DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Temporizator stergatoare..., ....exista asa ceva pentru DACIA ?

raptordivx
post 18 May 2005, 09:51
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 26 November 04
From: Suceava




Exista pentru dacie vreun temporizator pentru stergatoare (din acela care face ca stergatoarele sa se miste o data la 5 sec sau 10 sec) ? Sau de la vreo alta masina care sa se potriveasca ? Si inca o intrebare ...stiti ca la bordurile scoica exista in dreapta ceasurilor un panou negru din plastic in care intra toate butoanele de la dezaburire, avarii etc.. oare se poate adapta si la bordul vechi de 1310 acela fara turometru? Sa tai tabla aceea gri si sa inserez panoul acela negru din plastic ??tocmai pentru a-mi face loc pentru temporizator ?
M-am lovit de treaba asta la un drum lung cand afara doar bura iar stergatoarele mele aveau doar doua viteze repede si foarte repede de imi faceau ochii ca in reclama aceea cu 3G 052.gif


Attached thumbnail(s)
Poza_1_copy.jpg ( Size: 47.93k ) Number of downloads: 1975


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.6 16v / concorde - SV-10-SIS
Vreau LAGUNA 2 :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 18 May 2005, 10:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(raptordivx @ 18 May 2005, 09:51)
Exista pentru dacie vreun temporizator pentru stergatoare (din acela care face ca stergatoarele sa se miste o data la 5 sec sau 10 sec) ? Sau de la vreo alta masina care sa se potriveasca ? Si inca o intrebare ...stiti ca la bordurile scoica exista in dreapta ceasurilor un panou negru din plastic in care intra toate butoanele de la dezaburire, avarii etc.. oare se poate adapta si la bordul vechi de 1310 acela fara turometru? Sa tai tabla aceea gri si sa inserez panoul acela negru din plastic ??tocmai pentru a-mi face  loc pentru temporizator ?
M-am lovit de treaba asta la un drum lung cand afara doar bura iar stergatoarele mele aveau doar doua viteze repede si foarte repede de imi faceau ochii ca in reclama aceea cu 3G 052.gif
*



In mod cert exista la piese auto temporizatorul de care zici. Unele Dacii noi au asa ceva. acum vreo 2 ani costa 380.000 lei. Am vrut sami pun si eu dar ma descurajat pretul sad.gif


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 18 May 2005, 10:15
Post #3


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Da man, exista, eu mi l-am montat sigur.
Te duci la magazin si ceri instalatia de temporizare, si cred ca separat tre sa cumperi si temporizatorul in sine.

In principal o sa-l conectezi la alimentare, la bord la maneta de stergator, si apoi la temporizator si gata o sa mearga. Va trebui in prealabil sa scoti cablaraia veche..
Sincer nu mai stiu exact exact toti pasii ce i-am facut, dar stiu ca am dus firele dintr-o parte in alta a bordului folosind o crenguta ce am gasit-o pe langa masina, crenguta ce am spintecat-o putin la un capat unde i-am prins firul. In rest, mie mi-a explicat ala de la magazin unde se infig toate alea.

Mi-a luat vreo 3-4 ore cred biggrin.gif ca era inghesuit rau pe acolo.. pana am scos alea vechi etc.

Dar n-am pierdut timpul degeaba, e placut sa mergi 2-300 de km pe ploaie marunta si sa uiti sa mai dai de maneta de stergator biggrin.gif

Ti-as recomanda tu sa-l pui in stanga, in partea mica din bord dinpre usa de la sofer. Caci din cate vad nu prea e loc unde sa ti-l prinzi in dreapta si firaraia aia de la instalatia electrica nu e chiar atat de lunga..


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dsn_dani
post 18 May 2005, 10:20
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 27 April 05
From: Sibiu




hmmm, oare daca merg la un service "dealer autorizat dacia" si ii rog sa imi instaleze, cam de cat ma jegmanesc ?


--------------------
dacia supernova confort - sb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 18 May 2005, 10:26
Post #5


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(dsn_dani @ 18 May 2005, 10:20)
hmmm, oare daca merg la un service "dealer autorizat dacia" si ii rog sa imi instaleze, cam de cat ma jegmanesc ?
*



Pai cauta un numar de telefon, si suna sa intrebi smile.gif


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 18 May 2005, 21:02
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---






--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumulacke
post 18 May 2005, 21:05
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 19 January 05
From: Sibiu




QUOTE(raptordivx @ 18 May 2005, 10:51)
Exista pentru dacie vreun temporizator pentru stergatoare (din acela care face ca stergatoarele sa se miste o data la 5 sec sau 10 sec) ? Sau de la vreo alta masina care sa se potriveasca ? Si inca o intrebare ...stiti ca la bordurile scoica exista in dreapta ceasurilor un panou negru din plastic in care intra toate butoanele de la dezaburire, avarii etc.. oare se poate adapta si la bordul vechi de 1310 acela fara turometru? Sa tai tabla aceea gri si sa inserez panoul acela negru din plastic ??tocmai pentru a-mi face  loc pentru temporizator ?
M-am lovit de treaba asta la un drum lung cand afara doar bura iar stergatoarele mele aveau doar doua viteze repede si foarte repede de imi faceau ochii ca in reclama aceea cu 3G 052.gif
*


Da exista temporizator pentru stergatoare...eu am dat 250.000lei pe unu(si am la el si garantie 3 luni)....ca un sfat iti recomanda sa iti iei unu format din doua parti cu carcasa din ceva metal(nu din acela negru),dar la asta sa ai grija cand strangi piulita care tine potentiometru in bord (se rupe filetu foarte usor)....daca te hotaresti sa iti montezi te pot ajuta cu scheme si cu ceva sfaturi....


--------------------
Dacia 1310L 1997 - SB-25-CIP
Mitac Mio A701
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 18 May 2005, 22:21
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(mumulacke @ 18 May 2005, 21:05)
Da exista temporizator pentru stergatoare...eu am dat 250.000lei pe unu(si am la el si garantie 3 luni)....ca un sfat iti recomanda sa iti iei unu format din doua parti cu carcasa din ceva metal(nu din acela negru),dar la asta sa ai grija cand strangi piulita care tine potentiometru in bord (se rupe filetu foarte usor)....daca te hotaresti sa iti montezi te pot ajuta cu scheme si cu ceva sfaturi....
*




ce se intampla cu ala negru???dela am eu de mult timp si nu s-a rupt nimic,sta bine mersi in bord la locul lui si functioneaza excelent.O mica problema am avut odata cand invarteam de el si nu mai lucra(ca si cum s-ar fi ars)l-am desfacut si am mai tensionat putin lamelele care atingeau pe ....alte contacte si gata merge ok


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 19 May 2005, 07:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




QUOTE(dsn_dani @ 18 May 2005, 12:20)
hmmm, oare daca merg la un service "dealer autorizat dacia" si ii rog sa imi instaleze, cam de cat ma jegmanesc ?
*



La service mi-au cerut 500.000 pentru montare acum 1 am . Zicea ca am motorul la stergatoare fara mufa , si trebuie sa-i puna el mufa .Asa l-am pus singur Nu e prea complicat .Vezi ca sun cred 2 mase si are si mufa care vine in maneta de comanda .Atentie sa nu faci scurt .E bine sa ai un aparat de masura .Bafta .
Instalatia temporizare a costat 150.000 si temporizatorul 150.000. Eu am D1300. Sigur se potriveste la tine .


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raptordivx
post 19 May 2005, 08:03
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 26 November 04
From: Suceava




QUOTE(raptordivx @ 18 May 2005, 09:51)
Si inca o intrebare ...stiti ca la bordurile scoica exista in dreapta ceasurilor un panou negru din plastic in care intra toate butoanele de la dezaburire, avarii etc.. oare se poate adapta si la bordul vechi de 1310 acela fara turometru? Sa tai tabla aceea gri si sa inserez panoul acela negru din plastic ??tocmai pentru a-mi face  loc pentru temporizator ?
*




Partea asta nu a incercat-o nimeni ?? Are cineva o idee daca se poate face ?? Sau nu se potriveste deloc ?


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.6 16v / concorde - SV-10-SIS
Vreau LAGUNA 2 :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raptordivx
post 20 May 2005, 12:36
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 26 November 04
From: Suceava




Nu stie nimeni ? Hai mai cineva .. o ideee ?
Pentru "mumulacke" merci mult abia astept sa imi iau unul si pe urma te contactez.

This post has been edited by raptordivx: 20 May 2005, 12:43


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.6 16v / concorde - SV-10-SIS
Vreau LAGUNA 2 :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumulacke
post 20 May 2005, 12:49
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 19 January 05
From: Sibiu




QUOTE(raptordivx @ 20 May 2005, 13:36)
Nu stie nimeni ? Hai mai cineva .. o ideee ?
Pentru "mumulacke" merci mult abia astept sa imi iau unul si pe urma te contactez.
*


ok
eu sunt dispus oricand sa te ajut


--------------------
Dacia 1310L 1997 - SB-25-CIP
Mitac Mio A701
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 22 May 2005, 08:19
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---




@ raptordivx la modelul tau de bord temporizatorul nu se pune unde vrei tu si are loc special undeva in stanga volanului, tot in bord.Pe bucatica aia de tabla ornamentala dintre capatul bordului si ceasuri trebuie sa fie o gaura in care se pune temporizatorul prin spate.Mergi la magazin, cumperi instalatia pentru stergatoare, cumperi temporizatorul si de aici e simplu se montat.Se scoate instalatia veche de la maneta stergatorului pana la motoras si apoi se pune instalatia noua si gata.Nici eu nu am avut la masina si am pus eu singu, si e din '97 masina. biggrin.gif


Panoul ala din plastic este doar ornamental, caci toate butoanele si alte chestii ce mai sunt pe acolo se prin intr-o bucata de tabla din spatele panoului si care face parte din bord.

This post has been edited by gattoman: 22 May 2005, 08:23


--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumulacke
post 22 May 2005, 08:53
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 19 January 05
From: Sibiu




se poate monta relativ usor si daca nu cumpara si instalatia ci doar temporizatorul....eu am montat singur unul tot pe o dacie din '97(bine inteles si cu putin ajutor al celor de pe forum)


--------------------
Dacia 1310L 1997 - SB-25-CIP
Mitac Mio A701
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raptordivx
post 22 May 2005, 09:22
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 26 November 04
From: Suceava




Am fost la magazin si am intrebat de instalatie din asta si mi-au spus ca virgula costa 270.000 . Acum nu mi-au aratat cum arata .. ma gandesc ca nu e completa adica cu tot cu motoras .. si alte alea nun ?? Ma gandesc ca e doar un releu ce comanda stergatoarele. NU ?


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.6 16v / concorde - SV-10-SIS
Vreau LAGUNA 2 :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumulacke
post 22 May 2005, 11:24
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 19 January 05
From: Sibiu




QUOTE(raptordivx @ 22 May 2005, 10:22)
Am fost la magazin si am intrebat de instalatie din asta si mi-au spus ca virgula costa 270.000 . Acum nu mi-au aratat cum arata .. ma gandesc ca nu e completa adica cu tot cu motoras .. si alte alea nun ?? Ma gandesc ca e doar un releu ce comanda stergatoarele. NU ?
*


pai cred ca in pretu ala ii numai un releu si un potentiometru...dar cum am mai scris si mai sus iti recomanda sa cumperi unu format asa din doua parti(carcasa argintie)


--------------------
Dacia 1310L 1997 - SB-25-CIP
Mitac Mio A701
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 May 2005, 16:46
Post #17


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




instalatia e formata doar din fire si mufe, nici un releu (nici nu exista), nici un motor (asta ar fi culmea, e o caruta de bani ala), nici o maneta, nimic. DAR, e foarte bine sa-ti iei instalatia gata facuta daca nu te pricepi la improvizatii. Pe langa instalatie iti mai trebuie si temporizatorul care e ~ 300k


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut232
post 22 May 2005, 20:16
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 10 March 04




eu am dacie din 98 si a venit fara temporizator.
este locul(pe panoul ala de plastic) si este chiar si desenat cum ca acolo ar trebui sa fie temporizator.
as vrea sa stiu daca e greu sa imi pun unu...adica poate la astea din 98 trebuie doar bagat intr-o mufa si gata treaba...si poate nu imi trebuie decat potentiometru ala....sau ce o trebui acolo...ca nu as vrea sa dau o caruta de bani.
stie cineva?


--------------------
Logan 1.4 MPI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 22 May 2005, 21:56
Post #19


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




QUOTE(ionut232 @ 22 May 2005, 22:16)
eu am dacie din 98 si a venit fara temporizator.
este locul(pe panoul ala de plastic) si este chiar si desenat cum ca acolo ar trebui sa fie temporizator.
as vrea sa stiu daca e greu sa imi pun unu...adica poate la astea din 98 trebuie doar bagat intr-o mufa si gata treaba...si poate nu imi trebuie decat potentiometru ala....sau ce o trebui acolo...ca nu as vrea sa dau o caruta de bani.
stie cineva?
*





nici masina mea nu are temporizator dar are instaliatia facuta din fabrica.are undeva in dreptul gaurii din bord pentru temporizator o mufa cu 5 fire(firele asezate in stea),sper sa intelegeti.daca ai mufa respectiva iti mai trebuie doar temporizatorul.


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raptordivx
post 23 May 2005, 11:01
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 26 November 04
From: Suceava




Cum ati rezolvat problema motorasului pentru apa la parbriz? Nu stiu ce sa fac de cand mi-am pus duze din acelea de plastic noi nu mai are forta sa arunce apa pana unde trebuie. Acum abia ajunge la cheder. Sa caut altfel de duze? exista motorase mai puternice?


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.6 16v / concorde - SV-10-SIS
Vreau LAGUNA 2 :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 23 May 2005, 13:11
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




QUOTE(raptordivx @ 23 May 2005, 13:01)
Cum ati rezolvat problema motorasului pentru apa la parbriz? Nu stiu ce sa fac de cand mi-am pus duze din acelea de plastic noi nu mai are forta sa arunce apa pana unde trebuie. Acum abia ajunge la cheder. Sa caut altfel de duze? exista motorase mai puternice?
*



Verifica sa nu fie strangulate furtunasele .Duzele au un fel de bila care o poti indrepta in ce directie vrei cu un ac.


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 24 May 2005, 07:04
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




cred ca trecuie cautat un blod cu care sa incerci sa-l bagi in gaurele deoarece cred ca sunt obturate din cauza prafului.si eu patesc asta de multe ori.nu umbla la motoras ptr ca nu are nimic.gaurile sunt infundate.numai bine


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raptordivx
post 24 May 2005, 09:23
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 26 November 04
From: Suceava




Mda... asa a fost unul era infundat iar la celalalt era strangulat furtunul. Dar parca tot nu are presiune calimea, ca atunci cand aveam acele duze de metal originale. Insa acelea ruginisera si le-am schimbat.


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.6 16v / concorde - SV-10-SIS
Vreau LAGUNA 2 :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumulacke
post 24 May 2005, 20:15
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 19 January 05
From: Sibiu




QUOTE(ionut232 @ 22 May 2005, 21:16)
eu am dacie din 98 si a venit fara temporizator.
este locul(pe panoul ala de plastic) si este chiar si desenat cum ca acolo ar trebui sa fie temporizator.
as vrea sa stiu daca e greu sa imi pun unu...adica poate la astea din 98 trebuie doar bagat intr-o mufa si gata treaba...si poate nu imi trebuie decat potentiometru ala....sau ce o trebui acolo...ca nu as vrea sa dau o caruta de bani.
stie cineva?
*


chiar daca nu ai instalatia gata facuta ii foarte usor de montat si daca te hotaresti sa iti pui o sa te ajut cu cea mai mare placere sa il montezi...eu am reusit si am montat singur(cu ceva ajutor de la Ov)


--------------------
Dacia 1310L 1997 - SB-25-CIP
Mitac Mio A701
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianeduard
post 24 Sep 2005, 20:19
Post #25


Membru agitat


Group: Members
Posts: 743
Joined: 16 June 05
From: PLOIESTI




Eu personal am montat in loc de motorasul de stropitorde parbriz o pompa de benzina de dacie pe injectie ca este electrica si am super presiune (pompa sta direct in vasul de spalator) si in legatura cu daciile care nu au fort prevazute cu temporizator din frabica sa stiti ca nici instalatia nu este prevazuta cu mufa pentru temporizator si ramine numai 2 solutii pentru montrea lui: fie cumparati alta instalatie care este prevazuta cu teporizator si se gasesc la magazinele de piese auto, fie l-e modificati pe cele care le aveti pe masina dar este mai complicata treaba si trebuie facuta de cineva specializat.


--------------------
Dacia MCV 1.5 DCI, SOLENZA 1.4 MPI 2008, 2004 - ......
_____________________________________________________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau lcf
post 25 Sep 2005, 17:27
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 February 05
From: Constanta




100.000 instalatia la stergatoare si 170 temporizatorul. fara batai de cap, mufezi bagi vreo 2 fire si gata. preturile din 23 sept 2005


--------------------
Volskwagen Corrado 1995 - CT 29 VRG
VW Corrado VR6 2.9 & Opel Astra G caravan 2.0 DTL.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2000
post 20 Aug 2012, 21:52
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 18 April 10




salut, vreau si eu sa stiu cum functioneaza un temporizator, pentru ca mi-am montat si eu unul si nu stiu daca functioneaza bine. Am folosit o schema de pe forum acesta a fost schema_cu_temporizator0.jpg ( Size: 24.57k ) Number of downloads: 644

La mine cand dau de maneta pe treapta 1 de exemplu mi se duce stergatorele o tura si dupa aia revine la loc. Cand dau sa stropesc atunci pleaca si stergatorile dar face 3 ture una dupa alta e bine asa ? Am dat de butornul ala rotund dar degaba imi face 2 ture cand dau sa stropesc parbrizul in rest nu pleaca ele singure....
O indee va rog ....
Multumesc va salut ! biggrin.gif

This post has been edited by Costy2000: 20 Aug 2012, 21:54


--------------------
Dacia 1310 1996 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 20 Aug 2012, 22:10
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




ala functioneaza cind ai maneta pe oprit, (asa ar trebui) dai de buton il pornesti si cu cit dai spre maxim cu atit ar trebui sa faca mai repede

This post has been edited by bygy007: 20 Aug 2012, 22:11

Attached thumbnail(s)
schema_cu_temporizator_completa.jpg ( Size: 75.58k ) Number of downloads: 600


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2000
post 20 Aug 2012, 22:27
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 18 April 10




la mine functioneaza doar cand dau sa stropesc parbrizul imi face 2 sau 3 ture una dupa alta in functie de buton cum este rotit .... temporizator defect cumva ? ca legaturile l-am facut exact cum era acolo. dry.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_vpr
post 20 Aug 2012, 23:26
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 July 12




salut...am si eu o problema cu temporizatorul de la stergatoare... mai concret...
masina mea e din 98 cu instalatie si temporizator originale(cred) problema e ca temporizatorul ei nu functiona...am luat altul de la un coleg care a dezmembrat o dacie si cand l-am montat maneta era pe oprit si au pornit stergatoarele...si am scos un papuc din mufa cel de la jumate e un (-) cred...si sau oprit dar temporizatorul nu functioneaza...o idee ceva...?



Cu Respect Catalin...


--------------------
dacia berlina 1998 - bz.o7.vpr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:03
Forum Renault