DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> disc de frana spate pentru dsn, se poate asa ceva?

Maff_77
post 2 Mar 2006, 23:13
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




a incercat cineva sa puna discuri de frana pe spate la dsn?se imbunatateste sistemul de franare?si cam ce discuri se folosesc?


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 2 Mar 2006, 23:38
Post #2


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Vezi ca are Lucius pe Nova...e de-al nostru de pe forum.

A postat la Diverse parca...la topicul cu Dacia neagra.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 3 Mar 2006, 08:49
Post #3


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Vezi ca si cei7pitici stie ceva in sensu' asta. E adevarat ca tot pe o NOVA au pus discuri dar cred ca tot aia este. Cica merg alea de R18. Dar trebuie sa fie cu tot cu mecanismul de frâna de mâna. Sa ne arati si noua ce ai facut.
Mai vezi pe la galerie foto. Nu stiu de ce dar mie imi da eroare 404 când accesez galeria. La tine e la fel?
Pa si bafta.

This post has been edited by paulica: 3 Mar 2006, 08:50


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 3 Mar 2006, 15:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




si discurile de la clio merg.


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 3 Mar 2006, 20:59
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




nu cred ca renteaza,decat daca cari cu ea zilnic si ai de oprit 200cp.frana spate oricum tine decat la maximul franarii,sau la incarcatura.

Edit: blink.gif mad.gif

This post has been edited by DragosP: 3 Mar 2006, 21:34


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 4 Mar 2006, 08:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




nu cred ca e asa de mare investitia


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geti
post 4 Mar 2006, 19:38
Post #7


sofer corupt


Group: Members
Posts: 304
Joined: 25 July 05
From: Iasi




nu merge punte de Renault 18 dar aia merge pe 1310.Pe adcia nova merge de pe renault 19 Chamade sau Clio smile.gif


--------------------
dacia Cielo si Vectra - IS OO GTO
A gresi este uman dar te face sa te simti divin.Murphi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 4 Mar 2006, 19:40
Post #8


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Da' de ce toata puntea? Doar discurile nu se poate?


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geti
post 5 Mar 2006, 10:40
Post #9


sofer corupt


Group: Members
Posts: 304
Joined: 25 July 05
From: Iasi




Mesaj #1
Teoretic nu merg doar discurile.De ce simplu tamburul are un ax pe care se invarte prin intermediul rulmentului iar discul pe fata(sa zicem toata fuzeta sa fie mai clar)invarte cu el si planetara iar daca acel ax de pe spate ar trebui sa functioneze ca o planetara ar trebui sa se invarta dar acesta nu o face ci se foloseste de rulment pentru a diminua forta de frecare dintre ax si tambur(oala tamburului)Ca exercitiu scoate la o dacie oala te la tambur de fapt ferodouri tot si punde de forma o fuzeta de pe fata tot de la dacia strange surubul tare si vezi daca roata aia se mai invarte(nu se mai invarti) Si iti dau un alt exemplu e ca si cum ai baga masina in viteza, mai rau.De aceea zic ca roata se misca odata cu planetara(exemplu cu bagatul in viteza)daca planetara nu se misca nici roata nu se va invarti ,la fel se intampla si cu axul care daca nu se invarte ca o planetara nu va putea lasa roata sa se invarta.

Mesaj #2
oricum ca o parere.Eu nu as prea face o asemenea modificare din mai multe motive.In primul rand siguranta capitol la care nu sunt de acord nici mavcar cu transferarea unei punti cu aceleasi prinderi daramite sa modific o punte care are mai putina siguranta(atunci cand e improvizata)decat orice flansa cu toate ca asa cum spunea Madcos spatele se blocheaza foarte rar.Un al doilea motiv este cel al intretinerii si al durabilitatii alementelor de franare.Astfel cine isi pune punte cu discuri inseamana ca franeaza brusc si nu este multumit de cum raspunde la comenzi promte frana pe tambur.Dar daca este un om care face franari lente sa zicem intr-o panta atunci cand coboara va folosi frana de picior(in unele cazuri)caz in care placutele si discurile au o uzura prematura spre deosebire de tambur care are o durabilitate mai mare.Nu contest calitatea discurilo si eficienta dar dupa cum am spus sunt pentru un sofer care merge cu viteza mare si franeaza brusc iar masina este pe masura de aceea masinile straine au discuri de frana motive de siguranta si nu de economie cum ca daca se rod sau fel de fel de idei romanesti pe care mi le insusec sau in continutul carora ma regasesc.Am postat si aceasta idee pentru anu primi intrebari de genul :"Da de ce masinile straine au si de ce spui ca nu sunt bune daca acestea au totusi" smile.gif

This post has been edited by DragosP: 5 Mar 2006, 11:40


--------------------
dacia Cielo si Vectra - IS OO GTO
A gresi este uman dar te face sa te simti divin.Murphi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catin_maus
post 7 Mar 2006, 00:33
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 17 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(geti @ 5 Mar 2006, 08:40)
Mesaj #1
Teoretic  nu merg doar discurile.De ce simplu tamburul are un ax pe care se invarte prin intermediul rulmentului iar discul pe fata(sa zicem toata fuzeta sa fie mai clar)invarte cu el si planetara iar daca acel ax de pe spate ar trebui sa functioneze ca o planetara ar trebui sa se invarta dar acesta nu o face ci se foloseste de rulment pentru a diminua forta de frecare dintre ax si tambur(oala tamburului)Ca exercitiu scoate la o dacie oala te la tambur de fapt ferodouri tot si punde de forma o fuzeta de pe fata tot de la dacia strange surubul tare si vezi daca roata aia se mai invarte(nu se mai invarti) Si iti dau un alt exemplu e ca si cum ai baga masina in viteza, mai rau.De aceea zic ca roata se misca odata cu planetara(exemplu cu bagatul in viteza)daca planetara nu se misca nici roata nu se va invarti ,la fel se intampla si cu axul care daca nu se invarte ca o planetara nu va  putea lasa roata sa se invarta.
*





.......mai documenteza-te....e greu sa te contrazic pt ca ar fi mult de explicat dar iti spun sigur ca aplici un rationament gresit!

This post has been edited by catin_maus: 7 Mar 2006, 00:35


--------------------
BMW / SKODA X 5 / OCTAVIA RS 2008 / 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geti
post 8 Mar 2006, 19:58
Post #11


sofer corupt


Group: Members
Posts: 304
Joined: 25 July 05
From: Iasi




eu cred ca merg.De aceea am si zis la inceput "Teoretic nu merg"daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut.Si in al doilea rand personal nu as face asemenea modificari,doar montarea unei punti originale cu discuri ar fi agreata din partea mea.Oricum sa stiu pe cineva care merge cu asemenea modificari as sta in casa neaparat si asta nu pentru ca mi ar fi frica ca nu se opreste, ca stai tu linistit pana sa se blocheze spatele ajungi Doamne fereste in copac.Frica mea este bazata pe lipsa unei rezistente ale unei asemenea modificari,mai exact pleaca roata inainte,acelasi risc asumat ca si in cazul flanselor.Sa nu fiu inteles gresit dar personal nu sunt de acord cu asa ceva deoarece ..sa zicem ca sunt asa mai timid si nu vreau sa apar la Stirile de la ora 17 dand interviu sau pozand in diferite pozitii in functie de marimea si esenta copacului. biggrin.gif laugh.gif

This post has been edited by geti: 8 Mar 2006, 20:00


--------------------
dacia Cielo si Vectra - IS OO GTO
A gresi este uman dar te face sa te simti divin.Murphi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 14 Mar 2006, 01:18
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




radmasa.gif da asta cam e.mai bine renunt la ideile astea cu toate ca am intanlit persoane care aveau pe nova cat si pe sn discuri.multumesc.


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 09:21
Forum Renault