar, impreuna cu vanzatorul si faceti un contract de comodat si mai dai o declaratie, tot la acelasi notar, prin care iti asumi plata RCA,rovinietei si a amenzilor (Doamne fereste) pe o perioada de 5-10 ani.

P.S: Vezi ca e 7500 ron taxa, cred ca n-ai introdus datele corect sau ai facut calculul pe vechiul calculator, uite aici link cu noul calculator: http://www.4tuning.ro/

O MARE ABERATIE, PENTRU EURO2 SA PLATESTI 1700 DE EURO TAXA DE POLUARE, E STRIGATOR LA CER, DE ACCORD PLATESTI 1700 EURO DAR CAND AI SALARIUL MEDIU DE CEL PUTIN 700-800 EURO !!!!!!!!
TREBUIE SA IESIM IN STRADA CU TOTI, NU SE MAI POATE ...... furios.gif furios.gif furios.gif
SA LE DAM .. showfinger.gif showfinger.gif GUVERNANTILOR .......

This post has been edited by cata82: 25 Feb 2013, 23:37


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 14:50
Forum Renault