DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu planetarele, troncaneli, batai

ursu_florin2002
post 30 Aug 2009, 13:10
Post #1


Administrator


Group: Members
Posts: 279
Joined: 4 April 08




salutare. Am o DSN din 2001 , planetare originale. De ceva timp cca. juma` de an , a inceput sa troncane ceva pe sub podea , ca bataia de planetare; dar la plecare de pe loc , nu bate; bate la drum intins , cand schimb treapta de viteza si apoi accelerez. bate cam 2-3 secunde pana isi ia turatie , si apoi nu mai bate.daca plec tare , cu scartait de pe loc -nu bate nu troncane nimik. La curbe stanga si dreapta mai bate , dar cateodata nu mereu , mai ales cand are greutate.dar nu bate mereu.


--------------------
Renault Symbol 2008 - 1,4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neroo
post 30 Aug 2009, 14:46
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 December 07
From: bucuresti




asa era si la mine ....am mers asa cu ea pana a inceput sa troncane si la viraje sau plecari de pe loc oricum era enervanta.....e vorba despre planetara lunga din dreapta

This post has been edited by neroo: 30 Aug 2009, 14:46


--------------------
dacia, ford super nova ,focus 2001 rapsodia, 2006 ghia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursu_florin2002
post 30 Aug 2009, 18:01
Post #3


Administrator


Group: Members
Posts: 279
Joined: 4 April 08




ms. pt. raspuns


--------------------
Renault Symbol 2008 - 1,4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursu_florin2002
post 31 Aug 2009, 19:06
Post #4


Administrator


Group: Members
Posts: 279
Joined: 4 April 08




fratilor, m-a facut un mecanic de kko. M-am dus cum am spus mai sus cu planetarele la rectificat , de fapt la service ca sa demonteze si sa monteze ei tot; mecanicul respectiv zice: hai sa facem o tura cu masina , si apoi iti spun despre ce este vorba. Ne suim in masina , si o ia asta la forjat si stanga si dreapta si inainte si inapoi , viraje maxim st. si dr. si degeaba , nu batea deloc. I-am zis ca bate cand mai merg si subturat , pana sare de 2.000 de turatii, a incercat si asa , dar se auzea chiar f.f. rar . Mi-a zis ca planetarele astea ma mai duc inca 10.000km lejer. Acum mai e o problema: la mine mai batea si cand aveam greutate pe spate- adica 2-3 persoane in spate. Acum , cum amandoi eram in fata , normal ca nu batea de loc. Si altceva: proprietarul din inaintea mea , a schimbat amortizoarele fata , si acum sta cam ridicata de fata. nush ce sa mai zic.


--------------------
Renault Symbol 2008 - 1,4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 31 Aug 2009, 20:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Poate odata cu amortizoarele a pus si arcuri de dacie 1310 care sunt mai lungi si din cauza asta sta ridica prea mult


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KuKa
post 5 Sep 2009, 13:39
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 September 09




Salut. Eu sunt nou pe aici si as vrea sa va rog daca stie cine ce s-a intamplat cu masina mea. Am DSN din 2002, 100k Km si saptamana trecuta tata a luat o bordura cu 50Km/h, nu ma intrebati cum de ca nici eu nu stiu si sincer sa fici nici nu prea imi explic, problema este ca dupa ce a luat bordura planetara dreapta sau cel putin asa cred ca planetara dreapta bate cand virez dar si la mersul drep se aude un zgomot care vine tot de acolo si nush de la ce s-ar putea auzi, ca sa nu mai spun ca la o parcare am luat volan maxim stanga si daca in mod normal tre sa faci 2,5 curse eu am facut vreo 3,5 si caraie foarte tare, aa si inca ceva, desi mi-am facut unghiurile imi trage extraordinar de tare dreapta. Daca poate cineva sa ma ajute ii sunt foarte recunoscator. Multumesc mult. Ciao


--------------------
SuperNova Rapsodie 2002
[FONT=Times][B][FONT=Times]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumi81
post 6 Sep 2009, 23:21
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 14 May 09




Salut,
Incearca inainte de orice sa indrepti scutul motor, daca sta lipit sau foarte apropiat de lonjeron, baia de ulei etc. iti taransmite o trepidatie destul de urata mai ales in viraje cu plecare din loc. Acum daca trage dreapta pot fi o multitudine de cauze si e greu sa primesti un sfat avizat fara "un consult" al masinii verific daca nu a fost lovita si bascula, bara de torsiune etc. oricum gaseste o rampa/elevator sau in cel mai rau caz ridic-o pe cric, dar asigur-o bine sa nu cada pe tine si veifica eventualele semne lasate de impact.

Succes si astept vesti.


--------------------
Ford / Volvo Focus / S40 2010 / 2006 - CT 52 MAI
Membru si atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicuc2000
post 9 Sep 2009, 16:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 20 February 09
From: Turda, Jud. Cluj




vezi ca trebe sa iti faca si unghiul sigr ca daca a dat tare in bordura si acuma fuge drapta cred ca ti-a strcat unghiul de fuga?!


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
Incerc sa invat cate ceva in fiecare zi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 11 Sep 2009, 16:20
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




astazi am fost de miam schimbat planetara stanga . ce se strica la planetara de troncane in viraje ? etc ... capul de planetara ? sau "acel ceva " care intra in capul de planetara ?
ca am vazut la magazin de vanzare cap de planetara ... si ma gandeam ca ajungem mai ieftin daca iau doar ala ....


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 12 Sep 2009, 18:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




capul de planetara sau tripoda. Daca vrei sa iesi mai ieftin o dai jos, desfaci planetara si te uiti unde e tocita bine.

Dar un burduf de planetara de logan de origine e cam 100 de lei capul de planetara la fel, imi imaginez ca e scump si o planetara nu cred ca e mai mult de 400 - 500 de lei.


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 13 Sep 2009, 00:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




poi o dau jos...dar de obicei ce se strica la ele ? capul de planetaara ? adik e mai convenabil sa cumpar cap decat plaanetara cu totul daca e asa .


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smi
post 24 Sep 2009, 09:42
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 February 07




Salut.

Nu stiu exact care e problema. Cred ca planetara e de vina.
Cum trec de 60 la ora incepe sa huruie destul de puternic. Zici ca am diesel. Zgomotu vine oarecum central. Am verificat jocul la roti si nu pare a fi rulmentul. Si vine din partea dreapta cumva. Am un pic de joc la planetara. Ulei am in cutie. Aveti ceva idei?
Mersi


--------------------
Dacia SuperNova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 24 Sep 2009, 09:51
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




daca ai dat cu scutul pe jos in ultimul timp indeparteaza-l de caroserie sau baia de ulei , ceva. sa nu fie asta promlema


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smi
post 24 Sep 2009, 10:24
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 February 07




Nu pare a fi de la scut...am mai avut zgomot de scut dar se auzea altfel...si ar trebui sa il aud cand merg subturat etc...e un fel de zumzait... dar mai puternic...tripoda ceva pe acolo nu stiu exact...aaaa iar tot la viteza in curba viraj dreapta nu mai bate...
MErsi

This post has been edited by smi: 24 Sep 2009, 10:28


--------------------
Dacia SuperNova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 24 Sep 2009, 13:51
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Voua v-i sa intamplat cumva ca in viraj stanga sa va bata planetara stanga?
Am 68.000km, planetara dreapta este de origine noua, cea stanga bate si ea putin, dar nu este de schimbat inca, in viraje dreapta (-cum este normal) dar nu imi explic huruitul tipic de planetara uzata, cand virez la stanga... wacko.gif

This post has been edited by CIPTUNING: 24 Sep 2009, 13:52


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Sep 2009, 19:21
Post #16


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




In linie dreapta sa nu troncane altfel trebuie schimbata neaparat ... ele se duc din cauza plecari in tromba mai ales cu patinarea rotilor si accelerari in curba . Pentru a nu se mai duce se cauta planetare cardanice cu rulmenti ... gasiti la masinile nemtesti din cate stiu. Cu asa ceva moarte nu mai are o poti fugari cum doresti.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 24 Sep 2009, 21:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




poi si as tea ale noastre nus pe rulmenti ? sau ceva de genu ? ca am vazut la asta care am schimbato acuma ca ... acolo unde se prinde ia o parte sta pe loc iar una se invarte biggrin.gif deci creca are ceva mecaanism acolo .... hmmm ;:D


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Sep 2009, 15:50
Post #18


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




rulmenti sunt dispusi pe crucea cardanica in loc de o simpla tripoda care culiseaza in locasul respectiv... Acest rahat bate in metal atunci cand tu demarezi si cu cat numarul batailor ceste cu atata metalul se deformeaza si auzi acea bataie insuportabila. Pe rulemti se schimba treaba in miscarea de roatatie si translatie. A daca nu fortezi planetara de pe dsn cea de uzina nu ai probleme .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 8 Oct 2009, 19:48
Post #19


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Intreb si eu aici, nu prea am gasit ce ma interesa, si anume : gasesc burduf de planetara de Logan fara coliere si vaselina? Vreau sa pun la DSN pe partea stanga de la roata si vreau ceva mai bun. Am gasit la un magazin in punga cu tot ce trebuie la 45 ron si mi se pare foarte mult, desi arata bine. Iar cel de origine de DSN mi se pare la fel de varza ca cel de srl.

LE : eu stiam ca se potriveste burduful de LGN pe DSN, insa am auzit si persoane care spun ca nu e asa. Cum o fi de fapt?

This post has been edited by andrew14_maverick: 8 Oct 2009, 21:47


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban_77
post 13 Oct 2009, 18:55
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 13 October 09




daca sa dus o planetara sa troncane si la drum drept pe loc cu masina suspendata are joc sau se poate observa ceva ?


--------------------
dacia super nova 2001 clima8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmn
post 14 Oct 2009, 15:24
Post #21


...


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 June 08
From: Pitesti




O intrebare. Daca m-as duce sa imi reconditionez planetara, ar fi o idee buna? Am gasit pe cineva care lucreaza ieftin, si presupun ca la reconditionare, iti inlocuieste ce e stricat cu o piesa noua. Plus ca am si garantie 20k km.


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008 - AG-10-ZWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Oct 2009, 15:48
Post #22


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Din cate am inteles nu prea este o afacere buna reconditionarea. Acum depinde in ce conditii se face. La tunari sunt "garantate" 18 luni, dar dubios pentru ca nu scrie nr de km... si trebuie sa dai la schimb planetarele tale, care vor fii refolosite. Din ce am citit la ei pe site reconditionarea nu este tocmai ceva simplu. Este un proces destul de complex. Implica schimbarea mai multor piese cum ar fii
# siguranta carcasa fuzeta
# tripoda carcasa fuzeta
# galeti tripoda (role)
# arc si capacel tripoda
# tripoda articulatie cutie
# galeti tripoda cutie (role)
# siguranta zegher
# carcasa tabla cuplaj cutie
# semering carcasa tabala
# cuplaj cutie viteza (lalea)
# burfdufi si inele de cauciuc
# coliere de sarma .

Tie cat iti cere nenea ala si ce o sa faca mai exact? blush.gif

mai multe detalii aici.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 14 Oct 2009, 16:04
Post #23


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




parerea mea cumparati alte planetare si aici cele de uzina iar infinal aveti grije de ele , sunt garantate 100.000 de km dar daca sunt exploatate corect si nu pentru curse demaraje fortari in curbe . Nu sunt facute pentru asa ceva , vreti asa ceva cautati planetare pe rulmenti gen cele nemtesti .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmn
post 14 Oct 2009, 18:38
Post #24


...


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 June 08
From: Pitesti




Pai mie mi`a cerut 55 de ron daca planetara e pe masina. El o reface pe a mea. A zis ca ma duce la maxim 110 ron cu tot cu piesele de o sa le bage in ea. Imi da garantie 20.000 de km. Am vb la telefon cu tipul si mi s`a parut destul de ok.


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008 - AG-10-ZWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 14 Oct 2009, 19:01
Post #25


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




parerea mea ce e nou e nou ce e carpeala nu tine si mai ales la trasmisie unde sunt forte mari de tanslatie rotatie. Parerea mea nu sustin planetare refacute dar daca nu ai bani pentru ceva nou pentru scurt timp poti alege asa ceva in rest originalul.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmn
post 14 Oct 2009, 19:31
Post #26


...


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 June 08
From: Pitesti




Pai si eu tot cu noul si originalul sunt insa nu am acum 4 mil de dat pe planetare. Plus ca din cate inteleg eu, el cand o repara schimba la ea prostia aia unde are joc, cu una noua. Nu e normal sa ma tina ?


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008 - AG-10-ZWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brave 27
post 19 Oct 2009, 20:42
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 25 April 09




eu am schimbat planetarele cu unele reconditionate in tunari(am mai spus asta)si sunt multumit de ele m-a costat 280 ron in iulie
avea si noi alea erau 320 +40=360ron buc


--------------------
dacia supernova 2003 clima - B 89 JTE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 20 Oct 2009, 15:01
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




NU Tunari! Pentru detalii cititi postarile mele anterioare.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:40
Forum Renault