DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Garantie extensibila cu inca 18 luni

Marty
post 13 Jun 2003, 09:53
Post #1


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Aseara cind mi-am luat masina de la IPSO, m-a anuntat onor reprezentantul de vinzari, cum ca luna aceasta se va baga o extensie la garantiile pentru Solenza cu inca 18 luni. Din pacate, se pare ca extensia cu inca 18 luni va mai costa niste Euro transformati vinjos in lei tramvai.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 13 Jun 2003, 10:15
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Si te-ai fi asteptat sa faca extinderea gratis? icon_evil.gif Probabilitatea e mai mare sa se defecteze ceva dupa 18 luni decit inainte. Daca as fi in locul celor de la Pitesti, as extinde aceasta garantie cam pentru 1500 euro.


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 13 Jun 2003, 11:38
Post #3


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Norocul nostru ca nu esti in locul lor !!!!!!!
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 13 Jun 2003, 12:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Eu am auzit intamplator o conversatie la dealer din care reiesea ca Solenzele o sa se scumpeasca in viitorul apropiat...dar n-am putut sa aflu nici un detaliu (daca mai adauga dotari, mai scad calitatea, etc..).

In ceea ce priveste extinderea garantiei, 1500 Eur e exagerat, cu banii astia imi schimb un sfert de masina daca e cazul..eu ma astept la maximum 400 Eur..(daca zvonul e adevarat)


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 13 Jun 2003, 12:52
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Sunt curios sa aflu daca aceasta optiune o au si cei care si-au cumparat deja masina --- sau pot alege asta doar cei care o cumpara dupa momentul introducerii acestui sistem. Aveti ceva informatii despre asta ?

Ideea e ca trebuie sa iti faci un calcul referitor la ce te costa aceasta garantie si ce te costa daca platesti tu eventualele defectiuni. Eu personal nu prea cred ca pot sa se defecteze atat de multe in inca 18 luni, daca ai grija de masina. Asa ca nu cred ca merita sa faci aceasta extindere daca costa mai mult de 200 - 300 euro. Voi ce ziceti ?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 14 Jun 2003, 14:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Garantia pe langa partile benefice are si niste conditii peste care tindem sa trecem cu vederea: obligativitatea revziilor tehnice periodice in serviceurile proprii.
Deci pe langa suma in plus pentru extinderea garantiei trebuie calculat si costul acestor revizii.
La revizii platesti pentru multe lucruri pe care in mod normal nu le-ai face pe bani (de ex. verificare nivel lichid frana, verificare nivel lichid de racire, ... numai ca se uita la "borcan" platim bani; daca si completeaza atunci platim materialul si manopera de completare).
In 36 luni deja multe masini ajung la nr. de km mai mari, revizii mai complexe, mei scumpe.
Este adevarat, la Dacie relativ nu sunt scumpe reviziile, dar la un Ford revizia de 60-80.000km costa tare mult; la Clio un banal schimb de ulei in reteaua Renault costa 1.000.000 - fara materiale, numai manopera, pe cand sunt unele magazine de unde daca cumperi filtrul si uleiul schimbatul e gratis.


--------------------
Opel Zafira 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 14 Jun 2003, 16:39
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Hai mah ... chiar asa sa fie? La revizie platesti o suma fixa ... si eventualele consumabile. That's all. Nu platesti fiecare lucru pe care ti-l face/verifica. Apropo ... cam cat costa?

ps: daca va da Dacia garantie 36 de luni la Solenze ... eu ma fac popa icon_twisted.gif Daca va fi sa fie ... in primul rand Renault-ul va face miscarea asta pt. produsele lor, dupa care eventual si Dacia. La fel s-a mai zis si ca vor baga ABS + airbag-uri din toamna. Vraja curata. N-are Clio Symbol-ul ABS in dotarile standard ... si o sa aibe Solenza?


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 14 Jun 2003, 21:30
Post #8


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Sigur nu vor fi ABS si airbag-uri in dotarea standard si nici nu a zis vreo cineva ca vor fi. E vorba sa le bage drept optionale, evident....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Jun 2003, 23:15
Post #9


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Sigur nu vor fi ABS si airbag-uri in dotarea standard si nici nu a zis vreo cineva ca vor fi. E vorba sa le bage drept optionale, evident....


Intrebarea e la ce pret si citi vor fi dispusi sa plateasa pentru ele? Oare chiar merita investitia?


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 15 Jun 2003, 11:03
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Marea lovitura se pare ca o va da Hyundai care a anuntat pentru Romania garantie completa pentru 5 ani la toata gama! La asa o garantie m-as cam gandi serios...


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 Jun 2003, 12:44
Post #11


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Marea lovitura se pare ca o va da Hyundai care a anuntat pentru Romania garantie completa pentru 5 ani la toata gama! La asa o garantie m-as cam gandi serios...


Oare pe cind se va da garantie pe 10 ani cum se da in USA? :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 16 Jun 2003, 08:14
Post #12


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Vor fi 10 ani garantie atunci cand vor fi si la noi sosele ca in SUA. Deasemeni va fi garantie extinsa tot atunci cand romanul va invata sa nu mai fie asa delasator si se va duce in service sa isi repare masina, chiar daca trebuie sa plateasca sau nu. Asta inseamna constiinta.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 16 Jun 2003, 11:33
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
Marea lovitura se pare ca o va da Hyundai care a anuntat pentru Romania garantie completa pentru 5 ani la toata gama! La asa o garantie m-as cam gandi serios...


Da ... dar va fi doar la motor si la cutia de viteze. In rest parca 36 de luni ... iar caroseria nu stiu.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 16 Jun 2003, 11:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
Sigur nu vor fi ABS si airbag-uri in dotarea standard si nici nu a zis vreo cineva ca vor fi. E vorba sa le bage drept optionale, evident....


Parca asa era zvonul ... cum ca ultima varianta de Solenza va avea standard cele doua dotari (chiar la acelasi pretz) ... dar posibil (adik 100%) sa ma insel :oops:


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 16 Jun 2003, 16:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




LA hyundai e asa:
- 5 ani pt toata mecanica de baza (motor, cutie, planetare)
- 18 luni pt restul
- 6 ani la caroserie.

In fine, nu prea e 'as advertised', dar oricum e mai mult ca la ceilalti concurenti (nu vorbesc de Ford )

Cu optionalele la SLZ in acelasi pret, eu am serioase dubii, pt. ca:
1. Se vinde in draci asa cum e
2. Am auzit ca o scumpesc smile.gif


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 18 Jun 2003, 12:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




QUOTE
Hai mah ... chiar asa sa fie? La revizie platesti o suma fixa ... si eventualele consumabile. That's all. Nu platesti fiecare lucru pe care ti-l face/verifica. Apropo ... cam cat costa?


A dreptate, platim o suma fixa pentru revizii, dar in cartea de garantie scrie o lista lunga ce trebuie facut la revizia aceea (inclusiv prostiile cu verificare nivele) si de fapt ei fac un banal schimb de ulei.
Costul unei revizii normale -fara consumabile- este ~500.000lei (poate gresesc), un schimb de ulei, deci efectiv daca ai plati pentru ce au facut este 100.000lei; restul ...


--------------------
Opel Zafira 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 20 Jun 2003, 16:49
Post #17


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Singura extensie a garantiei de care as fi interesat este cea pentru caroserie. Ruginesc in draci. Sa dea si ei macar 3 ani, ca de 10 ani ca la Opel n-are sens sa mai vorbesc.

Garantia extinsa la piesele mecanice e vrajeala curata. Iti baga aia o poveste cum ca, la drumurile, benzina si praful de pe la noi garantia nu se aplica si te-au lamurit. A patit-o o prietena cu un Matiz (3 ani garantie) care s-a dus la revizia de 30000 km si au trebuit sa-i schimbe un injector pe care l-a platit. Aia de la Auto Center au spus ca la benzina din Romania, nici nu poate fi vorba de garantie la injectoare. Eu stiam ca garantia acopera toate piesele mai putin cele consumabile. Acum, sa-mi explice si mie cineva cum poate fi incadrat injectorul in categoria consumabilelor.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Jun 2003, 20:19
Post #18


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
A patit-o o prietena cu un Matiz (3 ani garantie) care s-a dus la revizia de 30000 km si au trebuit sa-i schimbe un injector pe care l-a platit. Aia de la Auto Center au spus ca la benzina din Romania, nici nu poate fi vorba de garantie la injectoare.


Ma mir de asta. Mie la Cielo mi s-a ars contactorul care face sa se aprinda luminile pentru mersul inapoi (cind bagam in mars-arriere, nu se aprindea becul) si mi l-a schimbat de 3 ori (!!!) in garantie (a fost de fapt SINGURA problema ce am avut-o cu Cielo). Cu atit mai mult ar fi trebuit sa schimbe injectorul... :cry:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 17:46
Forum Renault