DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Naspa de tot

Nero
post 19 May 2006, 06:11
Post #1


Mr


Group: Members
Posts: 94
Joined: 17 May 06




Deocamdata doar la Iasi


http://ziar.com/ziarul/ziarul-de-iasi.htm

Faceti download din retea? Aveti licenta?

Politia umbla din casa in casa la calculatoare
Autor: Andrei ASTEFANESEI

Ieseni, atentie mare: o echipa de politisti, in frunte cu un procuror, lucreaza non-stop la Iasi vizitind acasa persoane care incalca legea drepturilor de autor. Se conecteaza la retelele de cartier si, din listele de sute de ieseni care fac download ilegal, aleg la intimplare. Au mandat de perchezitie, iar daca nu le deschideti, pot sparge legal usa. Au facut deja zeci de dosare penale. Pedeapsa minima este amenda penala de 25 de milioane, trecuta in cazier, si confiscarea calculatorului. In caz de comercializare a celor descarcate ilegal, riscati inchisoarea. Zeci de mii de ieseni sint astfel infractori si nu stiu n sint cei conectati la internet care descarca filme ori muzica, cei care nu au licenta pentru programele de pe computer ori cei care au pus la dispozitia retelei filme, muzica etc. fara licenta.
Din cauza apropiatei aderari la UE, mii de ieseni se vor trezi de acum inainte cu Politia la usa. Anchetatorii vor avea in mina mandate de perchezitie si vor confisca calculatoarele celor care sint conectati la retele de cartier si descarca filme, muzica, jocuri sau programe. Mai mult, impatimitii retelelor risca chiar sa faca inchisoare si sa plateasca bani grei pentru ca au vrut sa se uite gratis la filme. Legea care protejeaza drepturile de autor ii transforma chiar si pe simplii cetateni in infractori. "Reproducerea neautorizata pe sisteme de calcul a programelor pentru calculator prin instalare, stocare, rulare, afisare sau transmitere este infractiune", spune raspicat procurorul iesean Marius Bulancea. Daca pina acum parea sa fie doar o lege de care nu se sinchiseste nimeni, lucrurile s-au schimbat de curind. Ofensiva impotriva pirateriei a debutat la Iasi, aici existind deja o persoana trimisa in judecata, fiind primul caz din Romania care ajunge in fata judecatorilor. Motivul? Este una din cerintele Uniunii Europene in vederea integrarii.
Anchetatorii ieseni au inceput o adevarata vinatoare de internauti. Desi sint constienti ca nu vor putea stavili pirateria in domeniul programelor de computer, doi politisti si un procuror s-au apucat deja sa puna in aplicare cerintele UE, care a atentionat Romania sa puna ordine in acest domeniu. In astfel de cazuri, Iasul a luat-o inaintea celorlalte orase din tara, trimitind deja o persoana in judecata si confiscind mai multe calculatoare si zeci de mii de CD-uri si DVD-uri. "Legislatia din domeniul protectiei drepturilor de proprietate intelectuala trebuie aliniata prevederilor UE. Practic, Romania trebuie sa adopte o serie de masuri specifice la acest capitol pentru a fi in concordanta cu normele Uniunii", a aratat procurorul Marius Bulancea de ce a inceput vinatoarea calculatoristilor. Intreaga actiune de combatere a pirateriei a fost declansata in toamna anului trecut, dar perchezitiile si intocmirea dosarelor au inceput efectiv in acest an. In doar citeva luni, s-au facut deja 11 perchezitii in casele oamenilor si 20 de persoane sint cercetate in acest moment pentru infractiuni la legea drepturilor de autor. "In Romania, datele statistice spun ca 90 din programele utilizate sint piratate. Nici Uniunea Europeana nu a reusit stoparea totala a acestei activitati, dar incercam sa facem ceva", a mai spus magistratul.

Pedepsele merg pina la 12 ani inchisoare

Teoretic, legea ii pedepseste doar pe cei care detin si utilizeaza programe, filme si jocuri fara licenta, cei care permit publicului sa acceseze astfel de programe printr-o retea de calculatoare sau cei care le comercializeaza fara drept. Practic, fiecare posesor de computer conectat la o retea pare sa fie un infractor, mai sustin procurorii. Dar, cum au ajuns anchetatorii la aceasta concluzie. "Oricine doreste sa aiba acces la o retea trebuie sa ofere la rindul lui o anumita cantitate de informatii la schimb. In aceste fisiere, extrem de putini au afisat programe si jocuri care nu sint sub licenta. Iar cei care chiar daca nu ofera informatii sub incidenta legii, dar descarca de pe retea astfel de programe, filme, muzica, sint tot in afara legii", explica procurorul Bulancea cit de usor se pot transforma iesenii in infractori. Legea, aparuta in 1996 si completata in 2005, prevede pedepse cu inchisoare pentru astfel de infractiuni. De exemplu, in cazul celor care ofera publicului prin intermediul retelelor de calculatoare programe fara acordul autorilor, reproducerea, instalarea sau utilizarea se pedepseste cu pedepse cuprinse intre un an si patru ani de inchisoare sau amenzi penale cuprinse intre 25 de milioane si 100 de milioane de lei. In situatia in care
aceste infractiuni sint comise in scopul obtinerii de venituri ilegale, atunci pedeapsa este de la 3 la 12 ani de inchisoare.

Procurorii dau cu "latul" la intimplare

Metoda prin care procurorii s-au pus pe capul calculatoristilor care copie filme din retelele in care sint conectati este una extrem de rapida. "Nu avem o metoda care sa impresioneze, chiar este una extrem de simpla. Intram pe retea si, ca la loterie, alegem citiva dintre cei conectati la retea. Vedem apoi ce ofera publicului sau ce descarca, aflam adresa, obtinem mandate de perchezitie si descindem in casele lor. Daca cele constatate se confirma, atunci computerele sint sigilate si ridicate drept mijloc de proba. Daca instanta ii gaseste vinovati, atunci aparatura se confisca, pentru ca a fost folosita la savirsirea unei infractiuni", explica procurorul. In afara de pedeapsa si confiscarea computerului, infractorii urmeaza sa plateasca si despagubiri de zeci de milioane de lei firmelor care detin drepturile de autor pentru programele, filmele sau jocurile piratate. Totusi, pentru a demonstra infractiunea, anchetatorii trebuie sa faca constatari tehnico-stiintifice la Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor, insa aici expertizarea dureaza foarte mult din cauza volumului mare de munca.

Trei "infractori" i-au servit pe vizitatori cu cafea si prajituri

Saptamina trecuta, patru ieseni s-au trezit cu politistii la usa. Toti au crezut ca oamenii legii au venit sa-i intrebe despre cine stie ce intimplari. "Doi dintre ei chiar ne-au invitat in casa si ne-au servit cu cafea si prajituri. Ne-a fost oarecum jena sa le spunem ca, de fapt, am venit pentru a le perchezitiona computerul", ne-a declarat unul dintre cei doi politisti care se ocupa de astfel de infractiuni. Trei dintre cei care au fost in vizorul anchetatorilor sint iesenii Petru Iacob, Cornel Frunza si Ion Ungureanu. Punerea la dispozitia publicului se realiza sub forma de "file sharing" pe hub-urile "United" si "ARM" din Iasi, pentru a fi accesate si descarcate de catre ceilalti utilizatori. Toate programele si filmele afisate de acestia erau intre 100 Gb si 500 Gb. Cu totii au ramas fara computere si s-au ales cu dosare penale. Un al patrulea iesean este Ovidiu David (32 ani). Acesta a fost trimis in judecata, fiind acuzat ca a construit un site special prin care oferea spre vinzare CD-uri si DVD-uri cu filme, jocuri si programe. Acasa, politistii au descoperit si peste 2.000 de CD-uri si DVD-uri. Procurorul iesean Marius Bulancea a fost primul magistrat din tara care a intocmit un astfel de rechizitoriu.

"Citi ani trebuie sa string alocatia pentru un program cu licenta?"

Un editorial publicat in urma cu doua saptamini de ziarul nostru pe aceasta tema a stirnit reactii dure din partea cititorilor editiei online a "Ziarului de Iasi". "Vina principala este costul. Daca este sa iti cumperi un calculator nou si adaugi Windows-ul de 3,5 milioane, Office-ul 13 milioane. Ne oprim aici pentru ca deja e mai scump decit tot restul calculatorului", este opinia unui cititor. Un alt cititor crede ca vom deveni un popor de inculti fara aceste informatii piratate. "Accesul la informatie si cultura trebuie sa fie liber pentru oricine e interesat, atita timp cit informatia nu e utilizata in scopuri comerciale. Altfel riscam ca in 10-20 ani sa ajungem o turma inculta si oarba", crede acesta. "Internetul nu este doar o mare afacere, ci o comunitate in care share-ul de informatii nu e defel un pacat", spune altul. Un elev iesean arata cit de putini romani isi permit sa cumpere programe cu licenta. "Eu am 17 ani, sint elev la liceu, si in timpul liber web-designer. Ma gindesc: de unde as scoate eu 1.000 de dolari pentru licenta la pachetul Macromedia si 700 de dolari pentru Photoshop? Sigur nu din alocatia mea lunara, care-mi ajunge de 4 pachete de tigari. Vreti ca piratarea sa se opreasca? Faceti preturile accesibile publicului larg, nu numai celor privilegiati de functii mari si salarii direct proportionale cu rangul detinut intr-o companie. Citi ani ar trebui sa string alocatia pentru a-mi permite pachetul Macromedia?", intreaba elevul.


--------------------
Dacia Logan 1.4 2005 - Azur
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 May 2006, 06:26
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Adica intra in casa si se posteaza la calculator?
Stiu sa-l aprinda? ce cauta? fiseirul de share si download la dc++? blink.gif

This post has been edited by argon: 19 May 2006, 06:27


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 06:57
Post #3


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Pai.... si cine le da drumul in casa?? Nu trebuie sa vina cu mandat din partea procurorului? Nu ma pricep la chestii din astea dar cred ca asa mi s-ar parea normal sa procedeze.

Si apoi cine te opreste sa nu iti mai iei un HDD pe rack mobil? 04.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 19 May 2006, 07:05
Post #4


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




@ RainHawk:
Scrie in articol ca este si procuror, probabil scrie mandatul in fata usii pe loc.

Astia de la ziar au uitat ca azi e 19 mai, probabil traiau cu impresia ca e 1 aprilie.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 19 May 2006, 07:14
Post #5


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Fără nici o legătură cu topicul: din câte știu eu, procurorul poate să scrie și o mie de mandate, ele sunt validate de un judecător, așa că nu se pune aia cu scrisul pe loc.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 07:25
Post #6


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Fratilor astia sunt dusi rau de tot. In loc sa faca lucruri mai serioase stau sa alerge dupa cai verzi pe pereti. Parca aia in UE sau in USA au acasa toate programele licentiate. Va spun eu ca nu le au, cam am cativa prieteni. Singura chestie care nu pot sa o faca este sa faca download ca atunci ii salta. Pana atunci....

Am lucrat la o firma de design, tiparituri si alte prostii publicitare. Acolo aveam QuarkXPress, cu licenta normal. Daca vrei sa lucrezi si acasa stiti cat este licenta? Aproximativ 3500 Euro. Nu mai pui Win, Corel si Photoshopu'! Pai la banii astia imi iau masina si ma fac taximetrist ca scot mai multi bani. Asa ca mai bine iti iei un rack mobil si te plimbi cu el intre casa si servici.

This post has been edited by RainHawk: 19 May 2006, 07:25


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 19 May 2006, 08:02
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




Continuare, la Iasi...

Întrebat de reporterii ZIUA de Iași pe cine au în vedere polițiștii de la SIF, Ioan Scripniciuc a afirmat că nicidecum nu se vor face controale din ușă în ușă la toți cei care folosesc rețeaua DC++, ci sunt deja în vizor cei care au un trafic foarte mare pe aceste rețele. "Spre exemplu, nu vom veni la dumneavoastră acasă dacă aveți 40 Gb share. Nu ne interesează aceste aspecte, ci dorim să stopăm acest haos care domnește în Iași. Îi avem în vedere pe cei care au trafic mare pe rețea și care oferă spre share informații cantitativ apreciabile. Oamenii nu trebuie să intre în panică că vor fi pedepsiți, pentru că probleme vor avea doar cei care încalcă legea în mod grosolan", a mai spus Ioan Scripniciuc. Cât privește ofițerii care fac controalele la domiciliile tinerilor vizați, aceștia au fost specializați în domeniul informaticii și sunt dotați la IPJ Iași cu calculatoare de ultimul tip și cu accesoriile de rigoare. "Nu este vorba că am fi recrutat băieți răi la Poliție pentru a acționa în cazurile de piraterie informatică. Sunt ofițeri cu Academia de Poliție terminată, însă care au făcut specializări în domeniul informaticii și se pregătesc zilnic în acest sens. Nu avem calculatoare aici ieșite din comun, sunt Pentium IV, însă au anumite modificări, upgrade-uri. Momentan suntem la început cu aceste acțiuni în Iași, iar pentru faptul că la nivel central aceste probleme sunt prioritare, astfel de acțiuni vor continua în municipiul Iași", a conchis comisarul Ioan Scripniciuc. Pentru comercializare de produse piratate pe tarabe sau în piețe vinovații pot primi amenzi de până la 250 milioane lei (25 mii RON) sau închisoare de până la 5 ani. Pentru punerea unor informații pe rețelele DC++ legea prevede pedepse de până la 400 milioane lei (40 mii RON) sau de la un an la 4 ani închisoare.


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 08:19
Post #8


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Nu au angajat baieti rai.... Sanchi ce sa mai zica si ei sa se scoata. Mai dar prosti ne mai cred ei.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pit-bull
post 19 May 2006, 08:22
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.182
Joined: 9 October 05
From: Banat




oricati vor fi depistati,pedepsiti...sau nu, cu siguranta reteau dc++ va ramana in picioare.Daca chear vor sa faca ceva...trebuie sa vada cine a infintat fiecare hub"capii" si pe aia sa`i ia la intrebari.
Traiasca Dc++ ! biggrin.gif


--------------------
DACIA Solenza 2004 Confort
Renault Megane Sedan Facelift-2007/Lux P/1,5dci/106CP/6+1/MP3/Beige Poivre+Bandouri
Renault Clio 3 Facelift-2009/1.2 16v Dynamique/AC-Auto/Bleu Gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 May 2006, 08:37
Post #10


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




@RainHawk: ciordeala de protofele in autobuz sau pirateria prin net tot infractiune este. cineva a muncit pt a face acele programe si nu e normal sa fie furat indiferent de cati bani are sau cati bani cere pe MUNCA LUI. nu stiu daca v-ar conveni sa va ia cineva masina 1-2 ore pe zi sa faca un ban cu ea sau sa se "dixtreze". parerea mea.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDI
post 19 May 2006, 08:37
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 9 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(iulianv @ 19 May 2006, 09:02)
Continuare, la Iasi...

Întrebat de reporterii ZIUA de Iași pe cine au în vedere polițiștii de la SIF, Ioan Scripniciuc a afirmat că nicidecum nu se vor face controale din ușă în ușă la toți cei care folosesc rețeaua DC++, ci sunt deja în vizor cei care au un trafic foarte mare pe aceste rețele. "Spre exemplu, nu vom veni la dumneavoastră acasă dacă aveți 40 Gb share. Nu ne interesează aceste aspecte, ci dorim să stopăm acest haos care domnește în Iași. Îi avem în vedere pe cei care au trafic mare pe rețea și care oferă spre share informații cantitativ apreciabile. Oamenii nu trebuie să intre în panică că vor fi pedepsiți, pentru că probleme vor avea doar cei care încalcă legea în mod grosolan", a mai spus Ioan Scripniciuc.
*


Adica, sa inteleg ca daca am 10Gb in share, numai filme 2006 in format Divx (adica, cu aprox. 14 titluri), astia nu ma vor cauta la oua? Ci doar pe ala care are tot 14 titluri dar in format Dvd adica cu aprox. 65Gb?
Adica, eu nu voi primi pedeapsa si pot sa dw linistit (pai mi le trag pe cd biggrin.gif ) iar ala se va speria si nu va mai intra pe dc.
Buna treaba, legea e egala pentru toti, cel putin asa zice politistul respectiv.

This post has been edited by RDI: 19 May 2006, 08:38


--------------------
Audi A4 | VW New Beetle / 2001 - B*68*RDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 08:48
Post #12


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(vijelie @ 19 May 2006, 09:37)
@RainHawk: ciordeala de protofele in autobuz sau pirateria prin net tot infractiune este. cineva a muncit pt a face acele programe si nu e normal sa fie furat indiferent de cati bani are sau cati bani cere pe MUNCA LUI. nu stiu daca v-ar conveni sa va ia cineva masina 1-2 ore pe zi sa faca un ban cu ea sau sa se "dixtreze". parerea mea.
*



Nu, nu imi convine normal. Si eu am creat ceva si se folosesc altii de el, nu multi dar indeajuns. Nu neg faptul ca ar trebui sa avem toti licente pe ceea ce folosim.

Problema este ca e penibil ce scuze baga politistii, e penibil ce actiuni fac in loc sa se ocupe de treburi mai importante.
- Nu stergi coruptia daca stai si alergi pe net dupa cai verzi pe pereti in loc sa cauti infractorii mari care prejudiciaza statul de zeci de miliarde de euro.
- Oamenii nu se vor simti in siguranta daca politia nu este prezenta sa te ajute cand ai nevoie. Plus cate si mai cate mai sunt.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 19 May 2006, 09:01
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




Singurul lucru bun pe care cred ca-l pot face cu chestia asta este sa descurajeze marile retele "mafiote"... nu cred ca marea problema a pirateriei este un student web designer, caruia ii creste parul alb pana isi cumpara cu licenta pachetul Macromedia, ci aia care vand CD-uri cu tona pe la toate colturile de strada... si cei mai sus de ei...
Si inca o chestie... eu zic ca ar trebui mai intai sa se ia de firme... firmele au multe computere, si de acolo ar putea scoate banii pentru licente... mi se pare mai corect asa, decat sa-l jecmaneasca pe saracul X-ulescu ca n-are licenta de Windows acasa...


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 09:08
Post #14


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Corect, de acord cu Geo.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 May 2006, 09:11
Post #15


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




E ca la bagaboante: daca nu ar fi clienti, nu ar fi marfa la coltu' strazii.
Eu lucrez la o firma care cand m-a angajat se astepta sa vin cu baxu de cidiuri piratate. Le-am zis ori scoateti banii pt licente si va fac treaba cu ele ca nimeni altul ori cautati alt fraier. S-au strambat dar cand le-am zis ca oferta mea era valabila 1 ora, au scos malaiul. Acum nu ma doare capul, am licentele incuiate la mine in dulap si ma pot concentra atat la ce am de facut cat si la daciaclub.ro.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 09:14
Post #16


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




@vijelie: Imi imaginez ce fata or fi facut cand le-ai zis. Cred ca au facut ochii cat cepele. laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ultraav
post 19 May 2006, 09:15
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 2 December 04
From: sub nivelul marii




Da de unde stiu astia frate ce downloadez eu? Sa zicem ca eu unul shareuiesc 200G de linux-stuff, dvd-uri, cd-uri, bla bla, toate open source. Ce face nenea militianu pe DC? Imi ia lista, si.... teapa, nu e nimic ilegal acolo. Iar eu trag filme si softuri la greu, numa ca nu sunt in lista. Doar daca nu cumva isi pune si un share ilegal si asteapta clienti care sa dl de la el... dar oare in cazul ala nu comite el o infractiune? radmasa.gif


--------------------
ex Logan Preference 1.4 MPI 2004 - ..-..-...
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.
Aristotle
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 09:21
Post #18


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Scopul scuza mijloacele. smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 May 2006, 09:24
Post #19


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(RainHawk @ 19 May 2006, 10:14)
@vijelie: Imi imaginez ce fata or fi facut cand le-ai zis. Cred ca au facut ochii cat cepele. laugh.gif
*


E chestie de respect fata de propria persoana in primul rand. Daca vroiam sa ma fac infractor, spargeam o banca nu sa folosesc soft piratat PENTRU PATRONI asteptand vreun control de la "organele abilitate".


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_i
post 19 May 2006, 09:31
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(ultraav @ 19 May 2006, 10:15)
Da de unde stiu astia frate ce downloadez eu? Sa zicem ca eu unul shareuiesc 200G de linux-stuff, dvd-uri, cd-uri, bla bla, toate open source. Ce face nenea militianu pe DC? Imi ia lista, si.... teapa, nu e nimic ilegal acolo. Iar eu trag filme si softuri la greu, numa ca nu sunt in lista. Doar daca nu cumva isi pune si un share  ilegal si asteapta clienti care sa dl de la el... dar oare in cazul ala nu comite el o infractiune?  radmasa.gif
*



Da, asta asa e, poti foarte usor sa ascunzi ce ai. Insa, sa stiti ca e posibil ca politia sa colaboreze cu unii provideri. Stie toata lumea ca providerii de net de cartier nu sunt 100% in regula cu actele, n-au toate contractele in regula, etc. Si va dati seama ca nu-i mare lucru ca diversele organe de control sa-i faca "interesati" in a spune ce au si ce fac userii. Chiar a fost o treaba din asta mai ciudata intr-o retea de cartier din Bucuresti, din Dr. Taberei, cand, brusc, anumiti useri n-au mai avut acces la dc++, ba chiar am impresia ca le era taiat netul cu totul, nu mai stiu exact. Motivul invocat de provider a fost "aveti in share programe/informatii ilegale si pana nu rezolvati problemele nu mai aveti acces. Nu faceti gura ca chemam politia!" Pe bune, e adevarat. Si va dati seama ca nu s-a apucat adminul de la retea sa faca pe porumbelul dreptatii, e clar ca cineva a facut presiuni asupra lor!

Oricum, una peste alta, indiferent de metodele folosite, nu ne convine, trebuie sa fim mai atenti, dar asta e! Oamenii au dreptate, e ilegal! blush.gif


--------------------
RENAULT Symbol - b-45-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 09:41
Post #21


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Acum un scenariu. Ce se intampla daca vin sa il controleze pe unul si acel cineva refuza controlul in calculator pe motiv ca sunt fisiere cu informatii confidentiale? Ce se intampla atunci?

This post has been edited by RainHawk: 19 May 2006, 09:41


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 May 2006, 09:44
Post #22


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




nu exista "confidential" cand e vorba de lege


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 09:46
Post #23


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Crezi? Corespondenta oficiala este confidentiala, strategia de management/marketing a unei firme este confidentiala, datele financiar-bancare sunt confidentiale, etc, etc. Nu s-ar aplica?


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 May 2006, 09:52
Post #24


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




@RainHawk: cand vin baietii cu mandat de la judecator, te poti c*ca in ea de confidentialitate.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 19 May 2006, 10:00
Post #25


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Hai ma ca e vrajeala! Pun parola la calculator si le zic ca n-o stiu! wink.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 19 May 2006, 10:03
Post #26


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Va rog eu frumos, nu mai creati topicuri cu tot felul de idiotenii de speriat cei slabi de inima cu citate din hartii igienice folosite, mai ales Ziar...de Iasi....radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 May 2006, 10:03
Post #27


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




@vijelie: Cred ca asa e.... sad.gif Oricum o dai e naspa. Si daca apelezi la confidentialitate te pune sa iti suni avocatul sa vina sa asiste la control.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 May 2006, 10:03
Post #28


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




noo, ca au plutonieri-hackeri si nu tine...

QUOTE(driverx @ 19 May 2006, 11:03)
Va rog eu frumos, nu mai creati topicuri cu tot felul de idiotenii de speriat cei slabi de inima cu citate din hartii igienice folosite, mai ales Ziar...de Iasi....radmasa.gif
*


Perfect de acord cu dumneata.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 19 May 2006, 10:14
Post #29


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(iulianv @ 19 May 2006, 09:02)
Nu avem calculatoare aici ieșite din comun, sunt Pentium IV, însă au anumite modificări, upgrade-uri.
*


E "tunate", frate!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 19 May 2006, 10:18
Post #30


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




coolere si tobe in spate sa dea un sunet asa mai sport....asa de turbina Twin-Turbo.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:29
Forum Renault