DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema frane - o fi de la frig

daciaclub-george
post 7 Dec 2004, 13:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 24 March 03




Va salut! Stiu ca problemele privind sistemul de franare s-au discutat pe forum, dar n-am gasit exact ce cautam, de aceea mi-am permis sa revin cu subiectul, in incercarea de a afla un rapsuns edificator. Pe scurt, am o SRN Confort, fabricata in noiembrie 2003. La bord are circa 17.000 km. De cand s-a lasat frigul, la primele doua trei franari, se aude un huruit, cel mai probabil la roata dreapta-fata. La prima frana este mai puernic zgomotul, apoi scade din intensitate si dispare repede, la a cincea franare nemaiauzindu-se. A patin cineva ceva similar? In mod normal, cati kilometri ar trebui sa tina placutele astea? Nu am schimbat inca placutele de frana pentru ca martorul de la bord nu indica uzura lor execiva. De altfel, masina franeaza la fel de bine ca si inainte, iar daca apas pedala si iau mainile de pe volan, automobilul franeaza drept, fara sa traga la stanga sau la dreapta. Pe de alta parte, am verificat firele care duc la senzori, nu sunt rupte. Nu merg niciodata sportiv si nu circul mult cu masina prin oras, majoritatea drumurilor fiind facute la drum intins, deci nu solicit mult sistemul de franare. De doua ori am trecut Transfagarasanul si am mers la Stana de Vale, unde pot sa zic ca am abuzat putin de frane, dar nu am exagerat. Stau si ma intreb... o fi facand franele asa din cauza frigului (ploaie, praf), se depune ceva pe canelurile placutelor sau pe disc? Va rog, mi-ar fi de mare folos cateva sfaturi (exceptand mersul la service, chiar acum inainte de sarbatori). O zi buna tuturor!



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 7 Dec 2004, 13:17
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




poate ca nu mergi mult si in pauzele in care lasi masina in parcare (2-3 zile), se depune rugina pe discuri (fff normal). Dupa cateva frane se curata si d'aia nu mai huruie. Uita-te si tu pe discuri si vezi daca sunt lucioase sau ruginite.
Sa inteleg ca ai 17.000 de km cu placutele de frana ? ar fi cazul sa le schimbi, nu te lasa pe mana senzorului, ca ala se cam aprinde cand s-au dus de "tot"


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ducu1
post 7 Dec 2004, 14:36
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




Scuza-ma te rog cum adica SN din 2003 noiembrie??????


--------------------
Renault Megane II Fer de calcat - Numere de tabla
Renault Megane II Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Dec 2004, 19:28
Post #4


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




"ar fi cazul sa le schimbi, nu te lasa pe mana senzorului, ca ala se cam aprinde cand s-au dus de "tot""

Foarte adevarat Ov smile.gif ... numai ca mai trebuia sa mentionezi si : DACA se aprinde !

Recomand schimbarea placutelor ...

Senzorul pe placute este montat numai pe o placuta din cele doua care vin pe fiecare roata ... daca se uzeaza mai mult placuta fara senzor (adica uzuza mare care necesita schimbare), e posibil sa ai acest zgomot si totusi martorul sa nu se aprinda. Daca ti s-au rupt firele de la senzori (la mine s-au rupt amandoua firele de exemplu) nu ti se mai aprinde martorul ala in veci.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-george
post 7 Dec 2004, 20:22
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 24 March 03




Rectific, noiembrie 2002 fabricata, cumparata in ianuarie 2003


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 10 Dec 2004, 17:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Nu-l trimiteti pe om imediat sa-si arunce placutele. Probabil nu e cazul.
Si eu le-am schimbat pe primele la 16K, dupa sfatul altora, si erau f. putin uzate.
Cu al doilea set am mers 35K si tot mai aveau carne de inca 5-10K pe ele cand le-am dat jos. De fapt m-am dus sa le verific ca zdranganea ceva la roata su dupa multe investigatii am concluzionat ca vine de la frane... zburase o siguranata de la o placuta si juca in etrier.
Depinde, desigur si cum conduci, dar stati pe pace ca n-am 80 ani... wink.gif


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 28 Oct 2014, 18:29
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Ma lipesc si eu de acest topic,cu toate ca ultima postare e de acu 10 ani,cauza principala fiind ...frigul...Pe scurt, problema mea e ca atunci cand sunt temperaturi negativa noaptea,dimineata la prima cheie pedala de frana e tare,.nu pot s-o apas, Acu cand noaptea sunt -7,fac 2 pedale si-si revine, dar dar cand or fi -25 ce ma fac,ca mergeam cateva sute de m si nu-si dadea drumul.iarna trecuta. Stie cineva care-i problema?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 29 Oct 2014, 13:18
Post #8


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Tulumba de servo.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:24
Forum Renault