DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tuning la directie

rolly
post 31 Aug 2004, 13:32
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 August 04
From: Alba




mi-am montat o bara de legatura intre cela doua telescoape de pe fata si rezultatul il reprezinta o dferenta vizibila intre cum se comporta masina la viraje inainte si dupa montare.Acum masina are o tinuta extraordinara in viraje puternice la viteze mai mari, nu se mai inclina aproape deloc, intr-un cuvant e "teapana".Sunt foarte mltumit si va recomand si voua sa incercati. :idea:


--------------------
Dacia 1310 berlina 1985 - AB 03 NDR
Suzuki Ignis 4x4 VVT 2007 - AB 86 NDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shaq_rose
post 31 Aug 2004, 15:54
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 16 March 04
From: Bucuresti - Drumul Taberei




cum ai montat bara? e loc suficient sa le unesti prin bara respectiva? amanunte te rog


--------------------
DACIA 1300 - B-12-CVD
Nobody is perfect, I'm Nobody !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin.c
post 31 Aug 2004, 16:57
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 27 July 04
From: sighisoara




am facut asa ceva la o dacie 1300 dar de nevoie era coapta si a inceput sa se adune telescoapele


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 31 Aug 2004, 17:46
Post #4


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




rolly,

Ca tine putin mai bine oalele...cred....dar chiar ce zici tu ii zice placebo....

:shock:


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 31 Aug 2004, 19:21
Post #5


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




parca s-a mai discutat o data pe forum chestia asta, si morala a fost ca in cazul unui accident (sau solicitari nasoale, vezi campionate de raliuri unde zbori cu 150 peste bolovani), masina nu se rupe chiar in 2 :inger:


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 31 Aug 2004, 19:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Poate sunt un pic cam carcotas dar...de ce titlul se numeste "tuning la directie" ?


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 31 Aug 2004, 20:18
Post #7


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




pt ca autorul zice
QUOTE
rezultatul il reprezinta o dferenta vizibila intre cum se comporta masina la viraje


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rolly
post 31 Aug 2004, 23:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 August 04
From: Alba




QUOTE

Acum masina are o tinuta extraordinara in viraje puternice la viteze mai mari, nu se mai inclina aproape deloc, intr-un cuvant e \"teapana\"

Am vrut sa scriu "la viteze mai mici", dar cred ca nu am fost atent.Sorry. :mrgreen:
QUOTE

cum ai montat bara? e loc suficient sa le unesti prin bara respectiva? amanunte te rog

am luat o tzeava de incredere(din aia de gaz cum intra in aragaz e suficient), am turtit capetele si am dat gauri exact dimensiunea suruburilor de la telescoape, ca su aiba deloc joc.Am desfacut piultele de la telescoape, am indepartat saiba aia mare, am fixat teava si am strans amandoua piulitele la maxim.Simplu, dar rezultatul este nimicitor, m-a lasat cu gura cascata cate pot face acum cu dacia in viraje (in curbe de 90 de grade sau mai mult, in special in oras), repet, in special la viteze mici.Masina nu se mai inclina aproape deloc.

QUOTE

Ca tine putin mai bine oalele...cred....dar chiar ce zici tu ii zice placebo....  

Daca spui asta te inseli, numai incerca si ai sa imi dai dreptate.Mai vorbim dupa ce iti pui, daca vrei.

Pana sa imi pun teava asta, in oras la curbele de 90 de grade (ca avem cateva) totdeauna intram in treapta a doua de viteza, acum numai cu a treia, ca imi permite sa intru in curba cu viteza mai mare.Nu garantez stabilitate in cazul asfaltului ud sau a pietrei cubice sau in cazul in care asfaltul este acoperit cu nisip.


--------------------
Dacia 1310 berlina 1985 - AB 03 NDR
Suzuki Ignis 4x4 VVT 2007 - AB 86 NDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rolly
post 31 Aug 2004, 23:22
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 August 04
From: Alba




QUOTE

Poate sunt un pic cam carcotas dar...de ce titlul se numeste \"tuning la directie\" ?

Se cheama tuning la directie pentru ca afecteaza in mod direct directia masinii.Sa iti explic:intro curba puternica de 90 de grade sau mai mult luata cu 40 la ora, roata inversa directiei curbei (daca curba o ia la dreapta, atunci ma refer la roata stanga si invers) sufera o presiune din partea masinii care din inertie se impinge in ea si se inclina pronuntat (spre deosebire de cealalta care nu se inclina asa de tare), facand ca si masina sa se incline in partea inversa directiei curbei.Avand montata bara, aceasta face ca roata care se inclina mai putin (adica cea din aceeasi parte cu directia curbei) trage dupa ea si cealalta roata, facand-o astfel sa nu se mai incline ata de tare, facand astfel ca nici masina sa nu se mai incline.

Sper ca nu v-am naucit cu explicatiile si nu v-am incurcat in stiinta.


--------------------
Dacia 1310 berlina 1985 - AB 03 NDR
Suzuki Ignis 4x4 VVT 2007 - AB 86 NDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 1 Sep 2004, 00:53
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Mda...sa zicem...da' ce rotile se inclina?


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin.c
post 1 Sep 2004, 09:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 27 July 04
From: sighisoara




ajuta la rezistenta nmasini dar nu la stabilitate


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 1 Sep 2004, 10:44
Post #12


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




rolly, e o falsa impresie, nu ai stabilitate in plus. La berlina amortizoarele sunt fixe pe oale, deci nu are nici un efect.

Offtopic: unii pun bara aia intre amortizoare sa aiva de ce sa prinda 10 claxoane.
Am vazut si in potbagaj bara intre amortizoare, cu carlige pe ea, ideala cand vi de la tara si trebuie sa lasi carnatii la uscat.

La suspensia mc'person are efect o astfel de bara,acolo amortizoarele nu sunt fixe.
Daca vrei stabilitate, pune cauciucuri late (si cu talon mic), coboara garda la sol 10 cm, si monteaza bare de torsiune mai groase,amotizoare mai tari.
O sa fie cam rigida, deci iti rupe rinichii la gropi, dar intrii in curbe de 90 grade cu 70-80, si nu se inclina si nici nu "fuge de sub tine"


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 1 Sep 2004, 19:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Mda...cam asta am vrut sa spun si eu da' nu m-am priceput la exprimare! :roll:


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 2 Sep 2004, 09:29
Post #14


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




rolly, B-34-SGM, Slider,

era pe vremuri un banc a carui poanta era "si tu ai dreptate...".

Sub actiunea greutatii si a fortelor din rulaj, orice caroserie se deformeaza elastic; de altfel una din caracteristicile de baza la o caroserie este rigiditatea.

Dacia 13xx este o masina (foarte) usoara pentru marimea ei- ceea ce e bine, dar are si un pret: masina este foarte putin rigida (ati observat ca portierele se inchid/deschid altfel cīnd masina sta pe cric?).

Bara de care spune rolly are ca efect marirea substantiala a rigiditatii la torsiune in zona rotilor din fata, ceea ce duce la pastrarea geometriei directiei in timpul mersului->imbunatatirea preciziei directiei respectiv a stabilitatii de drum (masina face ce vrei tu si nu ce vrea ea). Deci da.

Nu cred ca masina se inclina mai putin (acolo intervine bara antiruliu, parte a suspensiei); de asemenea stabilitatea la rasturnare nu se modifica prin rigidizare. Deci nu.

La puntea spate de D13xx geometria nu e data de caroserie (punte rigida), asa ca ar trebui ca o astfel de rigidizare sa nu aiba efect asupra tinutei de drum.

Solutia descrisa de rolly se foloseste curent ca parte a tuningului sau uneori "din fabrica", (ex. Nissan 350Z). Deci da; cu cīt bara e mai rigida, cu atīt mai bine (se folosesc uneori si constructii tip grinda cu zabrele). Am vrut sa atasez niste imagini, dar n-am gasit la iuteala unele frumoase.

os.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 2 Sep 2004, 15:22
Post #15


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




Ar fi un mic avantaj cu bara asta dar este si un mare dezavantaj. Daca te loveste unul intr-o aripa, te trezesti si cu cealalta deplasata !!


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitesorcerer12
post 2 Sep 2004, 17:41
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 667
Joined: 15 February 04
From: Bucuresti




are dreptate sgm-ul, s-a discutat pe forum ca treaba asta nu are nici un efect decat la suspensia mc pherson.
la 1310 in nici un caz, poate doar asta ultimul, cu afectarea sistemului de directie contralateral in caz de accident!
buna treaba aia cu"punerea in practica se face pe propria raspundere"
lol


--------------------
MEGANE BICORP 115 CP
RENAULT MEGANE BICORP, 1,6, 16V, 115 CP,192KMH
FULL OPTIONS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 3 Sep 2004, 08:54
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Poate e putin off-topic, dar este vorba de tuning la directie....

Cel mai bine bagi vaselina in cutia de directie, si o sa vezi ce volan usor o sa ai....oricum, referitor la bara respectiva, sgm a zis cat se poate de la obiect...
Singura utilitate a barii este sa pui tot felul de carnati sau claxoane...

Dupa parerea mea, raspunsul a fost dat, iar discutia nu mai duce nicaieri...poate eventual dezvoltam ideea lui sgm cu rotile, garda, amortizoarele, etc...

Bye..


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitesorcerer12
post 3 Sep 2004, 11:27
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 667
Joined: 15 February 04
From: Bucuresti




ca tot ai adus tu vorba, pe unde sugerezi de bagat vaselina la caseta??


--------------------
MEGANE BICORP 115 CP
RENAULT MEGANE BICORP, 1,6, 16V, 115 CP,192KMH
FULL OPTIONS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 3 Sep 2004, 13:58
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




Os am niste nelamuriri:
cine trage la dacie (avand doua brate) de oale in viraj a.i. sa se deplaseze?
in plus, daca fortele (care ar fi ele) reusesc sa deformeze (elastic) caroseria inseamna ca sunt niste forte insemnate, cat de mult se poate opune o teava de gaze (d = 18 mm) a carei rezistenta la solicitarea la flambare pe lungimea dintre cele doa oale este foarte mica (diametru mic si lungime relativ mare)?


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 3 Sep 2004, 14:53
Post #20


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




OCEBE,

Precizez din capul locului ca la masina mea nu am avut montata o asemenea "rigidizare" suplimentara asa ca fac numai consideratii teoretice si analogie cu montaje asemanatoare.

1. Eforturile transmise de suspensie sunt preluate de caroserie in totalitatea ei. Daca aceasta se deformeaza (si *stiu* ca se deformeaza), unghiurile rotilor (reglate in stationare) nu mai corespund. Efectul pomenit de mine este de rigidizare torsionala a caroseriei prin transformarea unui profil deschis intr-unul inchis, mult mai rigid la torsiune.

2. In afara de solicitarea la compesiune (care da flambaj) mai este posibila si solicitarea la tractiune. Asta a fost un raspuns de "smecher", care mie nu-mi place.
Nu am calculat (calculul ar fi interesant) la ce forta flambeaza o astfel de bara (montata dublu incastrat, ceea ce mareste binisor stabilitatea la flambaj; de altfel teava de probabil 18x1,5mm nu-i de loc nerezistenta, cred ca flambeaza abia la cīteva sute de kgf ceea ce nu-i putin). Dar repet, transformarea profilului deschis intr-unul inchis produce pentru torsiune minuni. De altfel am specificat ca astfel de bare ar trebui ca fie cīt mai solide.

3. Astfel de bare se monteaza si la automobile care au altfel de suspensii decīt McPherson, de exemplu (notabil) la puntea-fata multilink a grupului VAG.

4. Caroseria se deformeaza la forte mai mici decīt ai crede, vezi exemplul cu ridicarea pe cric.

5. Este posibil ca practica sa ma contrazica. Eu am argumentat de ce - dupa mine - ar trebui sa se obtina efecte pozitive. (ar trebui, ca efect al rigidizarii, sa se obtina si reducerea zgomotelor de prin bord/usi).

6. Calculul stabilitatii la flambaj pomenit de tine ar fi cu siguranta interesant. Inca si mai interesant ar fi de comparat comportamentul cu/fara (operatie relativ usor de facut datorita simplitatii montarii). Daca ai vreme si cunostinte de rezistenta materialelor mai proaspete decīt mine (eu ar trebui sa le caut formularaia in carti pe care cine stie unde le-am pus), fa te rog calculul ca e chiar interesant.

Toate cele bune,
os


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 3 Sep 2004, 15:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




nu am deschis discutia cu ton de polemica (imi cer scuze daca a sunat asa) ci doar ca eram curios si la ceva argumente ptr. ca din fire eu sunt oarecum cam sceptic.
P.S. anul doi de facultate cand am facut rezistenta materialelor s-a intamplat in 84/85. Cine-i mai "proaspat" sa faca calculele!


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 3 Sep 2004, 15:33
Post #22


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Caroseria sigur se deformeaza,asta e clar. Dar nu cred ca e bine ca bara sa se pinda de amortizoare,care au tampon elastic,deci bara nu o sa stea incastrata, la avea un grad de libertate.
La daciile care alergau la raliu se suda o bara direct de oale, cu forma de Y la capete. Acest lucru intentionez sa il fac si eu, si sa intaresc si oalele
Am suspensia rigida si risc sa sara amortizoarele prin oala la vreo groapa ...

Attached thumbnail(s)
bara.JPG ( Size: 2.99k ) Number of downloads: 443


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 3 Sep 2004, 15:53
Post #23


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




OCEBE, B-34-SGM,

Cred ca ideea lui SGM e buna (dar presulune lucrari la caroserie).

Nu am inteles discutia ca pe o polemica, ci ca pe o argumentare (ceea ce-i altceva).

Cred in continuare ca un calcul ar fi interesant, dar n-o sa-l fac. (OCEBE, cam tot atīta vreme a trecut si la mine de la Rezistenta Materialelor incoace, asa ca ma intelegi.)

Corectie: puntii-fata la care ma refer nu i se spune "multilink", ci "cu 4 brate".

os


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 3 Sep 2004, 16:53
Post #24


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Nu e idee mea, asa am vazut poze cu daciile care alergau pe vremea lu' Nea Nicu la raliu. In spatele unei masini de raliu se ascund o gramada de ingineri, si sunt sigur ca a fost pusa acea bara acolo in urma unor studii de RM.
Costul nu e prea mare pentru a monta asa ceva.
2.5 metrii de teva maxim.
1 bucata sudor cu autogen.
1 bucata cutie de grund.
1 bucata cutie de vopsea.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 3 Sep 2004, 17:07
Post #25


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




B-34-SGM,

De acord cu tine in toate punctele.

Atentie la sudura care nu e in mod necesar suficient de rezistenta (sudura insasi si ZIT==zona de influenta termica a sudurii). Sudura autogena -> cu material de adaos feros(otel). Sau sudura electrica buna. Atentie si la grosimea tablelor in zona in care se sudeaza: acestea trebuie sa fie suficient de robuste pentru a prelua eforturile. Altfel, īmpreuna cu efectul ZIT, risti sa te trezesti (dupa o vreme) cu fisuri ale oalelor amortizoarelor.

1 cutie grund: daca te-ai referit la refacerea grundului pe dedesubt, imi cer scuze dianinte ca pomenesc cele ce urmeaza: In urma sudurii se distruge acoperirea anticoroziva si pe sub oale (in partea amortizorului). Aceasta ar trebui refacuta ca sa nu ai surprize cu rugina.

Poate ca, inainte de a incepe sa sudezi etc ar fi bine sa faci o proba cu o bara fixata intre amortizoare (ca in postul original), eventual de imprumut. Asa te lamuresti daca merita sa-ti bati capul/sudezi masina etc.

succes.
os


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 3 Sep 2004, 17:18
Post #26


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Pate o sa incerc sa vad cum se comporta, si daca nu sunt multumit, folosesc bara aia in montajul cu sudura. Stiu ca se topeste terosonul de sub oale in urma sudurii.
mai adaug pe lista :
1 cutie de teroson, data cu pistolul, sa intre peste tot, nu cu pensula.
Grundul ala era pentru bara si locul care se curata pana la tabla unde se efectueaza sudura.
Vopseaua pentru estetica, data peste grund, evident.
Masina mea mai are sudat pe dedesubt niste rectanjular pentru a o rigidiza,toate sudurile au fost refacute in cordon,si a fost terosonata bine, nu am probleme cu rugina.
Mi-a facuto o ruda, care nu mai e in tara acum, de aia a lucrat asa bine si ingrijit.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rolly
post 3 Sep 2004, 21:06
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 August 04
From: Alba




QUOTE

Bara de care spune rolly are ca efect marirea substantiala a rigiditatii la torsiune in zona rotilor din fata, ceea ce duce la pastrarea geometriei directiei in timpul mersului->imbunatatirea preciziei directiei respectiv a stabilitatii de drum (masina face ce vrei tu si nu ce vrea ea). Deci da.  

Corect.
QUOTE

Nu cred ca masina se inclina mai putin (acolo intervine bara antiruliu, parte a suspensiei); de asemenea stabilitatea la rasturnare nu se modifica prin rigidizare. Deci nu.  

Gresit.Pune pentru 5 minute si fa o tura.Daca se mai inclina ca inainte sa o dai jos, daca nu pastreaz-o.


--------------------
Dacia 1310 berlina 1985 - AB 03 NDR
Suzuki Ignis 4x4 VVT 2007 - AB 86 NDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 4 Sep 2004, 16:40
Post #28


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




rolly,

nu pun la indoiala senzatiile traite de tine.

Dar nici nu cred ca exista vreun motiv cit de mic s se modifice comportamentul in afara de cele deja discutate. Impotriva inclinarii laterale (ruliului) exista o componenta speciala a suspensiei (bara antiruliu a.k.a bara stabilizatoare). Daca nu ai executat modificari ale trenului de rulaj (suspensie, roti, anvelope) nu exista nici un motiv sa se fi modificat caracteristica de ruliu. Daca da, atunci importante pentru ruliu/stabilitate sunt ele si *nu* rigidizarea caroseriei (care isi joaca rolul in alta parte). Cred ca e vorba de o reactie subiectiva datorata mai bunei precizii a directiei.

N-am ce sa incerc- eu am alt model de masina si in general nu sunt partizanul modificarilor. Daca as (mai) avea D13xx, as rigidiza insa caroseria.

os.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 4 Sep 2004, 18:06
Post #29


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Eu am pus 2 bare stabilizatoare pe spate (una peste alta),bara mai groasa pe fatza, arcuri mai tari si mai scurte,cauciucuri 175/65/13.
Masinii i s-au refacut in cordon toate sudurile, ba schiar s-au sudat niste bare rectangulare pe dedesubt pt intarire.
Recomand la toata lumea care vrea stabilitate sa faca asa. Nu am gasit cauciucuri 185/60/13, care sunt si mai bune.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 7 Sep 2004, 09:58
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




intre panoul despartitor habitaclu/compartiment motor si cele doua oale ale amortizoarelor este totusi o distanta mica si, intrucat acel panou are ceva rezistenta, deformarile caroseriei in dreptul oalelor banui ca cu sunt foarte mici; daca ar fi sa ajute, probabil ca acea bara ar trebui montata mai degraba intre axele amortizoarelor (si nu de oale) pentru a se opune astfel eventualelor deplasari in oala a acestora (amotizoarelor)


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 17:24
Forum Renault