DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 36 37 38 39 40 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bulgaria - Grecia

DragosP
post 16 Jul 2006, 09:38
Post #1111


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(biziiac @ 13 Jul 2006, 00:00)
M-ar interesa daca acolo poti sa schimbi direct din Lei in Leva.

Păi dacă ai un card cât de cât decent, scoți direct leva din bancomate în BG. La cursul zilei al levei la banca respectivă.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georol
post 16 Jul 2006, 09:51
Post #1112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 June 03
From: Bucuresti




dar tot se folosesc doua cursuri ... e drept mai avantajoase.
Cred ca intrebarea era pentru cash.
Rate bune de schimb sunt in statiuni, cam 1,94-1,96 leva/eur. La Balcik era cam 1,90.



--------------------
hyundai accent crdi 2006
unde o fi Solenza mea ? B33KKZ !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NFS
post 16 Jul 2006, 09:57
Post #1113


Membru încăpător


Group: Members
Posts: 52
Joined: 1 October 03
From: B u c u r e s t i




MIKAEL > N-am zis ca nu e real ce scrii, doar ca nu intelegeam rostul. Da, este destul de logic, cu vanzarea...
Era o urma de ironie, dar nu indreptata catre tine personal, asa ca n-ai de ce sa te superi. Totusi, daca te-a deranjat imi cer scuze! smile.gif

Cert e ca eu sambata (8 iulie '06) am trecut de la greci la bulgari, pe la Kulata si nu m-au intrebat de nici un biletel (si nici la intrare - cu 2 sapt. in urma - nu-mi dadusera nimic)


--------------------
Hyundai Getz 2007 / Volvo XC90 D5 2010 - B xx NFS
Nu ne plecam sub nici o forma pentru ca avem si noi mandria noastra. Daca vrea sa-i pupam in kur, sa se urce pe scaun! (CATAVENCU)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIKAEL
post 16 Jul 2006, 11:00
Post #1114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 15 May 06




In regula, OK!


--------------------
Opel Astra 1,6 WV Golf 4 1,4 16 v Dacia Logan 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
un_oltean
post 16 Jul 2006, 11:12
Post #1115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 7 April 06




la tintrarea in grecia, au solicita pasaportul persoanei care conduce. pe acel pasaport au pus stampila si au trecut numarul masinii!!!
da, asa cum s-a mai zis, nu trebuie sa teci pe la turci se poate sa treci direct bulgaria grecia, vezi exista un post mai sus


--------------------
- - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristinic
post 17 Jul 2006, 00:23
Post #1116


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 4 January 06




si eu plec pe 19 spre bulgaria(sunny beach mai precis) si vreau sa o iau pe silistra cu bacul. stie cineva cum e vama pe acolo? e vreun dutty free?


--------------------
Renault Laguna 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 17 Jul 2006, 05:44
Post #1117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




Ne-am intors din Grecia aseara.
Am trecut vama pe la Calafat.
Taxe romani: aprox.1.000.000 lei
Taxe bulgari: 2 euro desinfectia, 9 euro vignieta pe o luna (pastrat chitanta, la intoarcere bulgarul mi-a mai cerut 4 euro, aratat chitanta, trecut fara plata), 8 euro taxa ecologica.
La Calafat trecere ok, bucurosi ca era numai un TIR in vama, am aflat cu stupoare ca daca nu vin 6 TIR-uri, nu pleaca ferry. La ora 7, erau 5 masini si 3 TIR-uri si s-au milostivit de am plecat. La ora 8 eram la Vidin. Prima 100km, drum peticit dar circulabil. Dupa Montana, drum ok. Schema cu Sofia - perfecta. Politie multa, romani opriti de radar cred ca la fiecare post de politie. Bulgarii nu au drumuri de mers cu mai mult de 100-120km/h, poti circula si cu mai mult dar iti bati joc de masina. La ora 2 Kulata. Stat 2 ore in vama, grecii treceau masinile doar pe la un singur vames, se mergea greu. Te au in calculatoarele lor, noi mergind a 4-a oara, ne-au pus stampila si ne-au facut semn sa o stergem. Am intrebat de stampila pt sofer, ne-au facut semn sa o stergem sa eliberam terenul si am plecat.
La greci, ca la greci, cine stie cum e - e tot asa, cine nu stie - o sa afle.
Cazare in Pelion, peninsula ce incepe la Volos. F. frumos, linistit, va recomand.
Ziua 7-a de concediu: imi taie un grec fata incercind sa iasa pe un drum lateral si intru in el in plin. Toata fata masinii noastre distrusa. Cosmar. Primul telefon: cartea verde. Prima intrebare: sinteti de vina? Raspuns: nu. Tipul de la carte verde zice: "atunci ne pare rau, va despagubeste vinovatul, dar aveti grija ce semnati, ca ei vorbesc in greceste si poate iesiti dvoastra vinovat". Panica. Politia a aparut dupa o ora, completeaza un formular, nu tu fiola, nu tu schema accidentului, doar numele partilor, compania de asigurari, si care masina de unde si pina unde mergea. De aici, politaiul a zis "pa" si a plecat. Dupa vreo 2 ore apare masina de tractare (si politia si tractarea chemate de grecul vinovat, noi habar nu aveam unde sa dam telefon). NOI AM PLATIT tractarea masinii: 300 euro la Larisa, singura reprezentanta Volkswagen din zona (140km pina acolo). Calvarul incepe: grecul face declaratia de accident la firma lui de asigurare doar a doua zi (vineri), compania se sesizeaza sa vada masina doar luni, a 5-a zi dupa accident (Volkswagen nu incepe reparatiile decit in clipa in care are acordul firmei de asigurari ca plateste pagubele) dar ni se spune ca trebuie sa platim noi reparatiile ca sa putem ridica masina, altfel firma de asigurari plateste pagubele doar dupa 3-4 luni si doar atunci poti ridica masina. Disperare maxima. Sunam ambasada de la Atena pt ajutor, foarte amabili. Ne spun ca ei pot da doar un telefon sa roage pe cei de la Volkswagen sa aiba grija, altceva nimic. Casco nu avem pe masina dar tot de la cartea verde aflam ca daca am fi avut, tot noi plateam pagubele integral si ei ne despagubeau in tara. Am cerut bani in tara, va recomand sa aveti un card in valuta, in caz de nevoie - cineva va alimenteaza cardul din tara si puteti ridica banii in Grecia, altfel cu MoneyGram e mai greu din cauza ca nu toti grecii cunosc literele latine si pot ajunge la dracu'n praznic. Toti grecii cu care am vorbit ne-au recomandat sa angajam un avocat pentru recuperarea banilor, pentru ca firmele de asigurari despagubesc foarte greu. Ceea ce am si facut. Culmea ironiei: sa pleci in concediu linistit si sa termini pagubit si cu avocat grec angajat sa recupereze banii.
Costul total al reparatiilor: 2500 euro, bani platiti de noi.
Masina tinuta in reprezentanta 9 zile, bani cheltuiti pe inchirierea altei masini, pe zile suplimentare de stat in Grecia si nu la locul unde aveam rezervare si deja platit.
Traversat Bulgaria simbata. Intrat in vama la ora 5. Iesit din vama dupa 45 minute. Platit 2 euro desinfectia la bulgari, si cum v-am spus, mi-a cerut 4 euro pt vignieta dar i-am aratat chitanta pt o luna si nu am platit nimic. Mers incet, masina proaspat reparata, netestata. Ajuns la Vidin la ora 13.30. Asteptat bacul 3 ore, aceeasi faza cu 6 TIR-uri. Taxa 17 euro masina, 3 euro de persoana.
Concluziile: le trageti fiecare. E adevarat ca nu se poate intimpla la toata lumea ce ni s-a intimplat noua, dar trebuie sa stiti un lucru: in caz de accident, esti vinovat sau nu, ai full casco sau nu ai, TU esti cel care plateste pagubele masinii tale ca sa te intorci acasa, cartea verde plateste doar masina pe care tu ai lovit-o si NUMAI daca esti vinovat, casco te despagubeste doar in tara, iar banii ii recuperezi cind si daca vrea firma de asigurari a celui vinovat.


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georol
post 17 Jul 2006, 07:13
Post #1118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 June 03
From: Bucuresti




Coada la vama nu poate fi mai mare de 16 masini cat incap pe bac. Oricum cadenta vamii e mai mare decat cadenta bacului.
Taxe :
20 ron bac
10 ron eco-tax Ostrov
2 eur ecotax Silistra
4 eur taxa drum BG (primesti vigneta+chitanta) / valabil 1 sapt
Vamesii sunt amabili pentru ca stiu ca mergem la mare la ei (probabil au fost instruiti). Parca era si un duty-free destul de slabut aprovizionat (pe cale de disparitie de la 1.1.2007-din cauze comunitare).
Recomand drumul pana la Balcik si apoi pe coasta pe langa albena,nisipuri....


--------------------
hyundai accent crdi 2006
unde o fi Solenza mea ? B33KKZ !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 17 Jul 2006, 09:22
Post #1119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Din ce am discutat cu niste cunostinte week-endul asta la Calarasi, am inteles ca nu mai e dutty free....

Cu vama in general nu sunt probleme, asta deoarece traficul este destul de redus. In mod normal nu - ti ia mai mult de 10 minute.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 17 Jul 2006, 10:06
Post #1120


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(clr @ 17 Jul 2006, 11:22)
Din ce am discutat cu niste cunostinte week-endul asta la Calarasi, am inteles ca nu mai e dutty free....

Pai, pana la treaba cu intrarea in UE (oare?) mai sunt 5 luni jumatate - asa ca ar face bine sa tina duty-free-ul ala pana atunci! Macar pentru un Campari la litru la 7 euro tongue.gif si pentru tigari - una e sa dai 4-5 euro pe un cartus si alta 450.000 ROL daca le cumperi din RO. Daca nu si nu, atunci vreau sa incerc tigarile lor superioare - daca tin bine minte un pachet de Victory (care nu-s rele deloc) e pe la 2.50-2.60 leva - oricum mai bine decat 45-50k rol la noi.

Ma paste si pe mine gandul sa ma reped cateva zile pe litoralul BG (ar fi a patra oara in anu' asta!), pana acum am iesit numai prin Vama Veche/Durankulak si as vrea de data asta sa testez varianta Ostrov/Silistra.

PS. Din harta asta rezulta ca ar mai fi un punct de trecere Negru Voda/Yovkovo. Stie cineva ceva de varianta asta?

This post has been edited by kukuruz: 17 Jul 2006, 10:14


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matricsu
post 17 Jul 2006, 10:31
Post #1121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 May 06




QUOTE(luludakis @ 17 Jul 2006, 11:23)
Taxe dus:  - vama Ro= 440.000 lei (taxa tranzit Giurgiu)
                                      210.000 lei (taxa pod)
                  -vama BG= 2 euro(dezinfectia)
                                        9 euro(Taxa drum/luna)

Taxe intors: - vama BG= 2 euro/pers(tranzit)
                                        6 euro(taxa pod Ruse)
                  - vama RO= 660.000 lei(pod+ecologie+saubrizare)   

ASTEA SUNT TAXELE LA GIURGIU?
*




da, mai putin taxa de 2euro/persoana care se cere la Kulata, dar care, nu
se plateste daca ai asigurare de sanatate, eu, cel putin, nu am platit-o!

m-am intors sambata din Corfu, daca are cineva intrebari il invit sa le posteze, am sa raspund cu cea mai mare placere;
in legatura cu faimoasa centura a Sofiei, este extrem de aglomerata si se circula bara la bara pe portiunea dinspre iesirea spre Kulata, recomand sa resetati kilometrajul in momentul cand intrati pe varianta, apoi aveti de mers numai inainte, iar dupa aproximativ 26km sa va incadrati pe banda a doua pt ca urmeaza intersectia semaforizata, cu "borcanul maro" si stalpii de inalta tensiune unde o luati la stanga; la intoarcere reperul cel mai simplu e intrarea pe o strada pietruita, dupa care imediat urmeaza intersectia cu centura!



This post has been edited by Matricsu: 17 Jul 2006, 11:01


--------------------
Dacia Supernova 2001 - BC03WWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luludakis
post 17 Jul 2006, 10:53
Post #1122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 April 06




Taxe dus: - vama Ro= 440.000 lei (taxa tranzit Giurgiu)
210.000 lei (taxa pod)
-vama BG= 2 euro(dezinfectia)
9 euro(Taxa drum/luna)

Taxe intors: - vama BG= 2 euro/pers(tranzit)
6 euro(taxa pod Ruse)
- vama RO= 660.000 lei(pod+ecologie+saubrizare)

ASTEA SUNT TAXELE LA GIURGIU?
SAU ASTEA?
Giurgiu:
# 43,90 ron taxa tranzit Giurgiu.
# 21,18 ron taxa pod.
# 45,00 ron taxa ecologie si salubrizare (ultimele doua la acelasi ghiseu).
ATENTIE, vi se cere sa aratati chitanta de plata a taxei de drumuri (rovignieta romaneasca).

Ruse:
# 2 eur taxa dezinfectie
# 9 eur taxa drumuri (rovignieta bulgareasca) pe 30 de zile, PASTRATI CHITANTA pentru reintrarea in Bulgaria. 4 eur pentru 7 zile.

ASTEA SUNT TAXELE LA BECHET?
taxa bac 20 euro masina plus 3 euro de persoana
taxa in romania 6,5 ROn taxa ecologizare
30 ron taxa portura
la bulgari mi s-a cerut pe fata SPAGA 10 euro la control si 5 la stampila pasaportului (precizare doare la bechet) in rest totul a fost super in regula cu vamile


1 masina, 2 persoane:
Adica 1 265 000 lei +15 euro spaga = Bechet
1 100 000 lei +fara spaga = giurgiu
IN CONCLUZIE,PENTRU 10 RON SI 15 EURO SPAGA, OARE MERITA 240 KM IN PLUS?
pentru motorina merita
pentru timp, nu merita
deci mai trece cineva pe la Bechet in noaptea de 27 spre 28pe la 2-3?

va rog sa-mi confirmati care taxe sunt corecte!!!

This post has been edited by luludakis: 17 Jul 2006, 10:59


--------------------
skoda octavia 2005 - AB 04 APS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 17 Jul 2006, 11:50
Post #1123


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




Am ajuns si noi aseara dupa o calatorie de 14 ore.
Am fost un grup de 3 masini la care s-au mai alaturat 2 de pe reno si una de pe drum.
Multumim pentru schema cu centura Sofiei. Singura imbunatatire care s-ar putea aduce este ca de la Mc Donalds la stopul cu pricina sunt cam 1,3km , iar la intoarcere a aparut un semn cu Mc Donalds dreapata care este mai usor de vazut decat borcanul cu pricina. La dus am urmat devierea prin Pernic, iar la intoarcere am ajuns direct in Sofia. Este mai bine sa mergeti prin Pernic ca e mai bun drumul. Sunt niste indicatoare galbene cu "Tranzit Kulata". Oricum nu ai cum sa ratezi intersectia cu linia de tramvai si spalatorii de parbrize, care sar pe tine in ciuda semnelor tale disperate.
De radare am scapat ( 7 la dus si peste 10 la intoarcere), fiindca am mers regulamentar si bulgarii au dat faruri. Detecorul nu prea ajuta decat daca ai masini in fata, caci in momentul in care au pus pistolul pe tine si a tarait detectorul esti mort. Daca ai masini in fata e mai bine ca piuie detectorul cand ii ia pe ei.
Nu se putea daca nu ne trageau in teapa la vama la Ruse. In viteza noastra ne-am dus tinta cu 10 euro si am cerut pe 2 sapt, iar fiindca nu a protestat nu ne-am uitat pe ce hartii ne-a dat.
Cand era prea tarziu sa ne intoarcem am vazut ca ne daduse vigneta de 4 euro , o asigurare de 4 euro si bacsisul lui 2 euro.
La intoarcere cu lectia stiuta, in ciuda faptului ca repeta Rumea 10 Euro i-am dat 4 si i-am zis ca atat scrie ca este pt 7 zile. A zis ca trebuie sa iau asigurare de sanatate de 4 euro ca a mea nu este valabila ca expira in cursul zilei. I-am zis ca ies pana la 24:00 din Bulgaria si cu multe proteste a acceptat doar 4 euro, dar a zis ca nu mai are vigneta si ca este de ajuns factura. Am insistat si pana la urma am primit-o. Drept suparare m-am dus si am anuntat inca 3 masini de Romania cum sa procedeze. Cand a vazut ca ii anunt si pe ceilalti, a inceput sa gesticuleze ca de ce ma tot plimb si i-am zis ca nu e problema lui ca am trecut de vama si ma pot plimba linistit .
Am mai platit 6 euro pt pod la intoarcere si 2 euro pentru baltoaca cu lichid.
La greci:
Am primit si noi biletelul cu nr masinii pe care l-am predat la intoarcere desi nu am fost intrebati de el.
De alergat am mers linistiti cu 140 pe autostrada mai putin acolo unde erau restrictii si camere ca pe DN1.
Motorina am gasit in apropiere de Halkidiki la niste arabi cu 0,91 , la Champion in Katerini cu 0,95, iar in rest este cam 1 euro.
Mare grija la carduri:
1. nu prea accepta decat Visa si Mastercard, Maestro nu le place si trebuie sa te rogi de ei ca sa il accepte. Am gasit foarte putine benzinarii cu POS in afara de BP.
2. atentie ce faceti cu cardul caci in unele locuri nu este necesar sa tastezi PIN, asa ca daca il pierdeti sunteti prada sigura
Nu am fost cu cazare rezervata din Romania, ci am cautat la fata locului. Se gaseste din plin la particulari. Noi am stat cu 25 euro/noapte camera cu 2 paturi duble, balcon, baie , bucatarie foarte aproape de mare.
Atena cred ca este calvarul fiecarui sofer roman, vin scutere din toate partile si indicatoarele sunt foarte rare. Noroc ca se mai gasesc spalatori de geamuri ce vorbesc romaneste.
Sunt foarte multe de zis , dar mai bine intrebati voi decat sa ma repet cu ce au spus si altii.


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviand
post 17 Jul 2006, 12:40
Post #1124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 25 October 04
From: Brasov




QUOTE(coco @ 17 Jul 2006, 12:50)

Nu am fost cu cazare rezervata din Romania, ci am cautat la fata locului. Se gaseste din plin la particulari. Noi am stat cu 25 euro/noapte camera cu 2 paturi duble


As fi interesat de o plecare in perioada 29 iulie - 7 august cu masina proprie pentru mai multa libertate de miscare. Crezi ca vom putea gasi in perioada respectiva cazare la fata locului ?

Ideea ar fi ca as prefera sa stam 2-3 zile in Sithonia (cazare 2 nopti Vourvourou sau Sarti), apoi sa coboram prin Salonic spre zona Katerini (cazare 4 nopti Paralia, Platamonas sau Leptokaria) unde sa stam pentru inca vreo 5 zile in care sa vizitam si Skiathos si Meteora.

De aceea as prefera sa gasesc cazare la fata locului, sa evit agentiile care pe langa comision si faptul ca nu vad pe ce dau banii, ne limiteaza si optiunile de miscare. Mentionez ca e prima data cand merg in Grecia, rog pe cei mai cu experienta sa-si dea cu parerea referitor la varianta de mai sus. De asemenea, daca sunt amatori de plecare pe 28-29 vineri seara/sambata dimineata prin Giurgiu...



--------------------
Logan Ambiance Arctic - Mai 2006
Logan Laureat Rosu - Nov 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 17 Jul 2006, 13:46
Post #1125


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




Si noi tot pentru prima data am fost, peste tot scria camere de inchiriat, ideea este sa parasesti autostrada si sa o iei pe tarm pe drumurile mici si nu exista sa nu gasesti.
Daca o sa o mai luam spre Grecia doar asa o sa mergem. Inca un lucru: nu te arunca din prima doar ca iti lasa la pret. Noi am fost incantati ca a lasat de la 30 la 25 Euro si dupa ce ne-am cazat am vazut un pic mai departe vile si cu piscina. Daca te duci spre Leptokarya sigur gasesti. In Leptokarya este mai aglomerat dar daca o iei pe drumul de pe langa autostrada o sa vezi ca pe langa camping-uri mai sunt si tot felul de statiuni mai mici si acolo se gaseste cazare din plin plus ca nu e forfota din statiunile mai mari.


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazavanf
post 17 Jul 2006, 14:40
Post #1126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 January 06




Cum a fost in Corfu. In primul and cum ai rezolvat cu traversarea cu fery - ai facut rezervare daca da, de cand si cum, daca au fost ceva probleme tarife etc.
Ce ai auzit de kassiopy bay, daca stii ceva, plec acolo la sfarsitul lui august. Ceva deosebit de vazut in Corfu, locuri de luat masa mai avantajoase etc.
cu multumiri rolleyes.gif


--------------------
renault clio 2006 symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matricsu
post 17 Jul 2006, 15:28
Post #1127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 May 06




-am avut cazare laun hotel de 3* in Agios Gergios NW, o ministatiune superba, f linistita, peisaje superbe, apa limpede dar putin mai rece decat in alte zone, multa vegetatie, n-am intalnit romani acolo in statiune iar pe insula doar o masina de numar de Bucuresti; majoritatea erau nemti sau englezi, f civilizat si relaxant; la Kassiopy n-am ajuns, dar am auzit ca e fain, am fost in Paleokastritsa (superb), Sidari (placut, dar nimic special), Arilas (dragut), in capitala (Kerkira) in principal orasul vechi ar fi de vizitat, cu biserica Sf Spiridon, cetatea bizantina, la 9km spre sud e resedinta printesei Sisi (din Kerkira o iei spre sud pe langa aeroport spre Achilio)
-cu feribotul nu sunt probleme, nu trebuie rezervare, cand ajungi in Igoumenitsa, in port cauti casa de bilete si vezi care este urmatorul ferry ce pleaca spre Kerkira (Atentie, nu spre Lefkimi in sudul insulei) cam la 1h30 este cate unul, eu am prins seara la 18:30; pret 27 euro masina si 6 euro de persoana;
-de traversat Grecia se poate prin Larissa-Kalambaka sau prin Veroia-Grevena, eu am fost la dus prin nord (Veroia), segmentul de autostrada Veroia-Grevena era inchis pe directia mea de mers, din sens opus se circula, drum greu dar deosebit (gen Transfagarasan), iar la intoarcere am venit prin sud, ma asteptam la un drum mai usor dar serpentinele dintre Metsovo si Kalambaka m-au exasperat
-la dus am ratat si autostrada de la Ioanina la Igoumenitsa si am mers mai prin nord, iarasi serpentine, in schimb f liber tongue.gif


--------------------
Dacia Supernova 2001 - BC03WWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancuciureanu
post 17 Jul 2006, 15:28
Post #1128


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 19 June 06
From: IASI




FLAVIAND !

Nu este de trecut pe 29.07 ca este simbata, foarte aglomerat la vama si in regiunea Salonic ca grecii pleaca in weekend la plaja. De asemenea mai greu de gasit cazare.
Noi avem tot de pe 29.07 in Halkidiki la Metamorphosi dar plecam joi pe 27 la ora 3-4 am trecem pe la Giurgiu. Cele doua zile cred ca o sa stam in zona Karidi Beach - Vourvourou, cazare am sa caut pe loc.
Suntem mai multe masini si ne adunam toti la intrare in vama la un peco Lukoil.
Daca te intereseaza da pm sau dancuciureanu@yahoo.com


--------------------
opel daewoo renault captur si altele 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviand
post 17 Jul 2006, 15:37
Post #1129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 25 October 04
From: Brasov




Citisem ultimele pagini din topic si am vazut anuntul tau, din pacate nu stiu daca pot rezolva cu plecarea din data respectiva, mai pot amana eventual 1-2 zile sa plec luni daca e aglomerat in weekend, dar joi si vineri mai am treaba in BV.

Mersi de oferta oricum, daca reusesc cumva sa schimb orarul mai vb.


--------------------
Logan Ambiance Arctic - Mai 2006
Logan Laureat Rosu - Nov 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georol
post 17 Jul 2006, 16:08
Post #1130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 June 03
From: Bucuresti




QUOTE(kukuruz @ 17 Jul 2006, 13:06)
si as vrea de data asta sa testez varianta Ostrov/Silistra.
PS. Din harta asta rezulta ca ar mai fi un punct de trecere Negru Voda/Yovkovo. Stie cineva ceva de varianta asta?
*



si care ar fi shpilul pe la Negru Voda ? Drum prost ,lung .....le cauti? ph34r.gif


--------------------
hyundai accent crdi 2006
unde o fi Solenza mea ? B33KKZ !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIKAEL
post 17 Jul 2006, 18:05
Post #1131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 15 May 06




Taxele pe care le-am postat, sunt cele achitate de mine, cu precizarea ca la dus, in vama Ro cred ca am mai platit una in plus, din pacate nu mai imi aduc aminte de cuantumul ei.
Precizez ca am intrat in tara, la sfarsitul saptamanii trecute.


--------------------
Opel Astra 1,6 WV Golf 4 1,4 16 v Dacia Logan 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maia_or
post 17 Jul 2006, 19:46
Post #1132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 July 06




pt.TMo9 e bine de stiut cat a costat avocatul grec,unde l-ai gasit ,in cat timp ti-a promis ca te rezolva si daca iti recupereaza integral paguba sau nu?scuze pentru avalansa de intrebari,dar e bine de stiut ce trebuie facut in asemenea situatii,neplacute. sad.gif


--------------------
renault clio symbol 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
usermdr
post 17 Jul 2006, 20:34
Post #1133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 7 November 04




Multumesc frumos! MIKAEL


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristinic
post 17 Jul 2006, 22:10
Post #1134


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 4 January 06




stie cineva care sunt taxele prin giurgiu?


--------------------
Renault Laguna 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazavanf
post 18 Jul 2006, 07:34
Post #1135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 January 06




@Matricsu

multumesc mult


--------------------
renault clio 2006 symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviuu
post 18 Jul 2006, 11:29
Post #1136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 July 06




dry.gif 1.Pentru ca aveti amintiri proaspete si pentru ca vad ca nu ati avut rezervari, spuneti-mi si mie ce alte dovezi de cazare, invitatie ? sau bani 100 euro /zi / pers, mai sunt valabile aceste chestii?
In afara de pasaport, carte verde, asigurare medicala? ce alte chestii mai sunt in vigoare ( in afara de taxele pe care le stiu pe de rost)
2. Spre Atena care este zona cu cazari de o noapte, care ar fi preturile, vrem doar sa innoptam pentru ca plecam apoi spre Kalamata aveti sugestii? Multumesc astept raspuns urgent

@flaviand

Unde mai exact?

This post has been edited by liviuu: 18 Jul 2006, 11:41


--------------------
Daewoo Matiz E/AC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 18 Jul 2006, 12:37
Post #1137


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




@liviuu

Nu ne-au mai intrebat de altceva decat de pasaport, carte verde, asigurare, talonul masinii (daca e leasing, rate sau firma iti trebuie si imputernicire), iar romanii la iesirea din tara au cerut chitanta de la atentie: ROVIGNETA.


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviuu
post 18 Jul 2006, 13:03
Post #1138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 July 06




Multumesc pentru raspuns, tocmai am sunat la politia de frontiera giurgiu, unde mi-au spus ca trebuie sa ai 30 euro/zi / pers pe o perioada egala cu cea pe care o acopera catrea verde. Oricum banii astia ii are un " drumet" normal adica, hai sa zicem 300 de caciula, ce naiba, bine ca nu cere 100 / zi ca pentru 10 zile eram cam la limita ( 2 pers + copil). Ai idee o cazare ca lumea mai jos de Katerini inca vreo 150 km? Sunt pe faza poti sa-mi raspunzi?


--------------------
Daewoo Matiz E/AC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviand
post 18 Jul 2006, 13:05
Post #1139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 25 October 04
From: Brasov




@liviu - n-am inteles intrebarea...

Daca era vorba de cazare, coco mi-a raspuns deja ca nu e problema cu cazarea, iar dancuciureanu m-a avertizat ca s-ar putea sa fie mai aglomerat si preturile o idee mai mari daca voi ajunge acolo in weekend.

Zona am specificat-o deja: initial Sithonia, ulterior Katerini, dar se poate si invers, nu e batut in cuie nimic.

Daca e vorba de plecare, in principiu drumul e comun pana in Salonic daca e sa mai mergem cu cineva...

P.S. In ce data vrei sa pleci ?

This post has been edited by flaviand: 18 Jul 2006, 13:10


--------------------
Logan Ambiance Arctic - Mai 2006
Logan Laureat Rosu - Nov 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rebel1474
post 18 Jul 2006, 13:30
Post #1140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 27 January 05




Atentie!!!
In timp ce lua masa la Mac Donalds in Bulgaria ,Florin Segarceanu a privit cum Passat-ul sau pleaca singur din parcare sad.gif
....cheile erau pe masa lui


--------------------
Solenza Scala - B 35 DLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 36 37 38 39 40 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 02:20
Forum Renault