DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bucse fata/spate + pompa servodirectie

augustin123
post 2 Jun 2018, 01:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 June 18




Salutare. Am un Logan 1.6 mpi din 2006, 59000km. Cand i-am facut service-ul in iarna, mecanicul mi-a recomandat sa schimb capul de bara stanga si bucsele(cred ca s-a referit la cele din fata).
Cap de bara am gasit, 82 de lei original dacia. Am inteles ca nu e nevoie sa fie schimbate in pereche.
Cautand bucsele, nu am inteles exact de cate/care este nevoie. Avand in vedere ca masina are peste 11 ani, trebuie schimbate si bucsele de spate?
Ma puteti ajuta cu un cod pentru bucse si cate ar trebui sa cumpar?
Pentru fata am gasit lemforder, dacia nu am vazut pe nicaieri. E nevoie de 2 pe fiecare parte?

De asemenea, am vazut niste scurgeri de ulei pe la pompa de servodirectie. Lichidul de servodirectie nu a fost schimbat niciodata.
Mecanicul mi-a zis ca e posibil sa fie nevoie sa o inlocuiesc in viitor, dar am vazut ca una Dacia costa peste 700 de lei. As vrea sa stiu daca e posibil sa mai trag de ea dupa un schimb de ulei, eventual sa completez. Mentionez ca nivelul uleiului este deasupra semnului minim, desi se vede ca a scazut.

Multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Urs
post 2 Jun 2018, 06:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 352
Joined: 31 December 06
From: Siret




Dupa schimb capat sau capete bara, trebuie refacute unghiuri directie. Deci 80-100 ron. Daca dupa ce schimbi unul din capete, pica celalalt, (destul de probabil pentru ca si asta are 60.000 km), din nou vizita stand unghiuri, alti bani. De asta e recomandat sa se schimbe ambele, sa cheltui odata pentru unghiuri, nu pentru fiecare separat. Bucsele de la basculele fata originale, din fabrica, pica mai greu, am aprox. 100.000 km cu bratele din fabrica, la care am schimbat doar pivotii. Sau poate ai luat vreo gura de canal fara capac, ori o groapa facuta cu cupa excavatorului. Pompa de servodirectie la preferance-ul meu din 2005, prelinge ulei din 2008 de cand am luat-o, are 170.000 km de atunci. Doar schimb ulei servo la 2-3 ani si-i dau inainte, nu-mi bat capul s-o schimb. Bucsile la puntea spate, la fel, au 170.000 km si alearga aproape zilnic Siret - Cindesti (jud.Bt), 13 km, un drum destul de denivelat, inca nu le schimb. Daca ai masina de noua si esti sigur de km din bord, nu-ti fa griji cu ele, foarte bune cele originale din fabrica. Bafta, sa ne spui ce-ai rezolvat.

This post has been edited by Urs: 2 Jun 2018, 06:59


--------------------
Dacia Logan 0.9 tce 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin123
post 2 Jun 2018, 13:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 June 18




Masina este luata de noua.

O sa vad cum stau cu banii, poate iau ambii pivoti. Stiu ca trebuie refacuta geometria.
La bucse mi-au recomandat 2 mecanici sa le schimb in ultimii ani, avand in vedere varsta. Ideea e ca nu merg cu masina mult, cam 5-6000 de km pe an si am vazut ca au inceput sa imbatraneasca, cauciucurile pe la articulatii. Nu s-au schimbat niciodata.
E ok daca iau 4 bucse ca cele din linkul de mai sus? Mai sunt alte bucse pentru puntea fata?
La cele de la spate nu umblu deocamdata, s-a uitat la service la puntea spate, a curatat si tamburii, mi-a zis ca e totul ok.

Legat de pompa de servo, inteleg ca nu e problema mare daca inlocuiesc uleiul si eventual mai completez. O sa cumpar 1 litru de ulei si il schimb odata cu pivotul.


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:36
Forum Renault