DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> dilema dilemelor

Paca
post 2 Mar 2008, 20:56
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




s-ar descrie cam asa : troncane ceva cand plec de pe loc.troncaneala are loc numai in viteza 1,in 2 si restul nu se aude.e o bataie fier pe fier..destul de ascutita si se face simtita.cutia de viteze a fost recent desfacuta curatata si reparata.discul de ambreiaj a fost si el schimbat.am schimbat de asemenea bucsa de bronz din volanta(parca asa se cheama,nu mai stiu exact).cand am dat motorul jos mecanicul a observat un joc in vibrochen din cauza semicuzinetilor.se simtea un joc dar inclin sa cred ca troncaneala nu vine de aici...e un mecanic care obisnuieste sa bea si abereaza mult...daca ar fi de acolo ar trebui sa bata in toate treptele de viteza zic eu...repet: doar in vit 1 bate...dati-va cu parerea,v-as fi mai mult decat recunoscator tongue.gif

3 Mar 2008, 11:18:
chiar nu stie nimeni ?:|

This post has been edited by Paca: 3 Mar 2008, 11:18


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Mar 2008, 11:20
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




sunt bine stranse piulitele ce tin scutul?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 3 Mar 2008, 11:58
Post #3


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




scutul atinge de saxofon?


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 3 Mar 2008, 12:03
Post #4


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Poate a uitat sa puna suruburile ce tin cutia pe traversa din spate...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kalyyyyyy
post 3 Mar 2008, 18:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 739
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




Nu ca m-as pricepe la cutii ,dar stiu principiul de functionare.La viteza 1 si 2 nu este cumva aceeasi rotita care le angreneaza?oare sa fie o coincidenta?ziceai ca s-a umblat de curind in cutie,aveai zgomotul inainte?


--------------------
Clio 3 2007, dci 70cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bytzu18
post 3 Mar 2008, 20:33
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 23 December 07




ma bag si eu inseama...am avut si eu o problema de felul asta...la relanti se audea tot asha o troncanela gen "fier pe fier" si majoritatea "cunoscatorilor" mi-au zis ca e de la scut ca ori e o pilitza slabita...altii mi-au tinut claxoanele-n mana, alti au scos cureaua ca sa fi fost de la elice ca nu e centrata sau ca nushce rulent e varza...intr-u sfarsit m-am dus la un mecanic care a depistat ca sub scut, este un surubel care are rolul de-a tine motorul in loc sa nu se invarta( o explicatie de genu asta mi-a dat). Mi l-a scos ca si asha nu era prins nimik de el si troncaneala a disparut si i-am dat de-o sticla de vin si prieteni am ramas;). Bine ca dacia mea e recarosata si "chestia" aia era in plus. Imi cer scuze de limbajul folosit dar sper sa-ti fiu de folos. Oricum u desfa oleak scutul, vezi dak ai ceva de genu si cu ocazia asta strangi bine suruburile scutului. Succes:D


--------------------
Dacia 1310 2000-carburator - SV-02-ZDP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kalyyyyyy
post 3 Mar 2008, 21:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 739
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(bytzu18 @ 3 Mar 2008, 21:33)
ma bag si eu inseama...am avut si eu o problema de felul asta...la relanti se audea tot asha o troncanela gen "fier pe fier" si majoritatea "cunoscatorilor" mi-au zis ca e de la scut ca ori e o pilitza slabita...altii mi-au tinut claxoanele-n mana, alti au scos cureaua ca sa fi fost de la elice ca nu e centrata sau ca nushce rulent e varza...intr-u sfarsit m-am dus la un mecanic care a depistat ca sub scut, este un surubel care are rolul de-a tine motorul in loc sa nu se invarta( o explicatie de genu asta mi-a dat). Mi l-a scos ca si asha nu era prins nimik de el si troncaneala a disparut si i-am dat de-o sticla de vin si prieteni am ramas;). Bine ca dacia mea e recarosata si "chestia" aia era in plus. Imi cer scuze de limbajul folosit dar sper sa-ti fiu de folos. Oricum u desfa oleak scutul, vezi dak ai ceva de genu si cu ocazia asta strangi bine suruburile scutului. Succes:D
*



Chestia aia era sistemul antivibratii pus pe frantuzoaice,care printre altele avea o contragreutate care se misca pe o bara.Intra in categoria scut desprins,fara suruburi,toba care atinge caroseria,etccare se aude la relanti cel mult in prima parte a plajii de turatie ,unde vibratia e mai mare.


--------------------
Clio 3 2007, dci 70cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unikat45
post 3 Mar 2008, 22:39
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 375
Joined: 4 May 06




poate s-a rupt vreun suport de la motor..chiar si numai daca e fisurat tot face galagie...


--------------------
Dacia 1310 Dacia 1310 1999 - IS 01882
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 4 Mar 2008, 10:27
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




suruburile de la scut sunt prinse bine...am scut de 1300 si fiind mai greu am pus saibe grover si contrapiulita la fiecare surub.suportii la motor nu sunt rupti pentru ca am avut problema asta si cunosc f bine simptomele.traversa ce tine cutia e prinsa bine.eu banuiesc ca joaca priza in cutie altfel nu-mi explic...probabil m-am exprimat gresit si nu a inteles lumea...e o bataie nu o troncaneala...e o bataie care urca in intensitate si ritmicitate odata cu turatia motorului.bataia are loc doar in treapta 1...aspectul asta pare sa fie singurul pe care nu mi-l pot explica...la ralanti se aude mult mult mult mai incep decat in sarcina si repet: chiar daca e scoasa din viteza tot se aude dar f putin...trebuie sa calc ambreiajul si bataia dispare total.


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct_71_ccl
post 4 Mar 2008, 14:29
Post #10


ct_71_ccl


Group: Members
Posts: 194
Joined: 3 February 07
From: constanta




salut paca!
e bataie de priza sau arcurile de pe discul de ambreiaj se misca.bataia de priza daca a fost de la inceput nu prea poti sa o mai scoti-cu o bucsa de vibrochen noua montata si un tampon de cauciuc intre priza si trenul fix poti sa incerci!la mine a fost la fel si cu astea s-a mai atenuat dar nu total-cind e rece se aude putin(cit sa stii ca e acolo),dupa ce s-a incalzit dispare.incearca sa dai si relantiul mai sus cam pe la 950 max cu mot cald-daca nu umblii in cutie-poate o mai pacalesti!daca e discul ,ala se vede imediat ca se misca arcurile(normal nu tebuie) si trebuie schimbat


--------------------
dacia,renault logan,clio 1,2 16 v - 2011;1,6 16 v - 2009 - ct 72 ccl,ct 71 ccl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 4 Mar 2008, 18:21
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




discul e nou..nu se misca arcurile...eu am joc in vibrochen...ma gandesc ca ar putea fi si de la asta....din semicuzineti...bataia e permanenta...indiferent de temperatura motorului...si frecventa bataii creste odata cu turatia


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 09:30
Forum Renault