DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> "Capcanele" OUG 50/2010!, Atentie, cine are CREDIT AUTO in derulare!

radian
post 24 Aug 2010, 09:12
Post #31


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Am fost la BRD, si mi-au spus ca in cazul nostru (credit cu dobanda fixa), singura modificare, care oricum intra in vigoare indiferent daca sotia semneaza sau nu actul aditional, va fi reducerea comisionului de rambursare anticipata de la 5 la 1%.

Daca-i asa cum se zice la stiri, ca in cazul dobanzilor varaibile acestea ar putea scadea pana la 5%, iar eu pe dobanda fixa am 11,90%, ar cam trebui sa ma gandesc la un credit de refinantare...

This post has been edited by radian: 24 Aug 2010, 09:14


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 24 Aug 2010, 09:21
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Noi am preferat cu dobanda fixa. In perioada urmatoare naiba stie cum vor zburda dobanzile daca si-or reveni bine vesticii si nu-i mare lucru sa te trezesti cu vreo dobanda dubla fata de acum. Macar la fixa stii cat ai de dat lunar.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_dci
post 24 Aug 2010, 09:50
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




Am primit si eu un sms de la BRD sa ma prezint pt. semnarea actului aditional. M-am dus, insa nu am semnat nimic pe motiv ca "inca nu e gata". In schimb, domnisoara cu care am vorbit a fost amabila si mi-a dat draftul sa il citesc. Asa ca il atasez ca sa puteti sa va dati cu parerea despre el.

Attached File(s)
Attached File  BRD.pdf ( 1mb ) Number of downloads: 443


--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 24 Aug 2010, 10:04
Post #34


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




radian, in contractul tau de credit scrie ca valoarea comisionului de rambursare anticipata este 3% la data incheierii acestuia. s-a modificat intre timp?

nu credeti tot ce se discuta la stiri, dobanzile nu vor scadea la 5%. la nivelul asta sunt acum doar dobanzile la creditele ipotecare contractate inainte de a veni criza. in majoritatea cazurilor, dobanda pentru creditele de nevoi personale cu/fara garantie imobiliara este formata dintr-o marja fixa si dobanda interna a bancii respective. numai marja aia fixa are o valoare ce depaseste in unele cazuri 5%


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 24 Aug 2010, 10:26
Post #35


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




In contractul meu scrie de comison de rambursare anticipata de 3%. Intre timp nu am semnat niciun act aditional prin care sa "negocieze" banca cu mine un comision de 5%. Si nici nu am facut plati anticipate, asa ca nu-ti pot spune sigur cat era.

In schimb de scaderea de la 5% la 1% mi-a spus functionara de la banca.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 3 Sep 2010, 08:58
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Am si eu o intrebare, daca are cineva credit auto in euro cu dobanda variabla si a ajuns pe la BRD pentru faimosul act aditional ce efect are asupra dobanzii?


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 3 Sep 2010, 15:35
Post #37


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Despre celebra OUG 50 si tot scandalul starnit, mai ales cu Volksbank-ul, ar fi un articol aici. Unele comentarii mi s-au parut interesante.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinmaxus
post 5 Sep 2010, 02:30
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 6 April 06




Pentru cei care au credit la ING, exista un un grup pe yahoo pe aceasta tema.

http://finance.groups.yahoo.com/group/ing_oug50/


--------------------
Renault Modus 2005, 1.5Dci
Renault Modus Confort Dinamique 1.5dCi 65CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 5 Sep 2010, 10:12
Post #39


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale






--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 6 Sep 2010, 19:45
Post #40


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Ceva noutăți? nedumerire.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 6 Sep 2010, 21:13
Post #41


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




da, cica se bat bancile pe nemultumiti radmasa.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 7 Sep 2010, 08:53
Post #42


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Mulțumesc frumos!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 9 Sep 2010, 11:21
Post #43


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE
Volksbank intelege faptul ca, in actuala conjunctura a pietei, multi clienti isi pun semne de intrebare legate de aplicarea OUG 50. Probabil ca multe dintre aceste semne de intrebare sunt legate de temerile cu privire la modul in care aplicarea legii isi va gasi raspuns in propriile bugete de cheltuieli familiale. In acest sens, intr-o oarecare masura, sunt de inteles punctele de vedere diferite legate de aplicarea in practica a acestei ordonante. Noi respectam acest lucru si propunem solutii care determina chiar o reducere a costurilor totale ale creditului, nicidecum o majorare a acestora, solutii care vor fi aduse la cunostinta clientilor in intervalul de timp precizat de ordonanta.


Astia chiar au venit aici sa-si bata joc de noi pe fata? Pai din ce zice nenea asta, OG 50/2010 a creat situatii impovoratoare pt client si noroc cu banca care ne baga contracte aditionale in care ne llimiteaza riscul si plata lunara efectiva... wacko.gif Cum poate sa afirme asa ceva cand OG aduce, in mod evident, o ordine in stabilirea dobanzii reale platite de debitor FIXAND marja. Bancilor doar scad din dobanda actuala cursul ROBOR si din aceasta scadere rezulta o marja care va deveni fixa pe tot cursul contractului.

Toata declaratia respectiva exprima foarte bine ce parere are banca despre consumator si cum crede nenea asta ca noi toti suntem niste prosti. mad.gif

Din fericire personal n-am avut tangenta cu sistemul de creditare, insa situatia creata de OG 50 a scos la iveala in mod clar intentiile frauduloase ale bancilor si nu am putut sa nu-mi manifest indignarea.

Aratau la stiri nu stiu ce camatar care a fost arestat. Tipul pentru fiecare zi de contract percepea dobanda 100%, astfel modifica "contractul" la vointa sa, oricand.... Pai nu vad nicio diferenta intre un camatar cu tatuaje si cu "baieti" si o banca....

This post has been edited by Executron: 9 Sep 2010, 11:24


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 17 Sep 2010, 19:03
Post #44


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




salut
postez si eu aici in calitate de poseser credit auto in euro la alpha bank

pe 6 sept am primit in posta notificarea sa ma prezint in agentia unde am incheiat contractul pentru a semna actul aditional (AA) , m-am prezentat pe 10-12 ale lunii si domnisoara de la ghiseu ma invita sa vin dupa 20 ale lunii sa semnez ca mai trebuie procesat ceva , traind cu impresia ca am timp pana la 1 oct sa primesc si eventual sa semnez AA zic , bine , noroc ca am vazut ca azi era ultima zi de depunere a contestatiilor privind AA si sa va zic de ce am depus si eu una , ce-i drept facuta cam repede si pe genunchi insa important este ca am depus-o .

Am un contract de credit auto in euro cu dobanda variabila , initial dobanda se calcula in felul urmator : D = dobanda bancii + marja bancii , unde dobanda bancii era 7.5 si marja undeva la 1.7 , cu noul AA fiind nevoie sa scoata acea dobanda interna a bancii baietii s-au gandit sa imi modifice marja si sa introduca indicele Euribor , insa cum el acum e destul de mic , undeva pe la 1.01 mi-au facut marja bancii de 8.29 dobanda calculandu-se Euribor + Marja Bancii .

Cum marja bancii era stipulata inca de la incheierea contractului de 1.7 ea nu poate sa fie modificata din cate am inteles , iar modificarea ei constituie un abuz din partea bancii si de aceea am depus contestatie si am refuzat sa semnez AA .

Acum sa vedem cum muta banca intrucat din cate am inteles la Alpha Bank asta e buba cea mai mare , marirea marjei pe care multi o inghit asa cum le-o serveste banca ...


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 18 Sep 2010, 11:59
Post #45


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




scrie in contractul tau ca marja aia de 1.7 este fixa pe toata perioada contractului? daca nu, banca o poate modifica. dobanda bancii era compusa inainte din euribor/robor/libor + alte consturi. toate bancile au modificat dobanda din dobanda bancii + marja in euribor/robor/libor + marja + marja, nu doar alpha bank. sau in euribor/robor/libor + marja mult mai mare ca cea initiala, compusa din marja initiala + costurile incluse in dobanda bancii.
bine ai facut ca ai depus o contestare la actul aditional propus, pentru ca altfel se considera ca ai acceptat tacit. acum nu stiu cat de mult va tine cont banca de contestatia ta si in ce masura va da curs solicitarilor tale.


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 18 Sep 2010, 13:52
Post #46


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




da sadi , scrie ca e fixa pe toata perioada contractului acea marja initiala
si eu astept sa vad ce decizie se va lua


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 18 Sep 2010, 15:32
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




salutare....credit personal la CEB, rate lunare fixe in RON
exista un comision de risc FIX care a fost inclus in suma de rambursat la momentul initial (adica am luat x pt mine, dar suma de rambursat este x+y unde y e comisionul)
in rata nu apare y asta spart cumva, dimpotriva rata e formata din comision adm, principal, dobanda si rezulta rata lunara fixa
totusi inseamna ca eu platesc acest y cumva pe toata perioada creditului
eu judec ca pana la 21.06 rata lunara include acest risc, dupa 21.06 rata ar trebui sa mai scada putin pt ca n-ar trebui sa mai platesc y asta atat cat a mai ramas din el

intreb si eu acum...e corect? merci
in rest, comision de anticipat nu am, formula de calcul dobanda nu se schimba ca este deja cf. lui 50

LE
m-am uitat iar...de fapt tot in dobanda intra si y, pt ca dobanda depinde de sold (adica de x+y), deci teoretic dobanda ar trebui sa mai scada ca dispare y?

care e de fapt explicatia bancii pt acest comision de risc?
si una care e tare iar...banca are cesionata o asigurare de viata ...in caz de ceva incaseaza banii...cati bani? o suma mai mare decat valoarea creditului, deci pe langa faptul ca primeste mai mult decat a imprumutat, mai ramane si cu ce s-a platit pana atunci la credit, nu?
cred ca i-ar conveni de minune bancii sa dai ortu popii

This post has been edited by aqua: 18 Sep 2010, 16:52


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 18 Sep 2010, 18:19
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Am primit azi sms de la Voksbank sa ma prezint sa semnez anexa referitoare la maretul OUG. In contextul in care pana acum n-au dat nici un semn, iar maine e data scadenta. Acum vreo doua luni am fost sa semnez o anexa si cand i-am intrebat atunci au zis ca vom fi contactati ulterior in scris cu solicitarea sa ne prezentam pentru semnarea anexei cu pricina.
Cum maine expira si suntem in w/e, in sms se specifica sa intru pe site si sa consult lista sucursalelor care au program in w/e .
Jenant, in conditiile in care cred ca eram unul din putinii clienti multumiti de serviciile lor sad.gif


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacian2003
post 19 Sep 2010, 16:40
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 September 10




Aici puteti sa gasiti mai multe informatii si oameni care se ajuta intre ei:
http://finance.groups.yahoo.com/group/clie...nci_Cluj_OUG50/


--------------------
dacia logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sintax
post 29 Sep 2010, 23:12
Post #50


Membru cu.......... burta!


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 06
From: za ploiesti republic!




QUOTE(L!nuX @ 17 Sep 2010, 20:03)
salut
postez si eu aici in calitate de poseser credit auto in euro la alpha bank

pe 6 sept am primit in posta notificarea sa ma prezint in agentia unde am incheiat contractul pentru a semna actul aditional (AA)  , m-am prezentat pe 10-12 ale lunii si domnisoara de la ghiseu ma invita sa vin dupa 20 ale lunii sa semnez ca mai trebuie procesat ceva ,  traind cu impresia ca am timp pana la 1 oct sa primesc si eventual sa semnez AA zic , bine , noroc ca am vazut ca azi era ultima zi de depunere a contestatiilor privind AA si sa va zic de ce am depus si eu una , ce-i drept facuta cam repede si pe genunchi insa important este ca am depus-o  .

Am un contract de credit auto in euro cu dobanda variabila , initial dobanda se calcula in felul urmator :  D = dobanda bancii + marja bancii , unde dobanda bancii era 7.5  si marja undeva la 1.7  , cu noul AA fiind nevoie sa scoata acea dobanda interna a bancii baietii s-au gandit sa imi modifice marja si sa introduca indicele Euribor , insa cum el acum e destul de mic , undeva pe la 1.01 mi-au facut marja bancii de 8.29 dobanda calculandu-se Euribor + Marja Bancii .

Cum marja bancii era stipulata inca de la incheierea contractului de 1.7 ea nu poate sa fie modificata din cate am inteles , iar modificarea ei constituie un abuz din partea bancii si de aceea am depus contestatie si am refuzat sa semnez AA .

Acum sa vedem cum muta banca intrucat din cate am inteles la Alpha Bank asta e buba cea mai mare , marirea marjei pe care multi o inghit asa cum le-o serveste banca ...
*




in situatia asta ma aflu si eu, si chiar astazi am avut o discutie foarte aprinsa la banca. ei sustin ca acea dobanda la momentul semnarii era revizuibilia inclusiv marja (practic conform contract doar primul an dobanda a fost fixa) - in contractul de credit formularea suna in felul urmator:

Dupa expirarea celor 12 luni, Banca va percepe Dobanda Standard a Bancii compusa din dobanda de baza care la data incheierii prezentului contract este 7,75% p.a, plus marja de 1,75% p.a si este revizuibila periodic de catre banca pe toata perioada prezentului contract, pana la rambursarea integrala........................

eu sincer nu prea vad unde este atat de clar ca MARJA este revizuibila, din formulare reiese ca Dobanda Standard poate fi revizuibila, dar nu puncteaza absolut nimic referitor la marja.

practic actul aditional pe care vor sa il semnez, spune acum ca:

Pentru creditul pus la dispozitie, imprumutatul va plati bancii o dobanda variabila pe toata perioada de creditare, compusa din dobanda de referinta plus marja fixa.

dobanda de referinta este euribor la 6 luni, iar marja fixa este 8,239% p.a

nu am semnat actul, si sunt hotarat sa fac reclamatie la ANPC. problema este de formulare - fiecare interpreteaza formularea de mai sus cum crede, eu sincer nu vad cum acea formulare poate sa insemne ca si marja este variabila. voi ce parere aveti?

This post has been edited by sintax: 29 Sep 2010, 23:13


--------------------
Dacia / Honda Logan / Accord Ambition 2005 / Executive 2008
TOT RESPECTU' PTR. MARESALUL ANTONESCU!
www.soundlightvideo.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 30 Sep 2010, 10:47
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




dupa banci s-au suparat si firmele de leasing !


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 12 Oct 2010, 19:16
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




VICTORIE!

V-am povestit, cred, ca am sesizat banca de la care am luat creditul, cu intrebari punctuale;evident, raspunsul lor a fost...pe langa.In fine, vroiam sa revin la sesizare, dar, intre timp, ANPC i-au avertizat/atentionat.Consecinta: mi-au redus marja de risc de la 5,5% la 3,8%.Practic, pot spune ca am avut dreptate in proportie de 95 % ... in privinta sesizarii mele.Cheia intregii probleme si, de fapt, a majoritatii problemelor create de ordonanta este urmatoarea: MOMENTUL la care se raporteaza EURIBOR 3M in armonizarea contractelor prin actele aditionale.Mai exact, sunt doua aspecte:

1) Corect ar fi ca bancile sa pastreze dobanda existenta la momentul aparitiei Ordonantei;

2) Tinand cont de premisa "1", problema se "bifurca" spre 3 posibile modalitati de interpretare [NOTAM "DA" = dobanda "actuala" , aplicabila inainte de aparitie Ordonantei, prezenta in contractele de credit ale fiecaruia]:

- VARIANTA A (cum a procedat banca mea): "DA" minus ROBOR 3M de la 1 aprilie 2010=marja de risc;

- VARIANTA B (cum am dorit/sesizat eu): "DA" minus ROBOR 3M de la 1 iulie 2010= marja de risc;

- VARIANTA C (cum a impus ANPC): "DA" minus ROBOR 3M de la 26 iunie 2010 (ma rog, data aparitiei ordonantei, nu mai stiu exact cat a fost) = marja de risc.

Eu nu am luat in calcul varianta C pentru ca nu am stiut ca se poate exprima o dobanda trimestriala (3M=la 3 luni) intr-o valoare dintr-o anumita zi.

Practic, banca mea avea interesul sa aplice ROBOR-ul cel mai mic (de la 1 aprilie 2010) pentru a se asigura de o MARJA DE RISC cat mai mare, pastrand, astfel, aparenta ca-mi pastreaza dobanda (practic, au pretins ca mi-au pastrat dobanda vreo 4-5 zile - de la 26 iunie 2010 pana la 1 iulie 2010, data de la care ROBOR-ul a "explodat" fata de valoare de la 1 aprilie 2010).

12 Oct 2010, 19:31:
@executron,



This post has been edited by Laguna_III: 12 Oct 2010, 19:31


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sintax
post 13 Oct 2010, 01:31
Post #53


Membru cu.......... burta!


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 06
From: za ploiesti republic!




te invidiez ptr.ca ai reusit sa rezolvi ceva cu banca. in urma adresei mele catre cei de la alpha, raspunsul lor a fost ceva de genul, astea sunt conditiile. drept urmare o sa depun o plangere la ANPC, iar apoi o sa ne intalnim in instanta.


--------------------
Dacia / Honda Logan / Accord Ambition 2005 / Executive 2008
TOT RESPECTU' PTR. MARESALUL ANTONESCU!
www.soundlightvideo.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Nov 2010, 11:17
Post #54


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu sunt siderat de modul in care a evoluat situatia in ultimul timp.
Porcul Reprezentantul FMI pune niste conditii care nu au nici o legatura cu acordul de imprumut. Bancile se plang de pierderi si retroactivitate. Stolojan le deplange situatia dificila a bancilor.
Cand de fapt vechile contracte se aliniaza la prevederile noilor contracte.
Pai daca noile contracte sunt rentabile si nimeni nu se plange ca nu ar fi, atunci si vechile contracte care au aceleasi conditii sunt rentabile. Da, nu mai e acelasi castig ca inainte, dar in nici un caz nu e pierdere.
Referitor la retroactivitate, retroactivitate era daca ii punea sa dea banii inapoi de cand au fost incheiate contractele. Dar OUG-ul spune doar ca anumite taxe sunt ilegale de la o anumita data incolo, nu le cere inapoi pe cele deja incasate.
Iar pe porcul reprezentantul FMI il intreb de ce decedatii mamei lui nu s-au revoltat cand a fost sa acorde imprumuturi pentru filtrele de la termocentrale? Ce, acea legislatie care impunea filtre nu afecta costurile termocentralelor de la o data incolo? Sau doar la unii e normal sa fie cheltuieli iar la altii trebuie sa fie doar venituri?
Si nici unul din bravii nostri conducatori, de la putere sau din opozitie, nu e capabil sa vina cu argumente reale imporiva porcismelor debitate de porcul reprezentatntul FMI.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Nov 2010, 11:13
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




klaus, nu ti se pare normal ca un contract semnat, continand clauze legale in momentul semnarii, sa fie respectat pana la sfarsit?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defrag
post 2 Nov 2010, 11:32
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




Smiley, lucrezi cumva pentru vreo banca ce invoca respectarea legalitatii numai cand ii sunt lezate profiturile uriase?
Din puntul meu de vedere aceasta OUG 50 e mai degraba o mangaiere pe crestet...
Trebuiau taxate drastic profiturile acestor hoti( banci) care au facut ce au vrut pana acum (cu acordul tacit al statului).


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Nov 2010, 11:39
Post #57


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Maine este termenul cu suspendarea ratelor la BCR! Sa le uram succes celor din proces.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Nov 2010, 12:07
Post #58


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Smiley @ 2 Nov 2010, 11:13)
klaus, nu ti se pare normal ca un contract semnat, continand clauze legale in momentul semnarii, sa fie respectat pana la sfarsit?
*


Nu, atata timp cat executarea lui incalca legislatia in vigoare de la un moment incolo.
Un astfel de contract ar fi legal daca s-ar fi stins (executat complet) inainte de intrarea in vigoare a legii noi,.
De ex:
- Reiau exmplu cu filtrele ecologice de la termocentrale. Termocentrala era legala la data fabricarii ei si o perioada de functionare. Dupa care, ca sa fie legala, trebuia sa aiba niste filtre (care nu erau ieftine)
- Jocurile piramidale erau legale pana la intrarea in vigoare a legii care le-a interzis. De la data respectiva nici cele care mai existau nu mai erau legale.
- daca apare o lege care spune ca tensiunea minima pe retea trebuie sa fie de 200V iar in contractele incheiate pana atunci era de 190v asta inseamna ca se aplica contractul (putere mai mica de legiferare) sau legea?
- si exeplu de bomboana pe coliva, furnizat de insusi actualul guvern, desi acolo e vorba de un drept de proprietate (pensia) ceea ce la contractele de credit nu e cazul: de la o data incolo pensia s-a recalculat devenind mai mica (la armata de ex), desi contractul statului cu pensionarii era sa furnizeze pensia din decizia de pensionare... Si treaba e legala (deh, CC asa a zis), si nu mi se pare ca bancile ar fi negat acest lucru.

Deci a nu se face confuzie intre contractul incheiat sub o lege si stins sub acea lege si contractul cu executare succesiva care intra de la un moment dat sub incidenta unei legi si trebuie sa corespunda noii legi.
Plus de asta, as putea invoca si discriminarea, pentru unii un contract si pentru altii, care l-au incheiat a doua zi, alt contract...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 2 Nov 2010, 12:16
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




in cat timp trebuie sa raspunda sesizarilor?
prietena lea facut sesizare ca nu e de acord cu respectivul contract si nu a primit nici un raspuns... e vorba de volksbank.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Nov 2010, 12:57
Post #60


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




30 zile ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:57
Forum Renault