DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moarte în Herăstrău - ATENȚIE la Podul Constanța, Pericol maxim la trecerea trenurilor, cu +100km/h

mars
post 12 Jun 2017, 16:20
Post #61


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Scrie clar in comunicatul CFR ca nu e niciun acces pietonal acolo. Asta dupa ce acum vreo luna s-a electrocutat un copil care a vrut sa isi daca un selfie fix pe pasarela aia.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Jun 2017, 16:29
Post #62


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Eu totusi cred ca chefereul ar putea avra un rol mai mare la predarea fizicii in scoli. Cu buleftrica, cu alea-alea.. Titlul topicului imi aduce aminte de Moarte si portocale la Palermo. Ceva cu mafia feroviara.

This post has been edited by corbex: 12 Jun 2017, 16:33


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2017, 16:42
Post #63


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Au fost vreo cateva cazuri de electrocutari grave (unele au dus la decese) in ultimii ani, pentru ca unii au urcat pe lateralele podului, aproape de liniile de 27.000 de volti. e un loc periculos, nepermis accesului public. Cine o face, o face pe pielea lui. In parc iesi sa te plimbi, nu vad de ce ai lua-o pe acolo (ca scurtatura), cand se poate ocoli frumos parcul pe alee. Nici macar nu e mult de mers de la un picior al podului la celalalt.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 12 Jun 2017, 16:53
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Tocmai ca nu se poate da ocol complet. Pentru ca e cladirea alpab-ului acolo si aleea e inchisa cu o mare usa de tabla. Trebuie sa iesi pe dn1 si sa intri inapoi in parc pe la intrarea de la clubul diplomatilor.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2017, 17:30
Post #65


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Recunosc ca n-am mai fost pe acolo de mai mult de 10 ani, dar cred ca ai dreptate, parca ieseam pe podul ala de pe DN1 si apoi intram inapoi pe partea cealalta, nu ma refer la ocolit si pe partea de dincolo de pod, spre Grivco sau ce o mai fi acolo. Dar ideea e ca se poate ocoli pasarela.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Jun 2017, 17:58
Post #66


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(mars @ 12 Jun 2017, 17:42)
Au fost vreo cateva cazuri de electrocutari grave (unele au dus la decese) in ultimii ani, pentru ca unii au urcat pe lateralele podului, aproape de liniile de 27.000 de volti. e un loc periculos, nepermis accesului public. Cine o face, o face pe pielea lui. In parc iesi sa te plimbi, nu vad de ce ai lua-o pe acolo (ca scurtatura), cand se poate ocoli frumos parcul pe alee. Nici macar nu e mult de mers de la un picior al podului la celalalt.
*


In orasu' natal erau inainte de '89 trei unitati militare. Aproape in fiecare an auzeam de vreun militar care murea electrocutat pen'ca se cocoțase pe vreun vagon sub linia de contact.



--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 12 Jun 2017, 18:01
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Eu zic ca oricum am da-o acolo trebuie ingradit/facut pod. Nu cred ca undeva in Europa e un pod de genul asta cu traficul aferent accesibil in mijlocul unui parc.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Jun 2017, 18:33
Post #68


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Eu am zis deja, sa faca gard perpendicular pe calea ferata. Despre metroul suprateran american ce parere ai? Ai mai vazut asa autoritati inconstiente?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2017, 19:02
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(marksman @ 12 Jun 2017, 16:06)
da' nu zice nimeni nimic de mecanicul care va trebui sa-l aiba pe constiinta toata viata.
*
Dar oare mecanicul o fi știut? Că doar nu l-a lovit în plin. A trecut bine-mersi cu trenul, iar în urma lui victima s-a dezechilibrat. Dacă n-o fi avut oglinzi la locomotivă, că nu toate au... și chiar dacă ar fi avut, dacă nu s-a uitat în ele...
E ca și cum aș trece cu mașina pe stradă, iar pe marginea drumului o babă s-ar speria de zgomotul mașinii și ar face infarct. Nici n-aș ști.

This post has been edited by VladSoare: 12 Jun 2017, 19:03


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2017, 19:09
Post #70


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




O fi aflat si el de la televizor...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2017, 19:12
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da' o fi știut că-i vorba de el? Că trenuri trec pe-acolo cu grămada, unul după altul. Putea fi oricare.
Bine, e drept că viteza l-ar putea da de gol. Tren care să meargă cu 100 km/h e probabil doar unul pe zi, fostul IC degradat la IR. Restu'-s regionale și marfare obosite.
Dar pe de altă parte, s-o fi uitat la teveu? Eu unul am aflat de pe topicul ăsta; fără Reno n-aș fi știut. blush.gif

This post has been edited by VladSoare: 12 Jun 2017, 19:54


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2017, 20:02
Post #72


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu nu pricep care e faza cu viteza. E tren, la naiba. In gara la Slough, cand am schimbat spre Windsor, doar au anuntat sa ne retragem putin de langa marginea platformei, ca urmatorul tren nu va opri acolo. Dupa aia a trecut GWR cu 180-200 km/h fara nicio greata, fara goarna sau mai stiu eu ce. Cam asa ceva:


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 12 Jun 2017, 20:05
Post #73


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(mars @ 12 Jun 2017, 17:20)
Scrie clar in comunicatul CFR ca nu e niciun acces pietonal acolo. Asta dupa ce acum vreo luna s-a electrocutat un copil care a vrut sa isi daca un selfie fix pe pasarela aia.
*


Au aratat mai devreme la stirile digi24 cazul si detalii; e un acces pietonal paralel cu sinele, dupa stalpi, dar e f. ingust, greu incape o bicla p-acolo, si multi prefera s-o ia pe pietre, pe langa sine; cand filmau astia si vorbea prezentatoarea a fost un caz similar (a trecut unul c-o bicla si trenul on viteza, sunand din goarna, s-a rezemat ala - cu castile in urechi, evident - de stalpi ca sa nu-l rascheteze). Se pare ca e trafic pietonal serios p-acolo, inclusiv parinti cu copii mici. Electrocutarile s-au petrecut tot la podul ala, dar sus, pe profile, unde si-au exersat unii talentul de selfisti.
Ar fi o posibilitate de acces pt. pietoni si biciclisti pe sub pod, pe-o poarta larga (dar incuiata), trotuar asfaltat, dar se pare ca ar trece prin curtea unei firme, si aia nu-s de-acord.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2017, 20:10
Post #74


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si tu te iei deupa televiziuni? Citez de aici:
Obiectivul asigură doar infrastructura necesară traficului feroviar, fiind prevăzut conform legislației cu trotuar și scări tehnologice, construite special pentru accesul și deplasarea personalului feroviar autorizat (revizor de cale), care asigură revizia tehnică a lucrărilor de artă (pe și sub pod) și a liniei de cale ferată.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 12 Jun 2017, 20:18
Post #75


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Pasajul pt pietoni n-a fost proiectat pt pietoni, asta e. Ca lumea s-a obisnuit s-o ia pe acolo (ba chiar e obligata, poarta de sub pod fiind incuiata) e o poveste de mai multi ani, nu de ieri-azi. Am trecut si eu de multe ori pe acolo, cand esti singur e ok.

Acuma, daca a crescut numarul de oameni exact langa o zona cu risc mare de accident, statistic apar si accidentele grave. Solutii tehnice sunt, trebuie sa vedem cati mai mor pana cand o sa faca cineva ceva. E cinic, dar asa e.

Si ala nu e podul Constanta.



This post has been edited by Bicicleta galbena: 12 Jun 2017, 20:21


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 12 Jun 2017, 20:20
Post #76


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Parca nu m-as lua nici dupa cfr (care ce-ai vrea sa zica?!) Am vazut doar un sticker mic pe unul din profilele metalice, cu "acces interzis". N-as crede nici ca-s atatia pietoni analfabeti si idioti, daca ar avea alta cale de acces. "Revizia lucrarilor de arta"... radmasa.gif adica a rahatilor de sub pod?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2017, 20:27
Post #77


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu e podul Costanta, desigur, doar trenurile duc spre Constanta. Ca sa vada toata lumea despre ce e vorba (eu vad ca trenurile nu au viteza mare, ca e curba imediat inainte de pod):


This post has been edited by mars: 12 Jun 2017, 20:31


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2017, 20:31
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Alea care merg încet cred nu din cauza curbei merg încet, ci pentru că-s probabil căruțe din alea de fac patru-cinci ore pe drum. Probabil că o dată sau de două ori pe zi mai trece și cîte unul mai rapid de-atît. Cred că există unul pe zi care face două ore pînă-n Constanța. Ăla cred că trece mult mai repede.

QUOTE(maho @ 12 Jun 2017, 20:20)
N-as crede nici ca-s atatia pietoni analfabeti si idioti, daca ar avea alta cale de acces.
*

Nu e nimeni obligat să le dea o cale de acces. Dacă nu există cale de acces, nu treci. Nu-i ca și cum bieții oameni ar fi obligați să treacă-n partea ailaltă, că mor de foame și acolo se găsește singura sursă de hrană din țară.
Nu poți să treci, nu treci. Punct.
"Aveam chef să fac turul parcului și nu exista altă variantă" nu-i o scuză validă. Cauți alt parc căruia să-i faci turul. Sau faci turul, dar îl faci cu grijă, pe pasarela pentru pietoni (mă rog, pentru personalul CFR, conform noilor informații). Că nu mușcă. A, nu încape bicicleta? Ghinion. Faci turul altă dată, cînd ești fără ea.

This post has been edited by VladSoare: 12 Jun 2017, 20:51


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 12 Jun 2017, 21:27
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Ai loc pe pasarela aia si calare pe bicla. Am trecut de sute de ori cu bicla pe acolo. O stiu de cand eram mic. Doar biclele s-au schimbat. Asta,mortu', sigur nu era pe pasarela. Era pe terasament. Nu mi-a trecut niciodata prin cap sa imi rup gleznele trecand cu bicla pe terasament. In cel mai rau caz te tragi intre stalpi daca vine altul din fata.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 12 Jun 2017, 21:54
Post #80


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04






--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 12 Jun 2017, 22:13
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




https://www.youtube.com/watch?v=HC8xOM_VHXY cam asa de repede trece IR pe acolo.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 12 Jun 2017, 22:30
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(maho @ 12 Jun 2017, 21:20)
Parca nu m-as lua nici dupa cfr (care ce-ai vrea sa zica?!) Am vazut doar un sticker mic pe unul din profilele metalice, cu "acces interzis". N-as crede nici ca-s atatia pietoni analfabeti si idioti, daca ar avea alta cale de acces. "Revizia lucrarilor de arta"... radmasa.gif  adica a rahatilor de sub pod?
*



Daca ai mai citi si tu... p'aia de la cfr ii obliga legea sa faca podu cu pasaje de retragere sau trecere, ceva cu protectia muncii pentru ai de fac reparații si inspectii. Sa nu-i omoare trenu daca ii surprinde strângând surubu la jumatea podului.

Cand am trecut p'acolo erau trei semne de interzis, începând inca de la baza scarilor.



--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 13 Jun 2017, 05:06
Post #83


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Diac @ 13 Jun 2017, 02:01)
Eu zic ca oricum am da-o acolo trebuie ingradit/facut pod. Nu cred ca undeva in Europa e un pod de genul asta cu traficul aferent accesibil in mijlocul unui parc.
Cine a zis ca Romania e in Europa? Ah, poate pe harta, ca mentalitatea tot de "lasa-ma sa te las" a ramas. Nu se poate nene sa pui semne cu Acces Interzis la pasarela, dupa care sa-ti pui palma in cur si sa pleci, fara sa te doara nici macar in buric de ce se poate intampla din cauza neatentiei unora si a neglijentei altora. Ipoteza: poate unii nu stiu sa citeasca interdictia aia, poate nu vad bine, poate-s turisti care habar n-au ce inseamna Acces Interzis si's prea preocupati cu selfies. Merita sa moara doar ca nu s-au priceput sa se fereasca?
Cam greu cu ganditul la rumani.
QUOTE(Bicicleta galbena @ 13 Jun 2017, 04:18)
Pasajul pt pietoni n-a fost proiectat pt pietoni, asta e. Ca lumea s-a obisnuit s-o ia pe acolo (ba chiar e obligata, poarta de sub pod fiind incuiata) e o poveste de mai multi ani, nu de ieri-azi. Am trecut si eu de multe ori pe acolo, cand esti singur e ok.
E normal ca pasajul ala sa fie folosit de pietoni, care-i problema? Cu niste schimbari minime se poate obtine un rezultat decent acolo. Si cei care sprijina inchiderea pasarelei si interzicerea traficului pietonal habar nu au despre ce vorbesc, se baga in seama doar sa se afle in treaba.
QUOTE(Bicicleta galbena @ 13 Jun 2017, 04:18)
Acuma, daca a crescut numarul de oameni exact langa o zona cu risc mare de accident, statistic apar si accidentele grave. Solutii tehnice sunt, trebuie sa vedem cati mai mor pana cand o sa faca cineva ceva. E cinic, dar asa e.
Spot on! Frate, daca ne inmultim, vrem nu vrem trebuie sa mai si schimbam cate ceva, ii zice evolutie! Nu ramanem tot la plug, sapa si cazma, mai da-o in mortii masii de durere-n cu*r!
Aia e, unii isi merita soarta, imi pare rau sa o zic dar cu atata nesimtire si desconsiderare tara aia o sa inoate in c^c4t pana la judecata de apoi. In loc sa mergem inainte batem pasul pe loc, e mai usor si nu tre' sa ne muncim creierul prea mult. Rusine.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 13 Jun 2017, 06:44
Post #84


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Zi nene, tu ce vrei? Scoaterea trenurilor in afara legii? Pentru ca pe carcalac il doare in poola si sta gramada, ca in film, pe marginea liniei, sa arate ce grozav e el? Nu-i asa ca, daca intri pe rosu in intdrsectie si te omoara unul, statul e de vina? Voi, aia carora vi se rupe de orice regula, dati mereu vina pe altii. Faptul ca nu esti capabil sa percepi rrsponsabilitatea individuala, spune multe.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 13 Jun 2017, 07:16
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




+1 up.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jun 2017, 08:02
Post #86


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




+1


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 13 Jun 2017, 08:08
Post #87


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




io stiam ca podu' constanta e ala de peste calea grivitei, unde se desface chitila.

p'asta l-am cunoscut intotdeauna ca 'la coada lacului' sau 'podul baneasa'.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 13 Jun 2017, 08:22
Post #88


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai stii bine. Doar ca podul Baneasa e ala peste cere trece DN1. Pasarela nu cred ca are un nume, poate Herastrau smile.gif. Eu nu pricep de ce trebuie neaparat trecuta balta. Daca ai iesit la plimbare, nu te poti intoarce, mai ales cand vezi clar ca acolo nu a fost facuta nicio amenajare pentru pietoni sau biciclisti? E un parc, nu cred ca se duce nimeni la munca pe jos pe acolo, nu e ca si cum mancarea s-ar gasi numai pe o parte a lacului. Dar cred ca unora le si place. Vad semnul de interzis ai asta ii incita, chit ca sunt cu copii dupa ei: "Uite, mama, vine trenul!". Iar de aia curentati ce sa mai zici?! Tarani mai periculosi ca aia de Bucuresti, greu gasesti... Sarma!!!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Jun 2017, 09:05
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mars, Corbex, up.gifup.gifup.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 13 Jun 2017, 09:49
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Sunt prea multi mai trebuie rariti icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:23
Forum Renault