DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Acte restaurare

leftermihail
post 21 Nov 2016, 19:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 August 16




Salutare tuturor.
De curand am facut primul pas in restaurarea unei Dacii 1300, si anume am cumparat masina. Telul este sa o restaurez si sa o inmatriculez ca vehicul de epoca.
Intrebarea mea este urmatoarea: care este ordinea etapelor, sa o inmatriculez pe numele meu apoi sa incep restaurarea, sau invers? Stiam ca se plateste o taxa la Anaf daca nu o inmatriculez in 2 sapt dupa ce am cumparat-o. Taxa de inmatriculare ar fi cam 500€ pe care prefer sa-i folosesc in restaurarea masinii 😜
Merci de ajutor.


--------------------
dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harby ;))
post 21 Nov 2016, 20:18
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 3 July 12
From: Pitesti




Important e sa o treci la impozit. Si poti incepe restaurarea, ca nu te conditioneaza nimeni sa o inmatriculezi intr-un termen de, ci trebuie declarata la impozit pe numele tau. De preferat ar fi sa o restaurezi, daca nu este intr-o stare pretabila pentru atestat.
Eu unul asa am facut. Am 2 din Dacii doar la primarie, urmand ca dupa atestare sa le inmatriculez. Asteptam poze cu masina si un topic cu restaurarea.


--------------------
Renault 12 Gordini Pontiac Firebird 1972, 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 21 Nov 2016, 21:15
Post #3


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.704
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Subscriu, important este sa treci masina la fisc pe numele tau in termen de 30 de zile de la achizitie, dupa care te ocupi sa o restaurezi, odata restaurata o atesti si o treci pe numele tau fara plata timbrului. Eu asa am facut cu Lada din semnatura, m-am impotmolit dupa inregistrarea la fisc, din lipsa de timp.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leftermihail
post 26 Nov 2016, 17:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 August 16




merci de raspunsuri. acum revin cu alta intrebare: masina a avut un singur proprietar in acte, dupa decesul acestuia a fost cumparata de o persoana, care a tinut-o 3 luni fara sa o inscrie la fisc pe numele sau, apoi a intrat in proprietatea mea.
credeti ca o sa am probleme cand o sa ma duc la fisc?
multumesc.


--------------------
dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 Nov 2016, 17:46
Post #5


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Probabil ca da; nu-i o masina noua, vanzatorul ar fi trebuit sa vina la vanzare si cu certificatul lui de neurmarire fiscala (se scoate de la impozitul lui, se baga impozit la tine), daca a cumparat-o cu acte in regula si forme legale, ceeace se pare ca n-a fost cazul. Ce acte de proprietate avea vanzatorul pe masina?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 28 Nov 2016, 09:28
Post #6


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




daca ai contract de vanzare cumparare intre tine si mostenitori si fisa de inmatriculare vizata de adm financiara a acestora atunci nu ai nicio problema

o alta varianta era ca intermediarul sa o fi bagat la el la fisc, tu sa fi facut V-C cu el si fisa de inmatriculare sa fie intre tine si el cu fiscalul de la el

daca nu ai fiscal de niciun fel (gen daca nu s-a facut succesiunea) ai pus-o smile.gif, trebuie sa dai de mostenitori si sa obtii fiscalul de la ei


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 28 Nov 2016, 12:35
Post #7


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Pai zice ca
QUOTE(leftermihail @ 26 Nov 2016, 17:17)
dupa decesul acestuia a fost cumparata de o persoana

deci el n-a cumparat-o de la mostenitori, ci de la un intermediar.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leftermihail
post 2 Dec 2016, 23:09
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 August 16




Am aflat pana la urma povestea. Proprietarul initial (cel din acte) a vandut masina unui "nene", s-a incheiat un contract V-C, fara a-i inmana si fisa de inamtriculare si a o scoate de la fisc. Nici pe talon nu a scris ca a instrainat-o cuiva.
"Nenea" a tinut masina 3 luni, fara a incerca sa o inscrie, apoi mi-a vandut-o mie.
Pana la urma am dat de vechiul proprietar, cel din acte, si o sa inchei cu el un alt contract de V-C, cu data curenta, si facem si o vizita pe la Directia de Impozite si taxe, sa scoata si certificatul fiscal, si sa puna primaria si o stampila de contractul de V-C.
Merci de raspunsuri.


--------------------
dacia 1300 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai,ro
post 7 Dec 2016, 16:29
Post #9


om


Group: Members
Posts: 218
Joined: 24 December 12
From: Pitesti




salutare co-forumisti, acum ca s'a rezolvat cu problema omului, revin si eu cu o intrebare si ma gandesc ca n'are rost sa deschid alt topic pt asta.

Deci, am dat peste o dacie care sta in garaj de aproape 10 ani.. proprietarul de drept al masinii e decedat. Traieste doar sotia acestuia cu care am vorbit si nu se poate deplasa, fiica lor e in afara.. vine odata pa an in tara.

Intrebarea mea este: Cum fac sa cumpar masina de la femeie avand in vedere ca nu are acte de mostenire a bunului si nu se poate deplasa?

Multumesc pt ajutor! cool.gif


--------------------
()DACIA 1300 1974()
/(__)≡≡≡U≡≡≡(__)\
\===[]====[]===/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Dec 2016, 17:36
Post #10


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Trebuie sa-si faca intai succesiunea si partajul (ca sa reiasa clar cine-i proprietarul masinii, baba sau fiica), doar dupa aia o poti cumpara, legal. Sau, poti risca cu un antecontract la notar, si sa-i dai babei un avans; masina va intra in posesia ta doar dupa ce-si fac succesiunea si platesti lichidarea.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 7 Dec 2016, 20:08
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Corect up.gif trebuie sa afli daca au facut succesiunea, daca au certificat de mostenitor si daca masina este inclusa in masa succesorala...ca poate au uitat de ea...
sau daca o poti cumpara de la batran biggrin.gif , contractul ai putea sa-l faci la un birou de acte...este mai greu apoi sa o scoti de la primarie si sa obtii certificatul, daca este undeva la tara si functionarul cunoaste bine familia se poate.

Daca n-au facut succesiunea si spui ca batrana nu se deplaseaza, nici nu cred ca mai au de gand, urmand s-o faca la "oferta" dupa ce "pleaca" si dansa.

This post has been edited by BLUE R 19: 7 Dec 2016, 20:33


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai,ro
post 7 Dec 2016, 20:29
Post #12


om


Group: Members
Posts: 218
Joined: 24 December 12
From: Pitesti




maho

BLUE R 19


Am inteles, multumesc pt promptitudine si raspuns! Sanatate si totate cele bune!

Sper sa reusesc ca masina e bunicica e destul de originala, vopseaua e originala in mare parte, are niste "retusuri" facute de femeie pe unde a aparut rugina si retusurile respective's facute cu oja (vopsea de dat pa ghiare)..


--------------------
()DACIA 1300 1974()
/(__)≡≡≡U≡≡≡(__)\
\===[]====[]===/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:16
Forum Renault