DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

153 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau sa-mi cumpar bicicleta.

motanel pufos
post 23 Oct 2007, 10:04
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Am avut si eu una pliabila, copie dupa dahon. Nu dahon adevarat. Ce era misto la ea, faptul ca ma duceam la servici cu ea, o strangeam si o bagam intr-un dulap. Faza naspa era ca in ciuda faptului ca avea 5 pinioane si cel mic era f mic, nu prindeai mare viteza cu ea pt ca avea rotile mici.
La dahon singurele modele din Romania care au si roti mari sunt Candenza si Matrix. Ambele pe la 25 de bulioane. Cam multicel smile.gif Acum am cursiera. smile.gif


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 23 Oct 2007, 10:17
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




domnilor, eu mi-am argumentat pozitia si am dat si un link pe care am impresia ca nimeni nu s-a obosit sa-l urmareasca. din punctul meu de vedere sarcasmele si luarea la misto nu mai inseamna o discutie, moment in care interesul meu inceteaza.


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Oct 2007, 10:22
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(radian @ 23 Oct 2007, 08:33)
Si as mai completa cu o intrebare, cum centrezi apoi roata dupa ce ai respitat-o? Sper ca nu vei aplica metoda cu creta...
*


Da, da, sunt si eu curios. Pe vremuri am pus butuc cu 40 de gauri si janta era de 36, si am ramas cu 4 gauri libere. Pana n-am pus la loc butuc de 36 n-am mai reusit sa centrez roata.
La gaurile suplimentare eu zic ca e cam greu sa le faci perfect.
Imi inchipui ce "bicicleta" ar iesi din sfaturile alea, mai degraba un DHS sau FirstBike, nu sunt ele rezistente dar cred ca au nevoie de mai putina intretinere decat vreo "creatie" dintr-asta.

In plus lumea vrea bicicleta sa-si faca treaba cu ea, adica sa o cumpere, sa-i faca o mica revizie, de gresare, etc, si apoi, la treaba cu ea, nu sa umble cu scule la el.
Raman la parerea cu "Pasatu 1.9 tedei SH" al bicicletelor, la 500 ron, de afara. In domeniul asta chiar merita SH-ul.

This post has been edited by Laurentziu83: 23 Oct 2007, 10:23


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Oct 2007, 10:32
Post #94


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Intrebarea mea cu centratul rotii chiar o fost pusa la modul serios.

Mai ales in conditiile in care tu vrei sa maresti numarul de spite.

Ca fapt divers, la DHS (alea mult hulite...) pentru bicicletele ieftine asamblarea rotilor se face manual si centrarea cu ajutorul unui apart de centrat (nu-i chiar un simplu dispozitiv mecanic), iar la modelele mai scumpe rotile sunt montate de roboti industriali pe un flux tehnologic importat din Olanda.

Ma indoesc ca modificand o janta de bicicleta dandu-i gauri dupa un trasaj facut mai mult sau mai putin profesionist, apoi montand niste spite alese dupa criteriile date de tine, chiar poti obitne o roata care sa se poata compara chiar si cu cea a unei biciclete ieftine din supermarket.

Sau cine stie, oi fi fiind intradevar un profesionist in construirea de biciclete artizanale...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lm
post 23 Oct 2007, 10:46
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 13 July 04
From: Tg-Mures




Afilon are dreptate, dar daca nu ai cunostinte necesare degeaba te apuci, mai bine cumperi ceva gata facut. Pe vremuri si eu faceam spite din electrozi de 3,2 din inox, iar daca ai experienta poti centra orice. Am un prieten care a facut o roata ovala, pentru o bicicleta gen rodeo, e foarte haios.


--------------------
Ex.Dacia 1100,1310 1971/1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 23 Oct 2007, 11:10
Post #96


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




De centrat, merge intr-un final.
Partea proasta e alta, in loc sa intaresti roata, o dezechilibrezi.
Cand ai pus spitele doar pe o parte, ramane slaba pe cealalta.
La asta se mai adauga dispersarea neregulata a spitelor, care "trag" de janta si de butuc, fiecare cu alta forta.
Se creeaza in tot ansablul, tensiuni care nu se anuleaza reciproc, care in mod sigur, in timp duc la descentrarea rotii... parerea mea...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 23 Oct 2007, 11:45
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




http://www.dahon.com/us/jack.htm
Asta e 450$ pe site.
Vrei sa spui ca la noi e cu 100% mai scumpa? Sau nici macar nu se gaseste?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 23 Oct 2007, 12:01
Post #98


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Oameni buni, o roata de calitate e o roată făcută în fabrică, spițată pe mașini hidraulice.
O jantă bună nu te apuci s-o găurești cu bromașina pe genunchi. Mai mult, găurile sunt întărite cu capse speciale, iar la unele jante niplul (piulița) e la butuc.
Mai mult decât numărul de spițe contează calitatea lor și a jantei și calitatea asamblării (spițării).
E plin netul de roți gata făcute, la prețuri decente.
Roțile din ziua de azi nu mai au nevoie de spițieră după orice drum prin pădure. Dar aici nu intră roțile DHS, FB și compania.
Cu toate drumurile de rahat din țara noartă, o cursieră bună (aia cu roți late cât degetul) nu pupă spițieră nici în 5.000km, chit că e vorba de 24, 20 sau chiar mai puține spițe la ditamai roata de 27".
Greutatea e foarte importantă la o bicicletă, dacă mai ai și un deal de urcat. Fierul ordinar nu e un material indicat (chinezii ignoră acest lucru), în schimb oțelul aliat Cr-Mo da. De aceea un cadru din acest material e comparabil la greutate cu unul din aluminiu, iar frumusețea îmbinărilor cu noduri și raritatea lor în ultima vreme le fac deosebite.
De asemenea, schimbătoarele sunt elemente fundamentale la o bicicletă, ele fac diferența între chin și plăcere. Cine nu a "gustat" suplețea sistemului HG nu poate înțelege diferența și va prefera să gâdile maneta clasică. Recunosc că personal folosesc și acele manete, dar aici vorbim de o bicicletă de oraș cu care nu merge un sportiv. De aceea am fost ironic la adresa propunerii de combinație bicicletă grea/singlespeed/schimbătoare neindexate.
Propunerea cu sh-ul de 500RON mi se pare bună, doar trebuie cineva priceput să aleagă marfa.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lm
post 23 Oct 2007, 12:56
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 13 July 04
From: Tg-Mures




Pentru adeptii schimbatoarelor si a telescoapelor am o intrebare: de ce curierii din Budapesta (care fac zilnic peste 100 de kilometrii) circula cu biciclete de pista fara schimbatoare fara telescoape si uneori chiar fara frana.


--------------------
Ex.Dacia 1100,1310 1971/1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikimanaiute
post 23 Oct 2007, 12:57
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 March 07
From: Bucuresti




vor sa fie cat mai putini la urmatorul recensamant gun3.gif


--------------------
hyundai accent 1,5 crdi 2007 - b 39 hyu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2007, 12:58
Post #101


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(afilon @ 22 Oct 2007, 18:20)
....................
*



afilon, am sa iau punctual fiecare aspect propus de tine.

1) cadru gros din fier - nu faci muschi. Depui efort ca sa cari dupa tine o greutate inutila. Dar asta e cea mai mica din probleme. Grav este ca oricat de gros si tare si cu suduri de om gospodar ar fi, rezistenta este net inferioara unui cadru de calitate de CrMo sau dural. Sa te fereasca sfantu' sa ti se rupa furca fata pe o coborare, pe franare. Rade si stomatologu' cand te vede.
In mod sigur n-ai avut vreodata placerea de a studia un cadru de firma adevarata. Sudurile sunt arta veritabila. Iar daca nu esti obisnuit, la prima tentativa de a-l ridica de jos iti vei da cu el in gura. Adica e usor cum nu-ti inchipui. Iar experienta a demonstrat in nenumarate randuri ca sunt practic indistructibile. Indiferent de solicitarile sadice la care ar fi supuse (trial, downhill, cazaturi...).

2) jante de bazar - una la mana sunt orice, numai rezistente nu. Apoi sunt foarte grele. Cel mai neplacut insa va fi cand, la centrare, ai sa vezi ce frumos iese niplul prin janta. Iarasi va fi aiurea cand te vei trezi cu santuri adanci (striatii) pe fetele pe care calca sabotii de frana. Iarasi ma indoiesc ca te-ai bucurat vreodata de niste jante duble capsate profesionale...

3) partea cu spitarea - sry, hilara! As fi curios sa vad o janta facuta dupa procedeul asta... Pentru o roata rezistenta iti trebuie o janta buna si spite de inox. Da, de firma spitele. Celelalte se rup.

4) pinioane made in taiwan? Tu chiar mergi cu aceste pinioane? Faci sute de kilometri (uzura pinioane), urci dealuri si cobori pante (uzura clicheti si uzura siguranta otelita clicheti), sau faci bicicleta si-ti admiri creatia? Petardele astea de grupuri pinioane cu prindere pe butuc cu filet sunt cele mai mari gunoaie! Toate! Se mananca clichetii, atat partea de sprijin pe roata de clichet cat si canalul pe care calca siguranta. Si te trezesti ca scapa si te duci cu botu' de ghidon.
Singurele pinioane bune sunt cele cu prindere pe butuc cu caneluri. Adica alea de firma.
Nu trebuie mai multe pinioane zici... Tu crezi ca e randament ala ce faci tu cand mergi numa-n pinionul mic? Pentru eficienta, ca sa nu obosesti, etc, cadenta pedalarii trebuie sa fie constanta! 8, 9, 10 pinioane NU sunt moft! Cand mergi doar in pinionul mic e ca si cum ai merge cu masina doar in treapta a 5-a. Adio cuplu la viteze mici. Iar cand ai grup cu putine pinioane, e ca si cum la masina in loc sa schimbi treptele 1-2-3-4-5 ai face schimbarea 1-3-5. Adica ratie mare, efort asemeni. Te chinui singur.

5) Brate de fier - grele! Enorm de grele! Hidoase pe deasupra. Macar zi-ne ce lungime, 175 sau 170 mm. Mai multe nu pot spune, din fericire n-am avut niciodata "placerea". Dar atentie, bratele din duraluminiu nu-s tot timpul bune. Alea no-name sunt praf. Se conicizeaza gaura patrata de la axul pedalier. Tot strangi surubul si te trezesti ca dai cu placa mica in cadru. O singra placa - vezi punctul 4.

6) schimbatoare - pe tine nu te deranjeaza jocul pe care si-l fac alea "de bazar" dupa doar cateva schimbari? Sau faptul ca arcurile se "lasa" si nu mai coboara pe pinionul mic in veci? Sau jocul din role...
De manete nu mai zic. Trebuie sa incerci un set de secventiale si te-ai indragostit de ele. Poate tot din cauza asta mergi p-un singur pinion...

7) ce e aia maneta de frana cu cursa continua???

8) de acord cu cauciucuri "de sosea" pentru mers in oras. Atata timp cat nu esti amator de dat cu roata-n borduri / trepte. In atare situatii risti pana si indoirea jantei. Am distrus doua jante Mavic extraordinare-n felul asta.

9) "rulmenti de furca". Lagarele de furca trebuie sa fie de firma. Surpriza mare, nu? Culmea, cele mai bune nu-s din fier ci din aluminiu.
Dar o mare perla a fost sa afirmi ca trebuie bile de diametru mare. Bile de diametru mare = bile putine = sprijin insuficient = uzura prematura.
Plus ca lagarele de calitate nu-s cu filetul clasic. Si nu lagare de 22 mm (parca atat erau alea naspa). Cele bune-s de 28. Oricum, astea obliga la furca fara filet, tija speciala. O bicicleta buna le are pe toate. Desi am observat ca si firmele obscure au adoptat sistemele astea. Revenim la regula de baza astfel. Sa fie de firma!
Nu mai pomenesc de lagarele cu role cilindrice (ace). Sunt extraordinare.

10) de acord cu sistemul "monobloc" la lagarul pedalier. Evident, de firma. Nu stiu daca nu cumva n-au aparut si no-name in ultima vreme. Cheia canelata de care zici ai dreptate, nu trebuie cumparata. Daca va luati o bicicleta echipata cu asa ceva n-aveti niciodata nevoie sa dati jos monoblocul (cu conditia sa nu se slabeasca contrapiulita de fixare a conului - mi s-a intamplat de 2 ori la doua biciclete). Si monoblocul nu este "capsat" precum declari. Daca dai jos rondela din plastic vei fi surprins, in spatele ei se afla o piulita de 20mm cu colturile hexagonului racordate (aventura veritabila sa gasesti tubulara adanca de 20 dupa). Demonteaz-o si pe asta si te vei alege cu un morman de bile de doua diametre diferite.

11) schimbare regulata a axului si conurilor la butucul spate??? Niciodata! Daca reglezi jocul corect (fara strangere) n-ai treaba. Evident, butuc de firma. Eu am pe ambele biciclete Deore LX model '95. Sunt ca noi si vor ramane asa.
Plus ca acele axuri si conuri din comert sunt... ai ghicit, gunoaie.

12) corect, asimetrie la dispunerea lagarelor butucului pe axul spate. Dar unde?!!!! La gunoaiele de butucuri de bazar. Alea cu prinderea grupului de pinioane pe filet.
Din curiozitate, ai vazut vreodata cum arata un butuc spate cu grup pinioane pe caneluri? Alea la care pinioanele se prind pe butuc cu un surub cu cap imbus de 10 (parca)? Imi permit sa raspund, n-ai vazut. Ca daca ai fi vazut ai fi stiut ca acest sistem are lagarul stang al butucului in grupul de pinioane! Adica lagare simetrice! Adica ax care nu se indoaie nici daca pui un hipopotam sa coboare de pe vf Omu pe bicicleta.


Cam intr-o luna ma duc acasa sa-mi ridic permisu'. Am sa fac poze detaliate la bicicletele mele ca sa le pun aici. Sa se inteleaga odata ce inseamna bicicleta SH la 150-200 euro.

This post has been edited by Muttley: 23 Oct 2007, 12:59


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 23 Oct 2007, 13:09
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Si imi spune si mie cineva unde gasesc Dahon din asta in Bucuresti?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 23 Oct 2007, 13:13
Post #103


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




partea cu spitele suplimentare e cam aiurea, in primul rand, practic, nu stiu daca vor avea loc spitele alea suplimentare.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 23 Oct 2007, 13:32
Post #104


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




argoane... Buna dimineata! radmasa.gif
Vezi ca ti-a dat omu' si sit cum se face.

QUOTE(Muttley @ 23 Oct 2007, 13:58)
7) ce e aia maneta de frana cu cursa continua???
*

Cred ca era vorba despre manetele-schimbator, care nu au pozitie fixa pt fiecare pinion. Sunt unele care nu "pacane" cand schimbi pe pinioane.
Apropo' de bicicleta fara schimbatoare, este acum un nou trend in lume. Bicicleta sa fie cat mai simpla si apropiata de origini. Aici intervine si factorul greutate dar si fiabilitate.
Unele sunt chiar ca cele de velodrom, cu pinionul fix la roata (fara clichet)... si fara frane. Controlezi viteza si deceleratia numai din pedale.
Bine, sunt preferate de biciclisti adevarati, pentru care un delusor nu constituie o problema, nu de cei care vorbesc din carti pe forumuri, care-si tin bicicletele la natfalina si nici macar cu masina nu se deplaseaza, ca nu au permis. radmasa.gif

nh1980ro, de la 2 milioane, ai ajuns la 450 de parai? Cine dracu' sa te mai creada ca vorbesti serios?

This post has been edited by vis-a-vis: 23 Oct 2007, 13:54


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 23 Oct 2007, 13:51
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai nu era problema de bani. Ci estimarea mea ca as da maxim 500RON pe o bicicleta.
Am rams in urma cu preturile smile.gif
Oricum am gasit o firma care vinde Matrix de la Dahon in Bucuresti si aia e 2400RON. Cam mult.


Deci am de ales intre o SH si un Altrix de 520RON de la magazinul de pe Coltea.

Mai e pe undeva Dahon in Bucuresti? Nu prea as da 2400RON pe o bicicleta care se vinde in SUA cu 1300RON. Cam mare diferenta de pret.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 23 Oct 2007, 13:56
Post #106


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Pai ai uitat sa incluzi transportul, profitul firmei care-o vinde si taxa de prima inmatriculare 04.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel pufos
post 23 Oct 2007, 13:59
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Biciclete dahon la noi am vazut doar Dahonaici si dahonaici insa, la preturi duble fata de producator, adica daca in state o iei cu 500$ la noi ajunge cu 1000$ si ma indoiesc ca transportul ei este asa mare, caci multe din ele se fabrica si in UE si ar trebui sa fie fara taxe si alte aberatii. Insa si lacomia romanului e mare si isi baga adaos de 100%.


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 23 Oct 2007, 14:34
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Deci am vazut asa:
CUBE Town 2007 1599RON (cam scump, dar e facuta gata de oras cu becuri, apratori, gratar de bagaje).
Kona LANAI de 1150 RON (tot scumpa, si n-are chestii gen apartori de noroi si becuri)
Altrix (de la Coltea ) 520RON.

Deci care merita banii pentru ce ofera?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2007, 14:40
Post #109


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(vis-a-vis @ 23 Oct 2007, 14:32)

Unele sunt chiar ca cele de velodrom.............

Bine, sunt preferate de biciclisti adevarati, pentru care un delusor nu constituie o problema, nu de cei care vorbesc din carti pe forumuri, care-si tin bicicletele la natfalina si nici macar cu masina nu se deplaseaza, ca nu au permis.  radmasa.gif
*


Bre, alea de velodrom is bune rau. Mai ales la urcat pe munte. Da-s scumpe sad.gif

Ce delusor problema? Am rupt lanturi multe pana sa ma opresc sa-mi trag sufletu'.
Cu cartile m-ai prins.
Nici o naftalina. Praful ofera cea mai buna protectie.
Permis am, da' nu mai stiu unde l-am pus.

De mine vorbeai?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 23 Oct 2007, 14:44
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




QUOTE(Muttley @ 22 Oct 2007, 22:58)
afilon, am sa iau punctual fiecare aspect propus de tine.


dragul meu, ce nu ai inteles tu (si nici restul) este ca omul vrea o bicicleta de oras. nu sa coboare virful omu' cu hipopotamul pe ruda, nu sa pedaleze 100 de kilometri cu 60 la ora si sa nu rasufle greu. o bicicleta care se poate obtine aplicind un principiu care enuntat la modul general suna asa "80% din efecte isi au originea in 20% din cauze", aplicat la biciclete suna asa " poti avea o bicicleta cu 80% din performantele unei biciclete de firma la 20% din pret" si afirmata de gorshkov (daca nu stii cine-i asta, cauta in wikipedia) suna asa: "mai bine este inamicul lui suficient". o sa repet aceasta ultima afirmatie, "mai bine este inamicul lui suficient". mediteaza te rog putin la ea apoi continua lectura.

in ciuda aluziilor strecurate abil in replicile tale, cum ca n-as avea habar despre ce vorbesc, tin sa te anunt la modul serios ca la o foarte sumara recapitulare am construit cam 200 de biciclete si vreo 1000 de roti. nu ca asta mi-ar fi meseria ci din hobby. pentru mine si pentru altii. ca sa ma dau si eu mare, aduceam pe la unguri piese de la campagnolo in anii '80, daca asta iti spune ceva. am trecut si eu prin etapa in care ridicam in slavi calitatile pieselor facute de nume esoterice precum rohloff. si contrar parerilor tale am o diploma in tehnica sudurii asa ca sint suficient de calificat ca sa fiu in stare sa apreciez "arta" sudurilor unui cadru de bicicleta. ca sa nu mai zic ca din alea 200, cel putin vreo suta nu au fost cu cadru sudat ci imbinat.

cu toate astea, bicicleta mea de toate zilele este construita conform principiilor enuntate de mine in primul post. de ce? pentru ca dupa atitia ani in care am calarit de la tohanuri pina la bicicletele de 20000 de euro de care vorbiti voi si am spart la bani de puteam sa-mi cumpar o casa in sardinia (ma rog exagerez, n-o luati ad-literam) pe chestii cu nume, am ajuns si eu sa patrund adevarul regulii 80/20 si sa-mi construiesc bitiglele de zi cu zi de la talcioc. si nu consider ca o revizie si o schimbare de ax primavara e ceva exagerat, si daca o faci nemteste, ca la carte, meticulos si obsesiv, intr-o simbata dupa-masa ai mintuit-o.

cu privire la numarul de bile de rulmenti si capacitatea rulmentului de a prelua sarcina, cu parere de rau te anunt ca graficul care indica sarcina maxima vs numarul de bile e de tip logaritmic. pe intelesul tau, exista o diferenta in bine intre 5 si 10 bile, de ex, dar intre 10 si 20 de bile diferenta este semnificativ mai redusa iar trecerea de la 20 la 40 de bile nu aduce aproape nici o imbunatatire. de ce? te las pe tine sa te gindesti la asta dar te ajut spunindu-ti ca in afara cazurilor extreme, contactul intre bila si lagar se poate idealiza la un punct si in situatii practice, reale. pe de alta parte, rezistenta la invirtire opusa de un rulment creste liniar, nu logaritmic, cu numarul de bile. altfel spus, exista o zona optima, fata de care daca cresti numarul de bile nu obtii decit o crestere nesemnificativa a sarcinii maxime a rulmentului si o crestere semnificativa a rezistentei la rotatie, iar daca scazi numarul de bile obtii de asemenea o scadere semnificativa a rezistentei la rotatie dar si o scadere a sarcinii maxime capabile de a fi preluata de rulment. iar pentru majoritatea aplicatiilor biciclistice rulmentii sint excesiv de incarcati cu bile, in detrimentul rezistentei de rotatie. asta ti-o spun din experienta si poti s-o crezi sau nu.

chestia cu incarcarea asimetrica a lagarului dinspre pinioane nu are nimic de-a face cu pozitia lui pe ax ci cu faptul ca fortele de sustinere si de torsiune sint asimetrice la ORICE roata cu pinioane pe spate. chiar si cu unul dar la asta se poate neglija in scopuri uzuale. poti sa pui unde vrei lagarul ala, poti sa cresti sau sa scazi aceasta asimetrie, dar de eliminat n-o vei elimina niciodata. in legatura cu respectiva spitare asimetrica, care vad ca are o multime de detractori pe aici, tot ce va pot spune, in afara de a citi naibii articolul ala, ca nu degeaba am pus linkul catre el, este ca atunci cind sinteti in timisoara sa treceti pe la mine si sa vedeti cu ochii vostri. si daca doriti va si construiesc o roata spate pe principiile astea, tariful e de 77 de roni cu tot cu tva, uzual, ca pentru toata lumea. chestia cu masinile de spitat e fix pe dos, niciodata o masina nu va ajunge la echilibrul si rezistenta unei roti construita manual de cineva care se pricepe. pardon, asta n-ai afirmat-o tu, acum vad, sa ia aminte nascatorul respectivei emisiuni de idee. apropou, daca voi cu un banc de gaurit vertical, o menghina, o bormasina uzuala, un liniar si o hirtie pentru niste calcule de trigonometrie nu sinteti in stare sa dati niste gauri intr-o janta cu o precizie submilimetrica, atunci ce pot sa zic, trebuia sa chiuliti mai putin de la PTP.

in rest, ultimul sfat pe care ti-l mai dau este sa nu crezi ca daca poti minui vorbe precum deore, LX, xtr, saint sau biopace, esti mai destept decit altii. ciclismul n-a inceput cu shimano si MTB-urile.


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2007, 15:22
Post #111


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




uatevar! wacko.gif


Daca singurul tau contact cu Campa a fost prin anii 80, atunci cand probabil (n-am de unde sti, eram proiect pe vremea aia) toatele piese de calitate erau de fier, se explica afinitatea ta catre acest material. Daca dupa anii '80 ai declarat razboi evolutiei si te-ai ancorat in trecut... Fie cum zici tu.

Si crede-ma, daca vroiam sa fiu sarcastic cu adevarat nu trebuia sa te chinui sa-ti dai seama. happy.gif
Eu m-am retras, numa' bine. bicycle.gif

PS: va fac eu roti mai ieftin de 77 RON, adica mocca, ca va cunosc icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 23 Oct 2007, 16:02
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(nh1980ro @ 23 Oct 2007, 15:34)
Deci am vazut asa:
CUBE Town 2007 1599RON (cam scump, dar e facuta gata de oras cu becuri, apratori, gratar de bagaje).
Kona LANAI de 1150 RON (tot scumpa, si n-are chestii gen apartori de noroi si becuri)
Altrix (de la Coltea ) 520RON.

Deci care merita banii pentru ce ofera?


Da' despre astea ce ziceti?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 23 Oct 2007, 19:14
Post #113


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Cred ca Cube e cea mai potrivita pentru ce vrei tu de la o bicicleta. Vad ca are dinamul in butuc, asta pare un lucru bun, ca nu mai incarci acumulatorii pentru stopuri. Portbagajul ala pare cam firav, la prinderea aia de jos cu lamele, dar sigur e folositor, ca sa-ti pui geanta pe el. Deasemnea, aparatorile, iar sunt un plus.
Si cele mai mari avantaje, sunt cauciucurile de sosea si furca fata.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Oct 2007, 20:56
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(Muttley @ 23 Oct 2007, 13:58)
Petardele astea de grupuri pinioane cu prindere pe butuc cu filet sunt cele mai mari gunoaie! Toate! Se mananca clichetii, atat partea de sprijin pe roata de clichet cat si canalul pe care calca siguranta. Si te trezesti ca scapa si te duci cu botu' de ghidon.
Singurele pinioane bune sunt cele cu prindere pe butuc cu caneluri. Adica alea de firma.
*


Subscriu. Nu mai ai nici o sansa sa il desurubezi de pe butuc si mi-am bulit primii clicketi dupa 2 luni, fara sa merg prea mult cu bicicleta. Nu mai zic ce panarama mi-am luat acasa ca "am stricat bicicleta".


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Oct 2007, 07:00
Post #115


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




cum sa nu-l desurubezi? ai incercat cu un adaptor special? e ca un niplu ce intra in interior si la exterior e hexagonal. Am la bicicleta Shimano made in Singapore luat de SH cu prindere pe filet, si nu s-a ros nimic in 10 ani. Plus ca e foarte silentios, practic nu se aude, nu ca pocnitorile din comert.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 18 Nov 2007, 16:09
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Ca urmare a sfaturilor voastre nu mi-am luat bicla din supermarket, ci m-am dus la un magazin specializat si mi -am luat o bicla mai buna.

Cum tot venea frigul am prins si o oferta (cred) si am luat-o mai ieftina cu 200RON (comparand pretul de la alte magazine).

Deci mi-am luat o Kona Lana'i (1000RON) la care am adaugat: aparatori de noroi (90RON), picior reglabil (22RON), far+stop (45RON).
Schimbatorul spate e Shimano Altus.

E foarte usoara si functioneaza impecabil. Nici nu-mi venea sa cred ce usor se schimba vitezele si cat de bine franeaza.
O mica problema e ca n-are aparatoare la foi si mi-am prins pantalonul in lant de vreo 2 ori.
Unde as putea gasi o aparatoare din aia mai ieftina (erau si la magazinul ala, dar o aparatoare era 100RON)?

Am apucat sa merg cu ea la serviciu doar vreo 4 zile, dar a fost super. Mult mai fain decat cu masina smile.gif

Iata o poza cam intunecata. La vara o sa fac altele mai luminoase.

This post has been edited by nh1980ro: 18 Nov 2007, 16:12

Attached thumbnail(s)
100_6678.JPG ( Size: 613.56k ) Number of downloads: 933


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 18 Nov 2007, 16:11
Post #117


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




faru e halogen sau xenon?
s-o stapanesti sanatos wink.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 18 Nov 2007, 16:14
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Farul e cu bec deocamdata si mai are si baterii R14 © biggrin.gif
Un far cu LED era cam 100RON, fata de 20RON cat am dat pe asta cu bec de lanterna.
Stopul e cu LED-uri si are 2 pozitii: intermitent/continuu.

@ady85btz Multumesc.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 18 Nov 2007, 16:26
Post #119


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




E bunicica.

Furca aia Suntour sa n-o chinui foarte tare.
La fel, schimbatoarele sa nu le fortezi. Sunt bunicele, da-s low-end.
Cadrul n-ar trebui sa ridice probleme. Pare Cr-Mo.
Sa nu te lasi foarte tare pe pedale. Sunt din plastic.
Idem bratele pedalier. Daca esti mare si te lasi in ele prin gropi se vor coniciza gaurile "patrate" in care intra axul pedalier. Din poza nu par a fi grozave...

Daca mergi cum trebuie cum ea ar trebui sa te tina mult si bine.

Felicitari. smile.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 18 Nov 2007, 16:39
Post #120


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Multumesc.
Cu mentiunea ca pedalele sunt din metal. Cadrul ala al pedalelor sunt din ceva metal. Chiar m-am uitat la asta, pentru ca vazusem in supermarket pedale de plastic si mi s-au parut infecte.
De schimbat schimb mai mult pinioanele si nu in sarcina.
Ma intereseaza sa tina franele bine, ca de ele cam abuzez (accelerez destul de tare smile.gif )


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
153 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 10:00
Forum Renault