DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Haz de necaz, timp si nervi

Haiducus
post 8 Aug 2005, 14:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 April 05




mi s-a furat roata de rezerva de la masina si dupa 3 ore pierdute pe la politie cu declaratii & stuff, a urmat episodu asigurari:

am fost la sediu principal unde m-au trimis la un service pentru constatare. numai ca scria pe o foaie ca trebe sa am dovada de la politie (pe care mi-o dau in 10 zile dupa spusele politaiului...) am vb la tel cu una dintr-o sucursala care mi-a zis ca poate sa ma inregistreze fara sa ma mai duc la sediu. ma duc la bcr (asigurari) stefan cel mare aia imi zice sa ma duc la sediu principal ca ea nu face asa ceva si trebe la sediu. ma duc la sediu si aia imi zic ca dosaru de dauna se deschide la serviceu unde se fac constatari si ca pot aduce dovada mai tarziu. ma duc la un service din cele doua - la filaret(!) ma ia domnisoara de la receptie
si imi zice ca ala nu e la birou si sa il astept ca e in service. stau si il astept si vad ca vine unu pe acolo ... il intreb pe ala daca el e omu si imi zice ca stau aiurea ca defapt birou aluia e defapt in service.... (vaca aia nu zicea nimic).

acum episodu politie:
in 12 zile ma duc sa iau dovada (ei zisesera in 10) si omu imi zice politicos ca nu s-a intors dosarul de la parchet sa vin luni dupa pranz. vin miercuri si omu imi spune politicos ca dosarul nu s-a intors de la parchet sa vin joi. vin vineri si omu imi spune politicos ca saptamana viitoare sigur vine - nervos iau nr de telefon de la ei ... etc. saptamana urmatoare dau telefon imi spun sa vin ziua urmatoare ca a venit dosarul si sa imi ridic dovada. ma duc dimineata asa cum vb la telefon si omu imi spune sa vin in 15 zile ca cel care se ocupa de strada de unde mi se saltase roata e in concediu !!! ii zic cu sangele un pic in fierbere ca mi s-a spus la telefon sa vin azi ... omu politicos zice ok si se apuca sa imi proceseze actu si imi spune sa vin a doua zi sa o ridic ca trebuie semnata de sefu de post. vin a doua zi (ca in urmatoarea trebuia sa plec) si omu imi spune politicos ca nu l-a prins pe comandant ca au fost 2 talharii etc si cum il vede o da la semnat si mai bine vin a doua zi.... ii zic ca vin luni ca in weekend plec ... ok. vin luni si omu se scarpina politicos in cap cauta de 3 ori intr-un maldar de hartii si in final cand sa o iau razna vede ca dovada mea era chiar prima din maldar... deci dupa 1 luna si 7 zile am dovada in mana. fericit ma duc la sediu asigurari dau actele si factura (ca in timpul asta imi luasem roata) omu se duce cu dosaru si revine politicos cu dovada sa imi zica ca departamentul juridic zice ca trebuie sa scrie pe dovada ca "cercetarile continua" altfel nu proceseaza dosarul ... sa-mi pocnesca nervii de furie nu alta ... imi dau seama ca omu nu are nici o vina ... ma intorc furibund la politie ... acolo nu era nimeni ! deja ma lasau genunchii de nervi ... in 5 min apare un om care imi explica politicos ca sunt primu care il vede intors cu prima dovada ca pe a doua dovada se scrie "...". ma urc in masina scartii franele urat la o trecere de pietoni ma intorc la asigurator ... ma preia altul ... binenteles ca nu mai trebuia nimic pe dovada cu pricina ....

acum astept telefon de la ei sa imi ridic banii 230 ron... pe care cred ca deja i-am cheltuit pe invoiri de la serviciu si benzina prin oras de la stefan cel mare in pta alba iulia la filaret la stefan cel mare la alba iulia ....

per total am fost de 8 ori numai la politie.



--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 8 Aug 2005, 14:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Concluzia mea de individ care nu suport cozile (exceptind alea de pisoi smile.gif

1. Puneti roata pe balcon sau in portbagaj sai montati-o dedesupt doar cind plecati la drum lung;
2. Cind vi-o fura luati-va un jaf (janta+caucic SH) din tirg. Iesiti mai ieftin.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 8 Aug 2005, 15:48
Post #3


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Mda saracu' de tine...asa este la noi acest sistem de tot rahatul (upsie)...capu' sus si spune merci ca s-a terminat.....Proud to be from ROMANIA!!!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 8 Aug 2005, 17:33
Post #4


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




...de groaza ce se fura in bucuresti....


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 8 Aug 2005, 17:38
Post #5


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Haiducus si eu am exact aceeasi problema. Mi-au zis saptamana trecuta ca imi dau miercuri-joi dovada sad.gif Sper sa nu patesc ca si tine ... aia de la ASIBAN (tu unde ai?) mi-au spus ca pana nu exista dovada nu pot sa deschida dosar, si daca imi cumpar eu roata inainte sa imi deschida dosar nu mai ma despagubesc mad.gif

PS Are cineva sa-mi imprumute o roata de rezerva pentru 2 saptamani, nu de alta da' trebuie sa dau o "tura" pana in Grecia si chiar nu as vrea sa nu am o roata de rezerva? smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 8 Aug 2005, 18:16
Post #6


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Valentine, dosarul se poate deschide si inainte de a avea vreo hartie de la politie. Tocmai am facut eu asta. Tot roata de rezerva furata, tot asiban, daca nu ma crezi iti scanez hartia de la Asigurare si ti-o arat. Du-te si fa-ti constatarea linistit la asigurator.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 8 Aug 2005, 18:22
Post #7


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(ashu @ 8 Aug 2005, 19:16)
Valentine, dosarul se poate deschide si inainte de a avea vreo hartie de la politie. Tocmai am facut eu asta. Tot roata de rezerva furata, tot asiban, daca nu ma crezi iti scanez hartia de la Asigurare si ti-o arat. Du-te si fa-ti constatarea linistit la asigurator.
*


Am fost! mad.gif La COM AUTO Meridian saptamana trecuta (mai aveam si niste zgarieturi etc.) am facut constatare la astea si nu a vrut sa imi faca constatare pentru roata furata sad.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tutzigureanu
post 8 Aug 2005, 18:25
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 August 05




Legati-va rotile de rezerva(asta daca nu le tineti pe balcon) cu un lant sau ceva.
Eu la Break(noroc ca e vizibila de afara) am legat-o ostentativ cu un lant gros si un lacat cat toate zilele + inca o siguranta de biciclete din aia de otel, si asta din totdeauna si nu am avut probleme niciodata. Bine, odata mi-au furat-o cu tot cu masina, dar e alta poveste 243.gif


--------------------
Dacia Break '96 Seat Izbiza '88 - cenzurat
Vine valu' imi i-a calu'...imi i-a Dacia din cotetz....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 8 Aug 2005, 19:24
Post #9


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(Valentine @ 8 Aug 2005, 18:22)
Am fost! mad.gif La COM AUTO Meridian saptamana trecuta (mai aveam si niste zgarieturi etc.) am facut constatare la astea si nu a vrut sa imi faca constatare pentru roata furata sad.gif
*


Ba nene, imi pare rau dar nu te cred. Am fost intai la Cobalcescu si am vorbit cu agentul si i-am zis ca nu am nimic de la Politie ca au zis ca mi-o dau abia peste vreo 2 saptamani si el mi-a zis ca nu-i nici o problema, se poate deschde dosarul. N-am stat ca era coada prea mare. M-am dus in alta zi la sediul lor de pe Nerva Traian (sperand ca scap de coada), aia de acolo mi-au zis la fel ca nu e nici o problema, se poate deschide dosarul insa nu pot sa faca ei asta, tre sa ma duc la agentii de pe teren, asa ca in alta zi m-am dus la Inscut si mi-am deschis dosarul fara nici o problema. Deci 3 reprezentanti diferiti ai Asibanului mi-au zis ca nu e nici o problema.
Tu ori ai nimerit gresit, ori l-ai injurat pe agentu ala de n-a vrut sa-ti deschida dosarul. Ce sa zic, mai incearca din nou in alta parte, ca nu ai cum sa nu-ti deschizi dosarul ca sa poti sa-ti cumperi roata. Suna la sediul lor inainte si-ai sa vezi ca iti spun si ei la telefon ca se poate.

PS. Io vorbesc de o chestie petrecuta acum 2 saptamani, deci recent, chiar nu bat campii. Am dosarul deschis, roata pe masina si n-am nici acum nici o hartie de la Politie.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 8 Aug 2005, 19:30
Post #10


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(ashu @ 8 Aug 2005, 20:24)
Ba nene, imi pare rau dar nu te cred.

Tu ori ai nimerit gresit, ori l-ai injurat pe agentu ala de n-a vrut sa-ti deschida dosarul. Ce sa zic, mai incearca din nou in alta parte, ca nu ai cum sa nu-ti deschizi dosarul ca sa poti sa-ti cumperi roata. Suna la sediul lor inainte si-ai sa vezi ca iti spun si ei la telefon ca se poate.

PS. Io vorbesc de o chestie petrecuta acum 2 saptamani, deci recent, chiar nu bat campii. Am dosarul deschis, roata pe masina si n-am nici acum nici o hartie de la Politie.
*


Ashule, crede-ma ca am sunat si am fost si la constatare (repet pentru o alta buseala de reparat) si nu l-am injurat pe ala cu nimic, totul a decurs foarte civilizat si prietenos. Si nici nu am protestat pentru ca mi s-a parut ca are sens ce spune nenea, ca la reparatii nu iti deschide dosar inainte sa ai dovada de la politie.

Bine macar ca stiu cum sta treaba si sa ma duc peste aia sa imi deschida dosarul .. cam cat e o roata de rezerva? unsure.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 8 Aug 2005, 19:48
Post #11


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




La reparatii e asa cum spui tu, insa reparatia si furtul au regim diferit. La reparatie iti iei hartia pe loc de la politie, fara ea de altfel nici nu poti baga masina in service. La reparatii asigurarea iti poate face decontare directa cu servisu, a.i. tu sa nu scoti nici un ban.
La furt e diferit, politiei ii ia cateva saptamani pana iti da hartia (de altfel am impresia ca sunt doua hartii pe care ti le dau, io oricum n-am inca nici una, pe motiv ca n-am chef sa repet ce a patit initiatorul topicului, o sa ma duc dupa o luna ca sa fiu sigur ca o iau). Nu exista decontare directa, tre sa platesti din banii tai si apoi astepti sa-ti ridici banii, dupa 60 de zile de la producerea evenimentului, daca nu gresesc. Nu stiu sigur de ce e asa, dar am banuiala ca o fac ca sa evite situatiile in care bunul furat e gasit si inapoiat de catre politie si ei au platit aiurea banii.
Pe Supernova, o janta + cauciuc Matador + echilibrat + montat sub masina smile.gif a facut fix 270 de roni.

PS. Cand te duci sa-ti deschizi dosarul, le zici ca ai anuntat furtul la politie, dar ca nu ai inca nici o hartie si vrei sa-ti iei roata ca nu poti sa circuli fara. Io asa am facut si n-am avut nici o problema. Hartia de la politiei va trebui totusi sa o duci cand le duci si factura, ca sa-ti iei banii.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 8 Aug 2005, 23:28
Post #12


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




bag-o in porbagaj !!! daca ai lasat-o afara langa masina smile.gif)


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haiducus
post 9 Aug 2005, 11:24
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 April 05




QUOTE(Valentine @ 8 Aug 2005, 18:22)
Am fost! mad.gif La COM AUTO Meridian saptamana trecuta (mai aveam si niste zgarieturi etc.) am facut constatare la astea si nu a vrut sa imi faca constatare pentru roata furata sad.gif
*




e dobitoc ala - dosarul se deschide inainte sa iti dea ceva de la politie!
mai mult in contract scrie ca trebuie anuntat asiguratorul in 48 de ore de la incident, altfel nu te despagubeste!
.... si dovada mie mi-a venit in 1 luna si 7 zile !
deci fa-l cu ou si otet pe bou si cumpara-ti roata !


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 07:30
Forum Renault