DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

29 Pages « < 27 28 29 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Deschidere Electrica Portbagaj

draculescu
post 6 Nov 2012, 06:44
Post #841


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 February 10




Salut baieti, eu am avut o surpriza cand un coleg care are tot logan mia deschis portbagajul masinii mele cu cheia lui, din momentul ala mam hotarat sa fac ceva in privinta asta ca asa cum a deschis el asa poate foarte simplu sa fac si un hot. Mi-am chituit tot pe spate, si emblema de la dacia si cel care scrie logan si motorizarea, bineinteles impreuna cu iala(gaura de la iala). Am pus un actuator foarte simplu de montat, iar minusul la pus direct pe tabla si plusul lam tras pana in fata sub consola centrala cu un buton de impuls care este legat de la bricheta si il deschid cand vreau eu, nu l-am pus pe alarma ca e posibil sa se apase butonul din greseala si ramane masina cu portbagajul deschis.

In ceea ce priveste ridicarea portabajului am folosit o metoda foarte, foarte simpla si caraghioasa care din punctul meu de vedere functioneaza foarte bine. Am folosit un elastic de 10 metri (de ala care purta mamaie la jartele) pe care il gasesti cam oriunde in piata, i-am facut 2 carlige si am rezolvat problema si sa stiti ca nu arunca portbagajul tare incat sa loveasca, e parfum ca ma intrebau colegii cum am facut si au ras de mine cu elasticu ala, dar va zis functioneaza foarte bine.

Cu respect, Johnny.


--------------------
Dacia Logan Berlina 2004 Laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyprico
post 8 Nov 2012, 17:23
Post #842


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 13 April 09




Stie cineva pe "cineva" in Bucuresti care ma poate ajuta cu modulul si montarea lui pentru deschidere electrica a portbagajului.


--------------------
Logan Ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oake10
post 10 Aug 2016, 09:23
Post #843


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 18 May 10
From: Craiova




Salutare,
si multumesc tuturor celor care au postat solutii interesante pe acest forum. Chiar daca vin cu intarziere am facut si eu schema cu doua relee postata aici si care este mai jos si pot sa spun ca functioneaza perfect la a doua apasare din butonul de la cheie in interval de 4 secunde, am montat si doua amortizoare de 120N de tipul care sunt la sertarele de la mobila si iata ce a iesit in filmuletul de mai jos!
Daca cineva are intrebari sau nelamuriri sunt dispus sa va ajut cu orice informatie, dar intru mai rar pe forum, deci poate nu o sa va raspund asa repede!

Attached thumbnail(s)
modul_deschidere_portbagaj.jpg ( Size: 212.13k ) Number of downloads: 486
23032011245.jpg ( Size: 252.33k ) Number of downloads: 531
23032011246.jpg ( Size: 246.78k ) Number of downloads: 523


Attached File(s)
Attached File  deschidere_portbagaj_1.avi ( 3.37mb ) Number of downloads: 161


--------------------
Dacia Logan 2005 - Preferance - DJ-07-BJL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
halomix
post 13 Sep 2017, 11:18
Post #844


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 September 17




..buna baeti am facut si eu modulul de deschidere cel cu 2 relee (schita de pe ciorna de hartie)..si ma confrunt cu o problema...cand actionez deschiderea nu sta cel putin 2 secunde acctuatorul se actioneaza instant la apasarea butonului din telecomanda...ce am gresit?? un sfat ar fi binemeritat...bafta


--------------------
logan berlina 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 13 Sep 2017, 13:09
Post #845


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




Tranzistorul e montat corect? Nu cumva ai legat baza in locul colectorului? Sau poate e strapuns tranzistorul.


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
halomix
post 13 Sep 2017, 18:19
Post #846


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 September 17




...ok am rezolvato o lipitura rece....multumesc pentru sfaturi si tutoriale...bafta


--------------------
logan berlina 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 9 Nov 2017, 11:49
Post #847


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




Salut ! Am achizitionat un logan ph1 de curand. As dori si eu o deschidere cu actuator si pt ca nu sunt asa indemanatec pt a o monta singur poate stiti pe cineva care face astfel de lucrari in Bucuresti. Multumesc !


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nkusor
post 12 May 2021, 21:46
Post #848


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 January 07




QUOTE(oake10 @ 10 Aug 2016, 19:23)
Salutare,
si multumesc tuturor celor care au postat solutii interesante pe acest forum. Chiar daca vin cu intarziere am facut si eu schema cu doua relee postata aici si care este mai jos si pot sa spun ca functioneaza perfect la a doua apasare din butonul de la cheie in interval de 4 secunde, am montat si doua amortizoare de 120N de tipul care sunt la sertarele de la mobila si iata ce a iesit in filmuletul de mai jos!
Daca cineva are intrebari sau nelamuriri sunt dispus sa va ajut cu orice informatie, dar intru mai rar pe forum, deci poate nu o sa va raspund asa repede!
*



Salut si felicitari pt realizare!

As vrea sa te intreb, daca tot ai gandit deschiderea portbagajului din telecomanda cu ajutorul celor doua amortizoare, crezi ca ai putea sa faci si o modificare pentru inchiderea portbagajului din telecomanda cu amortizoare electrice ?

Eu as fi foarte entuziasmat sa am asa ceva pe masina si cred ca ar fi ceva waw si pt. prietenii mei.


--------------------
Renault Megane II 2007 Luxe Privilege 1.5 dCI - B ** * * *
Clima, scaune, trapa, xenon, tuxedo, parktr., etc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
29 Pages « < 27 28 29
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:35
Forum Renault