DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imposibila parcare, a romanian tale

naturall
post 28 Jan 2005, 09:25
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




Ma confrunt cu urmatoarea problema

Deoarece stau la casa si toate locurile din fata blocului de vis a vis sunt date sunt nevoit sa las masina in fata portii proprietate personala.
Dar aici apare o problema.... de foarte multe ori gasesc locul din fata casei ocupat de fapt pe toata strada e plin de masini mellow.gif si nu am practic unde lasa masina. Am lasat-o de cateva ori in parcarea de la bloc si am gasit o mica salata de fructe pe parbriz unsure.gif

Am vb la sect1 la tipu care se ocupa de parcari (nea Ungureanu) si mi s-a spus ca nu mi se poate da loc in fata casei pt ca e drum public si nici nu pot sa interzic parcarea in acest loc din acelasi moriv....In concluzile sa fac ce stiu cu masina dar in fata casei nu o pot lasa!!!!
Totusi pe anumite strazi - de ex. in cart. Drobanti s-au dat locuri de parcare in situatii similare...

Acum ma intreb...teoretic nu este nici o lege care sa imi permita sa las masina in fata proprietatii si care sa interzica blocarea accesului de catre alte masini -chiar daca nu am garaj in curte?

Strada pe care locuiesc este o strada secundara, f putin circulata....


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 28 Jan 2005, 09:29
Post #2


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Teoretic nu stiu daca poti face ceva, dar uneori dimineata te mai poti impiedica cu lopata de zapada in mina si sa cazi pe masina respectivului...


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 28 Jan 2005, 09:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Pui un afis cu : "Garaj, nu parcati!" pe poarta. Sau "Dezumflu roti daca blocati accesul"


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 28 Jan 2005, 09:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




aloooo ! fara violenta ! vorba dulce mult aduce ! etc.
si apoi la Bucuresti nu avem zapada ca in orice capitala europeana care se respecta !
Troiene sint la voi in Moldova. Si mai cad si avioane !

Naturall cred ca nu ai sprijin legal ca sa spun asa.
Cred insa ca poti scrie mare pe poarta clasicul
"Va rugam nu parcati. Acces garaj"
Poate merge !!


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naturall
post 28 Jan 2005, 09:43
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




Nu am garaj in curte sad.gif
Am pus o placuta cu "Rog nu parcati ...etc" dar e scris cu o culoare inchisa si seara nu se prea vede...ma gandesc sa pun ceva cu rosu...

La desumfalt roti nu prea ma gandesc ca e cam nasol pt respectivul ... dar cateodada cand ajung acasa si pur si simplu nu am unde lasa masina...as face cam orice...

Totusi nu e o lege, ceva ... macar in fata portii sa am loc...


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 28 Jan 2005, 09:47
Post #6


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Cum zice si Costi, pui o tabla frumos vopsita, sau un anunt, si pe parbriz hartiute, pana la urma se vor obisnui.
Pe hartie poti scrie ca iti lasi masina in paralel si o blochezi pe a lui. Dimineata te va trezi claxonul lui....


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dani
post 28 Jan 2005, 09:51
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 August 04




QUOTE(naturall @ 28 Jan 2005, 10:43)
Nu am garaj in curte sad.gif
Am pus o placuta cu "Rog nu parcati ...etc" dar e scris cu o culoare inchisa si seara nu se prea vede...ma gandesc sa pun ceva cu rosu...

La desumfalt roti nu prea ma gandesc ca e cam nasol pt respectivul ... dar cateodada cand ajung acasa si pur si simplu nu am unde lasa masina...as face cam orice...

Totusi nu e o lege, ceva ... macar in fata portii sa am loc...
*




Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
.....
d) in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
.....


Nu cumva intra aici si in dreptul portii tale ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 28 Jan 2005, 09:54
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Am inteles ca "garaj nu era, altfel nu se mai povestea" dar anuntul ala e singura modalitate uzitata; doar n-o sa scrii "nu parcati aici stau eu".

Scrie si tu mare si cu timpul poate sa obisnuiesc.

Mai poti pune biletele in parbriz mai ales ca banuiesc ca sint "riverani" care parcheaza in zona, sperind la acelasi lucru, ca sint oameni de inteles.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 28 Jan 2005, 09:55
Post #9


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




CORECT!!!! scrie-i asta pe parbriz cu rujul nevestei!


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 28 Jan 2005, 10:00
Post #10


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




In fata casei tale poate parca oricine. Dar nu in fata portii.
Indiferent daca ai sau nu garaj cine parcheaza in fata portii e nesimtit si cred ca solutia propusa de paulp e corecta.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naturall
post 28 Jan 2005, 10:02
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




dani -> la ce lege faci referire mai exact? s-ar putea sa se aplice...desi exista si un trotuar...care ar putea fi inerpretat ca si cale de acces sad.gif

da, eventual pentru cei care recidiveaza cu un marker pe parbriz "rog nu parcati " smile.gif

macar in fata portii sa imi lase si mie un loc...tocmai de asta este " a romanian tale"
am avut o tipa " riverana " cu care am avut 2 discutii + 2,3 postit-uri si care a renuntat sa mai imi lase masina in fata portii abia dupa ce i-am scris LUV U pe geam. smile.gif

This post has been edited by naturall: 28 Jan 2005, 10:07


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan ionita
post 28 Jan 2005, 10:06
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 7 January 05




Frate,adevarul e ca la noi la Iasi,pe cit sintem de molii,pe atit sintem de violenti.Sa vezi ce-am patit eu...intr-o zi am oprit in fata unei case vis a vis de spitalul de copii.E drept ca era un afis,dar nu am vrut sa-l vad.Noroc ca am ramas la masina.A iesit smecherul cu un cutitan,care culmea il avea pe linga poarta si sageate la cauciucurile mele.Da-ti seama ca am taiat-o in tromba.Pune afise mari,baga 2 stilpi cu un lant(daca esti pe o straduta mai laturalnica si nu te controleaza aia de la primarie)si bineinteles lasa-l pe cel tupeist cu masina pe butuci.


--------------------
dacia supernova europa 2001 - is-04-txl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dani
post 28 Jan 2005, 10:07
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 August 04




QUOTE(naturall @ 28 Jan 2005, 11:02)
dani -> la ce lege faci referire mai exact? s-ar putea sa se aplice...desi exista si un trotuar...care ar putea fi inerpretat ca si cale de acces sad.gif

da, eventual pentru cei care recidiveaza cu un marker pe parbriz "rog nu parcati " smile.gif
*



@naturall: Articolul 175 din Regulament (ala care il inveti la scoala de soferi)

Ai putea scoate la imprimanta articolul si sa-l copiezi la un xerox. Eventual poti adauga si sanctiunile pentru stationarea in locuri nepermise biggrin.gif Si cum gasesti pe unu, ii pui foaia sub stergator.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 28 Jan 2005, 10:11
Post #14


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Din umilele mele cunostinte legate de o astfel de problema, eu stiu ca este lege care interzice parcarea in dreptul cailor de acces, asa cum este si intrarea in curtea unui imobil. Dar cum se zicea mai sus nu exista lege care sa interzica parcarea in dreptul unui imobil.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 28 Jan 2005, 10:11
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Vino cu un aparatde fotografiat pe starada Grigore Alexandrescu (paralela cu Ianuc de Hunedoara). Pe acea strada exista foarte multi proprietari ce au primit parcare deresedinta in dreptul casei in conditiile in care nu au nici garaj, nici loc in curte sa parcheze masina. La fiecare e scris si numarul autorizatiei, sunt puse semne de ADP sectorul 1.

Intreaaba-l pe nenea ala cat mai civilizat posibil dece acei oameni au locuri deparcare in fata casei, iar tu nu poti avea? Explica-i ca aceleasi reguli se aplica tututro. Nu-ti rezolva problema, nu-i nimic. Si tu poti face reclamatii mai sus.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naturall
post 28 Jan 2005, 10:16
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




Stefan -> nu e vorba de oprit o ora, doua...la mine o tipa si-a lasat masina vreo 2 zile...
Madalina - > stiu despre ce e vorba ca lucrez in zona...si chiar asa am sa fac...pt ca stau tot in sect1 deci e vorba cam de acelasi nene.


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 28 Jan 2005, 10:18
Post #17


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




EXACT! Poti cere sa ai parcare de resedinta, exact in fata casei!

In afara de asta, pune un afis clar si foarte vizibil cu PARCAREA INTERZISA!

Eventual poti pune ca taranu' si o naveta de bere care sa blocheze accesul, sau un tarus infipt in baza de beton (dar sa fie mobil, sa-l poti muta).

Nu cred ca o sa vina cineva (vreo autoritate) sa faca scandal ca blochezi accesul vreunei masini in fata portii tale. In definitiv sunt spagari care fac asta ilegal in centru, pentru bani. De ce ti-ar face probleme tie?


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan ionita
post 28 Jan 2005, 10:21
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 7 January 05




QUOTE(naturall @ 28 Jan 2005, 11:16)
Stefan -> nu e vorba de oprit o ora, doua...la mine o tipa si-a lasat masina vreo  2 zile...
Madalina - > stiu despre ce e vorba ca lucrez in zona...si chiar asa am sa fac...pt ca stau tot in sect1 deci e vorba cam de acelasi nene.
*


Atunci,aplica figura cu impiedicatul.Nu cred ca vei rezolva problema asa,dar te vei racori.Ramin la ideea cu stilpi si lanturi.


--------------------
dacia supernova europa 2001 - is-04-txl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 28 Jan 2005, 10:22
Post #19


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Evident, ii poti monta niste stalpi sau lanturi chiar pe masina... 04.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 28 Jan 2005, 10:47
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




Am avut si eu probleme cu un nesimțit. Își făcuse obiceiul să parcheze exact în fața garajului. După câteva bilețele cu rugăminți să nu mai blocheze intrarea, tipul a venit la mine foarte afectat: De ce nu vii domle la mine când vrei să scoți mașina ? Adică zilnic, dimineața la 7 trebuia să urc la el (la etajul 3), să aștept până se trezește, îmbracă și binevoiește să coboare să-și miște BMW ul. Ba mi-a sugerat la mișto că mersul cu taxiul la lucru m-ar costa mai ieftin.
Am crezut că turbez. A doua zi i-am dezumflat toate roțile. De atunci individul nu mă mai saluta, dar nici nu-mi mai blocheaza garajul (s-a mutat in fața altuia !)


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 28 Jan 2005, 11:17
Post #21


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(bursuck @ 28 Jan 2005, 10:47)
De ce nu vii domle la mine când vrei să scoți mașina ?
*


Auzi? Da de ce nu i-ai zis sa-ti lase cheile? Era chiar mai ieftin decit cu taxiul. laugh.gif


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 28 Jan 2005, 13:25
Post #22


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Am si eu o curiozitate: daca de dimineata astia de la drumuri sapau un mare sant prin parcarea cu plata (ADP) din fata blocului - traversa toate cele 15 locuri - astia care au platit si nu au unde parca diseara ce o sa faca cu masinile lor ... Ca si celelalte locuri pretabile parcarii sunt la mica intelegere dar ei sunt cam exclusi din intelegerea asta ...
Ca nu cred eu ca termina astia lucrarea , astupa santul si il si asfalteaza.

This post has been edited by Ant: 28 Jan 2005, 13:26


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Jan 2005, 13:48
Post #23


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(bursuck @ 28 Jan 2005, 10:47)
Am avut si eu probleme cu un nesimțit. Își făcuse obiceiul să parcheze exact în fața garajului. După câteva bilețele cu rugăminți să nu mai blocheze intrarea, tipul a venit la mine foarte afectat: De ce nu vii domle la mine când vrei să scoți mașina ? Adică zilnic, dimineața la 7 trebuia să urc la el (la etajul 3), să aștept până se trezește, îmbracă și binevoiește să coboare să-și miște BMW ul. Ba mi-a sugerat la mișto că mersul cu taxiul la lucru m-ar costa mai ieftin.
Am crezut că turbez. A doua zi i-am dezumflat toate roțile. De atunci individul nu mă mai saluta, dar nici nu-mi mai blocheaza garajul (s-a mutat in fața altuia !)
*



Trebuia sa-i zici sa faceti schimb de chei. Mai sa fie, dar ce nivel de tupeu au unii, maine-poimaine iti deschid poarta casei si parcheaza ca la ma-sa si la tac-su acas !

This post has been edited by Illusi0n: 28 Jan 2005, 13:50


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 28 Jan 2005, 15:28
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




QUOTE(Ant @ 28 Jan 2005, 15:25)
Am si eu o curiozitate: daca de dimineata astia de la drumuri sapau un mare sant prin parcarea cu plata (ADP) din fata blocului - traversa toate cele 15 locuri - astia care au platit si nu au unde parca diseara ce o sa faca cu masinile lor ...
*



La noi chiar s-a întîmplat chestia asta. Au venit unii și au săpat un șanț care a suprimat dintr-o dată vreo 20 de locuri de parcare în spatele blocului unde locuiesc. Nu avea nici unul locuri de la ADP, toate erau la mica înțelegere, dar a fost mare balamuc, că era o aglomerație îngrozitoare. Nu a fost scandal, sau nu am știut eu, pentru că plec la 07:00 și vin după ora 19:00... Dar acum, după circa 6 săptămîni, s-a revenit la situația inițială, pentru că după astuparea șanțului a fost turnat și betonul la loc biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 28 Jan 2005, 15:35
Post #25


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




in 6 saptamani se lasa cu bataie garantat . biggrin.gif biggrin.gif oricum am o pica pe administrator de mult timp .... l-au mai scos din mana mea mai demult ... il prind iar .... me happy !


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 2 Feb 2005, 18:16
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




depinde de la om la om.....pe "locul meu" mereu parcheaza una,, am rugat-o foarte frumos sa nu mai parcheze acolo,,,in fatza mea mai sunt doua locuri unde nu parcheaza nimeni....dar vad ca nu intelege...probabil crede ca daca eu am dacie iar ea masina straina, eu sunt un sclav....pana acum am fost foarte intelegator...dar pana cand??? 10412898.gif


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIA-Wrc
post 2 Feb 2005, 18:29
Post #27


Unregistered









pune in fata porti containerul de gunoi smile.gif si cand vi tu cu masina il muti cand pleci il pui fix pe mijloc:)) poate nu ti-l va muta nimeni biggrin.gif asta in caz ca ai din ala cu roti smile.gif)


--------------------
Go to the top of the page
+
tarzy
post 2 Feb 2005, 18:32
Post #28


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(DACIA-Wrc @ 2 Feb 2005, 20:29)
pune in fata porti containerul de gunoi smile.gif si cand vi tu cu masina il muti cand pleci il pui fix pe mijloc:)) poate nu ti-l va muta nimeni biggrin.gif asta in caz ca ai din ala cu roti smile.gif)
*



cam periculos, au ramas unii fara container din curte, daramite din fata portii



--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 2 Feb 2005, 20:55
Post #29


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Da' go frate si da o spaga la Administratia Strazilor (langa restaurantul Berlin).
Si se rezolva


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorin Matei
post 3 Feb 2005, 10:50
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 4 November 04




QUOTE(Ant @ 28 Jan 2005, 15:35)
in 6 saptamani se lasa cu bataie garantat . biggrin.gif biggrin.gif oricum am o pica pe administrator de mult timp .... l-au mai scos din mana mea mai demult ... il prind iar .... me happy !
*




Da' ce-ai cu administratorul ????


--------------------
Dacia Solenza - B-40-ZHI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 04:28
Forum Renault