DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Medicamente noi (antivirale) pentru tratamentul gripei

Vlad Georgescu
post 3 Sep 2004, 21:52
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am facut gripa acum, in toiul verii, si este foarte nasol. Mi se pare foarte rau sa stau la pat si sa nu pot lucra. Postez mesajul asta aici pentru ca poate o sa va ajute si pe voi iarna, cind fac gripa oamenii normali. smile.gif

---------

Traditional medicii nu prea au avut cu ce trata gripa (viroza respiratorie) pentru ca este de natura virala, iar antibioticele nu omoara virusurile.

Mai nou au aparut medicamente antivirale pentru tratamentul gripei, care pot scurta durata gripei cu 1-2 zile. La noi nu se gasesc, dar se pot cumpara online, de pe net.

Am s-o intreb pe prietena mea (care e medic) ce parere are despre Relenza si daca i se pare ok sa iau asa ceva si daca nu e prea scump, am sa comand din timp, pentru data viitoare cind o sa am gripa.

Un alt medicament care s-a dovedit util la mine impotriva gripei este Oscillococcinum, chiar daca multi doctori spun ca nu are efect. http://www.homeowatch.org/history/oscillo.html

Iata mai jos un fragment dintr-un articol de pe net despre medicamentele astea noi impotriva gripei:


We used to say that there weren’t any prescription drugs to treat flu, because all we had at our disposal were antibacterial antibiotics. Now there are 4 different anti-viral drugs available. These first two are in a brand new class of drugs called neuraminidase inhibitors.

Relenza (Zanamir)

This is a novel new drug only approved in the summer of 1999. It is an inhaled nasal spray that acts in the lungs, at the site of primary infection. In addition to treating the influenza type A and B, it successfully prevented flu in four out of five healthy family members who lived with someone already infected with flu.

Tamiflu (oseltamivir phosphate)

Just approved by the FDA 2 weeks ago, this is the first neuraminidase inhibitor in pill form which is effective against both influenza types A and B. It was able to reduce the duration and severity of flu symptoms by an average of one day in unvaccinated adults who first agreed to be actively infected with influenza in order to study the drug. Tamiflu must be given within 40 hours of the first flu symptoms in order to benefit from the medication. The recommended dosing is twice per day for five days. Side effects included nausea, vomiting, bronchitis, dizziness, and trouble sleeping. It is not approved to prevent flu, although a recent study suggested that it might reduce the chance of getting the flu in the first place if unvaccinated people took it daily for the first six weeks of the flu season. This medicine is not yet approved in children, but the preliminary studies are encouraging; not only did it significantly improve their recovery from flu symptoms, but it also reduced the incidence of otitis media (middle ear infection) by 40%.

Symmetrel (Amantadine) and Flumadine (Rimantadine)

These anti-viral medicines are only useful against Type A influenza. Amantadine is approved for use as a prophylactic and therapeutic agents; its efficacy is about 75% to 90%, similar to that of the influenza vaccine. In clinical studies, Flumadine is as effective as Symmetrel in preventing clinical influenza, yet it has a lower incidence of side effects. These drugs are currently recommended as a short-term (5 to 7 wk) preventive therapy during a presumed outbreak of influenza A for people who did not receive the vaccine or for vaccinated persons (especially in a nursing home) who are becoming ill at a high rate; they may be used for only 2 weeks if the vaccine is given simultaneously. Household contacts of a patient infected with the virus may also be given preventive therapy, as may staff and patients in hospitals or institutions, in order to prevent an outbreak.


Therapeutically, these medicines can shorten the course of an influenza A infection by 1 or 2 days if given within 48 hours of the onset of illness. The course of therapy is 3-5 days.

Side effects are generally minor and reversible, including: nervousness, insomnia, dizziness, and difficulty concentrating. These side effects are more common in the elderly. Side effects generally occur less often with Flumadine than with Symmetrel.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 3 Sep 2004, 22:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Ehhh....tu nu stii ca gripa te tine 7 zile cu tratament si o saptamina fara? Eu zic ca ii mai bine fara medicamente.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 3 Sep 2004, 22:26
Post #3


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Poate e mai bine pentru tine sa stai 7 zile gripat! Eu vreau sa ma vindec cit mai repede! :-)

Asta cu 7 zile cu tratament, 7 zile fara tratament era valabila pentru ca nu existau medicamente antigripale ca cele din articolul de mai sus.

Cu medicamentele astea, s-ar putea sa fie 7 zile fara tratament, 5 zile cu tratament, ceea ce e un progres, nu?

Un alt lucru cu adevarat eficient e vaccinul antigripal. De cind mi-am facut asa ceva fac gripa mult mai rar.

Dar uite ca accidental am facut-o in mijlocul verii, cind e cald, mama ei de boala nenorocita! GRRRRRRRRR!!!!!! :vmad:


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 4 Sep 2004, 09:06
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




Salut Vlad!

In primul rand iti doresc insanatosire grabnica si vreau sa-ti transmit ce stiu eu despre aceste tratamente homeopate (oscilococcinum). Parerea mea e ca faci un lucru bun daca respecti acest tratament. Oricum, mai bine consulti un medic homeopat. Sunt tratamente care dau rezultate (in cele mai multe cazuri) de 90-100%, cand tratamentele obisnuite n-au nici un efect si mori (se intampla) ca prostu'. Partea nasoala e ca, medicii obisnuiti, evita sa-ti spuna despre aceste tratamente care, spre teroarea lor, incep sa dea rezultate din ce in ce mai bune cand ei stau cu mainile in san, se uita la tine, si sunt bucurosi ca nu li s-a intamplat lor. Eu am urmat un astfel de tratament in urma cu 2 ani. Eram cu sistemul imunitar la pamant si gastrita grupa mare. Am fost la un doctor homeopat, mi-a prescris (preparat) niste "medicamente", am urmat programul de administrare intocmai (3 luni de zile) (nu mancat inainte cu 1-2 ore, nu mancat dupa 1-2 ore) si iacata-ma-s: Alive and kicking. Parerea mea este ca acest tratament merita 100%, dar ar fi bine, repet, sa consulti un astfel de medic. Asta pentru rezultate cat mai rapide. In plus, acest tratament nu poate avea efecte negative, ceea ce e un lucru excelent. Ori actioneaza acolo unde trebuie sa actioneze, ori nu face nimic. Una din doua.

Cam asta e tot ce am avut de spus. Cred.

Salut.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 4 Sep 2004, 09:46
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




nu am avut in viata mea o gripa care sa tina mai mult de 2 nopti si 3 zile. Asa ca nu vad de ce as arunca banii pe prostii care sa scurteze aceasta durata cu 6 ore smile.gif Sfant ramene vechiul "tratament"; ceai de menta cu lamaie la greu, frectii cu otet, impachetare in plapumi, supa de pui ca si mancare. Fara sex si tutun cat esti bolnav smile.gif


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 4 Sep 2004, 19:32
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




sod, ce ai avut tu se numeste raceala. daca nu stii cum se manifesta o gripa, iti doresc sa nu afli vreodata. de gripa nu scapi cu frectii. asta e o greseala. si a doua greseala e ca eu as face sex daca as fi racit pt. ca ajuta: transpir, imi creste moralul, devin mai putin morocanos din cauza febrei, numai si numai efecte benefice.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 4 Sep 2004, 19:59
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Sod da' cu aspirina saracului cum ramine? smile.gif


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 5 Sep 2004, 15:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




hmm, ma indoi profund ca nu stiu ce e aia o gripa smile.gif. Iar in ce priveste aspirina saracului. ultima data cand am incercat-o aveam o usoara febra si imediat dupa aia am facut +39 si frisoane.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 5 Sep 2004, 18:36
Post #9


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am intrebat-o pe prietena mea de medicamentele alea antivirale pentru gripa. A spus ca de fapt nu sint pentru gripa aia pe care o stim noi, ci pentru "adevarata gripa", din care se moare, si ca virusurile oricum se adapteaza repede si rezista la medicamentele respective. Ea zice ca medicamentele astea nu se dau decit la tarati care au sistemul imunitar la pamint, sau la oameni care nu isi permit sa faca gripa (astia cu SIDA, etc).

Crezusem ca in sfirsit s-a inventat medicamentul minune impotriva gripei! :-(

Ata ete!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 6 Sep 2004, 12:59
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




auzi, plurarul nu e cumva virusi, si nu virusuri ?


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_i
post 6 Sep 2004, 13:06
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 January 04
From: Bucuresti




[quote]auzi, plurarul nu e cumva virusi, si nu virusuri ?[/quote]

Nu. "Virusuri" is aia mititei de te-mbolnavesc pe tine. "Virusi" is aia (tot mititei), dar care imbolnavesc calculatoare... :wink:


--------------------
RENAULT Symbol - b-45-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 6 Sep 2004, 15:01
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




DEX iti da dreptate. O mica corectie, "virusii" imbolnavesc sistemele de operare windows, nu calculatoare smile.gif


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:34
Forum Renault