DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

36 Pages « < 30 31 32 33 34 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 30 mil pentru masina veche casata

Bianca
post 18 May 2005, 16:17
Post #931


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




eu sunt la meridian vest,


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 18 May 2005, 17:24
Post #932


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(Bianca @ 18 May 2005, 16:43)
Dacia in momentul in care a intrat in programul asta si-a marit si capacitatea de productie de la 250 buc/ zii la 400 buc / zi, deci ar trebui ca termenele sa fie respectate...
*


Poți spune că termenul nu se respectă atunci când e depășită data limită de pe Bonul de Comandă (singurul termen cu un caracter cât de cât oficial). Nu e cazul, la mine e 30 iunie, la tine e 22 iunie (o lună și ceva, în care mai mult ca sigur vei primi mașina - probabil semnificativ mai repede).

Cât privește capacitatea de producție, cifrele sunt contradictorii și de proveniență incertă.O referiță oficială ar fi comunicatul de presă din 10 februarie 2005 în care Dacia pretinde că: Uzina de la Pitesti a intrat în anul 2005 cu un obiectiv ambitios : dublarea productiei zilnice de autovehicule, de la o capacitate de 460 de autovehicule pe zi la sfârsitul anului 2004, la 750 de autovehicule pe zi, în al doilea trimestru al acestui an. Așa că aș privi cu un pric de reticență cifrele alea cu creșterea de la 250 la 400 de bucăți pe zi concomitent cu debutul programului cu rable.

Sigur, la radio șanț se spun multe dar nu știm ce e adevărat și ce nu. Tot ce încerc eu să susțin e că lungirea termenului de așteptare - așa deranjantă cum o percem noi, aștia, nerăbdătorii - nu e lipsită de explicații.

Pe deasupra se mai și lansează Loganul oficial în Franța și Germania in luna iunie așa că se scurg, probabil, și încolo ceva mașini.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 18 May 2005, 18:19
Post #933


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Bianca sunt curios tu esti in programul remat. Te intreb pt ca eu m-am cam interesat pe la toti dealerii si la Adras si Meridian nu prea jungeau nici pentru angajati.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bianca
post 18 May 2005, 18:23
Post #934


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




QUOTE(Xplode @ 18 May 2005, 18:19)
Bianca sunt curios tu esti in programul remat. Te intreb pt ca eu m-am cam interesat pe la toti dealerii si la Adras si Meridian nu prea jungeau nici pentru angajati.
*


Da normal ca sunt, crezi ca ma mai stresam atat si mai faceam valuri pe aici fara nici o noima?m-am inscris mai tarziu, dupa ce s-au suplimentat numarul de masini.smile.gif


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 18 May 2005, 18:28
Post #935


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




Chiar așa, mă tot întreb de o vreme incoace: o mai fi ramas ceva din cele 8091 de poziții care au revenit Dacia? N-am auzit pe nimeni să spună că n-ar mai fi prins (in afară de tombola din Constanța de care n-am mai auzit nimic) dar nici n-a intrat de mult cineva pe topic să spună că a obținut nota de acceptare(cât de cât recent).

This post has been edited by egox: 18 May 2005, 18:29


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 18 May 2005, 20:46
Post #936


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




Eu centrez, eu dau cu capul. Potrivit unui articol din Banii noștri, la 1 aprilie - ca urmare e renunțării la producerea Solenței - capacitatea de producție a crescut la 750 de unități pe zi (dar și că urmează să se exporte anul ăsta 60.000 de bucăți, adică în medie 5.000 de bucăți pe lună).

Potrivit unui articol mai recent, dinamica vânzărilor - de la început și până luna trecută - ar arăta cam așa:

Unități / Luna
4.613 - Septembrie
5.830 - Octombrie
4.304 - Noiembrie
5.523 - Decembrie
4.477 - Ianuarie
6.374 - Februarie
8.489 - Martie
8.816 - Aprilie

Pare rezonabil să credem că plusul de cerere creat de programul rablelor e semnificativ in acest context, mai ales că se suprapune cu o bănuită mărire a exporturilor, chiar și în condițiile creșterii capacității de producție cu 50%.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanstate
post 18 May 2005, 20:55
Post #937


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 16 February 05




Masina trebuie sa vina si sa vedeti ce patesc. Am completat la dealer cererea de credit pe calculator si a trimis-o la bucuresti (on-line bineinteles), iar dupa 15 minute ar trebui sa primeasca raspunsul. Dupa 4 ore tot nu primise raspunsul. Presimt ca o sa vina masina si o sa stea vreo cateva zile pana o sa dea idiotii astia drumul la credit.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - GL 10 STA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristinelM
post 18 May 2005, 22:28
Post #938


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 February 05
From: Bucuresti




Cred c-ar trebui schimbat numele topicului in "termen de asteptare pt. cei care au comandat prin programul 30 de milioane" biggrin.gif In lipsa problemelor reale cu care ne confruntam nu cu mult timp in urma (data de incepere, inscriere, data primei inmatriculari 243.gif ) a devenit o problema cadenta liniei de fabricatie de la Dacia ... ma rog, e omenesc.... dar parca atunci ardea cu adevarat.

Eu unul ma indrept spre finalul aventurii "30 de milioane". Maine soseste masina la dealer. Nota de acceptare e din 27/04, termen limita de livrare 15 iunie, devansat deci cu mult. Parerea mea e ca cel mai important criteriu este culoarea (nu una anume, ci depinde cum grupeaza comenzile), (se pare ca tipii n-au decat o baie de vopsit asa ca le vopsesc ca pe oua, pe rand, pe grupuri), urmat de versiune.

Asteptare usoara celor care mai au de asteptat. Si eu astept sa-mi inchei "postatul" pe acest topic prin adaugarea fotografiei masinii smile.gif . Si s-o iau mai intai bineinteles...


--------------------
Dacia Logan - B- -MHL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asorin
post 18 May 2005, 22:41
Post #939


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 22 October 04
From: Bucuresti




Gata! S-a terminat... incredibil dar adevarat... In seara asta (miercuri 18.05) am facut primii km cu masinuta mult asteptata. Diferenta mare dar sunt foarte multumit de ea. Promit ca o sa revin cu poze

Propun ca fiecare care au postat aici sa trimita poze cu rezultatul "muncii" dupa care topicul sa fie inchis


--------------------
Renault Megane Sport Tourer GT Line 1,2 TCE EDC - 2016 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 19 May 2005, 02:48
Post #940


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Asorin tu erai inscris in programul remat? Da detalii...data exacta de inscriere, versiune de golan, culoare, dealer.
Cristinel tu la cealer te-ai bagat, ce varianta ai luat, ce culoare?

This post has been edited by Xplode: 19 May 2005, 02:50


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan bogdan
post 19 May 2005, 07:03
Post #941


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 April 05




Salutare!!!
Am reusit sa avansez si eu in aceasta aventura: am dus masina la REMAT (cu greu m-am despartit de ea laugh.gif ); am luat 1,7 mil. pe ea . Am rezolvat si cu radierea ; am ramas surprins cit de repede am rezolvat totul: la REMAT in 20 de minute si la Politie in 10 minute ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ; N-am mai fost demult pe la Politie; eu il tineam minte tot pe tipul ala uricios care te trateaza de sus; surpriza : nici un pic de coada, un tip simpatic si dezghetat (ce-o cauta in Politie???), mi-a facut si o copie dupa buletin la ei in birou. Ce-o fi cu astia ? ... s-au dat pe brazda?... sau o fi doar un caz izolat?
Azi ma duc la dealer sa completez dosarul; sper sa stie si o data de sosire a masinii biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 - sb 04 xyz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rif
post 19 May 2005, 08:32
Post #942


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 April 05




QUOTE(dan bogdan @ 19 May 2005, 07:03)
Ce-o fi cu astia ? ... s-au dat pe brazda?... sau o fi doar un caz izolat?
*



Nu, e doar un caz izolat.


--------------------
Dacia Preference 1,6 - TM
Dacia, automobilu' minune
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asorin
post 19 May 2005, 08:43
Post #943


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 22 October 04
From: Bucuresti




Cred ca am mai spus chestiile astea. Oricum :

- inscriere 25.04 (dupa o noapte nedormita in masina in fata la dealer)
- nota de acceptare nr 7xx / 26.04
- Logan Preferance 1,4 Alb Artika platit cash
- dealer AMG (Bucuresti)
- masina a venit la dealer pe 13.05
- am ridicat masina ieri (18.05) - nu se confirmasera OP-urile in banci


Ieri seara am facut primii km... E super masina, ca un tanc, nici nu simte gropile, imi place ca semnalizarea face piu-piu in loc de ... cum naiba facea aialalta . Totusi am si o DSN si parca e mai sprintena decat asta. In rest diferenta de la caruta la masina (ghiciti care e caruta smile.gif )


* Am salvat toate paginile topicului asta , ca amintire , sa ma uit peste ani si sa ma minunez cum mi am luat masina

This post has been edited by asorin: 19 May 2005, 08:49


--------------------
Renault Megane Sport Tourer GT Line 1,2 TCE EDC - 2016 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bianca
post 19 May 2005, 09:45
Post #944


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




QUOTE(asorin @ 18 May 2005, 22:41)
Gata! S-a terminat... incredibil dar adevarat... In seara asta (miercuri 18.05) am facut primii km cu masinuta mult asteptata. Diferenta mare dar  sunt foarte multumit de ea. Promit ca o sa revin cu poze

Propun ca fiecare care au postat aici sa trimita poze cu rezultatul "muncii" dupa care topicul sa fie inchis
*


Propunerea se accepta tongue.gif:), In sfarsit am citit si vesti bune in acest topic dupa cateva zile de silentzio stampa smile.gif , ma bucur pentru voi baieti, mie mi-ati mai dat ceva aripi , incepusem sa ma indoiesc ca va lua cineva masina luna asta .
@ egox Potrivit unui articol mai recent, dinamica vânzărilor - de la început și până luna trecută - ar arăta cam așa:

Unități / Luna
4.613 - Septembrie
5.830 - Octombrie
4.304 - Noiembrie
5.523 - Decembrie
4.477 - Ianuarie
6.374 - Februarie
8.489 - Martie
8.816 - Aprilie
ar trebuii sa iti dam o bere si sa te propunem la premiere, foarte bine document postul tau , dupa aberatiile pe care toti le faceam in legatura cu "capacitatea" uzinelor Dacia de a rezolva boomul de cerere creeat de programul cu 30 milioane*


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 19 May 2005, 09:50
Post #945


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(asorin @ 19 May 2005, 09:43)
Totusi am si o DSN si parca e mai sprintena decat asta
*


(hm... s-ar putea sa fie offtopic aici)
Solenza e mai usoara cumva decat Loganul? Oricum pana nu faci vreo 3000 km nu poti spune mare lucru despre motor, asteapta si tu sa-si "dea drumul".


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan_laureat_fanatic
post 19 May 2005, 10:37
Post #946


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 April 05




Dupa ce am dus masina la REMAT mi-au scris pe "Certificatul de inmatriculare" fraza "Predat la remat".Eu facausem copie legalizata la acest cerficat inainte de a merge la remat. Stie cineva daca ar mai trebui sa fac o noua copie legalizata pentru a avea si aceasta fraza si pe copia care trebuie dusa la dealer ?


--------------------
dacia logan logan - B 34 JIU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bistibois
post 19 May 2005, 10:47
Post #947


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 April 05




am avut copii legalizate de pe carte si talon FARA o precizare scrisa de mana pe ele cum ca masina a fost predata la remat

iar la dealer a fost ok asa


--------------------
Dacia Berlina - B29XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanstate
post 19 May 2005, 11:49
Post #948


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 16 February 05




Mi-a venit masinaaaa. smile.gif smile.gif smile.gif Inca nu am luat-o pt ca trebuie sa dea banca drumu la credit. Am impresia ca masina era venita chiar de ieri.
Comanda a fost data pe 26.04
model Logan 1.4 Laureate Rosu Passion


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - GL 10 STA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanstate
post 19 May 2005, 11:52
Post #949


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 16 February 05




De abia o astept. Trebuie sa ma duc sa-i pun si MP3-playerul ca ma asteapta in vitrina de 2 saptamani.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - GL 10 STA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bianca
post 19 May 2005, 11:55
Post #950


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




Bogdan , din cate stiu eu , dealerul trebuia sa te sune si sa te cheme sa iti ridici ordinul de plata cu cateva zile inainte de venirea masinii tocmai pentru a rezolva creditul cu banca inainte de a veni masina, la tine cum a fost, dane si noua mai multe detalii..


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 19 May 2005, 12:10
Post #951


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Bogdane de la ce dealer ai luat-o si ce termen iti daduse acesta? De ex eu sunt la Dacoserv si mie mi-a zis ca imi vine masina pe 6 iunie? Sunt curios daca e posibil sa vina mai devreme si el sa nu stie. oricum VC mi-a zis ca vine pe 15 iunie sad.gif.
Bianca stai linistita ca nu se oboseste dealerul sa te sune. Ideal e sa suni tu cu cateva zile inaintea datei cand stii ca vine masina. Pe ei ii doare in cot. Nu te baza ca te cauta sa iei op-ul. La cate masini s-au vandut in perioada asta credc a vor si ei sa mai respire nitel. Cu cat mai putina lume cu atat mai bine. Recomandat: inrositi liniile de la dealer ca sa aflati cand vine op-ul respectiv masina.

This post has been edited by Xplode: 19 May 2005, 12:14


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 19 May 2005, 12:10
Post #952


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(bogdanstate @ 19 May 2005, 12:49)
Mi-a venit masinaaaa.  smile.gif  smile.gif  smile.gif 
Comanda a fost data pe 26.04
model Logan 1.4 Laureate Rosu Passion
*



Fain de tine, spor la banci.
Eu am comandat acelasi model, aceeasi culoare, dar o zi mai tarziu (comanda data, platita si confirmata pe 27.04) dar am termen maxim de livrare 30.06 (la tine era 5.06 dupa cum scriai la vremea respectiva.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bianca
post 19 May 2005, 12:15
Post #953


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




egox, pai nu ziceai tu ca astia de la Dacia produc acum 8000 si ceva de bucati pe zii?de ce sa fie oare acest decalaj intre tine si bogdan daca esti doar la o zi diferenta de el...si ai acelasi model, aceeasi culoare ... cate cereri sa fi fost in acea zi de nu te-au putut baga si pe tine in acelasi lot?...ceva e putred aici...se pare ca bogdan a impins unde trebuia:P sau a intrat cu capul inainte la dealer he he , glumesc !


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bianca
post 19 May 2005, 12:16
Post #954


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




8000 si ceva de bucati pe luna , scuzati-mi neatentia *


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 19 May 2005, 12:41
Post #955


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(Bianca @ 19 May 2005, 13:15)
egox, pai nu ziceai tu ca astia de la Dacia produc acum 8000 si ceva de bucati pe zii?de ce sa fie oare acest decalaj intre tine si bogdan daca esti doar la o zi diferenta de el...si ai acelasi model, aceeasi culoare ... cate cereri sa fi fost in acea zi de nu te-au putut baga si pe tine in acelasi lot?
*



Chiar mai mult de 8000, dar nu ma surpinde. Cereri... cu miile. Diferentza intre 26 si 27 aprilie (in masini) e - probabil - cam ca intre 1 martie si (sa zicem) 10 martie. Se schimba perspectiva, nu?

Vine un moment cand se completeaza lotul, sunt deja alte culori care asteapta programarea, asa ca trebuie trasa linia undeva. Se pare ca linia aia e undeva fix deasupra mea smile.gif
Las' ca nu-i bai, sanatate sa fie ca restul cumparam (sau imprumutam, sau rabdam).


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 19 May 2005, 12:44
Post #956


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Mai productia e cam ciudata. Eu am nota de accptare pe 25 Laureat Cameleon. Termenul dat de dealer e 6 iunie. Deci eu inscris in prima zi o iau aha abia in iunie. E ciudat cu culorile lor.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bianca
post 19 May 2005, 12:45
Post #957


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




Ai dreptate tu , chiar nu e nimeni sa ne lumineze si pe noi cum e cu termenele astea si cu culorile?


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 19 May 2005, 12:50
Post #958


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Mai cred ca ideea e in felul urmator. la cati dealeri sunt in tara trimit si ei cate 20-30 masini pe dealer. Asa ca nu prea conteaza cand ai nota de acceptare. Si probabil le mai si grupeaza pe culori.
Oricum astea sunt doar presupuneri, nu am nimic concret.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bianca
post 19 May 2005, 12:56
Post #959


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




Cred totusi ca nota conteaza daca exista diferente mari eu nu ma pot astepta sa-mi vina masina in aceeasi zi cu cel care are nota de acceptare pe 25 aprilie , pana m-am miscat eu ( 6 mai) si desi am avut o culoare ceruta albastru egee deja cred ca Dacia au bagat deja masinile de pe data de 25 pe linia de productie , nu?...


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slasher
post 19 May 2005, 13:08
Post #960


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 15 May 05
From: Bucuresti




salut, care-i treaba cu numarul comenzi ? la mine de ex scrie dupa nr fact, data : 28. 04. 2005, nr aviz si comanda 3335. merci tongue.gif (masina cica vine pe la sfarsitul lunii mai, e un logan ambition / albastru marine / garantie extinsa)
Le pot trimite un email celor de la dacia sa-i intreb cand o sa fie gata masina ? si daca da spuneti-mi adresa.

This post has been edited by slasher: 19 May 2005, 13:18


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
36 Pages « < 30 31 32 33 34 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:47
Forum Renault