DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Renault Clio/Symbol vs Dacia Logan dci, sfat de ach, sfat de achizitie

aazurr
post 9 Oct 2019, 14:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 9 October 19




Salutare,

Doresc sa imi achizitionez prima masina (am obtinut permisul anul acesta). Nu dispun de un buget foarte mare si doresc o masina care sa consume putin si sa fie fiabila. Dupa lungi cautari si articole, forumuri etc citite am ajuns intr-o dilema: Renault Symbol sau Dacia Logan. Vorbesc aici de modele fabricate intre anii 2007-2009, pentru ca sunt limitat de buget.

Stiu ca dezavantajul principal al symbolului este spatiul interior, dar asta nu ma intereseaza. Stiu, in schimb, ca este ceva mai sprinten. Ma intereseaza doar motorul 1.5 dci.

Pentru cunoscatori si eventual pentru cine a avut ambele masini: care dintre ele este mai fiabila? Stiu ca sunt aproape aceeasi masina, dar ma intereseaza care este mai potrivita pentru drumurile noastre si pentru un incepator? Este vreo diferenta de pret la piese/revizii?

Din punctul de vedere al fiabilitatii (ambreiaj, suspensie, injectoare, turbina, cutie, electronica), care are sanse mai mari sa ma tina fara probleme majore?

Am mai postat si pe alte forumuri, iar raspunsurile au fost in favoarea loganului. Ma intereseaza o explicatie, de ce este una mai fiabila decat cealalta, ce difera intre ele.

Multumesc.


--------------------
Renault Laguna 3 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 9 Oct 2019, 17:01
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Ambele sunt la fel de fiabile, depinde de cum sunt exploatate si intretinute. La dci pot aparea probleme, care sunt scumpe de reparat in comparatie cu un benzinar, din nou, aici depinde de cine a avut masina si cum a avut grija de ea.
La logan 2007 cauta pe forum, lumea vorbea de rugina la contra aripa spate, la mai toate modelele din anul respectiv.
Clio, daca este sa fie symbol atunci stii ca ii fabricat in Turcia, problemele care pot aparea pot fi similare, minus rugina. Varianta bicorp este fabricat in Franta, posibil fiabilitate mai buna, dar din nou ...depinde de cine a avut-o.
Problemele la injectia unui dci sunt foarte scumpe de reparat, distributia costa mai mult sa o schimbi, intretinerea este mai stricta si la intervale mai scurte, mai ales la filtrul de motorina, care multi "uita" de el pe motiv de pret, si lista poate continua.
Daca faci sub 20k km/an atunci nu prea are rost sa te gandesti la diesel.
Clio meu a fost cumparat cu 150.000 km in bord si acum are peste 250k. Pentru mine a fost fiabila si nu mi-a creeat probleme, am schimbat totul la timp si nu am folosit piese ieftine.
Ca idee, piese "majore" toate 4 arcuri+ amortizoare, alternator, brat stergator luneta + consumabile gen frane, lichide, filtre, stergatoare, bucse bara stabilizatoare etc
Sfatul meu este sa mai calculezi putin si sa nu te gandesti ca cu un diesel vei iesi mai ieftin pe motiv de consum, daca este sa il folosesti la drumuri scurte si trafic de oras atunci uita de acest motor.
L.E vezi si pe www.reno.ro la sectiunea Clio (este chiar prima) pareri despre symbol si bicorp. Nu iti recomad sa deschizi topic nou in care sa ceri parerile utilizatorilor ca va fi inchis imediat pe motiv ca sunt alte topicuri deschise pe aceeiasi tema.

This post has been edited by RazvanF: 9 Oct 2019, 17:05


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 9 Oct 2019, 19:49
Post #3


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Cauta o masina intretinuta cat mai bine si cu istoric, de preferinta de la prim proprietar. Personal am ajuns la concluzia ca o 'masina buna' nu inseamna o marca buna sau un model anume, ci o masina intretinuta corect, la care functioneaza totul, cu revizii la timp, cauciucuri bune etc.

Despre modele - urca in ele si vezi cum te simti, ce iti place. Eu nu m-as opri la Dacia/Renault.

Cum a zis si Razvan - nu vad rostul dieselului, mai ales unul vechi. Ala e bun sa-l iei de nou (iar acum nici asa, ca e vanat peste tot). Daca te uiti la fiabilitate nu te uiti la diesel vechi.






--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oneX
post 9 Jun 2020, 15:06
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 June 20




Ambele sunt lafel de fiabile cum au mai spus si baieti decat ca daca vrei sa iei motor de 1.4 ia symbol
Eu am Logan 1.4 nu pot sa zic ca este rau dar este dustul de greu pentru motorul asta si ca incepator te pune putin in dificultate la inceput dar inveti din parctica dar daca schimbi masina si te urci pe una mai puternica o sa ti se para putin mai hard loganasul cu 1.4 iar symbol 2007 1.4 gaz are un unchi am mers cu el mi se pare o idee mai fasnet decat loganul meu fiind mai usor.
Si eu am 9 luni de permis inca mai sunt si eu cu mamaliga in geam dar am posibilitatea sa ma plimb cu mai multe masini cam vreo 7 diferite si am mai invatat cate cv dupa fiecare.
Toate cele bune ori ce ai alege sa nu iti para rau ca este alegerea ta masina ta si ea este drumul tau spre un sofer mai bun smile.gif spor si sa nu ai parte de incidente.


--------------------
Dacia Logan Laureat 2008 - B 09 VSR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:13
Forum Renault