DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9758 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6712
3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pot lua credit daca figurez cu restante in BC, CRB?

Finzoom
post 6 Mar 2007, 14:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 27 December 06




Situatia rau platnicilor reprezinta o problematica tot mai mult dezbatuta, principala intrebare fiind: mai pot avea acestia acces la alte credite si carduri de credit in perioada in care apar cu restante la BCR si BC sau nu? www.FinZoom.ro a realizat un studiu pe acest subiect in urma caruia a punctat exact pozitia bancilor fata de rau platnici.

Ce este CRB?

Centrala Riscurilor Bancare (CRB) reprezintă o baza de date administrata de BNR in care institutiile de credit isi pun la dispozitie in mod reciproc informatii care contin: datele de identificare ale debitorilor, datele despre creditele contractate, suma restanta, perioada de intarziere. Istoricul intarzierilor la plata cuprinde o perioada de 7 ani calculata retroactiv de la data inscrierii.

Ce este BC?

Biroul de Credit (BC) este o societate pe actiuni (27 de banci actionare si 7 institutii non-bancare) care cuprinde informatii detaliate (atat negative cat si pozitive – cele pozitive vor fi publice in curand), actualizate și reale despre persoane fizice care detin credite bancare, achizitii in sistem de leasing, asigurarea impotriva riscului de neplata a unei societati de asigurari si contracte de telefonie fixa sau mobila.

Biroul de Credit nu poate decide acordarea sau neacordarea unui credit, banca fiind singurul factor de decizie care analizeaza in detaliu pe baza mai multor criterii fiecare solicitare de acest fel. Informațiile despre restanțe sunt afișate în Raportul de Credit timp de 5 ani.

In general, rapoartele legate de situatia platilor sunt solicitate de catre institutiile de creditare, in urma unui acord oferit chiar de solicitantul creditului. Exista insa si posibilitatea ca tocmai cei care doresc angajarea unui credit sa solicite o luare la cunostinta a situatiei personale cu privire la creditele contractate. Pentru acesta se depune o cerere insotita de o copie dupa actul de identitate (sau pe e-mail la: crb@bnro.ro si situatie@birouldecredit.ro). Pentru Biroul de Credit acest raport este gratuit, o data pe an, iar pentru mai multe interogari taxa este 3 RON / interogare.

Situatii in care puteti ajunge in CRB si BC:

* restante mai mari de 30 zile sau peste anumite sume stabilite de fiecare banca;
* fraudulenti in relatia cu banca (prin hotarare judecatoreasca definitiva), cu societatea de asigurari care ofera asigurarea impotriva riscului de neplata, societatile de telefonie fixa si mobila;
* declaranti cu inadvertente (date neconforme cu realitatea furnizate la momentul solicitarii creditului).

Simpla prezenta in evidentele CRB si BC nu restrictioneaza in mod automat accesul la credit, banca avand de fiecare data primul si ultimul cuvant in acceparea sau respingerea solicitantilor.

Analiza si aprobarea solicitarilor de credite se fac in baza unor proceduri interne de risc care tin cont de urmatoarele criterii: vechimea restantei, suma restanta si motivatia clientului referitor la restantele inregistrate . Banca evalueaza in baza acestor proceduri potentialul de risc al fiecarui solicitant de credit in parte si poate decide aprobarea sau respingerea cererii. Importanta este si frecventa restantelor (“intamplare” sau “obicei”?). In ceea ce priveste motivul pentru care au ajuns in CRB sau BC, exista situatii in care clientii anumitor banci, desi au platit in mod constant ratele, nu au fost informati despre marirea ratei lunare sau nu au fost anuntati de introducerea unor comisioane, ori situatii in care conturi de card desi inchise, apar cu debit.

ABN Amro, Banca Romaneasca, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, Volksbank acorda credite rau platnicilor, insa in conformitate cu politica de creditare a bancii, analizandu-se cu atentie fiecare caz in parte, criteriile fiind: perioada in care au inregistrat restante, suma restanta si existenta unor motive intemeiate pentru intarziere. Pe baza unor analize pozitive se pot face derogari de la procedura.

Raiffeisen Bank si Volksbank accepta in unele situatii sume mici datorate pentru perioade de maxim 90 zile.

Atat HVB Tiriac Bank, UniCredit Romania si Alpha Bank raporteaza la Biroul de Credit toti clientii cu restante mai mari de 30 de zile si avand suma restanta de peste 10 RON.

Finansbank - Limita acceptata este pana la 45 de zile, pana in 20 RON iar pentru restante/perioade mai lungi de indatorare se fac derogari, acestea fiind cazuri speciale.

Banca Transilvania - in cazul rau platnicilor fara grad de risc curent (cei care nu figureaza cu restante la credite curente) acordarea creditului este conditionata de o aprobare speciala. De regula, tuturor acestor cazuri li se solicita prezentarea unei garantii suplimentare cum ar fi un depozit colateral (in valoare de minim o rata lunara), cel putin un girant sau alte tipuri de garantii.

Libra Bank acorda credite persoanelor care nu prezinta restante active sau celor care nu au o suma totala a restantelor (mai mari de 30 de zile inregistrate in ultimele 18 luni) mai mare de echivalentul in RON a 40 EURO.

Daca sunteti unul dintre rau platnici si aveti nevoie de un imprumut, prezentati-va la una dintre bancile care prezinta o politica deschisa fata de aceasta categorie de consumatori avand incredere intr-o rezolvare pozitiva si avand argumente obiective care pot motiva restanta.

Pentru a decide care este oferta cea mai avantajoasa pentru dvs., accesati www.FinZoom.ro si comparati creditele tuturor bancilor in functie de DAE (228 credite de nevoi personale cu sau fara garantii, 250 credite pentru casa, 105 credite si leasing auto), precum si dupa toate celelalte criterii relevante in luarea deciziei finale (peste 93 detalii urmarite pe fiecare produs). Pe www.FinZoom.ro ofertele sunt actualizate zilnic, sub stricta supraveghere a bancilor.

Pentru a economisi timp, aplicati online gratuit pentru credite si carduri de credit la: BCR, Raiffeisen Bank, Piraeus Bank, Finansbank, HVB-Tiriac, ABN Amro, Banca Romaneasca, Bancpost, Alpha Bank si un reprezentant al bancii pentru care ati decis sa aplicati va va contacta pentru a va oferi mai multe informatii / preaprobare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 20 Mar 2007, 22:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




QUOTE(Finzoom @ 6 Mar 2007, 14:37)
Biroul de Credit (BC) .... cuprinde informatii detaliate (atat negative cat si pozitive – cele pozitive vor fi publice in curand)
*


Pai si e normal sa publice asa ceva? sau ce o sa cuprinda respectivele informatii?? "Felicitari d-lui X ca si-a platit la timp ??" Intreb si eu ca daca se fac publice informatiile respective cred ca multi au de pierdut (spre exemplu eu am credite la 2 banci si nu am avut nicio problema cu vreuna) pentru că exista ceva lege/HG ??? habar nu am care spune ca nu ai voie sa depasesti 30-35% din salariu.


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 21 Mar 2007, 00:55
Post #3


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Au si altii vreo 5 credite platite la timp, care sunt cam 80% din salariu :-) Bancile vor sa stie cate credite ai ca sa stie daca spui adevarul cand declari ca nu ai credite :-)

Partea buna e ca de acum asta va deveni un avantaj, caci o banca va vedea ca tu ai putut rambursa 70% din salariu, deci pot sa te finanteze in continuare la nivelul ala, mai ales daca iti mai creste si tie leafa...

Eu astept toamna cand o sa se linisteasca afacerile astea si cand intr-adevar o sa intri in banca ca si client, nu ca milog... Atunci o sa faca vanzatorul de credit pe dracul in patru sa iei credit de la el, nu sa iti arunce un calculator de credit in brate si sa te dea afara pe usa...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 21 Mar 2007, 08:24
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




AlexC intr-un fel ai dreptate dar daca te iau invers - adica domne mie mi-ai semnat ca nu mai ai alte credite si cand colo ... blink.gif
Atunci ce fac te baga iar in baza de date cu specificatia "bun platnic dar mincinos" radmasa.gif
A si sa nu uit oare in baza de date intra si CAR-urile???

This post has been edited by tonicelli: 21 Mar 2007, 08:25


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 21 Mar 2007, 11:10
Post #5


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Bancile nu au interes sa te dea in gat, caci isi pierd clientii. daca ar fi dupa ele ar da credite 120% din venit, caci sunt oricum asigurate.

Bancile sunt obligate sa dea raportul ala, dar singurul lucru care le intereseaza este sa vanda, sa dea credite. Ca metoda de calcul au mai multa incredere intr-un tip care mai are 3-4 credite de 2-5 ani si nu are intarzeri, decat in unul care abia se baga la rate, si abia munceste de 1 an...

Faza cu declaratul fals in acte nu e treaba lor, este treaba ta; eu stiam cand am semnat ca am facut fals in acte. Cum nimeni nu e interesat sa verifice si sa pedepseasca... de ce sa nu profit eu de portita asta?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 5 Apr 2007, 10:27
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




sa va spun cateva lucruri despre acest subiect:
1. daca declari in cererea de credit ca nu ai credit si se descopera ca ai, creditul se respinge automat, exceptia de la regula se practica pentru o motivare solida si un client bun, mai rar, dar se mai accepta.
2. in josul paginii cererii de credit scrie cu caractere mici ca te angajezi sa declari tot pe propria raspundere sub incidenta legilor in vigoare privitor la falsul in declaratii. nu am auzit de cazuri in care clientii cu declaratii mincinoase sa fie raportati la organele competente, dar asta nu inseamna ca nu se poate intampla asa ceva, sfatul meu este sa nu mizati pe asta, niciodata nu poti stii daca nu vei fi tu primul
3. Reglementarile privind incadrarea venitului ca si pondere in rate de respectiv 30%, 40% in cazul creditelor ipotecare au fost scoase de catre BNR, dar bancile inca nu le-au scos din politicile de creditare, la fel cum nici nu a disparut avansul la ipotecarele cu destinatie de achizitie de locuinta
4. Bazele de date CRB cat si BC sunt reglementate de normele emise de BNR si au ca scop reducerea riscului de neplata, bancile sunt obligate sa raporteze aceste incidente de plata. Pe deoparte este un bun si pentru banci cat si pentru clienti, nu trebuie sa uitam ca foarte multi s-au indatorat si au ajuns sa nu mai poata plati din diverse motive, ceea ce nu este bine. Bancile au creditele asigurate, dar ele nu gandesc asa cand acorda un credit. este o politica de risc care trebuie aplicata.


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 6 Apr 2007, 16:41
Post #7


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




nu cred, am fost recent la brd sa fac un imprumut de refinantare, si ma gasit cu o restanta mai veche neplatita, Biroul de credite te trece la restante pentru o perioada de 7 ani, asta am patit eu mad.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 8 Apr 2007, 07:54
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




Are cineva idee cum pot verifica daca am fost trecut ca fiind restantier de brd?Am facut un credit si din cauza tembelilor care incaseaza bani am facut o greseala!Am trimis pe cineva sa imi achite rata si cei de la brd i-a spus o suma mai mica!Asta s-a intamplat timp de 3 lumi dupa care cel de la banca mi-a spus ca am o restanta!Si intradevar verificand apoi mi-am dat seama ca eu puneam cu 100 de mi mai putin!
Acum am incercat sa imi fac un card de credit si nu am reusit, si m-am gandit sa nu figurez undeva ca restant!


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 8 Apr 2007, 22:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




poti face o cerere de consultare la biroul de credit, pe undeva pe calea victoriei, cred, nu sunt sigur. asa te convingi daca figurezi cu ceva
prima cerere e gratuita
bafta!


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 10 Apr 2007, 10:26
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




Vezi www.birouldecredit.ro . Durata de inregistrare este de 5 ani. Cererea se poate pune si prin e-mail, cu o copie scanata a cartii de identitate. Sunt instructiuni la Intrebari Frecvente.


--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 13 Apr 2007, 06:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




Multumesc mult!Deja dupa ce am cititi acolo sigur am fost trecut in evidenta lor din cauza imbecililor de la brd!Acum prb e daca aveti idee daca ma pot sterge cei de la brd daca le demonstrez ca eu am platit regulat in primele luni o suma mai mica din cauza angajatilor lor!


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 13 Apr 2007, 12:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




banca care a cerut la Biroul de Credit inscrierea ta ca restantier poate cere si radierea din baza de date. Daca e vina lor e o chestie de bun simt sa o faca (mai ales fiid vorba de o suma mica).
Succes


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 13 Apr 2007, 15:19
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




mai greu de demonstrat ca este vina angajatilor ca ti-au comunicat o suma mai mica. raspunsul bancii poate fi scurt si concis: la acordarea creditului, banca ti-a pus la tispozitie un grafic de rambursare care trebuie respectat. este vina ta ca ai platit mai putin,chiar daca unii angajati ti-au comunicat altceva. prin contract te-ai obligat sa-ti achiti ratele prevazute in acel contract.
stiu ca pare aiurea sau oricum vrei sa spui, dar greu poti demonstra altceva, doar daca gasesti intelegere la ei.
oricum, multa bafta! si sa ne spui ce ai rezolvat


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Nov 2007, 11:24
Post #14


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




sunt unele banci care nu prea tin cont de cate zile de intarziere ai avut in trecut, daca suma restanta este mai mica de 10 ron, asta din cauza ca in acei 10 ron de obicei intra niste comisioane aplicate de banca, neplatite de client din necunostinta de cauza si raportate ca intarziere la BC. de asemenea, daca creditul la care ai avut intarzieri este lichidat, iar nu are foarte mare importanta.
in toate aceste cazuri interzierile trebuie sa fie undeva pana pe la 90 de zile. vedeti si aici

raportarea pozitiva la biroul de credit nu inseama "bravo, dom'le, felicitari ca ai platit la timp". inseamna ca esti raportat cu creditul pe care il ai si cu plata la timp a ratelor. se vede si care iti este rata si data la care ai platit.

banca nu te da in judecata daca nu declari un credit si te gaseste cu credit in urma verificarilor. doar ca il ia in calcul si daca te mai incadrezi iti acorda creditul (sau diminueaza suma pe care ai cerut-o ca sa te incadrezi la pragul maxim de indatorare) sau iti respinge dosarul.


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saw
post 25 Jan 2008, 01:24
Post #15


PLM


Group: Members
Posts: 59
Joined: 21 August 07




La ABN AMRO daca esti in CRB si ai intarzieri mai mici de 90 de zile poti obtine credit.
Cei interesati de un credit la ABN imi pot da PM.

This post has been edited by saw: 25 Jan 2008, 01:25


--------------------
... ... ... ... ... ... - ...
VREAU SA MI SE STEARGA CONTUL DE PE ACEST FORUM!
VREAU SA MI SE STEARGA CONTUL DE PE ACEST FORUM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liv
post 23 Mar 2008, 10:43
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 20 January 08
From: Brasov




Am platit integral un credit la BRD si vreau sa iau altul la ING.
Problema e ca cei de la BRD ma amana cu stergerea vechiului credit din baza de date CRB. Se pare ca acesta e un obicei la BRD, care se numeste "fidelizare fortata". post-336-1110552439.gif
Ce as putea face? Exista un termen in care bancile sunt obligate sa faca radierea din CRB?

Mersi

This post has been edited by liv: 23 Mar 2008, 10:43


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16 V 2006, Bleu Crepuscule
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 23 Mar 2008, 16:02
Post #17


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Nu ai nevoie sa il radiede din CRB. Mergi la BRD si le ceri (desi cred ca ai deja) o hartie semnata si stampilata care sa ateste ca tu nu mai ai nici o datorie fata de ei.

Daca mergi la orice alta banca o sa o accepte ca dovada ca ti-ai achitat creditul, au tot interesul sa fure clientii de la concurenta.

BRD din pacate sunt cei mai marlani, nesimtiti si mojici cand vine vorba de astfel de acte, insa cu ceva tupeu si scandal rezolvi orice, nu au nici ei outzele atat de tari sau de multe.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liv
post 23 Mar 2008, 18:04
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 20 January 08
From: Brasov




Am fost cu hartia respectiva la ING, dar nu au acceptat. Au spus ca au fost cazuri in care unii au facut in aceeasi zi un alt credit wacko.gif
Interesant este ca ei mi-au cerut-o, ca dovada ca am platit vechiul credit, iar acum nu o mai iau in considerare, dupa ce am dosarul complet la ei ph34r.gif
Amatori...Daca e sa merg la alta banca trebuie sa refac toate actele.

This post has been edited by liv: 23 Mar 2008, 18:19


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16 V 2006, Bleu Crepuscule
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 26 Mar 2008, 18:35
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




de ce aveam eu impresia ca de la inceputul anului datoriile la telefonia mobila nu se mai iau in considerare?


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 26 Mar 2008, 19:06
Post #20


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




din cate stiu eu operatorii de telefonie inca nu declara la Biroul de Credit lista cu datornicii


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 26 Mar 2008, 21:49
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj





Va pot confirma ca oparatorii de telefonie mobila raporteaza restantele mari de neplata a facturilor catre BC; am avut clienti la banca care doreau sa aplice pt un credit si i-am gasit raportati pe BC desi nu calcasera in viata lor intr-o banca si nu isi luasera nici produse in rate din magazine, dar la o discutie mai amanuntita mi-au confirmat ca aveau abonementul suspendat la operatorul de tefonie mobila X si restante de plata cu carca...


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 26 Mar 2008, 22:18
Post #22


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




explica-ne ce insemna "restante mari".. sau spune-ne ce sume ai gasit tu raportate.. intreb pentru ca eu inca nu am gasit persoane raportate cu asa ceva
cred ca sunt mai multi oameni pe aici care sunt curiosi sa afle asta


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 26 Mar 2008, 22:36
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj





L-am gasit raportat la BC in momentul in care i-am facut un prescoring (simulare) pt un credit; la aceste simulari care se fac pe baza cnp-ului si astfel a fost simplu sa il gasesc daca are "bube in cap"

Nu imi amintesc exact suma restanta, e ceva vreme de atunci, insa era destul de mare (peste 1000 lei) dar pot sa iti confirm faptul ca omul fusese raportat de un operator de telefonie mobila. Recunoscuse si el ca "uitase" sa isi plateasca abonamentul de o vreme incoace... asa ca i-am spus sa ia legatura cu operatorul ca sa clarifice situatia tongue.gif

27 Mar 2008, 18:59:

Restantele la credite ale IMM-urilor si ale persoanelor fizice autorizate vor fi raportate la Biroul de Credit
de Diana Zaharia HotNews.ro
Joi, 27 martie 2008, 16:47 Economie | Finanțe & Bănci

Persoanele fizice autorizate si IMM-urile care inregistreaza restante la credite vor fi raportate la Biroul de Credit, informeaza Bankingnews. Informatia provine din documentul de strategie a institutiei aprobata de actionari in martie. In prezent, sunt inregistrate la Biroul de Credit doar persoanele fizice care au intarzieri la plata ratelor mai mari de 30 de zile.

Informatiile despre creditele contractate de IMM-uri si persoane fizice autorizate sunt raportate, in prezent, la BNR, in Centrala Riscurilor Bancare (CRB), dar numai in cazul in care creditele depasesc suma de 20.000 lei. Raportarea la Biroul de Credit va insemna ca bancile vor trimite date si despre creditele mai mici de 20.000 de lei.

Sistemul Biroului de Credit functioneaza din 2004 si are ca actionari 28 de banci si zece institutii financiare nebancare. Baza de date a Biroului contine informatii atat pozitive, cat si negative referitoare la 4,6 milioane de persoane fizice, insemnand aproximativ opt milioane de conturi. Prin urmare, baza de date cuprinde si informatii despre debitorii bun-platnici. Aceste informatii ar urma sa fie folosite, pe viitor, la realizarea unui punctaj pentru evaluarea clientilor la acordarea unui alt credit.

Informațiile privind un credit sunt afișate în Raportul de Credit timp de patru ani. Totodata, datele privind restantele de plata raman in baza de date chiar si dupa ce au fost achitate. Incepand din acest an, bancile au obligatia de a-si informa clientii cu 15 zile inainte de a face raportari la Biroul de Credit.


Sursa - Hotnews.ro



This post has been edited by Johnny_Bravo: 27 Mar 2008, 18:59


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 13 May 2008, 12:12
Post #24


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




Incepand cu sfarsitul acestui an, Biroul de Credit va oferi si servicii de evaluare a clientilor (scoring), corespunzator fazei a treia de dezvoltare a Sistemului Biroului de Credit. Scoringul oferit de Biroul de Credit va juca un rol esential in activitatea bancilor in luarea deciziei de creditare pentru clientii persoane fizice, deoarece se bazeaza pe informatii din intregul sistem financiar - bancar, completand informatiile interne. Birourile de credit din diverse tari au dezvoltat sisteme de scoring, care acorda o nota pentru fiecare client, tinand cont de istoricul platilor pentru creditele primite.

sursa


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 May 2008, 12:53
Post #25


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(Johnny_Bravo @ 26 Mar 2008, 22:49)
Va pot confirma ca oparatorii de telefonie mobila raporteaza restantele mari de neplata a facturilor catre BC;
*



Companiile de telefonie mobila nu participa in prezent cu date la Biroul de Credit dupa ce propunerea analizata de catre Biroul de Credit a fost respinsa de ANSPDCP.

sursa


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 22 May 2008, 10:13
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






E posibil totusi sa fi raportat in trecut, mentin ceea ce am scris eu mai sus !


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 28 May 2008, 13:25
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Istoricul (pozitiv/negativ) al unui credit (card de credit, overdraft, ipotecar, de masina... ) ramane la CRB - 7 ani si la BC - 4 ani.

Asadar daca ai avut restante in trecut, iti raman la BC 4 ani, adica la solicitarea unui produs bancar, respectivul participant este obligat (de politica interna a respectivei banci) sa solicite un raport de credit de la BC, iar mai departe in functie de istoricul de acolo sa treaca la urmatorul pas, respectiv bugetul.

Referitor la intrebarea din topic, exista banci care acorda credite, desi ai fost restanta 8 luni (situatie ipotetica) sunt alte banci care au alte criterii. Biroul de Credit este o institutie privata, care are rol doar ca o baza de date, fara drept de interventie asupra datelor inregistrate, acest drept avandu-l doar participantii asupra propriilor clienti inregistrati acolo.

La CRB, situatia e putin mai stresanta, dat fiind aceasta baza de date este sub supravegherea BNR-ului. Asadar aici, situatia este putin mai tensionata, dar daca figurezi negativ (nu ai platit in termenul stabilit prevezut in contract, niste rate, comisionane) nu ai scapare 7 ani.

De retinut, CRB cat si BC nu pot obliga banca comerciala la care doriti contractarea produsului dorit sa va respinga dosarul. Aceste doua instutii au doar rol de informare.

Deasemenea colegi forumisti, daca considerati ca ati fost nedreptatiti (greaseala a bancii care poate fi dovedita) primul pas este sa depuneti o sesizare la respectiva unitate bancara. CRB poate efectua si investigatii, iar daca se considera ca banca a gresit, se sterg informatiile.

La BC sumele care se iau in considerare spre analiza sunt cele cu valoare peste 10 ron (sau echivalent in valuta), la CRB orice suma care trece de 30 zile este restanta.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladd1923
post 11 Jun 2008, 23:57
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 22 November 07
From: Bucuresti




de precizat ca daca nu aveti dovezi prin care sa adeveriti ca nu a fost vina voastra nu veti iesi din BC (chitante inregistrate gresit sau depuse intr-un alt cont dar care erau pt plata ratei, OP care de obicei apare cu intarziere in sistemul informatic al banci pt care se face plata sau unele situatii extrem de speciale ).

un sfat: PASTRATI CHITANTELE daca doriti sa nu aveti prbl

This post has been edited by vladd1923: 12 Jun 2008, 08:22


--------------------
VW Passat 2005 TipTronik, 1.9tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 14 Jun 2008, 22:45
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(Avani @ 28 May 2008, 14:25)
La BC sumele care se iau in considerare spre analiza sunt cele cu valoare peste 10 ron (sau echivalent in valuta), la CRB orice suma care trece de 30 zile este restanta.
*




E exact invers, adica restantele de peste 10 lei care apar pe raportul de la BC nu se iau in calcul iar la BC orice restanta de peste 30 zile e raportata.


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megane1
post 17 Jun 2008, 16:28
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 793
Joined: 27 March 07
From: Moinesti




QUOTE(sadi @ 14 May 2008, 12:53)
Companiile de telefonie mobila nu participa in prezent cu date la Biroul de Credit dupa ce propunerea analizata de catre Biroul de Credit a fost respinsa de ANSPDCP.

sursa
*




pot confirma... smile.gif


--------------------
renault megane2.2 privilege 1,6 16v mai 2007
privilege, gris platine+mp3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:18
Forum Renault