DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot in usi, cum se elimina?

dragosmanea
post 2 Aug 2006, 18:51
Post #87


DA, am Logan!


Group: Members
Posts: 202
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




In aceasta seara am "rezolvat" si usa din dreapta. Revin cu cateva poze care am uitat aseara sa le fac.

Prima, arata bucatica de tricou peste chestia aia neagra
05.jpg ( Size: 43.74k ) Number of downloads: 2213

A doua, bucatica de tricou, peste chestia neagra, data cu vaselina.
06.jpg ( Size: 43.72k ) Number of downloads: 1386

A treia poza, spray-ul despre care am vorbit.
07.jpg ( Size: 38.88k ) Number of downloads: 1141

Si a patra, modul cum e prins ansamblul final "rezolvat".
08.jpg ( Size: 49.13k ) Number of downloads: 1593


--------------------
Dacia LOGAN Preference 1.4 - LGN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 7 Aug 2006, 09:53
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




Se pare că am intrat și eu în "clubul" celor cu probleme sad.gif
De două zile ușa din stânga spate la deschidere face un clanc de parcă s-ar rupe ceva mad.gif
Poate să-mi dea cineva o idee de la ce ar putea fi? M-aș apuca eu să o desfac dar mi-ar prinde bine o sugestie ceva ...


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Aug 2006, 09:55
Post #89


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Opritorul de pe stalpul median?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 7 Aug 2006, 09:57
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




Zgomotul se aude undeva sub tapițerie - e drept spre zona unde este stâlpul dintre uși dar acolo m-am uitat și pare ok.


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 7 Aug 2006, 14:09
Post #91


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Tutorialul lui Dragosmanea e f. bun si rezolva problema pacanitului in geam.

O alta metoda de a elimina zgomotul de tip pacanit produs in portiera in mometul in care e deschis geamul: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=46201

This post has been edited by kodrix: 7 Aug 2006, 14:16


--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alinu'
post 16 Sep 2006, 12:32
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 February 06
From: Suceava




vre-un update la cei care au incercat acest tutorial? tine? sau incep iarasi zgomotele dupa ceva timp/km. ?

m-as apuca si eu de lucru la el dar as vrea sa am confirmarea ca e de durata. daca nu...mai bine stau pe capul celor de la service (daca imi aduc eu bine aminte la a treia sesizare al aceluiasi defect ar cam fi obligati sa schimbe piesa).

Multumesc.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Ambition 2006 - SV 09 MYW
"Viata e o perioada de timp care merita traita" - clasic cu muschi in viata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
e.so!id
post 16 Sep 2006, 20:03
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 19 January 05
From: Roman City




Vreau si eu un sfat: cand e cald afara, sau bate soarele pe masina, uneori cand cobor sau ridic geamul, se aude un scartait. Aceasta din cauza ca "," chederele sunt "uscate". Exista vre-un lubrifiant de ungere a chederelor pt a aluneca geamul mai usor? recomandati-mi ceva va rog!


--------------------
Logan Laureate 1.6 mpi 2005 Laureate - NT - 45 - BOG
Intotdeauna purtati centura si supuneti-va legilor drumului !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2006, 21:10
Post #94


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Spray de ungere siliconic. In toate hipermarketurile, benzinariile...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
e.so!id
post 19 Sep 2006, 23:03
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 19 January 05
From: Roman City




Si rezista oare?? ca nu mi se pare o idee prea buna sa il port cu mine, si sa ung chederele la intervale repetate... Se poate aplica la invervale mai mari? (de ex dupa ce am spalat masina (aprox de 2 ori pe luna), am aspirat-o, am curatat bordu, sa folosesc si acest spray ca o alta etapa de intretinere a masinii?)


--------------------
Logan Laureate 1.6 mpi 2005 Laureate - NT - 45 - BOG
Intotdeauna purtati centura si supuneti-va legilor drumului !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 22 Sep 2006, 17:32
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(e.so!id @ 16 Sep 2006, 21:03)
Vreau si eu un sfat: cand e cald afara, sau bate soarele pe masina, uneori cand cobor sau ridic geamul, se aude un scartait. Aceasta din cauza ca "," chederele sunt "uscate". Exista vre-un lubrifiant de ungere a chederelor pt a aluneca geamul mai usor? recomandati-mi ceva va rog!
*



Nu cred ca scirtiitul se aude de la chedere. El se aude de la plasticul alb care se vede in poza 02.jpg din postul 48 si care scirtiie la orice mica deplasare. Poti verifica dupa ce dai fata de usa jos, si sa misti putin cu mina de acel plastic. El scoate acel pacanit, scirtiit, in combinatie cu sina pe care culiseaza. Rezolvare: se unge sina cu vaselina. Pina la urmatoarea data. La mine tine de citeva luni bune, si nu s-a terminat inca... rolleyes.gif
Tot legat oarecum de acest subiect, recomand obturarea (pe cit posibil) a gaurii din portiera, care se afla intre balamale. Nu stiu cum se numeste respectivul ansamblu, care limiteaza deschiderea portierei, dar pe acolo intra majoritatea prafului din portiera, si mai intra si vintul/frigul, care trece uneori prin unele spatii existente intre fata de usa si tabla, in interior. Solutii sint mai multe, dar aveti grija daca faceti, sa nu retina umezeala. Eu cred ca ma sa incerc un capac dintr-o bucata plana de cauciuc, crestata intr-o parte pentru a permite deplasarea acelei tije prin ea, si lipita cu ceva direct pe tabla portierei.

Numai bine!

This post has been edited by mario1980: 22 Sep 2006, 17:33


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 22 Sep 2006, 18:05
Post #97


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




si la mine scartaia dupa ce ajungea sus geamul meu de la sofer,acuma nu mai face era de la cheder,si nu iam facut nimic


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 23 Sep 2006, 18:59
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




mie la meridian vest mi-au rezlvat problema cu vasilina au desfacut geamul au gresat cu vasilina bine asta acum 1 an biggrin.gif si acum iar a inceput sa faca ................ DACIA de vina sunt plasticele alea infecteeeeeeeeeeeeeeeeeee


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 24 Sep 2006, 16:11
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(mario1980 @ 22 Sep 2006, 18:32)
  Tot legat oarecum de acest subiect, recomand obturarea (pe cit posibil) a gaurii din portiera, care se afla intre balamale. Nu stiu cum se numeste respectivul ansamblu, care limiteaza deschiderea portierei, dar pe acolo intra majoritatea prafului din portiera, si mai intra si vintul/frigul, care trece uneori prin unele spatii existente intre fata de usa si tabla, in interior. Solutii sint mai multe, dar aveti grija daca faceti, sa nu retina umezeala. Eu cred ca ma sa incerc un capac dintr-o bucata plana de cauciuc, crestata intr-o parte pentru a permite deplasarea acelei tije prin ea, si lipita cu ceva direct pe tabla portierei.

  Numai bine!
*



si pe mine ma tenteaza sa izolez gaura aia, dar ma gandesc daca nu cumva fac rau izoland usa aproape complet - apa care se scurge prin usa va sta mai mult timp acolo, pentru ca va circula mai putin aer prin usa..


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 25 Sep 2006, 08:49
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(salutcalin2002 @ 22 Sep 2006, 19:05)
si la mine scartaia dupa ce ajungea sus geamul  meu de la sofer,acuma nu mai face era de la cheder,si nu iam facut nimic
*



Cum te-ai convins ca era de la cheder?

@bassfreak Cum adica izolind usa "aproape complet" ? Tu nu ai observat prin cite gaurele comunica interiorul usii cu interiorul masinii? La mine, ca nu prea spal des masina, tot timpul observ pe usa o dira, foarte bine conturata, de praf prin dreptul coltului stinga sus al fetei de usa, depus pe tabla. La toate usile. Si in general, in dreptul chederului din partea de sus a fetei de usa.
Cred ca poti sta linistit daca antifonezi partea de jos a usii, pe interior, ca sa nu mai apuce vreodata sa rugineasca....Iar despre curentii de aer care circula prin usa... da bass-ul putin mai tare, si-ai rezolvat... biggrin.gif

This post has been edited by mario1980: 25 Sep 2006, 09:13


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 25 Sep 2006, 11:09
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




spun ca o izolez aproape complet deoarece am acoperit cu aluband toate gaurile din spatele fetei de usa din plastic. adica acum nu mai sunt gauri decat:
- pe jos (cele de scurgere a apei)
- pe la tija de actionare a deschiderii
- pe la chederul geamului ('matura')

am vazut la un passat 2002 ca are imbracata cu tabla usa pe interior, iar unde sunt cabluri de actionare (in loc de tije..), gaurile de trecere sunt izolate cu garnituri de cauciuc.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ontzi
post 31 Mar 2007, 21:29
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 31 March 07




problema cu macaitul si pocnitul din dreapta spate e defapt tija in care se agata sistemul de inchidere al portierei din fata dreapta. aceasta tija are pe ea uncolier de plastic care trebuie uns cu putin ulei sau vaselina. zgomotul a disparut ca prin minune!!!!!!!!!!!!

PS. operatiunea trebuie reluata o data la 2- 3 luni! pentru toate usile


--------------------
dacia logan 2005 preferance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rotnik
post 3 Apr 2007, 13:44
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 20 March 07




Am o luna de cand am masina si de ceva vreme se aude un zgomot, mai bine zis o vibratie undeva prin usa dreapta fata sau in bord inspre usa din dreapta, nu pot sa-mi dau seama exact. In plus cand dau volumul la radio peste 20 imi vibreaza boxa din usa din dreapta. Acum ma gandesc ca s-ar putea sa fie aceeasi sursa ....... blink.gif . Am uitat sa spun ca se aude doar cand e motorul un pic subturat sau la denivelari. Ce sa fie?


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate dci
cine n-are noroc, n-are ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bloodem
post 3 Apr 2007, 13:57
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 699
Joined: 29 December 06
From: Brasov, Romania




"asa face toate domne!" smile.gif si eu abia astept sa vina prima revizie (masina are 6000 km) ca sa imi goneasca domnii de la service greierasii din portiera. Te vei obisnui in timp cu tot felul de sunete si nu prea o sa iti mai pese, vei vedea...


--------------------
Renault Megane 4 Estate - Intens, 1.5 DCi 110cp, Euro 6 Iulie 2018

Crickets! Crickets! They're everywhere!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Apr 2007, 14:03
Post #105


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu stiu cum o face la altii, dar la mine nu face deloc. Asa ca "nu asa face toate". Cel putin din punctul meu de vedere


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rotnik
post 5 Apr 2007, 10:01
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 20 March 07




Zgomotele din usa dreapta fata s-au accentuat, in special vibratiile din boxa (sau din jurul ei) cand volumul ajunge la 20. Ma gandesc serios sa fac o vizita la service. Oare or stramba din nas ca-i deranjez pentru "numai atat"?


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate dci
cine n-are noroc, n-are ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Apr 2007, 10:08
Post #107


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Or sa strambe din nas pentru simplul motiv ca i-ai deranjat, indiferent de problema care o ai.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
je_design
post 16 Apr 2007, 15:25
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 27 August 06




Salut! De ieri am și eu un pocnet în ușa șoferului. Dacă deschid geamul, apoi îl ridic, când e ridicat de tot, pocnește de câteva ori, chiar dacă stau pe loc. De asemenea pocnește și la denivelări câteodată. Și numai când e închis. Oare și la mine e ceva șurub slăbit?


--------------------
Logan Laureat plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Apr 2007, 16:25
Post #109


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




mai skyspot, da-le-ncolo de zgomote, ca oricum tu vinzi masina si-ti iei una de 15.000 euro, care nu va mai avea aceste probleme (pana la proba contrarie...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 16 Apr 2007, 16:33
Post #110


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(skyspot @ 16 Apr 2007, 15:25)
Salut! De ieri am și eu un pocnet în ușa șoferului. Dacă deschid geamul, apoi îl ridic, când e ridicat de tot, pocnește de câteva ori, chiar dacă stau pe loc. De asemenea pocnește și la denivelări câteodată. Și numai când e închis. Oare și la mine e ceva șurub slăbit?
*



am avut si eu pocnetu,ala a trecut de la sine,cred ca era de la praf care a intra acolo in cheder. rolleyes.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
je_design
post 16 Apr 2007, 18:38
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 27 August 06




Klaus, nu am spus că vând mașina... Nu cred că din cauza prafului pocnește. Dacă geamul e total închis și apăs cu mâna pe el pocnește la fel. Numai geamul față stânga..


--------------------
Logan Laureat plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataline
post 17 Apr 2007, 13:20
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 9 February 06
From: Bucuresti




Tocmai, e mizerie pe la macara. Da cu spray din ala care are furtunel mic cand e geamul inchis, printre cheder din interior si geam, pe toata latimea geamului si vei scapa de el.


--------------------
Logan Ambition 1.6 2005 - B-xx-XXX
Logan 1.6 Ambition, dec 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Apr 2007, 13:32
Post #113


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu tocmai am dat cu otrava in weekend la greierii din usile fata. Banda de izolier la toate clipsurile, metoda lui dragos la prinderea geamului, tijele de actionare au acum mici suporti ca sa nu mai zdarngane, .etc ... vaselina peste tot.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumpalac
post 17 Apr 2007, 18:49
Post #114


membru in devenire


Group: Members
Posts: 26
Joined: 31 October 06




Ma bucur ca nu ganditi ca si aceasta proble e di ciclul "asa face toate" si eu am aceeasi problema, oricum trebuie sa merg pt prima revizie si ii pun pe baieti sa rezolve..ph34r.gif


--------------------
Dacia Logan 1,6 Laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serban
post 20 Apr 2007, 18:41
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 April 07




acelasi lucru il am si eu tot la usa din fata stg , dar cred ca e mai bine sa incercam noi cu atentie sa reparam ptr ca la service ar spune ca nu este obiectul garantiei,mi sa rupt dispozitivul de inchidere la cutia de acte!


--------------------
Logan 1.4mpi logan martie 2007 - PH xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bercovici
post 21 Apr 2007, 20:37
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 April 07




Va salut Bercovici ma numesc,ca sa fiu direct problema la portiera se rezova foarte usor dar trebuie sa fi atent la ce zdrangane eu am gasit ca la inchiderea centralizata daca ar fi pus si ei,un cauciuc destept nu aprea problema,sau centura de siguranta mai precis rotorul de pe care vine face zgomotul asta ,trebuie sa fi atent unde auzi zgomotul si geamul la macara jos poate este ancorat prost.Desfaceti si daca va uitati veti gasi.Eu loganul il am din 2005 si am cu el 18500 la 2000 de kl. am schimbat placa de presiune disc si foarte interesant cutia.Dupa parerea mea este o masina bunicica se putea si mai bine poate pe viitor.


--------------------
dacia logan 2005 1.4 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 23:46
Forum Renault