DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9764 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6687
3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pot lua credit daca figurez cu restante in BC, CRB?

oake
post 22 Jun 2008, 01:40
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 May 08




QUOTE(Johnny_Bravo @ 14 Jun 2008, 22:45)
E exact invers, adica restantele de peste 10 lei care apar pe raportul de la BC nu se iau in calcul iar la BC orice restanta de peste 30 zile e raportata.
*



Ba nu... exemplu concret: am vrut sa fac un credit la Pireus Bank. Cica nu mi s-a aprobat ca apar ca rau platnic. Stiindu-ma cu 2 credite in derulare, dar platite de fiecare data la zi si declarate ca atare la Pireus, am cerut un raport la Biroul de Credit. Surprize, surprize: raport pozitiv, fara niciun risc bancar, grafice de plati la zi. Ma duc si la CRB, la Banca Nationala, si cer si de acolo un raport. Aici alte surprize.. de fapt una si lata: figuram cu o restanta de 1 euro si ceva din 2005, la un credit de consum la Reifeissen, restanta care era de fapt provenita de o diferenta de curs valutar, la care timp de 90 de zile, pana in momentul achitarii integrale a creditului, in avans, s-au adunat penalizari de vreo 50 eurocenti pe luna! In total, datoria pt. care figurez in CRB e de 3 euro, cu intarziere de 90 de zile, si nu a contat nici faptul ca am achitat creditul in avans, si inca au mai ramas in cont vreo 6-7 euro (tot datorita diferentei de curs valutar) pe care i-am regasit chiar si acum dupa 3 ani, deci nicio secunda nu a fost intentie de rau platnic. Acum eu cum demonstrez asta? Ca la 1 an dupa ce am rambursat integral creditul am aruncat toate chitantele, cu atat mai mult cu cat 2 banci au facut verificarea la BC atunci cand mi-au acordat credit.


--------------------
Renault Megane Estate 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 23 Jun 2008, 15:05
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Un sfat pe care ti-l pot da in cunostiinta de cauza, mergi si depune o sesizare (reclamatie) la orice agentie Raiffeisen, reclama faptul ca nu ti se pare corect sa fii raportat cu suma mica la CRB.

Ai sa vezi o minune ! Trust me.

@Johnny_Bravo: vinzi castraveti gradinarului ! no ofense.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 23 Jun 2008, 19:00
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




deci pina la urma la Biroul de Credite se raporteaza deocamdata doar sumele restante?
la CRB stiu ca se declarau numai creditele peste 20000 RON, mai e in vigoare chestia aia?
Nu de alta dar am un credit card pe care l-as face uitat, pt ca imi diminueaza semnificativ potentialul de creditare la termen, dar nici nu l-as anula....


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 23 Jun 2008, 22:09
Post #34


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




in ultima vreme, cam toate bancile raporteaza la biroul de credit atat date pozitive (adica faptul ca ai credit/card/ovd la care nu ai restanta) cat si datele negative (credit/card/ovd cu restanta). raportarea pozitiva e una dintre conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o banca pentru a putea acorda credite la un grad mai mare de indatorare (50%, 60% etc)

la crb se raporteaza orice intarziere, indiferent de suma restanta si de perioada de intarziere. daca persoana respectiva nu are intarzieri la produsul bancar contractat, nu este raportata decat pentru credite/carduri/ovd-uri de la 20.000 lei in sus.. insa, daca ai un credit de peste 20.000 lei si un card de credit care a venit la pachet cu creditul (adica s-au vandut odata si ai sau nu ai avantaje pt card), esti raportat si cu creditul si cu cardul..
asta nu este o chestei general valabila, am mai vazut si carduri sub 20.000 lei raportate la crb, si nu erau vandute 'la pachet' cu un alt produs bancar..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 24 Jun 2008, 23:04
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(Avani @ 23 Jun 2008, 16:05)

@Johnny_Bravo: vinzi castraveti gradinarului ! no ofense.
*



Prietene, daca nu as avea o experienta de cativa ani in creditare PF la o banca mare din Romania nu m-as baga in seama aiurea p'acilea si crede-ma ca nu vorbesc "dupa ureche" cum fac altii.... asa ca nu stiu cine vinde castraveti gradinarului. Ia si mai citeste normele bancare - asta daca lucrezi in sistemul bancar - si mai povestim dupa aia. Oriece restanta mai mare de 30 de zile e raportat in BC iar in CRB apare un istoris sintetic - inclusiv restantele cat si creditele contractate, in general cele de peste 5000 eur. Deci e complet fals ce sustii tu aici cu atata inclestare. Unele banci nu fac verificari la CRB pt creditele pana la o anumita suma ci verifica doar BC. Multe banci care fac cunsultari la CRB - la creditele mari - ignora orice restanta care e sub 10 lei, conform normelor lor interne, tocmai pt ca cel mai probabil e vorba de comisioane de administrare al contului sau ceva asemanator si nu poate fi considerata o restanta in adevaratul sens al cuvantului. Asa ca amice, nu mai dezinforma pe colegii de pe forum si mai informeaza-te inainte de a posta.... Nu vorbim de fotbal unde se pricepe toata lumea.


QUOTE(Frank SF @ 23 Jun 2008, 20:00)
deci pina la urma la Biroul de Credite se raporteaza deocamdata doar sumele restante?
la CRB stiu ca se declarau numai creditele peste 20000 RON, mai e in vigoare chestia aia?
Nu de alta dar am un credit card pe care l-as face uitat, pt ca imi diminueaza semnificativ potentialul de creditare la termen, dar nici nu l-as anula....
*



Da, momentan se raporteaza doar informatii negative insa se pare ca pe viitor vor aparea si cele pozitive, unde fel de "credit hostory" iar acest mic detaliu va conta f mult in fluxul de aprobare al creditelor pe viitor, chiar mai mult decat sursele de venit.








--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 24 Jun 2008, 23:11
Post #36


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(Johnny_Bravo @ 25 Jun 2008, 00:04)
Da, momentan se raporteaza doar informatii negative insa se pare ca pe viitor vor aparea si cele pozitive, unde fel de "credit hostory" iar acest mic detaliu va conta f mult in fluxul de aprobare al creditelor pe viitor, chiar mai mult decat sursele de venit.
*




tot zici ca lucrezi in banca.. verifica atunci informatia inainte de a o da mai departe.. sunt foarte multe banci care raporteaza date pozitive la biroul de credit wink.gif



ps: Johnny_Bravo: atacam idei, nu persoane


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 24 Jun 2008, 23:29
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






Dragul meu, as putea sa stiu si eu care sunt acele banci care raporteaza informatii pozitive tinand cont de faptul ca nu exista nicaieri pe raportul de credit vreo asemenea mentiune?


ps - nu eu am inceput in a ataca persoane... citeste mai sus...


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 24 Jun 2008, 23:31
Post #38


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




dragul meu

1.citeste intai sub avatar sa vezi ca nu sunt "dragul tau"..

2. ai vazut vreun raport de la biroul de credit in care se vad datele pozitive? stii cum arata alea? banuiesc ca lucrezi in banca, dar in turda nu cred ca se face verificarea la biroul de credit si crb.. asa ca nu prea cred ca stii cum arata


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 24 Jun 2008, 23:37
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Ai dreptate, aici creditele se aproba pe loc, fara verificari de nici un fel.....


Totusi, as putea sa stiu care sunt acele "foarte multe banci care raporteaza informatii pozitive?"

Dar tu stii macar cum arata un raport al BC? Cate pagini are?

This post has been edited by Johnny_Bravo: 24 Jun 2008, 23:38


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 24 Jun 2008, 23:39
Post #40


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




stiu cum arata, dar nu asta e important..
daca vrei sa stii care sunt bancile alea, poti sa mai citesti din cand in cand presa de specialitate

25 Jun 2008, 00:40:
QUOTE(Johnny_Bravo @ 25 Jun 2008, 00:37)
Dar tu stii macar cum arata un raport al BC? Cate pagini are?
*



nici macar nu ma chinui sa raspund la o asa intrebare

This post has been edited by sadi: 24 Jun 2008, 23:40


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 24 Jun 2008, 23:47
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(sadi @ 25 Jun 2008, 00:39)
stiu cum arata, dar nu asta e important..
daca vrei sa stii care sunt bancile alea, poti sa mai citesti din cand in cand presa de specialitate
*




Pai vezi, asta e diferenta, eu nu vorbesc "din presa de specialitate" ci din ceea ce fac eu in fiecare zi, din normele si procedurile bancare.... Multe ar fi trebuit sa se intrampla daca e se ne luam dupa "presa de specialitate" !!


Iata ce declara Serban Epure, director general al Bioului de Credit:

QUOTE
Biroul de Credit va incepe, luna viitoare, sa lucreze la sistemul de scoring, principalul proiect propriu pentru acest an, prin care va acorda o nota fiecarui client din baza de date in functie de istoricul de plata al acestuia. Sistemul urmeaza sa fie aplicat, cel mai probabil, din luna decembrie. “Din iunie, vom incepe sa construim scoringul si sper ca de la mijlocul lunii decembrie sa fie pus in aplicare”, a declarat directorul general al Biroului de Credit, Serban Epure. El a aratat ca institutia pe care o conduce va furniza din aceasta luna si statistici cu privire la datele pozitive despre clientii din baza de date.


Deci se pare ca doar din dec 2008 va aparea acest scoring care va fi atribuit fiecarui client, cuprinzand acel istoric de plata atat de important in activitatea de creditare intr=o banca!


Sursa


Keep in touch!

This post has been edited by Johnny_Bravo: 24 Jun 2008, 23:48


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 24 Jun 2008, 23:49
Post #42


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




hai ca deviem. scoringul de care zici tu e una, iar raportarea pozitiva la biroul de credit e alta


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 25 Jun 2008, 23:28
Post #43


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




stop joc. se inchide deocamdata


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 8 Jul 2008, 13:38
Post #44


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




redeschis la cerere
va rog, fara certuri si balacareli


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mar1an
post 8 Jul 2008, 15:46
Post #45


Membru Lagunar


Group: Members
Posts: 51
Joined: 16 March 07
From: Bucuresti




Eu am avut intirzieri la BCR de gradul 4 ; 71 zile intirziere si totusi am obtinut un credit pt casa;cum se explica ?Sint banci care nu se uita in aceste date

This post has been edited by mar1an: 8 Jul 2008, 15:46


--------------------
Renault Laguna Nevada 1997;1,8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp!ke
post 8 Jul 2008, 15:55
Post #46


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




QUOTE(mar1an @ 8 Jul 2008, 15:46)
Eu am avut intirzieri la BCR de gradul 4 ; 71 zile intirziere si totusi am obtinut un credit pt casa;cum se explica ?Sint banci care nu se uita in aceste date
*



Bancile dau credite dupa felul cum arati, ce lanturi ai la gat, ce inele ai pe degete samd... adica, dau credite pe ochi frumosi, nu se uita la veniturile pe care le ai ci la istoricul tau in relatia cu banca. Eu sunt inregistrat la biroul de credit pentru un leu si ceva (comision) pentru ca mi-am schimbat slujba si banii mi-au venit pe noul card, iar Raiffeissen Bank a considerat ca e mai normal sa ma inregistreze pe mine la biroul de credit decat sa-mi inchida contul (cont creat de catre firma la care am lucrat). Stiii ceva? Nu o sa le platesc comisionul! Sa fie sanatosi! Daca o sa am probleme o sa ii discreditez prin toate mijloacele posibile...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 8 Jul 2008, 15:58
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Cum spuneam mai sus. Exista o politica interna a fiecarei banci. Biroul de Credit, este o societate privata care are rol doar ca baza de date, nu are putere de decizie sau de a implementa vreunui participant (banca) vreo regula in vederea aprobarii diferitelor produse. Centrala Riscurilor Bancare apartine Bancii Nationale si are un rol mai complex fata de BC, dar este deasemenea tot o baza de date.

"Sint banci care nu se uita in aceste date" - fals. Daca tu ca banca participi cu informatii la BC/CRB, este ilogic sa nu soliciti un raport de credit cand vine un potential client, astfel sa poti vedea un istoric (pozitiv/negativ) daca exista. Adica eu Banca, dau bani pe un serviciu pe care nu il utilizez ? Eu Banca, investesc in oameni sa-mi raporteze clientii, dar nu le verific istoricul cand acestia vor credit ? FALS.

Faptul ca ai obtinut produsul se datoreaza exlusiv politici interne de aprobare (care este diferita de la banca la banca) bazata in primul rand pe un factor de risc.

8 Jul 2008, 17:05:
@Sp!ke: la BC se raporteaza si se iau in calcul doar sume ce depasesc 10 ron sau echivalentul din valuta. La CRB (centrala riscurilor bancare) daca ai fost raportat cu 1 ron si ceva si se datoreaza unui comision pe cont, poti face o contestatie (reclamatie) si problema va fi solutionata favorabil. Nu cred ca este in interesul tau, sa ai in continuare un istoric negativ, atata vreme cat problema ta se poate rezolva civilizat.

Referitor la afirmatiile cum ca banciile dau bani (credite) pe ochi frumosi, lanturi de aur imense... etc... cred ca stii si tu ca te inseli amarnic.

Da-mi voie sa te intreb, in cererea de credit, in afara de datele pe care ti le solicita o banca (adeverinte, copii dupa diferite acte), e mentionat undeva, intr-o casuta, o bifa ceva cum ca ar conta veniturile nejustificate ?

This post has been edited by Avani: 8 Jul 2008, 16:05


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 8 Jul 2008, 20:05
Post #48


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(mar1an @ 8 Jul 2008, 15:46)
Eu am avut intirzieri la BCR de gradul 4 ; 71 zile intirziere si totusi am obtinut un credit pt casa;cum se explica ?Sint banci care nu se uita in aceste date
*



Biroul de Credit este creat tocmai pentru ca bancile sa gestioneze mai bine riscurile asociate creditarii.

Pentru un produs de creditare, in cazul tau un credit ipotecar/imobiliar, exista o norma dupa care se fac verificarile (inclusiv verificarea in BC), calculele, incadrarile de risc, etc. Aceste norme difera de la banca la banca in functie de politicile de creditare adoptate de banci.
In norma unei banci pot fi date diferite sume minime pe bucket-uri pentru ca banca sa te considere rau platnic. In plus, de regula, la creditele ipotecare, tinand cont ca acest credit are un colateral foarte sanatos pentru banca, ipoteca, sumele pe bucket-uri si numarul de bucket pot fi destul de consistente.
De asemenea, conteaza si vechimea in timp a raportarii in bucket la BC. De regula, o raportare mai veche de 2 - 3 ani in BC pana la un anumit bucket, cam bucket 3, nu mai este luata in calcul daca de atunci pana in prezent ai dovedit ca esti bun platnic si nu mai esti raportat in BC.
Totul depinde de norma. Si norma difera de la banca la banca si de la produs la produs.

In cazul tau, ai fost in bucket 2 ( intarzieri intre 61 si 90 de zile). Sigur ca BCR-ul ti-a facut interogarea in BC dar ai trecut de norma lor pentru ca fie ai avut o suma sub suma de bucket 2, fie ai fost raportat ca rau platnic in bucket 2 cu ceva timp in urma (2 - 3 ani), fie rau platnicii de bucket 2 sunt admisi la creditare ipotecara indiferent de suma cu care au fost raportati si la o vechime a bucket-ului de peste 1 an daca dupa raportare s-au dovedit bun platinici.

This post has been edited by daniel_p: 8 Jul 2008, 20:08


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 8 Jul 2008, 20:42
Post #49


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




eu vad problema asa: daca aceeasi persoana, cu acelasi istoric negativ la biroul de credit, aplica pentru un credit de nevoi personale fara garantii este respins, iar daca aplica pentru un credit care implica o garantie imobiliara este admis
vorbesc aici de restante foarte mici, sau restante vechi la unele credite/carduri de credit/overdrafturi inchise, asa cum a scris si colegul daniel_p


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 8 Jul 2008, 20:46
Post #50


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Si eu am un bucket 3 din feb 2005, raportat de BCR, fara niciun fel de probleme de atunci. Pe la anul, cand expira creditul actual, ma gandesc sa aplic la un ipotecar. Pe la ce banci stiti voi ca ar trebui sa-mi incep cautarea? M-ar "coafa" ING, acolo am salarul si avansul pt decont de la firma, am istoric bunicel la ei, am ceva sanse?


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 9 Jul 2008, 09:22
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Informatiile sunt valabile 4 ani, asadar in 2005 ai raportarea, si vei dori un credit la anul, adica in 2009. Acum depinde si de luna raportarii si luna contractarii produsului dorit. Dar daca s-a depasit perioada de 4 ani, poti sa stai linistit. Important este sa nu fii raportat si la CRB, acolo informatiile au o valabilitate de 7 ani de la ultima raportare. Succes !


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 6 Aug 2008, 07:48
Post #52


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




Exista o banca ce nu-i refuza pe ocupantii Biroului de Credit, insa ii "pedepseste“ cu dobanzi de 36,99% pe an.

sursa


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 6 Aug 2008, 07:58
Post #53


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Deci dupa ce ca rau-platnicii nu reuseau sa plateasca, acum vor sa le ia si oasele la razuit, ca pielea si carnea se dusera de mult. Pai daca oamenii nu reusesc sa plateasca, ce le mai dau bani? Si cu 37%, probabil din calcule iese, da asta nu-i politica sanatoasa.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 6 Aug 2008, 08:17
Post #54


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




rau-platnicii sunt raportati la BC nu doar ca nu pot sa plateasca, poate nu au stiut de diferite taxe si comisioane sau de majorari de dobanzi. nefiind informati de catre banca de aceste lucruri, sau poate nefacand cerere de radiere de la BC, au ramas cu buline


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Aug 2008, 09:22
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Adica banca profita de pe urma neinformarii de catre prima banca la care facusera credit.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 6 Aug 2008, 16:29
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Hai sa fim seriosi totusi! E adevarat ca nu exista intotdeauna transparenta in oferirea de informatii complete la banci insa multi dintre cei care iau credite au nevoie urgenta de bani si nu inteleg ce semneaza, cu atat mai putin sa citeasca. Cam djupa 6 luni isi deau seama ce au semnat wacko.gif Deci pana la urma adevarul e undeva pe la mijloc...


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 20 Aug 2008, 10:14
Post #57


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




cum vine cererea asta de radiere din BC?


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 20 Aug 2008, 11:19
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@Johnny_Bravo

Ok, atunci cum iti explici ca o persoana care a achitat inainte de termen un credit figureaza ca restanta dupa 2 ani (pe motiv de neplata asigurare pt creditul respectiv).


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 20 Aug 2008, 17:00
Post #59


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




@FLP: nu cred ca exista o cerere anume pentru radierea de la bc sau crb. mergi la banca unde ai avut creditul si soliciti radierea. simplu smile.gif

@St: unele banci au inclus in costurile creditului asigurarea respectiva. altele probabil nu. cel mai bine e ca persoana aflata in situatia asta sa poarte o discutie cu personalul bancii respective, sa vezi daca asigurarea a fost inclusa in costuri si de ce persoana respectiva a fost raportata la bc cu motivul asta. teoretic, asigurarea este importanta pentru banca atata timp cat creditul este activ. dupa ce-l achiti, asigurarea nu mai are niciun sens


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 20 Aug 2008, 19:02
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj





@St: neplata asigurarii la acel credit atrage dupa sine restanta, trebuie vazut cel fel de asigurare e, daca i s-a comunicat ca are si asigurare in momentul acordarii creditului sau nu, de ce s-a facut raportarea dupa 2 ani, daca a fost o eroare a bancii sau nu, is multe variante. Vezi, de aia e important sa nu te grabesti cand iei un credit, sa fii informat cat mai ai complet, mai intrebi tu acolo unde nu ai inteles.... Exista asigurari care se restituie in momentul achitarii integrala anticipate a creditului pt ca asigurarea nu isi mai are rostul, exista asigurari cu plata anuala sau cu plata inclusa in rata, pot fi multe variante. In aceste situatii cel mai bine e sa faci o sesizare in scris catre banca in care sa ti se comunice motivul raportarii laq BC si de ce raportarea s-a facut dupa 2 ani.



--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 06:18
Forum Renault