DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9754 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6739
2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Curs de schimb international Visa / Mastercard, Nu gasesc nicaieri...

AlexC
post 17 Jan 2009, 22:27
Post #1


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




In Europa de Vest nu prea poti sa mai calatoresti fara carduri de credit/debit cu cip, asa ca m-am apucat serios de cautat unul care sa aiba cateva caracteristici:
- posibilitate de plata online
- comisioane zero la plata cu cardul in strainatate
- comision mic la retrageri numerar in strainatate (1-1.5%)
- acces la extras de cont online

Beleaua cea mare este ca nimeni nu stie in tara asta sau nu vrea sa comunice care este sau unde se afiseaza retroactiv modul de calcul al cursului de schimb pentru platile facute in alta moneda (fie pe internet sau in strainatate).

La cardurile pe care le am deja (fara cip) e un singur algoritm: cursul de schimb al Visa / Mastercard intre RON si valuta respectiva.

Astazi am fost la ING si am aflat cu stupoare ca ei folosesc EUR ca moneda de decontare pentru cheltuielile din strainatate. Urmarea este ca pentru ce se cumpara in zona EUR se schimba la cursul ING din ziua respectiva, iar pentru cumparaturile din orice alta moneda se face intai schimbul din moneda X in EUR la cursul Visa / Mastercard, si apoi la suma rezultata se face schimbul EUR-RON la cursul ING. Eu ca si client platesc de 2 doua ori un comision, care nu e de neglijat...

Are cineva idee cum se calculeaza EXACT aceste cursuri de schimb, unde pot fi gasite online (chiar daca doar retroactiv) si ce sisteme folosesc bancile din Romania?

This post has been edited by AlexC: 17 Jan 2009, 22:28


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 17 Jan 2009, 22:44
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Cum se calculeaza nu stiu, dar ce am obseervat de fiecare data cand am fost in comunitate, se participa la o licitatie valutara a zilei si se percepe un comision. ex pentru 1000€ am platit cam 23ron comision. De obicei calatoresc cu foarte putini euro lichizi la mine si platile le-am facut aproape exclusiv din card. Asa nu ma intorc de fiecare data acasa cu un pumn de maruntis care nu prea am ce sa fac cu el.

Dar de ce spui ca nu mai poti folosi vechile carduri cu banda magnetica?


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 17 Jan 2009, 22:54
Post #3


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Saptamana asta mi s-a intamplat cred ca a 10-a oara in ultimele 6 luni sa trebuiasca sa scot cash sa platesc. Inca din vara lui 2008 multe magazine din Vest nu mai accepta decat carduri "Chip&Pin", care ofera o securitate mult mai buna posesorului, si protejeaza magazinul de baieti destepti care cloneaza carduri pe banda.

Cel mai hilar pentru mine a fost in Londra in iarna cand am cumparat haine be bebelush de vreo 50GBP (dupa 1,5 ore de stat in magazin), si ca sa le platesc a trebuit sa merg 2 statii cu tramvaiul pana la un ATM tongue.gif

Exemplede astfel de magazine:
- Lidl, Rewe in Germania
- Albert Heijn in Olanda (un fel de Mega Image)
- Jessops, Mothercare, PCWorld in UK
- Peek&Cloppenburg, C&A (aici a mers dupa ce m-au trimis la alt etaj si cu aprobarea managerului de magazin), ambele in Olanda

Radu, tu ai cheltuit 1000EUR in zona EUR, dar cati RON ti-a luat banca din cont la sfarsitul zilei si despre ce banca e vorba?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 17 Jan 2009, 23:07
Post #4


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Cred ca aia de la ING nu stiu ce vorbesc despre propriile lor produse... blush.gif

Eu am de la ei card Visa Electron in Lei, cel mai normal si clasic, pe care mi se vireaza salariul. E cu chip. L-am folosit peste tot, n-am avut probleme. Nu l-am folosit in Germania, si nu am retras numerar in strainatate, deci nu stiu ce sa zic. Dar uite doua tranzactii, sa te lamuresti:

Asta e o plata online pentru 17,5 USD, adica 40,84 RON:

Data tranz./Trans. Date: 14-07-2008
Autorizare/Auth: 264972
2CO.COM* 840 877-2940273
Suma/Amount: 17,50 USD
Rata/Rate: 2.33371
16/07/2008 40.84


Deci da retroactiv cursul. Nu a fost conversie la Euro. Nu au perceput alte comisioane.

A doua nu e plata, ci o restituire de incasare gresita (15800 HUF = 245,32 RON) la o benzinarie in Ungaria. Plata initiala nu o mai am in arhiva, da' e buna si asta:

Ordonator: CARD-CHGBACK
Sender: 606410008 9999900005
Detalii/Details: REFUZ DE PLATA,
M1 - M15 AUTOPA, 15800 HUF
17/07/2008 245.32


Din nou, nici o conversie la Euro, nici un alt comision (n-a fost nici la plata).

Deci eu zic ca acest card te satisface. Cardul costa doua taxe de intretinere pe an (de cont si de card), dar nu mai stiu cat sunt, parca vreo 80 de lei, si Home'Bank 3 lei / luna.

Atentie numai la Germania, am impresia ca nu prea agreeaza cardurile care nu-s ale lor. Nu stiu sigur, dar mai bine afla din surse autorizate.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 17 Jan 2009, 23:44
Post #5


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Cursul la care schimba e afisat, insa eu as vrea sa inteleg cum e calculat. De exemplu, curusl BNR pentru USD in 16.07.2008 este 2.2573, pana la 2.33371 sunt 3.3%, o sume deloc de neglijat...

In Germania am platit cu unele carduri de debit (Millennium Visa Electron) si de credit (Avantaj) fara probleme, si la magazine mici si la d-alea mari. Problema mea este ca chair am nevoie de unul care sa nu ma fure pe fata si pe care sa stiu ca il pot folosi peste tot...

This post has been edited by AlexC: 17 Jan 2009, 23:48


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 18 Jan 2009, 00:43
Post #6


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Poate ca un card in euro ar fi mai bun pentru ce vrei tu.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 18 Jan 2009, 00:49
Post #7


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




M-am gandit la asta, insa e mai dezavantajos: daca platesti in USD se va face conversia catre EUR la cursul Visa/MC, taxele anuale sunt mult mai mari, folosirea lui in tara este nerecomandata, plus ca rambursarea lunara a unei sume in EUR este anvoioasa, fiind necesara ori depunerea lor in RON si schimbarea in EUR la cursul bancii, sau mersul direct la banca cu EUR schimbati la casa de schimb valutar...

Pe mine ma intriga faptul ca la noi in tara cardurile astea sunt cu 10 ani in urma celor din afara, unde ai scheme de bonusuri si avantaje pentru tipuri de clienti, comisioane mult mai mici, pachete mult mai bine gandite si vandute publicului larg. la noi dac anu scoti tu cu clestele informatia, te va musca de fund dupa 3-5 luni.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 18 Jan 2009, 01:02
Post #8


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(AlexC @ 17 Jan 2009, 23:44)
3.3%, o sume deloc de neglijat...
*


Acuma nah, n-o sa gasesti niciodata tranzactii la cursul BNR, care e un curs de referinta. Mai bine te orientezi catre cursurile caselor de schimb. 3-4% nu mi se pare mult... La Paypal mi s-a luat si 5%, dar acolo cel putin mi se afiseaza cursul in momentul tranzactiei, si pot renunta daca nu-ti convine.

QUOTE(b64chr @ 18 Jan 2009, 00:43)
Poate ca un card in euro ar fi mai bun pentru ce vrei tu.
*

Am un prieten care si-a facut un card (Mastercard) in Euro la Unicredit Tiriac, ca sa faca plati prin Paypal, crezand (dupa spusele celor de la banca) ca e mai avantajos decat cel in Lei. Dupa ce a facut prima plata s-a pomenit ca s-a facut o conversie din Euro in Lei si din Lei in Euro, la care (logic) a pierdut. Cand i-a luat la intrebari pe cei de la banca n-au prea stiut sa-i spuna decat ca Paypal, vazand ca e card din Romania, a facut cererea de decontare in RON. De aceea sistemul a trebuit sa converteasca Euro lui de pe card in Lei, ca sa-i puna la dispozitia Paypal... wacko.gif

Asa ca eu m-as feri de carduri in Euro, Franci Elvetieni si alte delicatese...


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 18 Jan 2009, 19:54
Post #9


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Update:

Am gasit azi la BRD cardul Punct Card, aparent "cel mai tare si mai tare". Pentru fiecare leu cheltuit primesti un punct, iar punctele le poti cheltui la comercianti, o rata de recompensa de ~0.5-1%. Cardul fiind cu cip, am sunat la ei sa aflu detaliile:
1. cursul de schimb se face la cursul BRD, direct din RON in moneda tarii respective. Cel mai corect si de aplaudat este faptul ca acest curs e afisat zilnic pe pagina bancii, http://www.brd.ro/piete-financiare/piata-v...curs-de-schimb/. Pentru unele monede e mai avantajos chiar decat cursul de schimb de la ghiseu, insa sa zicem ca in medie e tot pe acolo.
2. distractia cea mai mare intervine la actele necesare. Dupa ce am rugat-o pe dra de la Vocalis sa ma lase sa le notez clar pe foaie, am ajuns la urmatoarele documente pentru un nenorocit de card de credit cu limita de credit de maxim 20.000 RON (nu 80.000 RON sau altceva):
- buletin de identitate, eu si sotia
- copie certificat de casatorie
- adeverinta de venit sot si sotie
- ultima fisa fiscala sot si sotie
- ultimii 3 fluturasi de salariu (i-am zis ca d-aia ii dau adeverinta, a zis ca de obicei ofiterii de credit cer si fluturasi)
- copie carte de munca
- desfasurator de credite de la sot si sotie pentru fiecare alt credit detinut
- extras de cont cu limita aprobata pentru fiecare descoperit de cont / card de credit

Am incercat sa ii explic ca nu ma intereseaza o limita de credit mai mare de 1.5 salarii si ca nu e nevoie de actele sotiei pentru asta, insa ea nu si nu (Batman, Batman), cica BRD nu face rabat la chestia asta. Consider ca nici un card nu merita sa strang 2 saptamani acte...

Imi pare rau ca sunt atat de obtuzi (asta a fost si experienta cu ei acum 3 ani in alta situatie), si chiar daca au un produs mai bun decat ING (mai transparent, mai avantajos pentru client, mai ieftin pentru ce vreau eu), ma voi gandi extrem de mult daca sa pun piciorul in vreun birou BRD pentru cardul asta. Un avantaj de partea ING ramane accesul online, care e inclus in pachet.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 18 Jan 2009, 20:00
Post #10


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




Alex, nu sunt neaparat obtuzi. BNR a impus niste reguli la acordarea de credite pentru persoanele fizice, iar aceste reguli trebuie respectate de fiecare banca si pentru orice tip de produs bancar, fie el card de credit sau credit

e adevarat ca mi se pare absurd sa-ti ceara si fluturas de salariu si adeverinta, iar desfasuratoarele de credit nu-si au rostul in conditiile in care fiecare banca are acces la Biroul de Credit wacko.gif

LE: dar nu asta face obiectul discutiei de aici smile.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 18 Jan 2009, 20:33
Post #11


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




In conditiile in care ING nu-mi cere decat adeverinta de salariu, buletin si dovada altor angajamente, nu ii inteleg pe cei de la BRD care cer si toate datele sotiei - obligatoriu, si cer si niste acte in plus care dureaza foarte mult de obinut. Poate ca BRD e obisnuita sa faca carduri la aia care a doua zi il golesc sa cumpere "plajmi" sau "leptoape", insa din cauza asta pierd clienti care le-ar aduce rulaj anual mult mai mare, cu risc mult mai mic.

P.S. stii de alte banci care sa bage carduri cu cip?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 18 Jan 2009, 20:40
Post #12


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




nu stiu, dar dupa astia cica banca asta a emis carduri cu cip..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 18 Jan 2009, 22:37
Post #13


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Ieri am verificat si la GarantiBank pe site, insa nu am vazut linkul catre Bonus Card (stupid me). Am citit in seara asta de pe site si astept sa ma sune maine sa aflu detalii vizavi de cursul de schimb. In rest pare foarte OK, cu rata de recompensa de 1%.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 19 Jan 2009, 15:25
Post #14


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




inside news: Din 20.01.2009 vor intra carduri de debit BCR cu cip: Cardul Visa Electron BCR - good.bee este un card de debit în lei, cu tehnologie CHIP și bandă magnetică.


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 19 Jan 2009, 15:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Daca e vorba de carduri in euro ale unei persoane fizice, e inca bine cu comisioanele, adica sunt mici sau deloc, in functie de card, dar problema se pune cand este vorba despre un card in euro(sau usd) pe firma, acolo comisioanele sunt mai mari si taxa de administrare a cardului e destul de mare.
Apropo, stie cineva o banca din Romania care elibereaza carduri in euro, pe firma si cu posibilitatea de a plati prin internet(dar securizat-SSL). Eu am gasit doar Unicredit Tiriac, unde comisioanele si taxele sunt f. mari. In general bancile din Ro elibereaza in mod avantajos doar carduri in euro pt. persoane fizice, cele pentru firma nu sunt securizate SSL. As vrea sa ma insel si sa-mi spuna cineva care ar fi solutia.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Jan 2009, 16:00
Post #16


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Mda, aia cer carduri cu chip si la noi gasesti POS-uri care nu merg la cardurile cu chip ale ING-ului (am incercat si cu visa si cu mastercard).
Asta asa, ca sa stii ce te asteapta pe aici.
traffictours, serviciul de internetbanking nu e la fel, indieferent de natura clientului?

This post has been edited by einstein1984: 19 Jan 2009, 16:03


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 19 Jan 2009, 16:22
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Nu ma refeream la internet banking, eu nu folosesc asa ceva, ma refer concret la cazul meu de procurare a biletelor de avion si a rezervarlior hoteliere prin internet. Ca persoana fizica produsul este taxat mult mai putin decat in cazul firmelor. Am avut cazuri(la inceput) cand dupa ce aplicam comisionul biletului, suma care mi se tragea din card efectiv(cu transformarile euro-usd-euro, de rigoare) era mai mare decat ceea ce incasasem eu cu comision cu tot. La intrebarile mele oficiale adresate bancii(Tiriac), raspunsurile au fost evazive si anume ca Visa face transformarile la un curs anume din acea zi, curs agreat de firma emitatoare a cardului(Visa) din Statele Unite etc...Eu nu am reusit sa rezolv aceasta problema, rentabil ar fi sa vinzi multe bilete odata, dar la vanzari individuale cum am eu, nu e rentabil. Repet, daca cineva cunoaste o varianta buna pentru firme, i-as fi recunoscator s-o spuna.
Ma refer concret la plata online prin card prin serviciul securizat SSL(sunt banci care ofera posibilitatea dar certificatul SSL se aplica doar persoanelor fizice, la firme o cam faci pe riscul tau, din ceea ce se intelege).

This post has been edited by traffictours: 19 Jan 2009, 16:31


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 19 Jan 2009, 20:46
Post #18


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Am sunat azi la GarantiBank, si ei folosesc aceeasi metoda de schimb: GBP-EUR-RON. Am sunat si la Credit Europe Bank unde am un card si mi-au confirmat si ei presupunerile mele sumbre: la fel fac si ei sad.gif

Din ce vad pe piata cred ca o sa ajung sa imi fac un card la GarantiBank pentru ca sunt foarte flexibili cu privire la documente si pentru ca macar la ei primesc inapoi minim 0.5% pe tranzactie... Taxa pe primul an e zero, si internet banking-ul e gratuit. Documentele de aplicare sunt 10 pagini de completat online, iar dupa ce ei verifica au nevoie de buletinul de identitate si semnatura titularului in original.

Daca nu gasesc o alta varianta pana ma suna astia, cred ca la ei raman...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Jan 2009, 21:00
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




dar de ce vrei neaparat cu cip..ca asta e un card de debit...normal....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 19 Jan 2009, 21:08
Post #20


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Cardul de la GarantiBank este BonusCard, care e de credit. Am zis in primul post de ce vreau cu cip: chiar daca pare o ambitie, vreau sa nu mai fiu refuzat la magazine in afara, cu cumparaturile in cos smile.gif


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Jan 2009, 21:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai nu te supara .... ce magazine te-au refuzat????

pt ca in kkt de billa in austria nu se accepta decat maestro.... nu visa electron (cu fara cip)..nu mastercard..nimic altceva decat un kkt de maestro..si nici nu mergea un maestro de anglia...de exemplu...

tot timpul exista un magazin ..care sa nu accepte ce ai tu....

daca ai visa vrea mastercard...daca ai maestro vrea visa electron..etc etc....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 19 Jan 2009, 21:18
Post #22


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Exemple de astfel de magazine:
- Lidl, Rewe in Germania
- Albert Heijn in Olanda (un fel de Mega Image)
- Jessops, Mothercare, PCWorld in UK
- Peek&Cloppenburg, C&A (aici a mers dupa ce m-au trimis la alt etaj si cu aprobarea managerului de magazin), ambele in Olanda

Faza e ca la intrare deja scrie ca accepta numai "Chip&PIN", insa ri nu am bagat de seama ori nu am stiut ce inseamna sad.gif


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Jan 2009, 21:20
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Rewe egal billa.. trebuie sa fii atent si la ce tip de card vor....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Feb 2009, 11:00
Post #24


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Mi-a venit azi stetementul de la cardul de credit, si am turbat sa vad cat de fomisti sunt bancile si cu operatorii de carduri.

Data platii / data decontarii / tip tranzactie / suma / cursul de schimb / curs schimb BNR / diferenta
09/01/2009 13/01/2009 Cumparatura 701.43EUR, 1EUR=4.52RON / 1EUR=4.2985RON / 5.15%
19/01/2009 21/01/2009 Cumparatura 118.45GBP, 1GBP=4.80RON / 1GBP=4.5974RON / 4.4%
01/01/2009 05/01/2009 Cumparatura 16.94EUR, 1EUR=4.20RON / 1EUR=4.0296RON / 4.23%

Astia nu se mai satura de furat, de au ajuns sa ia 4-5% din valoare?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Feb 2009, 11:04
Post #25


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Tot e mai ieftin decat sa mergi cu cash.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 2 Feb 2011, 23:38
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




@AlexC,

La ce banca ai card-ul cu conversiile acelea atat de "comisionate"?
Cum a fost la Londra? Intre 9 si 14 februarie 2011 o sa merg si eu..


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Feb 2011, 06:39
Post #27


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Cardul cu pricina era cardul Avantaj de la Credit Europe Bank, emis de MasterCard. De atunci am mai facut unul MasterCard la Garanti Bank si am vazut ca au aceleasi cursuri mari de conversie valutara.

Intre timp am renuntat sa platesc in afara cu aceste carduri pentru valori medii si mari, si folosesc un card Visa de la Millennium Bank (nu stiu daca banca are relevanta sau emitatorul) care imi ia un comision fix pe tranzactie (0.75% minim 3 RON), insa cu tot cu acel comision diferenta fata de cursul BNR este sub 1%, cateodata chiar este foarte aproapte de 0%. Nu stiu cum calculeaza ei si nu ma intereseaza, atata timp cat nu sunt sau nu ma simt furat. Cardurile Mastercard le mai folosesc pentru plati mici, acolo unde 3 RON reprezinta >5% din valoare.

Laguna_III - da-mi un PM ca sa povestim despre Londra.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 3 Feb 2011, 13:14
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Alex, stii, exista o vorba - lucrurile gratuite sunt cele mai scumpe smile.gif sau ceva de genu' era expresia, foarte adevarata de altfel.

Imi vine f greu sa cred ca acel comision e foarte aproape de zero. Si, btw, aceste comisioane de conversie valutare (asa se numesc) sunt date publice, poti intreba la orice banca la care iti faci cardul care e nivelul lor, asta ca sa nu ai surprize-surprize cand faci o plata in alta valuta. Daca iti convin e ok daca nu "PA" si iti faci cardul altundeva.
Media acestui comision pe piata bancara e in jur de 2%-2,5%, iar un comision mai mare de atat e suparator.



--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Feb 2011, 13:40
Post #29


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Nu m-am aruncat niciodata in afirmatii fara baza. Uite mai jos cateva exemple pentru care cred ca am fost taxat foarte putin:

03-Feb-11 - 150.74 EUR - 654.78 RON - 1.95% - curs BNR 4.2609 - curs taxat 4.3437
25-Jan-11 - 3945 INR - 272.45 RON - 0.82% - curs BNR 0.0685 - curs taxat 0.690
17-Jan-11 - 5000 INR - 353.66 RON - 0.6% - curs BNR 0.0703 - curs taxat 0.707
03-Jan-11 - 327.41 USD - 1057.99 RON - 0.8% - curs BNR 3.2056 - curs taxat 3.2313

Acolo unde am scos 5000 INR de la bancomat am mai fost taxat cu 5.3 RON, adica 1.5% (nu 0.75% cum credeam eu). La restul suma in RON e ce mi-a iesit mie din cont.

Daca in situatiile alea as fi vrut sa scot bani de la bancomat din Romania (zero comision) si sa schimb in valuta straina, as fi platit mai mult decat diferenta marcata mai sus.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 3 Feb 2011, 16:10
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




De acord, comisionul de conversie e bun, mai ales la operatiunile in rupii, exceptand comisionul de ridicare de numerar de la ATM.

Ca o parere personala - unele dintre bancile mai mici (gen RBS, Garanti, Intesa, etc) merg cu comisioane f mici la carduri (chiar in pierdere uneori) in ideea de a atrage cota de piata, altfel nu exista nicio explicatie pentru nivelul disproportionat al comisioanelor fata de media bancara.



--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 02:11
Forum Renault