DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre dealeri

post 2 May 2003, 10:20
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Eu ma infrupt din opiniile unor membri ai forumului despre SLZ, in ideea ca peste vreo 2 luni, cind termin de strins avansul, sa fiu putin instruit. De asta ar fi interesanta opinia diversilor cumparatori despre relatia cu dealerii. Care este dupa experientele voastre cel mai bun, si cum tre sa ii iei sa fie cit mai operativi/seriosi. Ce trebuie verificat la cumparare (povestea un coleg de forum faza cu gilma de la cauciuc, pe care a transferat-o pe o alta masina de pe stoc-m-as supara sa o cumpar eu pe aia-noroc ca nu imi place galbena smile.gif)

Deci, ce sfaturi aveti despre dealeri, ca o sa am de ales si nu stiu care e mai serios.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
niccos
post 12 May 2003, 11:47
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




fugi cat poti de Meridian


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 12 May 2003, 12:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




io iti recomand Ipso Otopeni - am 2 colegi care si-au luat de acolo si sunt f multzumitzi de prestatia dealerului!


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 12 May 2003, 14:16
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




Daca nu tii neaparat sa ti-o iei din Bucuresti, ti-as recomanda si CNCD din Pitesti - se misca repede si au si un service bun. (nu iau nici un comision de la ei smile.gif )


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 12 May 2003, 14:27
Post #5


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
fugi cat poti de Meridian

De ce, ce ti s-a intamplat? Povesteste-ne si noua te rog. Io personal mi-am luat masina dela Meridian si servisul mi-l fac tot la ei si inafara de unele magarii la cumparare in rest au fost ok. Mi-au facut, !!!fara bani!!!, si chestii care nu tin de revizie. Si modul in care trateaza clientii e ok. Asa ca sunt curios ce ti s-a intamplat tie.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 12 May 2003, 15:15
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




Am o inscriere la Meridian pentru o rapsodie. Dau telefon joi, 8 mai, la vanzari si, surpriza, o doamna foarte amabila imi spune ca masina este gata, vineri o aduc si sambata as putea sa o iau. Va dati seama ce bucurie, dau sfoara-n tara, etc... Vorbesc si cu consilierul comercial (parca asa ii spune) si el imi spune "nu... dom'ne, masina vine luni si marti o iei". Ok ! bine si-asa desi week-end-ul asta facusem deja planningul. Dau astazi telefon si aceeasi doamna amabila imi spune ca da, masina este gata dar ca nu pot sa o aduca saptamana asta ca nu fac nici un transport, sa vorbesc cu cc-ul sau cu directorul lor. Vorbesc cu cc-ul, si dupa ce imi explica foarte amabil (si el !!!) care este algoritmul ajunge la "ratiunile comerciale" si imi spune sa vorbesc cu directorul lor. Vorbesc cu d-l director (din nou foarte amabil !!!!!!!!) si aflu ca saptamana asta (ghinion) vagoanele chefere-ului nu sunt disponibile si trailer-ul lor este inchiriat dar ca sa iau legatura cu cc-ul si acesta va aranja pentru un transport "special" la mijlocul saptamanii. Acum astept sa vedem ce-o iesi. Oricum gustul amar ramane: oare un dealer asa mare (dupa cum se pretinde) vinde doar cateva masini intr-o saptamana ?


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 12 May 2003, 15:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




QUOTE
QUOTE
fugi cat poti de Meridian

De ce, ce ti s-a intamplat? Povesteste-ne si noua te rog. Io personal mi-am luat masina dela Meridian si servisul mi-l fac tot la ei si inafara de unele magarii la cumparare in rest au fost ok. Mi-au facut, !!!fara bani!!!, si chestii care nu tin de revizie. Si modul in care trateaza clientii e ok. Asa ca sunt curios ce ti s-a intamplat tie.



Ce magarii ti-au facut la cumparare ?


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 12 May 2003, 16:55
Post #8


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Eu mi-am luat masina in rate, asta insemnand pe atunci ca intai iti alegi masina din parc, i se retine serie caroserie si apoi in contractu cu banca se trece acea serie. De aici rezulta ca nu ridici masina tot atunci cand o alegi, intr-o zi alegi masina si in alta o ridici. Io mi-am ales masina vineri si luni am ridicat-o. Va dati seama ca atunci cand mi-am ales-o m-am uitat bine macar la chestiile de suprafata si totu era ok. Ei bine vineri cand am venit s-o ridic, dupa ce au "pregatit-o de livrare" am descoperit o serie de chestii in neregula: trusa era incompleta, roata de rezerva se afla in portbagaj si era desumflata, un bec de pe bord era ars sau lipsa. Agentu de vanzari mi-a zis ca nu stie de ce, ca el a pus afis cu masina vanduta pe ea. De fapt ei completau de la o masina la alta, asa ca pana la urma au luat de la alte masini expuse cele lipsa si le-au pus la mine. Cel a mai cul a fost cu roata de rezerva, directoru de la Meridian tocmai trecea pe langa noi si mi-a spus respectuos ca fura muncitorii din uzina solutie d-aia de etanseizare si d-aia e desumflata si ca sa ma duc io la o vulcanizare sa mi-o fac. Va dati seama ca m-am enervat, ce treaba am io ca fura aia, mie sa-mi dea o roata buna. Pana la urma au luat si roata de pe o alta masina si mi-au pus-o. Dupa ce am iesit pe poarta servisului am mers 200-300 m si mi-a cazut oglina retrovizoare in cap. Pe bune! Am inebunit. Nu mergea prinsa, chestia aia de plastic care o tine era largita. Am mers fara cateva zile pana am ajuns in targ si mi-am luat alta (costa 15.000, un niumik). Insa va dati seama ca am ajuns acasa supernervos, se dusese dracu toata bucuria masinii noi. Am injurat tot drumu spre casa. Insa apoi cand a trebuit sa ma duc la revizii sau sa-mi mai fac unele chestii la masina (cheder, bec marsalier, bec portbagaj, aparatori samd) au fost civilizati asa ca nu ma pot plange. Sa speram ca vor fi la fel in continuare. Fatza de cat de incompetentiu sunt aia in servis la Adras cel putin, aici nu e cazu.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 13 May 2003, 10:08
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




Ceva spagi ai dat la cumparare ?


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 13 May 2003, 10:22
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Ceva spagi ai dat la cumparare ?


io am dat 1.000.000 asta incluzand si "taxa" pt "remedierea" defectelor - schimbarea lor de pe alta masina (anvelopa cu galma si buton avarie) 8)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 13 May 2003, 10:42
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Toata lumea se plange ca trebuie sa dea spaga.
Nu inteleg de ce trebuie sa dai spaga in momentul in care iei masina. (nu intra cazul prezentat de aviasol, desi nu e frumos ce a facut)
Eu am zis un NU spagii. (am dat si eu o data spaga pentru rglatul unghiurilor la 20.000 km si m-am plimbat de 3 ori. De atunci adio spaga)


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 13 May 2003, 10:51
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Toata lumea se plange ca trebuie sa dea spaga.
Nu inteleg de ce trebuie sa dai spaga in momentul in care iei masina. (nu intra cazul prezentat de aviasol, desi nu e frumos ce a facut)
Eu am zis un NU spagii. (am dat si eu o data spaga pentru rglatul unghiurilor la 20.000 km si m-am plimbat de 3 ori. De atunci adio spaga)


ce pot sa zic!!! rusinica, rusinica :oops: :oops: dar.....mi-am schimbat piesele si acum m-au sunat ca mi-au facut rost de proiectoare (io am SLZ Rapsodie) si de mocheta pt portbagaj si ca ma asteapta "cand am timp sa trec pe la ei" vreau sa va spun ca mi-au trimis actele prin prioripost in plic frumos elegant cu antet dacia/dealer.......deci MARE ARTA. Acum am un nou proiect.....Schimbarea blocului de lumini de SLZ raps cu unul de SLZ clima/scala (astea au pe maneta si buton de proiectoare io nu am) asa ca daca il omenesti pe om ai si avantaje! tongue.gif :!:


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 May 2003, 10:59
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Este curios cum nu ai pe maneta switch si pentru farurile de ceata.
Socru-miu si-a luat tot o Rapsodie (Solenza) si il are sigur, ba chiar este si cablajul in cutia de sigurante/relee din compartimentul motor tras, mufat, asteapta doar releul.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 13 May 2003, 11:04
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Este curios cum nu ai pe maneta switch si pentru farurile de ceata.
Socru-miu si-a luat tot o Rapsodie (Solenza) si il are sigur, ba chiar este si cablajul in cutia de sigurante/relee din compartimentul motor tras, mufat, asteapta doar releul.


cablaj ....etc exista dar pe maneta semnalizatorului pe inelul nr 2 exista doar 2 pozitii oprit/stop de ceata - pozitia nr 3 - proiectoare nu exista! asta am verificat la 4 raps si 2 conforturi!!! pozitia exista numai la clima/scala (care au si proiectoarele)! daca nu o sa pot schimba blocul de lumini ma bate gandul sa leg proiectoarele in paralel cu stopul de ceata (adica sa se aprinda la aceiasi pozitie)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 13 May 2003, 11:04
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Eu am avut (si inca am) parbrizul zgariat. Solutia dealer-ului a fost schimbarea pe CASCO. (nu am data spaga).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 13 May 2003, 13:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




De la Meridian mi-am luat si eu masina.
N-am dat nici o spaga nici la cumparare, nici la revizii, nici la reparatii ... niciodata.
Am fost intotdeauna multumit. Deh, fiecare cu experientele lui ...
Eu cred ca diferenta intre dealeri o fac SERVICIILE ULTERIOARE vanzarii masinii (service-ul) :!:
Un prieten si-a luat DSN de la Latin Efe si cand aud (suna sa se programeze de la noi din birou) ca-i cere mereu (revizii si defecte in garantie) sa pregatesca cateva sute de mii lei pentru spaga ma apuca nervii. Odata i-am spus : "ma, de ce nu te duci tu la altii? ce, ai bani de dat?" la care mi-a raspuns facandu-mi cu ochiu : "lasa, ca-l cunosc pe mecanic si-mi schimba tot ce este nevoie...." ca si cand ar fi ceva supranatural.
Albert, daca citesti .... despre tine e vorba laugh.gif biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 13 May 2003, 13:45
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
QUOTE
Ceva spagi ai dat la cumparare ?


io am dat 1.000.000 asta incluzand si "taxa" pt "remedierea" defectelor - schimbarea lor de pe alta masina (anvelopa cu galma si buton avarie) 8)



pentru solenza?
si cui ai dat? la service?
de la ce dealer ai luat-o?


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 13 May 2003, 13:46
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




ce pot sa zic!!! rusinica, rusinica :oops: :oops: dar.....mi-am schimbat piesele si acum m-au sunat ca mi-au facut rost de proiectoare (io am SLZ Rapsodie) si de mocheta pt portbagaj si ca ma asteapta "cand am timp sa trec pe la ei" vreau sa va spun ca mi-au trimis actele prin prioripost in plic frumos elegant cu antet dacia/dealer.......deci MARE ARTA. Acum am un nou proiect.....Schimbarea blocului de lumini de SLZ raps cu unul de SLZ clima/scala (astea au pe maneta si buton de proiectoare io nu am) asa ca daca il omenesti pe om ai si avantaje! tongue.gif :!:[/quote]


despre ce dealer e vorba?


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 13 May 2003, 13:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
QUOTE
Ceva spagi ai dat la cumparare ?


io am dat 1.000.000 asta incluzand si "taxa" pt "remedierea" defectelor - schimbarea lor de pe alta masina (anvelopa cu galma si buton avarie) 8)



pentru solenza?
si cui ai dat? la service?
de la ce dealer ai luat-o?


da pt solenza - in rest nu dau nume!!! baietzii nu mi-au pretins nimic (io le-am dat). Au fost oricum ff dragutzi. biggrin.gif


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 13 May 2003, 13:51
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




da pt solenza - in rest nu dau nume!!! baietzii nu mi-au pretins nimic (io le-am dat). Au fost oricum ff dragutzi. biggrin.gif[/quote]


si nu vrei as ii lasi sa fie draguti si cu mine? :wink:
eu mi-am facut comanda la cobalcescu si nu aud nici o parere despre ei.
nu pot sa zic ca imi place de dealer, dar pana la urma masina mi-o preda service-ul? sau ar trebui sa vb cu baiatul care se 'ocupa' de mine si sa ii dau lui?
macar poti sa spui cum ai procedat? :roll:


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 13 May 2003, 14:03
Post #21


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
Ceva spagi ai dat la cumparare ?

Nu, n-am dat. Am dat dupa aia cate un 50.000 la mecanic. Da ti-am zis, nu am iesit in pierdere, ca la unele chestii minore nu mi-au luat bani, tipu de la receptie mi-a spus zambind ca e din partea casei. Am plecat incantat. Ce mult conteaza micile nimicuri si cat de imbecili sunt majoritatea fimelor/vanzatorilor/celor care lucreaza cu publicul din Romania. Daca ar sti cat e de usor sa multumesti un client si asta fara sacrificii materiale...


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 13 May 2003, 14:08
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




[quote]da pt solenza - in rest nu dau nume!!! baietzii nu mi-au pretins nimic (io le-am dat). Au fost oricum ff dragutzi. biggrin.gif[/quote]


si nu vrei as ii lasi sa fie draguti si cu mine? :wink:
eu mi-am facut comanda la cobalcescu si nu aud nici o parere despre ei.
nu pot sa zic ca imi place de dealer, dar pana la urma masina mi-o preda service-ul? sau ar trebui sa vb cu baiatul care se 'ocupa' de mine si sa ii dau lui?
macar poti sa spui cum ai procedat? :roll:[/quote]

mai io nu m-am dus asa aiurea la un dealer sa-mi iau masina! m-am dus la sigur! la Pitesti! mai ales ca io am comandat-o pe ne vazute pe 28.02.2003


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conlex2001
post 13 May 2003, 21:20
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 April 03
From: Brasov




eu am cumparat masina de la Pitesti de la Centrul de Comercializare.
am facut inscrierea in 13.04. si au zis ca se poate ca masina sa vina intr-o saptamana.
nu s-a intamplat asta dar masina totusi a venit in 07.04 si sunt foarte multumit de masina.
cei de acolo au fost foarte draguti si nu au vrut sa ia absolut nimic, nici macar sticla de vin pe care o carasem de la Brasov pentru a stropi masina.


--------------------
Cristi M.
DS Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 14 May 2003, 07:42
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
eu am cumparat masina de la Pitesti de la Centrul de Comercializare.
am facut inscrierea in 13.04. si au zis ca se poate ca masina sa vina intr-o saptamana.
nu s-a intamplat asta dar masina totusi a venit in 07.04 si sunt foarte multumit de masina.
cei de acolo au fost foarte draguti si nu au vrut sa ia absolut nimic, nici macar sticla de vin pe care o carasem de la Brasov pentru a stropi masina.


Nu stiu, zau, cum ai reusit sa faci saltul in timp : ai comandat pe 13.04 si ti-a venit masina pe 07.04 ... este o reusita remarcabila !
Ce dispozitiv ai folosit ? Poarta Stelara sau Quantum Leap ? Se poate pune si pe DSN ? La ce service ti l-ai montat laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conlex2001
post 14 May 2003, 19:54
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 April 03
From: Brasov




da, am facut un salt inapoi in timp.
corect era 07.05


--------------------
Cristi M.
DS Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:36
Forum Renault