DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9762 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6699
5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu RCI Leasing :(

Selsin
post 11 Jun 2008, 19:45
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 8 May 08
From: Constanta




Cum procedezi ca sa iti trimita e-mail cu factura in ziua facturarii?
Si eu le-am cerut asta si mi-au zis ca nu se poate pentru ca nu au sistem automat, sau depinde de cine iti raspunde la telefon in momentul apelarii?

As mai avea o intrebare: cei care au trei rate de leasing gratuite trebuie sa plateasca in primele 3 luni numai rata casco, eu am mers la banca (BRD) sa o platesc cu scadentarul si mi-a zis de acolo ca nu poate sa incaseze decat pe factura ori factura n-a venit iar ziua scadentei a trecut.Stiu ca factura se va emite in data care este scrisa pe desfasuratorul de plati cu o scadenta de cateva zile dar va fi inscrisa toata suma, deci daca am de platit numai aceasta rata CASCO mai adaug cei 7euro comision si cei +1%?


--------------------
Dacia Logan 2008 KISS Fm 1,4 MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 11 Jun 2008, 22:20
Post #32


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(Selsin @ 11 Jun 2008, 20:45)
.Stiu ca factura se va emite in data care este scrisa pe desfasuratorul de plati cu o scadenta de cateva zile dar va fi inscrisa toata suma, deci daca am de platit numai aceasta rata CASCO mai adaug cei 7euro comision si cei +1%?
*



e ok sa intrebi aici, dar poate ar trebui sa intrebi si la firma de leasing smile.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Selsin
post 12 Jun 2008, 18:39
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 8 May 08
From: Constanta




La prima intrebare ma asteptam sa raspunda "Christiansen" deoarece mie mi-au spus ca nu se poate si voiam sa aflu cum procedeaza el.


"sadi" , nu stiu cum se intampla la altii dar eu ca sa reusesc sa vorbesc cu cineva de acolo trebuie sa sun de 3-4 ori, iti raspunde un robot iar cand trebuie sa preia legatura un operator telefonul se intrerupe.Tu ce-ai face daca ti s-ar intampla acelasi lucru?


--------------------
Dacia Logan 2008 KISS Fm 1,4 MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 12 Jun 2008, 19:38
Post #34


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




probabil as incerca sa sun intr-o sucursala/agentie/cum s-or numi, nu neaparat la sediul central


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Selsin
post 12 Jun 2008, 20:09
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 8 May 08
From: Constanta




Nu au asa ceva. Din cate cunosc eu au un singur sediu care se afla in Bucuresti.


--------------------
Dacia Logan 2008 KISS Fm 1,4 MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanelaru
post 1 Jul 2008, 16:50
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(balanel @ 7 Feb 2008, 19:15)
...
Alta problema este continutul facturii: in afara de rata, comision gestiune si dobanda, este: diferenta curs an anterior, diferenta curs an curent, diferenta curs dobanda an anterior, diferenta curs dobanda an curent.  radmasa.gif Ce e cu astea? Asa va fi la fiecare rata? La inceput am inteles sa platesc o diferenta de curs valutar la avans, pentru ca s-a schimbat cursul de la emiterea facturii si pana am platit-o eu, desi, si eu lucrez in comert, si nu practic astfel de metode, pentru ca as pierde clientii. In afaceri mai si pierzi... Dar nu si RCI Leasing!
In afara de asta, din moment ce ratele sunt in euro si nu in ron, nu vad cum ar putea ei sa piarda din diferentele de curs valutar, pentru ca eu platesc la cursul zilei cand s-a emis factura. Daca era in ron, mai ziceam, ca a crescut mult euro, dar asa?
...
*



Balanel, tu ai inteles ce scrie in factura aia? La sumele alea la care te superi tu ai observat care e cursul euro? Cursul euro valabil pentru factura (e scris acolo unde scrie CTR no) observi ca-i altul?
Sau sa o luam altfel: fa abstractie de chestiile alea cu rata, diferenta de curs, an anterior, an curent, bla, bla. Ia cursul RCI (BNR + 1%) de pe factura si inmulteste-l cu rata (din desfasuratorul tau, Anexa 1 parca) si vezi daca iti da suma de la Total de plata de pe factura. Seamana? Ai vazut ca nu te fura nimeni? Ce vezi tu pe factura aia sunt chestii de contabilitate, birocratie sa-i zicem.
Fa o analiza matematica la factura aia si daca tot nu intelegi ce e cu diferentele alea, iti fac eu o schema ca la factura VF sau RTC!

<span class='edit'>1 Jul 2008, 19:14:</span>
QUOTE(sadi @ 16 Jan 2008, 14:15)
ideea este urmatoarea: tu trebuie sa platesti conform scadentarului, asa cum s-a scris si mai sus, nu trebuie sa astepti emiterea unei facturi pentru a plati, atata timp cat stii cat sa platesti si pana cand ai de plata.. nu e ca la telefon sau alte utilitati in cazul carora factura variaza de la o luna la alta in functie de consum..
scuza ca nu am platit pe motiv ca nu am primit factura acasa mi se pare puerila, pentru ca ar fi trebuit sa primesti un scadentar dupa care sa te ghidezi
multumesc  blush.gif
*



radmasa.gif
Tare, tare de tot! Deci io scot bani din firma mea, asa, ca vreau eu si sunt smecher si ii dau altei firme care are un patron la fel de smecher ca mine care ii primeste si ii baga la el in buzunar (ca-n firma nu poate, ca n-are baza legala).
Ca sa te contrazic un pic: "ideea este urmatoarea": scadentarul e o ANEXA la contract. Nu se pot face plati in baza unui scadentar. Oficial, prin LEGE, platile sa fac in baza unor facturi sau chitante fiscale. Restul e EVAZIUNE!!! Si se traduce prin PUSCARIE!

PS: nici bancile nu pot face incasari decit in baza unor acte oficiale. Scadentarul nu e acceptat! Deci scuza ca nu am platit pe motiv ca nu am primit factura (sau nu am putut face rost de ea) e cit se poate de buna!
PS: a nu se confunda un contract cu o firma de leasing cu un contract cu o banca. La un credit ipotecar platesti dupa scadentar, banca nu taie facturi, dar nu e nici SRL.

This post has been edited by fanelaru: 1 Jul 2008, 19:04


--------------------
Renault Megane 2005 Influence 1.5 dCi
Fanelaru Stelar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caramell
post 3 Jul 2008, 08:00
Post #37


BBL


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 March 07




Nu mai dezinforma lumea fanele cu evaziune si chestii asemanatoare. Conform noului cod fiscal se pot face plati si dupa factura scrisa de mana. RCI nu este SRL ci IFN deci se incadreaza in alta categorie. Singura problema este ca cei de la banca NU VOR sa incaseze dupa scadentar si nu ca NU POT. Nu au nici o treaba, am vb personal de mai multe ori cu casierii si pana la urma au incasat banii. Incercati sa cititi si contractul de leasing pt ca nu este in favoarea utilizatorului.


--------------------
Zet Electro 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Jul 2008, 09:49
Post #38


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.461
Joined: 1 November 04
From: sat




Celor de la rci li se rupe de cum platesti atata timp cat banii intra in contul lor. Am avut masina in leasing de la RCI si nu trimiteau facturile la timp, asa ca plateam dupa scadentar, virand banii in contul lor. E drept ca le-am si facut scandal in ceea ce priveste facturile, care ajungeau (cu precizie) la doua zile dupa termenul final de plata.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 3 Jul 2008, 11:00
Post #39


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(fanelaru @ 1 Jul 2008, 17:50)
Oficial, prin LEGE, platile sa fac in baza unor facturi sau chitante fiscale. Restul e EVAZIUNE!!! Si se traduce prin PUSCARIE!
*




Deci daca eu platesc la RCI Leasing 1.000 Ron fara sa am factura fac puscarie? Da-mi voie sa radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


Da-mi si mie LEGEA si eventual articolul unde scrie ceea ce ai afirmat tu.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juann
post 3 Aug 2008, 17:11
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 3 August 08




Doresc sa achizitionez un automobil nou dacia logan undeva la 7100 euro in leasing prin RCI Leasing România IFN de la dealerul din orasul meu. In momentul de fata sunt hotarit sa dau un avans de 30% din valoarea masinii Am rugaminte sa-mi furnizati urmatoarele informatii:

-leasingul ce acorda si pentru pers. fizice ?
-aveti idee care sunt conditiile de creditare. Exista un salriu minim pentru care se acorda leasingul?
-ce inseamna valoarea reziduala?
-la sfirsitul perioadei de leasing pot sa dau masina inapoi?


--------------------
DACIA Logan 2008/Preference - is 01 abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 3 Aug 2008, 17:29
Post #41


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




1. da
2. cel mai bine iți poate spune asta chiar cineva de la rci leasing
3. valoare reziduala = valoarea la care, la expirarea contractului de leasing, se face transferul dreptului de proprietate asupra bunului către Utilizator.
4. "cui" vrei sa dai mașina?


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juann
post 3 Aug 2008, 17:41
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 3 August 08




QUOTE(sadi @ 3 Aug 2008, 18:29)
4. "cui" vrei sa dai mașina?
*




Ma gindeam ca poate face dealerul buy back, mai dau o diferenta si-mi iau altceva.


--------------------
DACIA Logan 2008/Preference - is 01 abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 3 Aug 2008, 18:08
Post #43


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




dacă nu plătești valoarea reziduala, la sfârșitul perioadei de leasing mașina va rămâne în proprietatea firmei de leasing. dealerul nu mai are nicio treaba cu mașina, după semnarea actelor

sistemul de buy-back nu are nicio legătura cu modalitatea de achiziționare a mașinii, poți sa faci ce vrei, când vrei


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 4 Aug 2008, 07:09
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




Treaba cu leasingul se intampla cam asa:

Tu te duci la firma de leasing si spui ce masina vrei. Ei o cumpara pentru tine cu banul jos si ti-o inchiriaza tie pe o perioada determinata. La sfarsitul perioadei de leasing beneficiarul masinii devine cel care plateste rata reziduala. De fapt asta este pretul efectiv al masinii, restul sunt rate de chirie pentru utilizarea masinii. Evident ca utilizatorul are prima optiune sa cumpere masina cu pretul ratei reziduale.

Sunt firme de leasing care iti vor primi masina folosita inapoi si iti vor considera ca avans pentru una noua suma aproximativa cu care vor putea ei sa vanda masina veche (exista niste normative dupa care se ghideaza). Evident ca e mult mai avantajos sa cumperi tu masina, sa o vinzi si sa vii cu banu' cash pentru un nou leasing. Doar ca unele firme nu sunt interesate de castiguri de genul asta care se traduce in pierdere de timp. Oricum costurile lor de leasing intra la cheltuieli pe firma, implicit profit mai mic, taxe mai putine. Pentru o persoana fizica din clasa muncitoare care isi numara cu grija banutii cand se duce la banca sa plateasca, nici nu se pune problema sa lasi masina veche si sa incepi un leasing la una noua.

Referitor la plata ratelor de leasing, eu nici nu stiu cum arata ghiseul unse se plateste rata masinii mele. Din ziua 1 am fost la banca si am semnat un "standing order" (nu stiu in termeni financiari in romana cum ii zice). Adica in fiecare luna banca face automat din contul meu plata catre contul de imprumut. Nu ma doare capul.


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 11 Aug 2008, 11:51
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Are cineva niste date de contact pentru RCI Leasing, in afara de telefonul 021 2012000 la care nu raspunde nimeni?

RCI nu mi-a trimis numerele definitive si numerele rosii au expirat din data de 8 august.Tot incerc sa-i contactez, dar la RCI nu raspunde nimeni. Intra un robot care zice sa revin. Sunt infioratori astia.

Vanzatorul local din Constanta spune ca daca vreau sa-mi prelungeasca numerele rosii trebuie sa platesc inca 150 de lei. Dar cica mai bine sa astept vreo cateva zile, poate ajung numerele ... sad.gif. Bun sfat , sa stau cu masina pe dreapta, poate binevoieste RCI sa-si faca treaba. Oare daca intarzii cu plata si le zic sa astepte vreo cateva zile, vor fi si ei de acord? Sau regula asta cu asteptarea este unilaterala?

Later edit:

Pana la urma, dupa mai bine de 4 ore de incercari, am reusit sa vorbesc cu cineva de la RCI. Insa fara folos, sunt incredibil de nesimtiti si impertinenti.

Mi-a zis ca cica nu e vina lor, ca nu le-au venit nu stiu ce documente de la Renault si ca ei nu au ce sa faca. Nu a fost in stare sa-mi dea un termen exact de rezolvare, dar a estimat ca in 3-4 zile ajung documentele si ca mai dureaza inca 2-3 zile la trezorerie!
In final mi-a recomandat ca cica daca ma grabesc sa platesc 150 de lei sa-mi prelungesc numerele rosii.

Pai de ce naiba sa platesc 150 de lei degeaba, ce vina am eu ca ei nu au fost in stare sa faca inmatricularea in termenul in care trebuia facuta? Si eu stau cu masina pe dreapta pana cand isi fac ei treaba pentru care i-am platit?! Comisioane stiu sa ceara pentru orice rahat, dar cand e sa-si faca treaba, pas ...

In final magarul cu care am vorbit mi-a zis ca daca nu-mi convine n-am decat sa fac o reclamatie mad.gif

This post has been edited by paul_p: 11 Aug 2008, 16:36


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailco
post 13 Aug 2008, 20:16
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 19 June 06




Deci se poate prelungi perioada cu numere rosii? Aceeasi situatie o am si eu si am spume pe mine pt treaba asta, am mai facut anul trecut un leasing cu VB si nu am avut nicio problema dar cu RCI ....e greu....


--------------------
Renault Megane GT, 205 CP
Kill them all !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 13 Aug 2008, 20:37
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Mi-au zis ca se poate prelungi perioada, costa in jur de 150 de lei.
Eu inca nu am rezolvat. De 5 zile masina sta pe dreapta.

E bataie de joc. Cred ca intentionat si dureaza cateva ore pana reusesti sa treci de robotul telefonic ca sa ajungi sa vorbesti cu un operator care oricum nu te ajuta cu nimic. Efectiv nu vor sa rezolve nimic, te pun sa astepti cateva ore ca sa te faca sa renunti.
In schimb, ciudata treaba, la departamentul de plati imediat raspunde cineva ...

Tot ce am obtinut de la incompetentii astia de RCI a fost un numar de fax la care sa trimit reclamatia. In rest vrajeli, cum ca renault nu le-a trimis cartea si ca nu stie cand ajunge, ca formalitatile dureaza, etc. Parca RCI nu face parte tot din grupul renault.

Sunt total dezamagit, nu voi mai apela niciodata la RCI. Chiar daca ar fi sa mai iau vreo masina de la dacia sau renault caut alt finantator, in nici un caz RCI!
Parca-s amatori, dupa atata timp nu au fost capabili nici macar sa-mi dea un termen exact la care sunt in stare sa inmatriculeze masina.

This post has been edited by paul_p: 13 Aug 2008, 20:43


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailco
post 13 Aug 2008, 20:46
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 19 June 06




Am inteles, sa vorbesc cu dealerul ,sper sa nu maraie ca nu se poate, ce draq sa fac , am nevoie sa circul si asa fara ... nu ma risc!


--------------------
Renault Megane GT, 205 CP
Kill them all !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 13 Aug 2008, 21:19
Post #49


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.461
Joined: 1 November 04
From: sat




N-as mai recomanda nimanui RCI. Am scris ce meciuri am avut cu ei. Pe zi ce trece aud tot mai mult despre cat sunt de nesimtiti.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 13 Aug 2008, 22:49
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Nu suma ma deranjeaza, ci ideea ca trebuie sa platesc eu pentru incompetenta lor. Mi se parea corect ca fiind vina lor sa suporte ei toate aceste costuri suplimentare. Eu daca intarzii o rata suport costurile lor suplimentare prin plata unor penalitati. Ei de ce sa nu plateasca ?

This post has been edited by paul_p: 14 Aug 2008, 00:40


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailco
post 15 Aug 2008, 21:06
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 19 June 06




Mie dealerul mi-a zis "pas" cu prelungirea numerelor....deci de maine masina o sa stea pe dreapta, nu mai m-am stressat sa-i sun pe nesimititii aia ,daca zici ca nu ai cu cine sta de vorba, mai am un leasing cu alta firma si pana acum nu pot spune dacat BRAVO ! (factura pe mail , ajung si originalele in timp util prin posta romana ,nu am vorbit niciodata la telefon cu nimeni de acolo, la inmatricularea definitiva au venit numerele cu 5 zile mai devreme....ce sa zic)

This post has been edited by mihailco: 15 Aug 2008, 21:07


--------------------
Renault Megane GT, 205 CP
Kill them all !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 16 Aug 2008, 12:18
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Dealer-ul din Constanta mi-a promis ca luni imi prelungeste numerele provizorii pe cheltuiala sa.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailco
post 18 Aug 2008, 13:40
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 19 June 06




Ai rezolvat-o?


--------------------
Renault Megane GT, 205 CP
Kill them all !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 18 Aug 2008, 16:57
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Da, s-a rezolvat temporar. Dealer-ul mi-a dat alte numere rosii si o autorizatie de circulatie provizorie pe inca 30 de zile. Dupa cum mi-a promis nu m-a costat nimic.

Nu am insa nici o informatie despre data la care voi avea numerele definitive. Nu inteleg ce se intampla, sunt probleme la RCI, la Renault sau unde?


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 18 Aug 2008, 18:07
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




La Renault in nici un caz, atat timp cat ai primit deja masina. LA RCI sunt problemele.

Dar cum de ti-a dat dealerul alte numere provizorii , ca dupa parerea mea nu era de competenta lor.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 18 Aug 2008, 20:34
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Probabil ca sa spele rusinea RCI, nu stiu ce sa zic.
Au incercat sa dea vina una pe altul initial - dealerul zicea ca trebuie sa vorbesc la RCI, iar RCI ca de vina e Renault ca nu a trimis cartile. M-au pasat asa exact 10 zile, timp in care masina nu a putut circula.
Initial imi cerusera sa platesc eu prelungirea numerelor rosii , dar pana la urma le-am primit gratis de la dealer.

Daca mai e cineva in aceeasi situatie trebuie sa ceara dealer-ului sa rezolve situatia, in final el este vanzatorul, chiar si indirect.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinache
post 19 Aug 2008, 14:59
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 9 October 06




Cand mi-au expirat numerele rosii am platit dealer-ului 100 lei pentru altele noi.

Si era vina lui RCI!
Dar n-am mai facut scandal pentru ca tot nu rezolvam nimic. Probabil ca in contractul de leasing scrie undeva cu litere mici ca RCI nu raspunde de nimic, nu i se poate imputa nimic etc ... wacko.gif

Catalin




19 Aug 2008, 15:07:
In ceea ce priveste "factura prin e-mail", aflati ca am solicitat-o de 3 ori prin e-mail la adresa solicitfacturaprinemail@rcibanque.com dar fara rezultat....

Probabil ca de 2 luni nu mai citeste nimeni casuta de e-mail nedumerire.gif

Astazi le-am mai trimis un e-mail in care solicit imputernicirea pentru iesirea din tara cu masina - sunt curios daca voi primi raspuns asteapta nervos.gif


This post has been edited by catalinache: 19 Aug 2008, 15:07


--------------------
Renault Megane Sedan Privilege iulie 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailco
post 19 Aug 2008, 19:09
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 19 June 06




Mie dealerul mi-a zis ca nu poate, ca nu le dau cei de la politie ....asta este, am sunat la rci si mi-au zis luni ca "masina" e la trezorerie si marti la politie ....sa vedem


--------------------
Renault Megane GT, 205 CP
Kill them all !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganflorin
post 21 Aug 2008, 22:45
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 August 08




QUOTE(paul_p @ 18 Aug 2008, 16:57)
Da, s-a rezolvat temporar. Dealer-ul mi-a dat alte numere rosii si o autorizatie de circulatie provizorie pe inca 30 de zile. Dupa cum mi-a promis nu m-a costat nimic.

Nu am insa nici o informatie despre data la care voi avea numerele definitive. Nu inteleg ce se intampla, sunt probleme la RCI, la Renault sau unde?
*



Am avut si eu probleme la imnatricularea masinii pe care am luat-o prin RCI Leasing. Am luat-o pe 3 iulie, mi-au expirat numerele rosii si abia pe 15 august am primit numerele definitive. Dar m-am interesat si problema vine de la noua taxa de poluare pentru care guvernul, asa cum face de obicei, a dat normele de aplicare dupa intrarea in vigoare a legii (legea a intrat in vigoare pe 1 iulie iar normele parca pe 4 iulie au fost publicate, din cate inteleg din articolul asta

Cei de la RCI Leasing, dupa mai multe telefoane, m-au ajutat sa obtin prelungirea numerelor rosii iar un baiat de la ei de la inmatriculari mi-a explicat ca problema este una de moment si e din cauza ca pe un lot de carti de identitate producatorii nu au trecut norma de emisii CO2.

Din cate am inteles, treaba sta cam asa:
- pana sa iasa normele pentru calcularea taxei de poluare nici un producator de masini nu a stiut ca trebuie sa treaca pe cartea masinii emisiile de CO2 (care nu se treceau inainte)
- fara emisiile de CO2 nu se poate calcula noua taxa de poluare
- fara sa platesti taxa de poluare nu poti sa inmatriculezi masina
- emisiile de CO2 pe o carte de identitate a unei masini vandute deja o mai poate trece doar RAR-ul
- RAR-ul s-a trezit in iulie cu gramezi de carti de identitate pe care trebuia sa treaca prostia de valoare emisii CO2 si s-a blocat complet din cauza numarului imens de solicitari.
- masinile s-au inmatriculat abia dupa ce RAR-ul a scris pe CIV norma de emisii. Adica dupa aprox luna de la depunere. Si din cate am inteles firmele de leasing au fost tratate preferential si servite mult mai rapid decat simplii cetateni.

In concluzie, mintile luminate care ne conduc ne-au lovit din nou. Pe langa ca noua taxa e de 3 ori mai mare decat cea veche ne mai si umilesc plimbandu-ne dintr-o institutie in alta.

Vedeti aici si posturile altor nefericiti. Sau aici.


21 Aug 2008, 23:10:
<span class='edit'>21 Aug 2008, 23:06:</span>
QUOTE(catalinache @ 19 Aug 2008, 14:59)
Cand mi-au expirat numerele rosii am platit dealer-ului 100 lei pentru altele noi.

Si era vina lui RCI!
Dar n-am mai facut scandal pentru ca tot nu rezolvam nimic. Probabil ca in contractul de leasing scrie undeva cu litere mici ca RCI nu raspunde de nimic, nu i se poate imputa nimic etc ... wacko.gif

Catalin
<span class='edit'>19 Aug 2008, 15:07:</span>
In ceea ce priveste "factura prin e-mail", aflati ca am solicitat-o de 3 ori prin e-mail la adresa solicitfacturaprinemail@rcibanque.com dar fara rezultat....

Probabil ca de 2 luni nu mai citeste nimeni casuta de e-mail  nedumerire.gif

Astazi le-am mai trimis un e-mail in care solicit imputernicirea pentru iesirea din tara cu masina - sunt curios daca voi primi raspuns  asteapta nervos.gif
*



Eu am primit ieri factura pe mail. Am primit luna trecuta impreuna cu factura pentru contractul de la logan o scrisoare prin care rci leasing ma informa ca-mi poate trimite facturile si prin email. Am trimis un mail la o adresa ciudata (solicitfacturaprinemail@rcibanque.com sau ceva de genul asta) iar in subiectul mailului am trcut numele firmei mele si numarul de contract. Asa nu mai trebuie sa astept cu emotie sa-mi ajunga factura si daca nu-mi ajunge sa sun sa mi-o trimita din nou. O printez si arata ca aia trimisa prin posta. Sper sa-i tina.

This post has been edited by loganflorin: 21 Aug 2008, 23:10


--------------------
Dacia Logan 2007, 1.6MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juann
post 22 Sep 2008, 21:05
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 3 August 08




Tocmai mi-a sosit logan luat in leasing dar la dealer mi-a dat doar certificatul de inmatriculare provizori si polita de asigurare RCA. Vreau sa va intreb cind o sa primesc polita de asigurare CASCO? Daca nu am primit polita inseamna ca nu am casco la logan cu toate ca la dealre mi-a zis ca are.


--------------------
DACIA Logan 2008/Preference - is 01 abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 12:49
Forum Renault