DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cum se schimba bascula, bascula spate

kosmin90
post 2 Aug 2011, 19:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 5 August 10




sall la toti ......De curand m-am hotarat sa schimb bascula pe spate si cu bratele laterale ....Acum inainte de a ma apuca de treaba as dori sa imi explicati daca este grea aceasta operatiune sau daca pot sa le schimb singur acasa fara sa apelez la nimeni.As dori sa stiu fiecare pas care trebuie urmat la demontare si la montarea acestora si binenteles daca are cineva timp sa imi explice fiecare pas in parte.Si o ultima intrebare ...cum trebuie suspendata masina deoarece nu dispun de o rampa...VA multumesc mult si bn-inteles raman dator o bere icon_mrgreen.gif


--------------------
dacia dacia berlina 2003....dacia injectie - GJ.03.URT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 2 Aug 2011, 21:17
Post #2


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Pai in primul rand daca nu dispui de rampa sau un canal,e cam nasol de lucrat pe acolo...pe la tendoane(brate laterale) se poate si fara,nu prea te ajuta mare lucru daca ai rampa,dar la bascula...hm,eu am schimbat bucsele la bascula dar am facut operatia pe canal. Mai departe daca vrei sa te apuci de schimbat,in primul rand iti trebuie un degripant bun,posibil un flex si o lampa cu gaz. Ordinea ar fi cam asa:
1.Ridici masina de o parte,scoti roata,aplici degripant la cele 4 suruburi de la tendon(2 la capete si 2 care tin bara antiruliu).
2.Desfaci piulita cu nuturi de la tambur si scoti tamburul. In functie de ce fel de model de frana ai in spate si de uzura,inainte sa dai jos tamburul,daca ai frana cu auto-reglaj,prin gaura de vizitare din tambur,bagi o tija de 5-6mm diametru care sa iti mentina sabotii in pozitie,sau daca ai excentrice si ai tamburii mai uzati,le slabesti altfel tamburul nu va iesii de pe fuzeta.
3. Scoti cablul franei de mana din sabotul din dreapta si prin gaura de "farfuria" din spatele sabotui il scoti de tot,inclusiv din tendon.
4.Acum te poti apuca de desfacut suruburile de la tendon si de la bara antiruliu. Daca merge fara lampa sau flex,esti norocos.
5.Dupa ce ai montat tendonul,daca il schimbi si pe celalalt,nu strange bara antiruliu de tot,o strangi cu 2 persoane in spate pe bancheta la ambele tendoane.
Nu cred ca mai e cazul sa iti spun ca ordinea de montaj e inversa tongue.gif si ca te vei chinuii un pic cand vei remonta cablul franei de mana inapoi.
Mare atentie cum montezi tendonul,sa nu-l pui invers ca nu o sa iti mai vina gaura pt cablul franei de mana pe unde trebuie.
Cam asta e cu tendoanele,la bascula ai un surub lung care dupa ce ai desfacut piulita respectiva iese prin stanga daca nu ma insel,pe unde ai o gaura in lonjeron. In partea opusa ai o bucsa prinsa de punte cu un surub si de bascula cu 2 suruburi si o brida fixa si una mobila. Acolo poti desface de unde iti pica mai bine dar ar fi de preferat sa scoti surubul care tine bucsa de punte. Daca ai facut toate astea,ai bascula jos si te poti apuca fie sa ii schimbi bucsele in ea fie sa o schimbi de tot si sa o montezi intai pe caroserie cu surubul lung si apoi pe punte. La fel o strangi cu masina semi-incarcata,ca daca nu o sa se duca bucsele dracu' destul de repede. Foloseste piulite cu auto-blocare noi la remontare si suruburi noi zincate unde e nevoie si pune vaselina inainte de montaj sa nu ai probleme cand le vei mai desface. Cam atat,spor la treaba si daca am omis ceva sau am gresit pe undeva,sa ma corecteze colegii. In rest bafta la surubarit! 053.gif


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosmin90
post 2 Aug 2011, 23:34
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 5 August 10




mss ''sebymesteru'' pentru ca mi-ai dat fiecare detaliu in parte ,din cate vad e putin mai greu decat credeam si experienta mea de mecanic imi spune sa apelez la cineva care se pricepe cu adevarat smile.gif) oricum ma bate gandul sa mai incerc si singur cate ceva ca sa invat si eu macanica....apropo inca o intrebare cum pot scoate rulmenti pe fata usor...biggrin.gif


--------------------
dacia dacia berlina 2003....dacia injectie - GJ.03.URT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 3 Aug 2011, 11:08
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Cu extractoru


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 4 Aug 2011, 10:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




adica presa de rulmenti
smile.gif


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 4 Aug 2011, 11:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




eu stiu ca presa preseaza si extractoru extrage tongue.gif biggrin.gif

This post has been edited by ghitza: 4 Aug 2011, 11:30


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 21:05
Forum Renault