DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Neconformitati SLZ

GeorgeB
post 24 Apr 2003, 15:56
Post #31


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




scuze, dar fara suparare, NU AU SCHIMBAT INSTALATIA DE CLIMATIZAER, DOAR AEROTERMA. compresorul este acelasi!!!!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CATALIN CONSTANTIN
post 24 Apr 2003, 16:16
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 March 03
From: Bucuresti




In legatura cu montarea cas-ului pe sina, se poate , eu l-am pus din prima zi si nu este deloc greu.
Cutia de viteze nu este deloc zgomotoasa, eu o consider o cutie super, cum nu a avut nici Dacia pina acum si nici Cielo etc..., iar zgomotul din masina este redus bine,iar multe altele spuse la inceputul acestui topic nu cred ca sunt decit rautati.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 24 Apr 2003, 16:27
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




CUM MAH? Cum l-ai pus pe sina? Unde? Cat te-a costat? Au largit gaura cumva? Si cum se vede? Baga si tu mai multe detalii te rog. Thx smile.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 24 Apr 2003, 18:23
Post #34


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




lui CataConst

Asa suntem noi rai cu cei de la Dacia si ei buni cu noi ...
Da lasa ca pana la coada nu ii face rau sa o bestlim noi aici si sa o facem de kk si apoi, in timp, sa ne dovedeasca ea SLZ ca e ca fat frumos ... stii tu ... mai ia o gura de jaratec ... si apoi sa te tii mare ...


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 24 Apr 2003, 23:52
Post #35


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
si la mine e la fel: in orice pozitie ar fi comutatorul ala pe jos tot baga aer. cred ca e gindit aiurea


Ai tot SOLENZA??
Caci fata de SRN s-a schimbat atat instalatia de AC cat si sistemul de actionare....(provine de la CLIO integral)


sistemul de climatizare nu este schimbat decat din punctul de vedere al pozitionarii rezervorului de freon si al valvei termostatice care este alta, dar nu neaparat cu alte proprietati. (nu mai spune altfel ca te crede lumea)
in rest are acelasi compresor in 7 cilindrii si acelasi rezervor.

aeroterma este alta complet, de asta sunt perfect de acord, si imi voi pune si eu cat de curand.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 25 Apr 2003, 09:45
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ma intereseaza si pe mine sa-mi pun casu' pe sine; chiar ieri am vorbit cu cineva care mi-a confirmat ca service-urile au o gramada de clienti cu masini cu casuri furate...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 25 Apr 2003, 10:12
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Pai orice cas lasat in masina (si la vedere, cum e la Solenza) e mana cereasca pt. oamenii de meserie...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CATALIN CONSTANTIN
post 25 Apr 2003, 11:14
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 March 03
From: Bucuresti




in legatura cu montarea casetofonului , cas-ul se scoate cu doua sirmulite stinga -dreapta (vezi orificiile in stinga si in dreapta cas-ului) se pune o sina normala , dar trebuie largita gaura + trebuie aranjata putin la margini sa nu se vada urat sina .Casetofonul nu sta mult in afara, foarte putin dar exita riscul sa zgirii bordul cind il pui sau cind il scoti, partea de jos este foarte aproape de bord dar toate astea sta de maiestria cu care ii aranjezi sina.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CATALIN CONSTANTIN
post 25 Apr 2003, 11:19
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 March 03
From: Bucuresti




mie mi-au montat casul cei care au montat si alarma .Daca vreti va dau adresa


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 25 Apr 2003, 13:42
Post #40


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Cu parere de rau ...
Se poate ...
Dar arata naspa rau dupa (iese in afara, se vad sinele, oricat de bine ar lucra la largire se vede ...)
Pacat de una din piesele de rezistenta ale SLZ-ului - BORDUL
Si iar revin la ce spuneam casul este pus intr-o pozitie total necorespunzatoare (pentru Romania) ... singura solutie pentru noi fiind plasarea lui in continuare in consola centrala ... unde poti umbla ... pui sina ... si nu se vede ...
Ca sa stai tota ziulica sa te uiti la sinele CAS-ului, la el ca e inafara, la lufturi, ... e cam urat ...

Singura solutie in continuare CASCO si apoi ce o fi o fi ...
CAS-ul este 130 EUR (cu banii aia iti iei unul mai bun)

A ...
apropo se poate scoate din clemele lui - dar cand il pui la loc trebuie sa nu le bagi pe amundoua ... doar una ... ca apoi muncesti din nou ...

:shock: :shock: :shock:


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 26 Apr 2003, 00:05
Post #41


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




eu am avut la rcd-ul asigurare dasta P.S luxcore azi nu ai avut noroc ai spalat degeaba masina ca a ploat ,intentionam sa o spal si eu pe a mea dar nu am avut chef


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 26 Apr 2003, 19:15
Post #42


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




lui djtzeava

Nenea cand mai ai premonitii din astea zi si mie ... nu de altceva dar am dat banu degeaba ... si arata tot ca inainte ...

Apropo stam chiar asa de aproape?
:shock: :shock: :shock:


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 29 Apr 2003, 08:31
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




Pentru ca a cam deviat subiectul vis a vis de ceea ce se dorea initial, respectiv a evidentia calitatile si defectele noii SOLENZA si pentru ca deja am cu a mea 4.000 KM revin cu amanunte destul de picante:
-am descoperit rugina sub chederul de la luneta spate la o masina care e luata pe 10 aprilie
-indiferent de pozitia comutatorului care directioneaza aerul se simte curent de aer la picioare
-sistem de fixare a scaunelor fata execrabil, caci deja se misca inainte si inapoi la franare
Ca puncte forte as mentiona consumul destul de mic, faptul ca nu mai intra apa in masina la ploaie sau la spalatorie, interiorul care e destul de confortabil....DAR dincolo de toate sfarsitul drumului cel bun pe care se afla DACIA e inca putin cam departe.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 29 Apr 2003, 10:11
Post #44


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




rugina, ai???

:roll:

astia nu dau nici un fel de garantie pentru tabla?

pe de alta parte, pentru a-mi adauga si eu observatiile: mie nu-mi mai place deloc fundul (dupa ce l-am vazut in toate culorile posibile): e pur si simplu aiurea.

nu-mi plac nici bandourile laterale - au o forma misto, dar cauciucul/plasticul din care sunt facute este execrabil.

deh... pana la urma, tot o Dacie...

catalinu, cum mergi cu ea? te simti bine/nasol in ea, te enerveaza ceva, iti place ceva foarte mult la ea? mai zi-ne, ca esti cel mai avansat!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 29 Apr 2003, 10:30
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




Impresii amestecate....
Deci, masina e confortabila cu o suspensie realmente adaptata drumurilor din Romania si in consecinta se impaca foarte bine cu gropile.M-a cam dezamagit partea cu rugina de sub cheder care desi e sub forma unor puncte mici, cu siguranta ca iarna urmatoare problema va degenera....
Servodirectia e foarte facila, poate chiar mai facila ca la Cielo si Matiz...
Nu imi place zgomotul usilor la inchidere caci suna a tabla goala....
Geamurile electrice fata iti dau impresia ca nu au fiabilitate in exploatare, parca obosesc pana a se inchide....
Cutia de viteze deosebita....
Frana usor moale si cu efect intarziat....
Ambreiaj OK....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 29 Apr 2003, 11:03
Post #46





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Despre DSN se spune ca este o masina neterminata (vezi comentariile despre "fund"). La SLZ se pare ca au continuat traditia si au facut sa para si mai neterminata. Cred ca aspectul"fundului este cel mai urit din toata uritenia masinii.
Am avut si mai persista inca un pic impresia ca cei de la Dacia au citit forumul si au vrut sa faca o DSN cu modificarile cerute de majoritatea oamenilor, dar ce a iesit... lasa de dorit.
1. Au schimbat ambreiajul. In loc sa aduca imbunatatirile si calitatea necesare vechiului sistem au preferat sa-l pensioneze si sa spuna ca este alta cutie de viteze cind in realitate este aceeasi, dar cu alt ambreiaj. De ce a crescut pretul?
2. Au schimbat bordul. De ce nu au pus casetofonul inglobat in bord fara detasare daca tot l-au pozitionat sus?
Lista poate continua la nesfirsit. Cei de la Dacia in continuare livreaza (vind) masini neterminate, masini la care trebuie sa lucrezi dupa ce o cumperi si nu dupa ce o folosesti.
Problema Daciei este in continuare calitatea proiectarii si executiei. Se lucreaza romaneste in continuare. Intrebarea ramine: De ce a crescut pretul?...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Conny
post 29 Apr 2003, 13:21
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Pai orice cas lasat in masina (si la vedere, cum e la Solenza) e mana cereasca pt. oamenii de meserie...


lamuriti-ma si pe mine va rog cum e cu casetofonul, respectiv CD-ul pentru ca mi-am luat Scala (vine pe 15 mai).
E fixat? nu poti sa iei nici masca si nici pe el cu totul?

eu sincer nu am inteles cum e problema :roll:


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 29 Apr 2003, 13:47
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




Hai sa va spun ce am aflat de la astia de la AutoCobalcescu. Cand mi-am comandat masina le-am spus ca vreau sa imi pun alarma pe ea si ca daca se poate as vrea sa fac asa comanda. Mi-au raspuns ca nu pot sa imi spuna inca nimic sigur de alarma pentru ca cei de la Dacia au spus ca vor da ei alarmele lor, dar nu se stie cand, iar daca se monteaza alte alarme neautorizate de ei (!?) se pierde garantia masinii. Asta inseamna ca nu poti sa iti repari masina in garantie decat la cei care ti-au montat alarma si ca alti dealer s-ar putea sa nu accepte.

Stiti ceva despre asta?


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 29 Apr 2003, 15:41
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
Pai orice cas lasat in masina (si la vedere, cum e la Solenza) e mana cereasca pt. oamenii de meserie...


lamuriti-ma si pe mine va rog cum e cu casetofonul, respectiv CD-ul pentru ca mi-am luat Scala (vine pe 15 mai).
E fixat? nu poti sa iei nici masca si nici pe el cu totul?

eu sincer nu am inteles cum e problema :roll:


Tu, in calitate de posesor al SLZ, teoretic nu poti sa-ti scoti RCD-ul din bord. Practic insa el poate fi scos (asa cum a si fost pus) : bagi 4 cuie de aprox 5 cm in cele 4 gauri cu care e prevazut ... si iese. Cele 4 cuie le bagi pentru a desface clemele care tin RCD-ul in bord. Apoi desfaci cele 2 mufe + antena si ... gata.
Iti dai seama ca va fi ff greu acum pentru hoti : o sa trebuiasca sa-si faca un dispozitiv special de scos RCD-urile de pe SLZ laugh.gif


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 29 Apr 2003, 15:49
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




Tu, in calitate de posesor al SLZ, teoretic nu poti sa-ti scoti RCD-ul din bord. Practic insa el poate fi scos (asa cum a si fost pus) : bagi 4 cuie de aprox 5 cm in cele 4 gauri cu care e prevazut ... si iese. Cele 4 cuie le bagi pentru a desface clemele care tin RCD-ul in bord. Apoi desfaci cele 2 mufe + antena si ... gata.
Iti dai seama ca va fi ff greu acum pentru hoti : o sa trebuiasca sa-si faca un dispozitiv special de scos RCD-urile de pe SLZ laugh.gif[/quote]

adica eu nu pot sa iau cu mine casetofonul sau masca atunci cand cobor din masina?
il las acolo si mizez pe faptul ca inca nu au hotii dispozitiv?
sau sa il fure ca am CASCO si pot sa il inlocuiesc cu altul mai bun icon_twisted.gif biggrin.gif


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 30 Apr 2003, 07:37
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




DA ! la SLZ nu poti scoate RCD-ul ca sa ti-l duci acasa.
In plus vezi ca TOATE societatile de asigurari incheie CASCO cu Fransiza ... adica : daca iti fura hotii RCD si asiguratorul se "hotaraste" sa te despagubeasca, nu-ti da toti banii ci doar o parte... cealalta parte din paguba o suporti tu ! :!:
Am spus "daca se hotaraste asiguratorul" pentru ca daca patesti si tu cum am patit eu atunci nu vezi nici un ban de la asigurator cu toata asigurarea CASCO pe care crez ca o ai. Mie mi-au refuzat despagubirea pentru cassul original DSN pentru ca hotii mi-au deschis "elegant" masina fara sa-mi sparga geamul sau sa-mi strice yala. Acest mod de operare se numeste "chei potrivite" si nu se despagubeste prin CASCO. Se despagubesc numai cazurile de "efractie" si "fortare a sistemului de inchidere".
ATENTIE :!:


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 30 Apr 2003, 07:40
Post #52





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


1. Daca vrei sa devi un caraus de radio prin tote locurile pe unde mergi dupa ce ai coborit din masina, nu ai decit sa-l prinzi cu sina (cu modificarile de rigoare), deci o chestie urita din mai multe puncte de vedere. :cry:
2. Inlocuiesti cassul (CD-ul) cu unul mai de doamne ajuta cu fata detasabila. 8)
3. Nu faci nici o modificare. :roll:
4. Ii schimbi pozitia in bord sau in alta parte. :wink:
5. Ca sa-ti salvezi macar geamurile, il scoti de tot. :x
s.a.m.d.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
maddan
post 30 Apr 2003, 09:01
Post #53


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




io zic sa astepti sa ti-l fure, si abia apoi sa-l inlocuiest cu unul cu fata detasabila.

unde ziceai ca-ti parchezi masina?... laugh.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 30 Apr 2003, 09:07
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




icon_twisted.gif

il iei pe ala si imi lasi unul cu fata detasabila 124.gif ?


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-27-YFV
post 30 Apr 2003, 13:57
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 April 03




QUOTE
volanul nu mai scirtiie ca alaltaieri   :P


Ce i-ai facut?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-27-YFV
post 30 Apr 2003, 13:58
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 April 03




QUOTE
volanul nu mai scirtiie ca alaltaieri   :P


Ce i-ai facut?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 2 May 2003, 10:00
Post #57





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Bulina neagra pentru solenza:

Suierat ingrozitor la peste 100 km/h. Cred ca este de la oglinzi.

A mai sesizat cineva treaba asta?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 12 May 2003, 10:36
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




Cum am deja vreo 4.000 km cu Solenza Clima vroiam sa va comunic ultima constatare.Tapiteria nu prezinta rezistenta iar velurul din mijlocul scaunelor incepe deja sa se toceasca....Pacat ca trebuie din nou sa recurgem la husele antice care stirbesc imaginea masinii....
O alta problema este o vibratie inegala care apare la interior la viteze de peste 100 Km....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 14 May 2003, 16:09
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE

O alta problema este o vibratie inegala care apare la interior la viteze de peste 100 Km....

Echilibreaza-i rotile ! Ei le pun pe masina si le echilibreaza de noi. De obicei mai trebuie facut lucrul asta dupa 1000 km., dupa ce se mai aseaza guma pe janta!

Se mai pune si intrebarea daca ai antifurturi pe roti. Daca da, cu cat este mai greu/usor antifurtul decat prezonul? Daca ai diferenta intre cele patru prezoane, la viteze mari aceasta diferenta influenteaza traiectoria rotii. Cel mai concludent exemplu l-am vazut pe o dacie cu trei piulite. Antifurtul era cu aprox 30 gr. mai greu decat piulita standard. La viteza de peste 80 km se auzea un "ciocanit" al rotii dar si o vibratie. La verificarea rotilor, s-a constatat ca erau deja dezechilibrate (din cauza antifurtului).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 15 May 2003, 07:35
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




QUOTE
QUOTE
volanul nu mai scirtiie ca alaltaieri   tongue.gif


Ce i-ai facut?


Ooops! Se pare ca mesajul citat nu e din topic si nici nu-mi aduc aminte de el?? In orice caz, solutia a fost sa bag din belsug cu o seringa ulei de motor (NB de cea mai buna calitate, Castrol 5W40 biggrin.gif ) in bucsa de linga pedala de acceleratie (pe unde trece coloana volanului). Cu vaselina nu merge, cu ulei s-a rezolvat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:27
Forum Renault